Turistické informace

Kypr

Kypr nabízí turistům hory, vyhlídky, mořské pláže. Větrné mlýny, ovocné zahrady, kavárny a nádech historie. Kypr nabízí při troše štěstí a příznivého počasí  dopolední lyžování a odpolední svlažení ve vlnách Středozemního moře.


Všeobecné informace

Odlišnosti, GSM, svátky...

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

112 - policie, hasiči, první pomoc 22 313 131 - 24-hodinová pohotovostní linka Kyperské automobilové asociace Velvyslanectví Nikósie: Embassy of the Czech Republic, 48, Arsinois Str., Acropolis Nikosia Tel.: 0035722/421118, 314058 Fax: 0035722/421059

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: +1
Kyperská republika, Kypr je euroasijský ostrovní stát, který se nachází ve východní části Středozemního moře, na východ od Řecka, na jih od Turecka, na západ od Sýrie a na sever od Egypta. Kypr je třetím největším ostrovem Středozemního moře.
Kyperské podnebí se subtropické, kdy léto je suché a horké, zima naopak deštivá. Na kyperském pohoří Troodos je v zimě sníh. Obecně je na Kypru nedostatek vody. Většina dní na Kypru je slunečných po celý rok. 

Průměrné teploty se na Kypru pohybují v létě okolo 32 °C, v zimě, která je krátká a mírná se teploty pohybují kolem 16 °C.

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Republic of Cyprus 
Český název: Kyperská republika 
Užívaný název: Kypr 
Rozloha: 9 250 km2 
Poloha: 32°-34° v. d. a 34°-36° s. š.  
Nejvyšší bod - Olympus (1 951 m)
Nejnižší bod - Středozemní moře (0 m)   
Hlavní město: Nikósie 
Další města: Limassol, Larnaka  
Počet obyvatel (2011): 838 897  
Národnostní složení: Kypřané-Řekové 75,4%, Kypřané-Turci 10% 
Náboženství: křesťané 78 %, muslimové 18 % 
Úřední jazyky: řečtina, turečtina 
Mezinárodní zkratka: CYP 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): CY
Jízda: vlevo 
Internetová doména: .cy 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Kypru je +357

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Cytamobile - Vodafone, MTN, PrimeTel

Vodafone /Citamobile-Vodafone/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Kypr u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Kypr u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Kromě svých vlastních státních svátků se v Kyperské republice slaví i státní svátky Řecka. 
V dále uvedených dnech jsou úřady uzavřeny:

1. ledna Nový rok
6. ledna Svátek tří králů (Epiphany Day)
25. března státní svátek Řecka - Den nezávislosti
1. dubna Den boje za nezávislost Kypru
1. května Svátek práce
15. srpna Nanebevzetí P. Marie 
1. října Den nezávislosti Kypru - státní svátek Kyperské republiky
28. října státní svátek Řecka - „Ne" den - připomenutí řeckého odmítnutí italského ultimata a odporu proti invazi v roce 1940
25. prosince Vánoce
26. prosince Boxing day

Pohyblivé svátky:
Zelené pondělí
Velký pátek
Velikonoční pondělí
Svatodušní pondělí 

Dopravní předpisy, poplatky

Na Kypru se poplatky za používání dálnice nevybírají.

Povinné vybavení - používání bezpečnostních pásů je povinné jak na předních, tak i na zadních sedadlech (je-li jimi automobil vybaven), dětské sedačky jsou povinné pro děti do věku 5 let, povinné jsou i 2 výstražné trojúhelníky.

Při cestě na Kypr musíte mít tyto doklady:
Zelená karta
Malý technický průkaz
Mezinárodní řidičský průkaz

Ověřenou plnou moc, nejlépe v AJ v případě, že jedete vypůjčeným vozem.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

 Dálnice vedou z Nikósie do Larnaky a Limassolu, jihovýchodně z Nikósie do Ayia Napy a západně z Limassolu do Pafosu.

Poplatky, mýtné

Dálniční poplatky - poplatky za používání dálnice se nevybírají

Rychlostní limity

Pozor, jezdí se vlevo, předjíždí se zprava a na kruhovém objezdu je přednost zprava!

Povolená rychlost - 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec, 100 km/h na dálnici.

Doporučená pojištění vozidel

Kyperské silnice jsou v dobrém stavu. Na ostrově se jezdí po levé straně silnice. Pokud se na Kypr chystáte cestovat autem, doporučujeme Vám sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka:  112 
 

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Povinné vybavení - používání bezpečnostních pásů je povinné jak na předních, tak i na zadních sedadlech (je-li jimi automobil vybaven), dětské sedačky jsou povinné pro děti do věku 5 let, povinné jsou i 2 výstražné trojúhelníky. Při cestě na Kypr musíte mít tyto doklady: Mezinárodní řidičský průkaz, zelená karta, malý technický průkaz. Ověřenou plnou moc, nejlépe v AJ, v případě, že jedete vypůjčeným vozem..

Půjčení auta

Půjčovny aut, motocyklů a mopedů jsou ve všech větších městech a turistických střediscích. Místní půjčovny mohou být až o čtvrtinu levnější než velké mezinárodní půjčovny. Půjčovné auta na tři dny v sezóně vyjde od 90 € výše podle kategorie vozu, mimo sezónu je levnější. Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz starší než jeden rok a musíte být starší 21 let (pro motocykl 18 let). 

Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži). 

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Auta na Kypru jezdí po levé straně. Musíte mít své vozidlo vybaveno dvěma výstražnými trojúhelníky. Pro automobily je povinností svítit od půlhodiny po západu slunce do půlhodiny před jeho východem. Používání bodových reflektorů je zakázáno. Městská i meziměstská veřejná hromadná osobní doprava je velmi málo rozvinuta, k přepravě se používají především soukromé automobily. Meziměstská doprava je poměrně efektivně zajišťovaná rovněž soukromými „taxi-autobusy“. Při plánování cesty na Kypr se doporučuje vypůjčení vozidla v místě, trajektové spoje neexistují a cesta lodí je zdlouhavá. Alkohol - povolené množství alkoholu při řízení: 0,5 ‰. Povinné vybavení - používání bezpečnostních pásů je povinné jak na předních, tak i na zadních sedadlech (je-li jimi automobil vybaven), dětské sedačky jsou povinné pro děti do věku 5 let. Při řízení vozidla je zakázáno jíst a pít.

Pravidla parkování

Na Kypru doporučujeme parkovat zásadně na hlídaných parkovištích a auto důsledně a vždy zamykat.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti...

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Kyperské úřady přísně stíhají výrobu, distribuci, dovoz i pouhé držení drog. Za porušení zákona hrozí vysoký trest odnětí svobody nebo peněžitý trest, případně oba tresty současně. Zároveň se pachatel stává nežádoucí osobou pro své další cesty na Kypr. 
Pobyt na území Kypru je relativně bezpečný, pouliční kriminalita je nízká.
S ohledem na skutečnost, že tzv. „Severokyperskou tureckou republiku“ nikdo (kromě Turecka) mezinárodně neuznává, může být konzulární pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky přes legální hraniční přechody, mohou cestovat na severní část ostrova (tj. na území tzv. „Severokyperské turecké republiky“) a pobývat zde bez omezení. Orgány Kyperské republiky však mohou při návratu na území kontrolované vládou požadovat předložení letenky či lodního lístku jako důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně. Turistům, kteří vstoupili na Kypr ilegálně proto hrozí, že nebudou vpuštěni na území kontrolované vládou. 
V současné době fungují následující přechody mezi územím kontrolovaném vládou Kyperské republiky a severní částí ostrova (tj. územím tzv. „Severokyperské turecké republiky“): na ulici Ledra (pouze pro pěší), u Ledra Palace (pouze pro pěší), Agios Dometios, Pyla-Pergamos a Dhekelia, Zodhia-Astromeritis a Limnitis.

Letiště

Z Prahy na Kypr létá přímá linka do Larnaky.
Další spoje můžete využít například z Mnichova a Vídně.

Larnaka (LCA)
Lefkósie Ercan International (ECN)
Pafos (PFO)

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Bezcelně lze do Kyperské republiky dovézt 
200 ks cigaret, 50 ks doutníků, 250 g tabáku
16 l piva (do 5,8% obsahu alkoholu), 1 litr tvrdého alkoholu
4 litry vína nebo šumivého vína
50 g parfému, 250 ml toaletní vody
jiné předměty do hodnoty 430 Euro na osobu u dospělých a do hodnoty 175 Euro pro osoby mladší 15-ti let. 
Povolení k bezcelnímu dovozu tabákových výrobků a alkoholických nápojů neplatí pro osoby mladší 17-ti let.
Domácí zvířata pocházející ze zemí EU mohou být dovážená na Kypr bez zaplacení kontrolních poplatků, pokud jsou splněny všechny relevantní předpisy stanovené pro jejich dovoz. 
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí EU, tedy i na Kypr, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Kouření na Kypru je zakázáno na všech veřejných místech včetně zábavních zařízení (restaurace, bary apod.), ve vládních budovách, veřejné dopravě a v osobních automobilech přepravujících pasažéry mladší 16 let. 

Pobytové informace

Doporučená pojšitění, ubytování...

Více informací

Doporučená pojištění osob

Na české občany se vztahují pravidla lékařské péče platná pro občany EU. Neodkladnou zdravotní péči po předložení Evropského zdravotního průkazu mohou zdarma poskytnout pouze státní zdravotnická zařízení, u soukromých lékařů je nutné platit v hotovosti. Před cestou rozhodně doporučujeme sjednat cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Tísňové volání 112 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Kyperská kuchyně byla v průběhu historie ovlivňována různými kuchyněmi okolních národů. Kypřanům se však podařilo s menšími odlišnostmi vytvořit vlastní kuchyni, která charakterizuje je samé a i polohu ostrova na hranicích Evropy a Malé Asie. Zaznamenáte tak kuchyni balkánskou, stejně jako tureckou nebo arabskou. Pokrmy se mohou lišit region od regionu nejen chutí, ale i názvem. Díky přítomnosti Angličanů na ostrově můžete dnes ochutnat nejen kuchyni místní, ale i indickou. Nechybí samozřejmě všudypřítomná kuchyně čínská a italská.

Nejčastěji však v místní kuchyni rozpoznáte kuchyni řeckou. Rozpoznáte v ní mnoho druhů koření, zeleniny a bylinek. Ze zeleniny jsou nejoblíbenější stejně jako v nedalekém Turecku rajčata a lilky.

Grilované maso, sýr a zelenina není jen základem jídelních lístků taveren, ale i domácností. 
Grilovaný sýr „halloumi“ kyperská specialita. Grilovaný sýr je podáván s čerstvou zeleninou, bylinkami a chlebem. 
Moussaka je známá hlavně v Řecku, ale i v Turecku a Bulharsku. Na Kypru je zapékána v keramickém nádobí. 

Kurzy měny

Měna: kyperská libra (CYP)
Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Kypr nabízí širokou škálu ubytování v hotelech. Značené jsou standardně hvězdičkami a od toho se odvíjí i jejich vybavenost. Chcete-li strávit dovolenou na pláži, zvolte okolí Agía Napy – jsou zde široké, ploché pláže. Okolí Paphosu , Larnaky a Limassolu je mírného skalnatého rázu – pláže jsou většinou přeplněné.
Podrobnosti zde:

Při svém cestování na Kypru můžete využít nocování v kempu.
Na Kypru existují čtyři kempingová místa, nabízející slušné služby. V areálu kempu jsou sprchy, záchody, obchod a restaurace nebo bar. Cena se pohybuje kolem 4-5EUR/osobu. 
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Kypr nabízí turistům hory, vyhlídky, mořské pláže. Větrné mlýny, ovocné zahrady, kavárny a nádech historie. Kypr nabízí při troše štěstí a příznivého počasí dopolední lyžování a odpolední svlažení ve vlnách Středozemního moře.

Agios Hilarios - Středověký hrad shlížející z hor na město Kyrenia a Středozemní moře. Dalším poměrně ojedinělým výhledem je vyhlídka na střelnici turecké armády. Je jedním ze tří křižáckých hradů na severním pobřeží ostrova. Nachází se ve výšce 725 m n.m., disponuje poměrně zachovalým zdivem a je pojmenován podle poustevníka, kterému Byzantinci zasvětili v 10. století zdejší klášter.

Troodos - nejvyšším pohořím ostrova je pohoří Troodos v západní části země. Nejvyšší vrchol Olympos dosahuje 1952 m n.m. a je z něho vidět na severní i jižní pobřeží ostrova. Nejvyšší vrchol ostrova je oploceným vojenským prostorem, focení je zde zakázané. Na svazích této hory v zimním období funguje lyžařský areál, a tak při troše štěstí na příznivé počasí můžete v únoru dopoledne lyžovat a odpoledne svlažit své tělo ve vlnách Středozemního moře.

Protaras - kouzelné letovisko, pro které jsou charakteristické tisíce větrných mlýnů, ovocné zahrady a množství rybníků, odkud k vám zvláště v noci mohou dolehnout žabí serenády. Centrem je malý ostrůvek, pokřtěný jako Fig Tree Bay. Pobřeží tvoří malé ostrůvky a izolované útesy, mořské jeskyně a romantické písečné pláže.

Pláž Petra tou Romiou - Pláž ležící mezi Paphosem Limassolem. Podle legendy se tu zrodila Afrodita a poprvé se dotkla země. Nedoporučuje se zde koupat kvůli spodním proudům. Okolí tvoří příkrá a divoká skaliska.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky