Turistické informace

Slovensko


Všeobecné informace

Odlišnosti, svátky, ...

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Důležitá telefonní čísla na Slovensku:

 • Policie 158
 • Hasiči 150
 • Záchranná služba
 • 155 Integrovaný záchranný systém
 • 112 Linka záchrany(poradenství při poskytování první pomoci)
 • 0850 11 13 13 Horská záchranná služba
 • 18 300 Letecká záchranná služba 18 155

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

GMT + 1

Počasí na Slovensku je stejné jako u nás. Pouze v horských oblastech musíte počítat s jeho velkou proměnlivostí a většími teplotními rozdíly. Slovensko je zemí, která vám poskytne nevšední turistické zážitky v každém ročním období.

Popis země, geografické a statistické údaje

Obecné:

Originální název: Slovenská Republika

Český název: Slovenská republika

Užívaný název: Slovensko

Anglický název: Slovakia

Rozloha: 48 845 km2

Poloha: 17°-23° v. d. a 47,5°-49,4° s. š.

Reliéf: nejvyšší bod - Gerlachovský Štít (2 655 m), nejnižší bod - Bodrok (94 m)

Vodstvo: nejdelší řeka - Dunaj (2 850 km)

Klima: mírný pás Biota: lesy mírného pásu

Politika: Hlavní město: Bratislava (452 000 obyv.)

Další města (tis. obyv.): Košice 241, Přešov 93

Správní členění: 8 krajů

Datum vzniku: 1993

Forma vlády: parlamentní

Státní zřízení: republika

Členství: EU, NATO, OSN, CEFTA, CE, OBSE

Obyvatelstvo: Počet obyvatel (2009): 5 463 046

Hustota zalidnění: 111,8 obyv./km2

Národnostní složení: Slováci 86 %, Maďaři 11 %, Romové 2 %

Náboženství: katolíci 60 %, protestanti 9 %, bez vyznání 10 %

Úřední jazyk: slovenština

Ostatní: Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): SK

Jízda: vpravo

Internetová doména: .sk

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Slovenska je +421

Mobilní operátoři: Orange, O2, T-Mobile, 4ka

Státní a církevní svátky - omezení

Státní svátky

1. 1. – Den vzniku Slovenské republiky

5. 7. – Svátek sv. Cyrila a sv. Metoděje

29. 8. – Výročí Slovenského národního povstání

1. 9. – Den Ústavy Slovenské republiky

17. 11. – Den boje za svobodu a demokracii

Dny pracovního klidu

6. 1. Velký pátek Velikonoční pondělí

1. 5.

8. 5.

15. 9.

1. 11.

24., 25. a 26. 12.

Související odkazy:

» podrobnosti zde:

Dopravní předpisy, poplatky

Řidiči mířící na Slovensko nesmí zapomenout, že na tamních dálnicích platí jen elektronické dálniční známky. V nabídce je několika typů dálničních poplatků - desetidenní, třicetidenní a roční známky. Dobrou zprávou je, že ceny dálničních známek na Slovensku pro rok 2019 se nemění a zůstávají stejné, jako v roce předchozím. Platit budete 10, 14 nebo 50 eur.

Slovenská dálniční známka je k zakoupení na internetu, na benzínových pumpách, případně ve vybraných autoservisech. Prodejní místa jsou označeny logem s nápisem eznamka. 

Poplatek za přípojná vozidla kategorie O1 a O2 je nutné uhradit pouze v případě, kdy celková hmotnost jízdní soupravy převyšuje 3,5 tuny.

Roční známka pro rok 2019 platí od 1. ledna 2019 do 31. ledna 2020.

Měsíční dálniční známka je v platnosti třicet dnů od určeného dne. Desetidenní platí deset dnů od vyznačeného dne.

Tolerance alkoholu na Slovensku je nulová.

Během jízdy je povoleno telefonovat pouze při použití hands-free. Zimní pneumatiky u osobního auta jsou povinné, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Doporučujeme proto zimní pneumatiky po celou zimu.

Na Slovensku platí celoročně celodenní svícení.

Od roku 2014 došlo k výraznému zvýšení pokut za porušení dopravních předpisů, např. za telefonování za volantem zaplatíte 70 eur, stejně jako třeba za jízdu bez zapnutých pásů, bližší info najdete v odkazu níže.

Na území Slovenské republiky zabezpečuje motoristům pomoc v nouzi Národní automotoklub SR, na který se lze dovolat na telefonní čísla +421 18123 nebo +421 18154. Tato telefonní čísla jsou dostupná ze všech sítí. Pomoc zabezpečuje NAMK 24 hodin denně.

Při nehodě doporučujeme na místo události zavolat policii.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Na Slovensku je 17 710 km silnic, stav silnic je zhruba podobný jako u nás.

Poplatky, mýtné

Pro cestování na Slovensku musíte mít zaregistrovanou elektronickou dálniční známku. Dálniční známky je možné registrovat na eznamka.cz. Sazebník poplatků za užívání dálnic a rychlostních silnic v SR: Motorová vozidla s celkovou hmotností do 3,5 t včetně přípojného vozidla: roční dálniční známka 50,00 EUR měsíční dálniční známka 14,00 EUR desetidenní dálniční známka 10,00 EUR

Související odkazy:

» podrobnosti zde:

Průměrné ceny PHM

Ceny benzínu a nafty jsou na Slovensku poroavnatelné s jinými evropskými zeměmi. Na celém území Slovenska je široká síť čerpacích stanic, které nabízejí benzín SUPER (95), benzín SPECIAL (91), bezolovnatý benzín (NATURAL 95 a 98) a motorovou naftu. Vývoz rezervních pohonných hmot v množství víc jak 10 l je zakázaný. Ve větších městech a na hlavních dopravních tazích mají čerpací stanice i nepřetržitý provoz.

Natural 95….1,65 EUR

Nafta….1,67 EUR

Rychlostní limity

Slovensko má tyto rychlostní limity:

v obci: 50 km/h

mimo obec: 90 km/h

dálnice: 130 km/h

Doporučená pojištění vozidel

Stav silnic na Slovensku je obdobný stavu silnic v České republice. Dochází zde k drobným krádežím i ke krádežím aut. Nezapomeňte proto na pojištění zavazadel. Pokud se chystáte na Slovensko cestovat autem, doporučujeme sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Související odkazy:

» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

K povinnému vybavení vozidla na Slovensku patří: zvedák, klíč na kola, náhradní pneumatika, klíč na náhradní pneumatiku, reflexní vesta ( musí být v dosahu řidiče – v kabině vozidla nebo jí musí mít oblečenou každá osoba při nouzovém vystoupení z vozidla), výstražný trojúhelník a lékárnička. Při cestě autem je nutný platný řidičský průkaz, osvědčení o evidenci vozidla, potvrzení o zaplacení povinného ručení (zelená karta). Dále se doporučuje, aby cestovatelé s vypůjčeným vozem měli k dispozici souhlas majitele.

Související odkazy:

podrobnosti zde

Půjčení auta

Půjčovny aut jsou dostupné v každém větším městě na Slovensku. Pohodlnější však bude, pokud si tuto službu objednáte prostřednictvím cestovní kanceláře před cestou na Slovensko. Potřebujete národní řidičský průkaz a musí vám být více jak 21 let. Denní sazba činí od 30 – 50 EUR výše, podle typu vozu a délky zapůjčení. V ceně je zpravidla pojištění a neomezený počet najetých kilometrů, přičítá se 19 % DPH. Vždy pečlivě prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění, zejména proti krádeži, nehodě a závažné poruše. Výslovně si nechte vyjmenovat, co v ceně není.

Související odkazy:

» podrobnosti zde:

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Tolerance alkoholu na Slovensku je nulová. Během jízdy je povoleno telefonovat pouze při použití hands-free. Zimní pneumatiky u osobního auta jsou povinné, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Doporučujeme proto zimní pneumatiky po celou zimu. Na Slovensku platí celoročně celodenní svícení. Od roku 2014 došlo k výraznému zvýšení pokut za porušení dopravních předpisů, např. za telefonování za volantem zaplatíte 60 eur, stejně jako třeba za jízdu bez zapnutých pásů, bližší info najdete v odkazu níže. Na území Slovenské republiky zabezpečuje motoristům pomoc v nouzi Národní automotoklub SR, na který se lze dovolat na telefonní čísla +421 18123 nebo +421 18154. Tato telefonní čísla jsou dostupná ze všech sítí. Pomoc zabezpečuje NAMK 24 hodin denně. Při nehodě doporučujeme na místo události zavolat policii.

Související odkazy:

» podrobnosti zde:
» podrobnosti zde:
» podrobnosti zde:

Pravidla parkování

Parkování v centrech měst je možné pouze na vyhrazených místech. Ve velkých městech se používají parkovací karty. Je třeba je umístit na viditelném místě v autě, zakoupíte je v trafikách a novinových stáncích. Parkování v zakázaných zónách se trestá pokutou nebo odtáhnutím vozidla. Při parkování na chodníku musí zůstat volná šíře chodníku minimálně 1,5 metru.

Související odkazy:

» podrobnosti zde:

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti...

Více informací

Bezpečnostní upozornění

 

Vzhledem k výskytu případů okradení a zvláště vykrádání osobních automobilů (hlavně v letním období) doporučujeme všem občanům ČR pobývajícím na území SR pečovat o svůj majetek (auta, kabelky atd.) V případě okradení, zejména při odcizení cestovních a jiných dokladů, je potřebné událost nahlásit slovenské policii a vyžádat policejní protokol o nahlášené krádeži. Velvyslanectví České republiky v Bratislavě upozorňuje na nebezpečí hrozící návštěvníkům Tater i ostatních slovenských hor při nerespektování pokynů horské služby. Velvyslanectví zároveň důrazně žádá turisty – občany ČR, aby dbali těchto pokynů a ve svém zájmu si zajistili potřebné informace, týkajících se horské turistiky (stav terénu, předpokládaný vývoj počasí a další rizikové aspekty), případně konzultovali své záměry ohledně vysokohorské turistiky či horolezeckých výprav přímo s Horskou službou. M.j. je nutno věnovat zvýšenou pozornost možnému výskytu sněhových polí ve Vysokých Tatrách, které je často nutno překonávat i v letních měsících, přičemž uklouznutí na takových úsecích může mít tragické následky.

Hraniční přechody

Rakousko

Petržalska - Berg

Jarovce – Kitsee

Česká republika

Břeclav

Lanžhot

Hodonín

Sudoměřice

Březová

Starý Hrozenkov

Brumov-Bylnice

Nedašova Lhota

Střelná

Velké Karlovice

Horní Bečva

Bílá

Šance

Mosty u Jablunkova

Maďarsko

Rusovce - Rajka

Komárno - Komarom

Medvedov - Vamosszabadi

Sahy - parassapuszta

Slovenske Darmoty - Balassagyarmat

Filakovo - Salgotarjan -

Milhost - Tornyosnemeti

Slovenske Nove Mesto - Satoraljaujhely

Hranicna pri Hornade – Hidanemeti

Polsko

Trstena - Chyzne

Javorina - Lysa Polana

Mnisek nad Popradom - Piwniczna

Vysny Komarnik – Barwinek

Ukrajina

Vysne Nemecke - Užgorod

Související odkazy:

» podrobnosti zde:

Letiště

• Bratislava (BTS)

• Košice - Barca (KSC)

• Poprad - Tatry (TAT)

• Žilina (ILZ)

» další informace najdete zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Převážení věcí osobní potřeby v rámci členských států EU nepodléhá clu.

České koruny lze bez problému vyměnit ve vybraných bankách a spořitelnách v ČR i SR popř. využít bankomatu. Výměnu lze provést také v některých hotelích i v běžných směnárnách.

Omezení vývozu ze Slovenska. Zákonem o ochraně památkového fondu je zakázáno trvale vyvézt z území SR kulturní památku. Kulturní památku lze dočasně (max. na 3 roky) vyvézt jen na základě povolení Ministerstva kultury po předcházejícím vyjádření památkového úřadu.

Zákon o muzeích a galeriích a o ochraně předmětů muzejní hodnoty a galerijní hodnoty uvádí, že vývoz sbírkového předmětu není dovolen bez souhlasu příslušného orgánu, kterým při trvalém vývozu z důvodu záměny je Ministerstvo kultury SR.

Cestování se zvířaty:

Při vstupu na území SR se zvířetem je nutno zajistit pro zvíře pas (obdoba očkovacího průkazu), kde budou uvedeny záznamy o absolovovaní nutných očkování zvířete, atd.

SR v roce 1992 podepsala mezinárodní dohodu CITES (Dohoda o mezinárodním obchodě s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin), která zakazuje převoz ohrožených druhů živočichů a rostlin i jejich částí přes hranice.

Na území SR je trestné dovážet omamné a psychotropní látky, jedy a prekurzory, a to ani pro vlastní potřebu.

Související odkazy:

» podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Slovensko je součástí Schengenského prostoru, ke vstupu do země tedy potřebujete platný pas nebo stačí i platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Můžete volně překračovat hranice státu, aniž byste procházeli hraniční kontrolou. K pobytu do tří měsíců se nepožaduje povolení k pobytu.

Důležité: Pas pro dítě - od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas!!!

Související odkazy:

» podrobnosti zde:
» podrobnosti zde:

Pobytové informace

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti, Doporučená pojšitění, ubytování...

Více informací

Doporučená pojištění osob

Před cestou na Slovensko si zařiďte Evropský průkaz zdravotního pojištění, vydávaný mateřskou zdravotní pojišťovnou. Zdravotní péče se vztahuje pouze na akutní zdravotní problémy a nepokrývá např. nadstandardní zdravotní péči nebo repatriaci do ČR. Doporučujeme sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Záchranná služba 155, 112, 16155

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Související odkazy:


» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Nejtypičtějším slovenským národním jídlem jsou bryndzové halušky se slaninou. Jsou to halušky z bramborového těsta smíchané se speciálním druhem ovčího sýra – bryndzou. Navrch porce se přidává osmažená slanina s vepřovým sádlem. K bryndzovým haluškám se nejlépe hodí k pití kefír nebo kyselé mléko.  Mezi tradiční domácí pokrmy patří také další jídla připravovaná z brambor (bramborové placky), různých druhů ovčího sýra a zelí. K dobrému slovenskému obědu nesmí chybět polévka – zelňačka, česnečka, fazolová s párkem, hovězí nebo slepičí vývar. Tradičnými slovenskými moučníky jsou koláče z kynutého cesta nebo buchty plněné povidly, mákem, tvarohem nebo ořechy. K vínu nebo pivu jsou oblíbené slané koláče (zelné, škvarkové i bramborové).

Specifickým slovenským destilátem je borovička pálená z jalovce (Juniperus comunis). Oblíbená je i slivovice a hriatô (směs opražené slaniny, lihu a medu).Na horských chatách můžete dostat pálenku s vylouhovaným kořenem hořce pod názvem Horec. Z likérů se těší oblibě hlavně Demänovka, vyrobená z léčivých bylin a lesních plodů. Kromě destilátů je velmi oblíbené pití piva, nejlepší značky jako je Zlatý bažant, Smädný mních nebo Topvar mají porovnatelnou chuť s výbornými českými pivy. Na Slovensku se pěstují i kvalitní odrůdová vína. Na jihovýchodě země leží světově proslulá Tokajská vinařská oblast.

Za jídlo na Slovensku zaplatíte o něco více než v tuzemských obchodech. Ceny základních potravin a zboží jsou v současné době v průměru o 15 - 20 % vyšší než v ČR. Ceny služeb v restauracích a pohostinství jsou závislé od kategorie tohoto podniku. Průměrné ceny za oběd v podniku na úrovni II. – III. cenové kategorie se pohybují od 2,5 – 7,5 € bez nápojů (pivo 12° – 0,8 – 1,2 €, nealko 3 dcl – 0,5 – 0,8 €, káva 0,5 – 0,8 €).

Související odkazy:

» podrobnosti zde:
» podrobnosti zde:

Kurzy měny

Slovenská měna: EUR (euro)

Orientační kurz: 1 euro = 25,43 CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Na Slovensku v současnosti platná kategorizace rozděluje hotely do 5 tříd dle evropských standardů. Přenocování v jednolůžkovém pokoji tříhvězdičkového hotelu přijde na 70 – 100 euro.

Na Slovensku je dostatečná síť hostelů. Vyplatí se pořídit si mezinárodně uznávané průkazy ISIC/ISTC nebo KMC, které jsou k dostání v GTS International, Ve Smečkách 33, Praha 1. Více informací můžete získat od CKM 2000 Travel, Vysoká 32, 814 11 Bratislava, tel.: 00421 484 151 556, e-mail: ckm2000-bts@skm.sk

Slovensko disponuje poměrně velkým počtem kempů, které jsou roztroušené po celé zemi – od Bratislavy přes Nízké a Vysoké Tatry až po Košice. Většina z nich se nachází v pěkném horském prostředí nebo u vody. Většinou mají jen sezonní provoz od 15.5. nebo 15. 6. do 15.9. či do 30.9. Několik je otevřeno celoročně. Rozlišují se podle vybavenosti a služeb a jsou seřazeny podle označení do jedné až tří hvězdiček. Průměrná cena přenocování dospělého je 2,5 euro, za stan, za auto i za karavan se platí 2 eura. V mnoha slovenských kempech si lze pronajmout také chatky. Volné kempování v přírodě nebo přespávání v karavanech na parkovištích je pod pokutou zakázáno.

Související odkazy:

» podrobnosti zde:

K vyhledávanému typu ubytování na Slovensku patří penziony, které často poskytují kvalitu a pohodlí za dobrou cenu. Upravené okolí a s možností posezení nebo grilování ocení především rodiny s dětmi. Penziony se nacházejí ve všech turistických centrech. Během lyžařské sezóny a v letních měsících se doporučuje rezervovat pobyt předem, protože zájem bývá velký. Rezervaci je možné provést prostřednictvím cestovních kanceláří, turisticko-informačních center nebo specializovaných internetových portálů. Některé penziony nabízejí v ceně ubytování i snídani nebo polopenzi, jinde lze dohodnout cenu i bez stravy.

Související odkazy:

» podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Bratislava

Bratislava je hlavním městem Slovenské republiky a rozkládá se na obou březích řeky Dunaj. Bratislava je městskou památkovou rezervací s národními kulturními památkami, jako je Bratislavský hrad, hrad Devín, Slavín a budova evangelického lycea. Celému městu dominuje Bratislavský hrad, jež stojí na kopci nad Dunajem. Gotický hrad zde byl vybudován v 15. století, ale postupně začal chátrat. K jeho opravě došlo až po obsazení Uher tureckými vojsky. Bratislavský hrad se tak stal královským sídlem a byly zde uchovávány korunovační klenoty. V roce 1811 hrad vyhořel a stala se z něj ruina. Až v 50.letech 20. století se započalo s jeho rekonstrukcí. Nyní je zde Slovenské národní muzeum a Hudební muzeum. Jako sídlo prezidenta slouží Grassalkovičův palác z 18. století s rozsáhlým francouzským parkem. Národní kulturní památkou je budova evangelického lycea z 19. století se starým a novým evangelickým kostelem.

Piešťany

Piešťany jsou významné lázně. K léčbě se využívá léčivé bahno a termální prameny. Mezi významné hosty, kteří se zde léčili patří například Ludwig van Beethoven, císař František Josef s manželkou Alžbětou, německý císař Vilém II. nebo Alfons Mucha.

Bánská Bystrica

Město leží na soutoku řeky Hron a Bystrica v předhůří Nízkých Tater. Centrem města je náměstí Slovenského národního povstání (SNP). Kousek od něj najdeme areál bývalého hradu s kostelem Panny Marie z 13. století. Kromě množství kulturních památek je Bánská Bystrica zajímavá také z turistického hlediska. V okolí města můžete navštívit třeba lázně Sliač, Kováčová nebo Brusno. Je zde spousta možností pro provozování vodních sportů, rybolovu a také se můžete okoupat v plážovém koupališti.

Vysoké Tatry

Vysoké tatry patří k největším turistickým lákadlům Slovenska a to celoročně. Pohoří najdeme na severu republiky na hranicích s Polskem. Nejvyšším vrcholem Tater a zároveň celého Slovenska je Gerlachovský štít s výškou 2655 metrů. Nachází se zde také velké množství horských ples, jako například Štrbské, Popradské, Skalnaté nebo Velké Hincovo pleso.

Nízké Tatry

Pohoří Nízké Tatry je dlouhé asi 80 km a jeho údolí je tvořeno řekami Hron a Váh. Nejnavštěvovanější oblastí nízkých Tater je Demänovská dolina, kde se nachází dvě světoznámé jeskyně: Demänovská jaskyňa Slobody a Demänovská ľadová jaskyňa.

Slovenský ráj

Národní park Slovenský ráj se nachází ve východní části Slovenska. Jde o unikátní krasové území, kde se působením řek vytvořily rokliny s vodopády, kaňony a překrásná údolí.

Spišský hrad

Tento mohutný a rozsáhlý hradební komplex patří mezi největší ve střední Evropě, je zapsaný na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Hrad je veřejnosti přístupný, jsou v něm expozice, které dokumentují historii hradu. Z věže hradu je nádherný výhled na okolí a celý hradební komplex.

Slovenský kras

Národní park Slovenský kras se rozkládá na hranici Slovenska s Maďarskem. Je to největší krasové území na Slovensku. Najdeme zde mohutné krasové planiny, propasti a v podzemí rozsáhlou síť jeskyní. Jsou zde výborné podmínky pro pěší turistiku.

Zemplínská Šírava

Známá rekreační oblast Zemplínská Šírava je jednou z nejteplejších oblastí na Slovensku. Vodní plocha má rozlohu 33 km2 a průměrnou hloubku 9,5 m (max. hloubka – 14 m). Zemplínská Šírava má výborné podmínky pro koupání, provozování vodních sportů, rybolov i pro pěší turistiku.

Související odkazy:

» podrobnosti zde:

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

 • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
 • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
 • Najděte si telefony na Policii, záchranku a zastoupení či konzulát,
 • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
 • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
 • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
 • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
 • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
 • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky