Turistické informace

Rusko

Rusko se rozkládá na dvou kontinentech, jde o nejrozlehlejší zemi světa. Do Ruska můžete za drsnou přírodou, k moři, za nákupy ale i za kulturou. Moskva, jezero Bajkal nebo Petrohrad…kdo hledá dobrodružství, tomu ho Rusko nabídne.


Všeobecné informace

S ohledem na probíhající vojenskou invazi Ruské federace na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států EU a NATO, MZV ČR důrazně varuje před cestami na území Ruské federace.

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Hasiči 01 Policie 02 Záchranná služba a první pomoc 03 Hlášení úniku plynu 04 Velvyslanectví ČR v Moskvě +7 495 276 07 15, +7 495 276 07 01 V případě nouze občana ČR v RF se volá telefon +7 916 353 26 01, kde se občan dozví, jak má postupovat.

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Standartní čas je různý podle regionů od GMT + 2 do GMT + 12.
Moskva a Petrohrad : GMT + 3 (GMT+4 od března do října)

Počasí v Rusku je kontinentální s rozdílnými teplotami v létě a zimě, krátkým jarem a podzimem a malým počtem srážek.

Sever a středoevropské Rusko - nejrozmanitější počasí, v létě až 9 hodin sluneční svit, zimy mohou být velmi chladné.

Jihoevropské Rusko - zima je kratší než na severu, horká léta, velmi chladné zimy.

Sibiř - kruté zimy, léto může ale být i příjemné, byť krátké a vlhké.

Nejteplejší oblastí Ruska je Krasnodarský kraj (Soči) a Adygejská republika, kde v zimě mají kolem nuly a v létě +22,8°C. Nejchladnější oblastí je Jakutsko, kde v lednu je až -36,5°C a v červenci pouhých +13,0°C.

Popis země, geografické a statistické údaje

Český název:Ruská federeace
Užívaný název: Rusko
Anglický název: Russia
Rozloha: 17 075 200 km2
Poloha: 19° v.-169° z. d. a 48°-81° s. š.
Reliéf: nejvyšší bod El''brus (5 633 m) -  nejnižší bod Kaspické moře (-28 m)  
Vodstvo: nejdelší řeka - Ob (5 410 km)

Politika:
Hlavní město:  Moskva (8 570 000 obyv.)
Další města : SanktPetěrburg – 4,600 mil., Novosibirsk – 1,409 mil., Jekatěrinburg – 1,375 mil., Nižnij Novgorod – 1,271 mil., Kazaň – 1,136 mil., Samara – 1,133 mil., Omsk – 1,127 mil., Čeljabinsk – 1,095 mil., Rostov na Donu – 1,048 mil., Ufa – 1,1038 mil., Volgograd – 1,014 mil.
Správní členění: 21 autonomních republik, 1 auton. oblast, 10 auton. okruhů, 6 krajů, 49 oblastí, 2 statutární města
Datum vzniku: 1991
Forma vlády: prezidentská federativní
Členství: OSN, G8, CE, OBSE, SNS

Obyvatelstvo:
Počet obyvatel :140 041 247
Hustota zalidnění: 8,2 obyv./km2
Národnostní složení:Rusové 82 %, Tataři 4 %, Ukrajinci 3 %, Čuvači 1,2 %
Náboženství:pravoslavní  71 %, muslimové  5 %, katolíci  1 %, protestanti  1 %, buddhisté  1 %, judaisté 1 %
Úřední jazyky:  ruština

Ostatní:
Mezinárodní zkratka: RUS
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): RUS
Jízda: vpravo
Internetová doména: .ru

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Ruska je + 7 Mobilní operátoři: Tele 2 , Megafon, MTC

Státní a církevní svátky - omezení

Státní svátky (dny pracovního klidu)

1., 2., 3., 4. a 5. ledna  - Novoroční prázdniny (placené volno od 1. do 9.1.2012 včetně)
7. ledna – Narození Páně
23. února – Den obránců vlasti
8. března – Mezinárodní den žen
1. května – Svátek jara a práce
9. května – Den Vítězství
12. června - Den Ruska
4. listopadu – Den národní jednoty

Dopravní předpisy, poplatky

Národní ŘP jsou uznávány pouze s překladem do ruského jazyka.
Mezinárodní ŘP jsou uznávány (1949, 1968). Potřebujete také technický průkaz a zelenou kartu.

Bezpečnostní pásy se musejí používat všude ve vozech, kde jsou nainstalovány.

Je zakázáno převážet dítě pod 12 let věku na předním sedadle, pokud zde není speciální dětská autosedačka, dále se nesmí převážet takové dítě na zadním sedadle motocyklu.

Helmy pro motocyklisty jsou povinné.

Svícení: Motocyklisté jsou povinni svítit 24 hodin denně. Mimo obec musí i za dne svítit i dvoustopá motorová vozidla.

Výstražný trojúhelník musí být ve výbavě každého vozu, stejně jako lékárnička a hasicí přístroj.

Při vjezdu do Ruska jsou motoristé povinni zaplatit silniční a ekologický poplatek, který se vypočítává podle kategorie vozu.

Na ruských dálnicích se mýtné nevybírá.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Silniční síť v Rusku  je dlouhá 552.000 km.

Pouze v okolí Moskvy je několik úseků dálnic a rychlostních silnic dálničního typu. Poplatky se na nich nevybírají.

    
Řízení vozu v Rusku je problematické, ve městech bývají zácpy a rizikem je i nepředvídatelné chování ruských řidičů. Běžně jezdí v protisměru (aby se vyhnuli častým výmolům), nedodržují rychlostní limity a jsou nebezpeční. Stav silnic je přijatelný v evropské části Ruska, ve velkých městech a na hlavních trasách. V odlehlých částech Ruska je bohužel stav katastrofální, chybí i dopravní značky.

Poplatky, mýtné

Při vjezdu do Ruska jsou motoristé povinni zaplatit silniční a ekologický poplatek, který se vypočítává podle kategorie vozu. Na ruských dálnicích se mýtné nevybírá.

Průměrné ceny PHM

Natural 95 - 0,61 EUR

Diesel - 0,59 EUR

Rychlostní limity

V Rusku platí tyto rychlostní limity:


V obci ................ 60 km/h
(20 km/h např. na sídlištích nebo dle dopravních značek).

Mimo obce ... rychlostní silnice ... ostatní silnice
vozidla do 3,5 t .... 110 km/h ... 90 km/h


Řidiči, kteří vlastní řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky, jsou povinni dodržovat max. rychlost 70 km/h.

Doporučená pojištění vozidel

Ruská silniční síť je poměrně kvalitní v okolí velkých měst. Motoristé by se měli vyhnout jízdě v noci, na Sibiři a dále na východ jsou některé silnice v zimě neprůjezdné. Dochází i ke krádežím aut cizincům. Nezapomeňte si proto sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Přivolání policie 02

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Národní ŘP jsou uznávány pouze s překladem do ruského jazyka. Mezinárodní ŘP jsou uznávány (1949, 1968). Potřebujete také technický průkaz a zelenou kartu. Bezpečnostní pásy se musejí používat všude ve vozech, kde jsou nainstalovány. Je zakázáno převážet dítě pod 12 let věku na předním sedadle, pokud zde není speciální dětská autosedačka, dále se nesmí převážet takové dítě na zadním sedadle motocyklu. Helmy pro motocyklisty jsou povinné. Svícení: Motocyklisté jsou povinni svítit 24 hodin denně. Mimo obec musí i za dne svítit i dvoustopá motorová vozidla. Výstražný trojúhelník musí být ve výbavě každého vozu, stejně jako lékárnička a hasicí přístroj.

Půjčení auta

Ve větších městech a na letištích v Rusku je možné zapůjčení vozu (popřípadě i s řidičem).

Řidiči musí být ve věku mezi 22 - 25 lety, záleží na půjčovně a typu zapůjčeného vozu. K zapůjčení vozu potřebujete pas a řidičský průkaz. Národní ŘP jsou uznávány pouze s překladem do ruského jazyka. Mezinárodní ŘP jsou uznávány.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Alkohol: V Rusku platí absolutní zákaz požívaní alkoholu před a při řízení motorového vozidla. Denní svícení je povinné jen při jízdě mimo obec. Pokuty: Policisté mohou udělit pokutu na místě jen za menší přestupky. Jde například o překročení rychlostního limitu o 10 až 20 km/h, o nezapnuté bezpečnostní pásy nebo zneužití akustického výstražného signálu. Po závažnějších porušeních pravidel silničního provozu automaticky následuje přestupkové řízení. Antiradary jsou zakázány. Bodový systém není v Rusku zaveden. Platí zákaz přepravy stopařů.

Pravidla parkování

Parkování v Rusku je povoleno na pravé straně vozovky. Na levé straně pouze v jednosměrkách v obydlených zónách, pokud tudy nejezdí tramvaj. Na chodnících se smí parkovat jen v případě, že nejsou ohroženi chodci.

Ve městech bývají vyhrazená parkoviště a parkovací automaty.

Pro řidiče ZTP nemají vyhrazená zvláštní parkovací místa.

Informace pro turisty

S ohledem na probíhající vojenskou invazi Ruské federace na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států EU a NATO, MZV ČR důrazně varuje před cestami na území Ruské federace.

Více informací

Bezpečnostní upozornění

VSTUP NA ÚZEMÍ RF A TRANZIT:

Na základě dodatku k Vládnímu usnesení č. 635 z 16. 03. 2020, byla ČR nově zařazena do přílohy č. 1 tohoto Usnesení, tedy mezi země, na jejíž občany se při vstupu do země již neuplatňují žádné restrikce.

Vstoupit na území RF tedy mohou všichni, včetně turistů. Přicestovat je  nutno přímo z ČR, popřípadě ze země, která je uvedena v příloze č. 1 tohoto  Usnesení, v opačném případě, tedy budete-li tranzitovat přes zemi, která nefiguruje ve výše zmíněné příloze, vstup do RF vám bude odepřen.

Při vstupu do RF je stále nutné předložit dokument v anglickém nebo ruském jazyce potvrzující negativní PCR test, který nesmí být starší než 72 hodiny a vyplněný dotazník (dotazník je rovněž distribuován v letadle při příletu, nebo je v papírové formě k dispozici při příletu do RF).

Tranzit

Bez omezení

Telefonní linka na informační centrum pro cesty do zahraničí: 22 41 83 200.
Pondělí – pátek 8:00 – 16:00

Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

-------------------------------

Nesmí se fotografovat přístavy, vojenské a průmyslové objekty, nádraží apod.

Je zde hodně kapesních zlodějů, kradou se zahraniční automobily, nedoporučuje se turistům procházet se sami v noci ulicemi nebo v parcích.

Bezpečnostní situace v některých oblastech RF zůstává nadále a dlouhodobě problematická (Dagestán, Čečensko, Severní Osetie, Karačevo-Čerkessie, Kabardino-Balkarie). Cestování do těchto oblastí může být spojeno se zvýšeným rizikem.

Doporučujme před případnou cestou do RF využít systém dobrovolné registrace občanů ČR při cestě do zahraničí, tzv. systém DROZD.

Dále doporučujeme nevyhledávat náhodné známosti, chodit spíše ve skupinách a nedávat okázale najevo, že se jedná o cizince. Při jakýchkoliv konfliktech je třeba ihned uvědomit místní policii a konzulární úsek příslušného zastupitelského úřadu ČR na území Ruské federace.

Nadále platí doporučení kompetentních ruských orgánů o omezení pohybu cizích státních příslušníků v oblastech s doutnajícími místními konflikty. Jedná se zejména o území Čečenské republiky.

Pokud byste  ztratili své doklady totožnosti nebo by vám byly tyto doklady odcizeny v době  pobytu na území Ruské federace, můžete toto území opustit bez víz na základě platného dokladu totožnosti (tzv. náhradního cestovního průkazu) vystaveného konzulárními úřady České republiky v Ruské federaci. Tato skutečnost je bohužel někdy ze strany ruských letištních orgánů ignorována, především v důsledku neznalosti příslušné mezinárodní úpravy. V takové situaci doporučujeme ihned kontaktovat příslušné konzulární oddělení ČR (Moskva, SanktPeterburg nebo Jekatěrinburg).

V souvislosti s přibývající kriminalitou i v oblasti taxikářských služeb varujeme občany ČR před používáním služeb soukromých „taxikářů“ bez licence, kteří masově nabízejí své služby cizincům na letišti Šeremetěvo i ve městě, a to zejména v nočních hodinách. Může jít o organizované gangy specializované na zahraniční turisty, které „taxi“ odveze jinam než na požadované místo, kde je turista přepaden a oloupen o všechny cennosti vč. dokladů. Na letišti funguje 24 hodin denně oficiální přepážka taxi, kde se zaplatí požadovaný tarif a pracovnice přepážky sdělí typ a poznávací značku vozidla. Ve městě v nočních hodinách nedoporučujeme pohybovat se mimo hlavní a osvětlená místa a v případě nutnosti volit oficiální taxíky (žlutá barva karoserie, označení taxi).

Hraniční přechody

Hranice Ruska s ostatními státy (km)

1.    Norsko - 196
2.    Finsko - 1,313
3.    Estonsko - 290
4.    Lotyšsko - 292
5.    Litva (Kaliningrad) - 227
6.    Polsko (Kaliningrad) - 432
7.    Bělorusko - 959
8.    Ukrajina - 1,576
9.    Gruzie - 723
10.    Azerbajdžán - 284
11.    Kazachstán - 6,846
12.    Čína (J) - 40
13.    Mongolsko - 3,441
14.    Čína (JV) - 3,605
15.    Severní Korea - 175

Letiště

Národní ruskou leteckou společností je Aeroflot Russian International Airlines (SU). Většina ruských letišť je situována v evropské části země. Přestože ruské aerolinie nemají zrovna valnou pověst kvůli četným leteckým haváriím, snaží se turisty přesvědčit o tom, že létání s nimi je bezpečné.

Cestování letadlem po Rusku většinou vyžaduje pevné nervy a dostatek energie a přizpůsobivosti klienta. Většina ruských letišť je vybaveno pouze toaletami a čekárnou, nečekejte žádné moderní vymoženosti. Jako turisté jste neustále pod dohledem a procházíte četnými kontrolami. To vše je zapříčiněno vzrůstajícím počtem teroristických útoků. Proto je na ruských letištích prováděna také důkladná kontrola zavazadel i pasažérů. Někdy bývá problém převážet o fotoaparáty, filmy a videokamery. Pokud cestujete do oblasti Kavkazu, připravte se, že budete neustále pod dozorem ozbrojenců se samopaly.

Cestování letadlem vyjde asi 10x dráž než jízda vlakem, ale vzhledem k obrovské rozloze země ho v zájmu ušetření času využívá mnoho lidí.

Letiště:

Abakan (ABA)
Anadyr (DYR)
Anapa (AAQ)
Arkhangelsk (ARH)
Astrachaň (ASF)
Barnaul (BAX)
Begishevo (NBC)
Belgorod (EGO)
Beloyarsky (EYK)
Berezovo (EZV)
Blagověščensk Ignatyevo (BQS)
Bolshoye Savino (PEE)
Bratsk (BTK)
Brjansk (BZK)
Bugulma (UUA)
Chabarovsk Novy (KHV)
Cheboksary (CSY)
Cherepovets (CEE)
Cherskiy (CYX)
Chokurdah (CKH)
Elista (ESL)
Gelendzik (GDZ)
Groznyj (GRV)
Gumrak (VOG)
Igarka (IAA)
Igrim (IRM)
Irkutsk (IKT)
Iturup Island Kurilskiy (BVV)
Izhevsk (IJK)
Jakutsk (YKS)
Jekatěrinburg Koltsovo (SVX)
Južno-Sachalinsk Khomutovo (UUS)
Kadala (HTA)
Kavalerovo (KVR)
Kazaň (KZN)
Kemerovo (KEJ)
Khanty-Mansiysk (HMA)
Khrabrovo (KGD)
Kirov (KVX)
Kirovsk (KVK)
Knevichi (VVO)
Kogalym (KGP)
Komsomolsk-on-Amur Komsomolsk Na Amure (KXK)
Kotlas (KSZ)
Krasnojarsk (KJA)
Krasnoselkup (KKQ)
Kulyab (TJU)
Kurgan (KRO)
Kurumoch - Samara (KUF)
Leshukonskoye (LDG)
Lipetsk (LPK)
Machačkala Uytash (MCX)
Magnitogorsk (MQF)
Mineralnyye Vody (MRV)
Mirnyj (MJZ)
Moskva Domodedovo (DME)
Moskva Sheremetyevo (SVO)
Moskva-Vnukovo (VKO)
Mukhino (UUD)
Murmansk (MMK)
Mys Kamennyy (YMK)
Nadym (NYM)
Nalchik (NAL)
Naryan-Mar (NNM)
Neryungri (NER)
Nizhnevartovsk (NJC)
Nizhniy Novgorod (GOJ)
Norilsk (NSK)
Novokuzněck (NOZ)
Novosibirsk (OVB)
Novy Urengoy (NUX)
Noyabrsk Nojabrxsk (NOJ)
Nyagan (NYA)
Okha (OHH)
Orenburg (REN)
Orsk (OSW)
Pashkovsky (KRR)
Petrohrad St. Petersburg - Pulkovo (LED)
Petrozavodsk (PES)
Pevek (PWE)
Plastun (TLY)
Pleasanton Muni (PEZ)
Roschino Tyumen (TJM)
Rostov Na Donu (ROV)
Salekhard (SLY)
Saratov (RTW)
Shakhtersk (EKS)
Shpakovskoye (STW)
Sokol (GDX)
Solovetsky Islands Solovetsky (CSH)
Sovetsky (OVS)
Soči (AER)
Surgut (SGC)
Syktyvkar (SCW)
Tambov (TBW)
Tarko-Sale (TQL)
Tiksi (IKS)
Tomsk (TOF)
Tsentralny (OMS)
Ufa (UFA)
Ukhta (UCT)
Ulyanovsk (ULY)
Uraj (URJ)
Usinsk (USK)
Ust-Kut (UKX)
Ust-Tsylma Ust-Tsilma (UTS)
Vladikavkaz (OGZ)
Vorkuta (VKT)
Voroněž Chertovitskoye (VOZ)
Wenshan (WNH)
Yelizovo (PKC)
Yuzhno-Kurilsk (DEE)
Čeljabinsk Balandino (CEK)

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Dovážená cizí měna a měna RF v hotovosti, cestovní šeky, cizí i ruské cenné papíry v celkové hodnotě přesahující 10 000,- USD, dovážené do RF fyzickými osobami (rezidenty i nerezidenty) podléhají písemné deklaraci celním orgánům Ruské federace.

Vývoz cizí měny a měny RF v hotovosti v hodnotě 10.000,- USD a nižší je osvobozen od celní deklarace či jiných úředních úkonů. Vývoz cizí měny a měny RF v hotovosti v hodnotě přesahující 10 000,- USD je možný jen při předložení písemné celní deklarace orgánům Ruské federace (ve dvojím vyhotovení) a ostatních dokumentů dokládajících předchozí dovoz měny do Ruské federace v hodnotě nad 10 000,- USD. Vývoz cestovních šeků v hodnotě nad 10 000,- USD podléhá písemné deklaraci celním orgánům Ruské federace.

Doporučujeme všem občanům ČR dovezenou valutu do RF řádně deklarovat a to jak při příjezdu do RF, tak i při odjezdu z RF.


Obzvláštní pozornost musí turisté věnovat vývozu starožitností, historických zbraní, literatury a jiných uměleckých předmětů. V těchto případech je nutné předložit na hraničních přechodech RF povolení k vývozu těchto předmětů vydané Ministerstvem kultury RF. Při dovozu zvířat na území RF je nutné předložit potvrzení o jejich příslušném očkování a vyhovujícím zdravotním stavu. To samé platí při jejich vývozu z RF. Obě potvrzení je vhodné mít opatřené překladem do ruského jazyka.

Potřebné dokumenty

Potřebné doklady k cestě do Ruska:
1) cestovní pas nebo jiný cestovní doklad opatřený platným ruským vízem,
2) prostředky na celou dobu pobytu nebo doklad prokazující zajištění nákladů spojených s pobytem
3) doklad o zdravotním pojištění na území RF.
Občané ČR, kteří cestují do třetí země a projíždějí přes území RF, jsou povinni předložit ruské tranzitní vízum. Výjimkou je situace, kdy cestující neopustí tranzitní prostor mezinárodního letiště na území RF. Pokud však pokračuje v cestě z jiného letiště v témže městě, např. přiletí na letiště Šeremetěvo 2 a pokračuje z letiště Domodědovo nebo Vnukovo, ruské vízum potřebuje. Pokud občan ČR přilétá a odlétá ze stejného letiště (např. Šeremetěvo 2), ale z jiného terminálu, je důležité si zjistit, zda při přechodu z jednoho terminálu na druhý opouští tranzitní prostor či nikoliv. Jestliže tranzitní prostor neopouští, vízum nepotřebuje.

Před vstupem do Ruské Federace  musí občan ČR vyplnit dvoudílnou migrační kartu - jeden díl odevzdá při pasové kontrole na vstupu RF a vstupním razítkem hraničního přechodu orazítkovaný druhý díl odevzdá pasové kontrole při výstupu z RF.

Je-li účelem vstupu do RF pouze tranzit do třetího státu, musí mít občan ČR ve svém cestovním dokladu vízum takového třetího státu, je-li potřebné. Pro případ, že by do takového třetího státu nebyl občan ČR vpuštěn, musí občan prokázat, že má zajištěn návrat do ČR (např. zpáteční letenkou).

Nehledě na účel pobytu v RF, ve všech případech, kdy občan ČR cestuje do RF letecky, musí mít s sebou platnou zpáteční letenku.

Jestliže plánujete cestu vlastním vozem, musíte mít s sebou platný řidičský průkaz ČR a platný mezinárodní řidičský průkaz. Z praxe vyplývá, že místo mezinárodního řidičského průkazu je vhodnější mít u sebe kopii českého řidičského průkazu s ověřeným překladem do ruštiny, přičemž nejlépe je nechat překlad ověřit na velvyslanectví RF v Praze nebo generálním konzulátu RF v Brně či Karlových Varech.
Pokud máte auto půjčené, musíte být vybaveni rusky psanou plnou mocí majitele vozidla k jeho užívání.

Pokud je plná moc psaná v češtině, musí obsahovat veškeré náležitosti uvedené v ruském vzoru a dále souhlas s vyvezením vozidla do zahraničí. Podpis na plné moci musí být notářsky ověřen.

Řidič motorového vozidla musí mít dále povinné ručení platné pro území RF. Toto pojištění lze sjednat v denní dobu i na silničních hraničních přechodech do RF. České povinné ručení a mezinárodně uznávaná "zelená karta" pro území RF platí od 1.1.2009 (pokud na pojištění není značka RUS přímo přeškrtnuta).


více informací o vízech získáte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde se dozvíte, jak dále postupovat a kde víza získáte.

Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas!!!

Pobytové informace

S ohledem na probíhající vojenskou invazi Ruské federace na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států EU a NATO, MZV ČR důrazně varuje před cestami na území Ruské federace.

Více informací

Doporučená pojištění osob

V současné době existuje v Moskvě a větších městech Ruské Federace řada kvalitních zdravotnických zařízení. Cena za jejich využití je často mnohonásobně vyšší než v ČR. Úroveň zdravotní péče v regionech je naopak nižší než v ČR. Doporučujeme tedy rozhodně sjednat cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Záchranná služba a první pomoc 03
V Moskvě jsou pro všechny tyto služby jednotná čísla: z pevné linky 911-82-41, z mobilního telefonu  0911 a 112
  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Ruská kuchyně
Ruská kuchyně je velmi pestrá a také zdravá. Základem ruské kuchyně je maso,  především hovězí, telecí, vepřové a zvěřina. Díky obrovskému a nekonečnému ruskému pobřeží je samozřejmostí, že základ jídel tvoří také z velké části ryby a nejrůznější mořští živočichové. Převládá candát a losos, ze kterého se rovněž připravuje kvalitní červený ruský kaviár. Černý kaviár je produkován  z jiker jesetera.

Mezi nejčastější ruská jídla patří kaše z různých druhů obilovin. Tradičně se v zemi pěstuje pšenice, ječmen, žito, jáhly a pohanka. V ruské kuchyni se hojně vyskytuje zelenina, nejčastěji ve formě nálevů nebo v konzervovaném stavu. Základní surovinou polévek je zelí, červená řepa či kvašené okurky. Hojně se konzumuje kvásková okroška, zelná polévka šči nebo vydatné a husté masové polévky jako je rassolnik či soljanka.

Pokrmy, se kterými se v Rusku nejčastěji setkáte, jsou pirožky, hustá zakysaná polévka boršč, šašliky – špízy z vepřového nebo skopového masa nebo světoznámý hovězí Stroganov. Při návštěvě Ruska si nenechte ujít ani uzeného jesetera s křenem či jemně soleného lososa. Ochutnejte také pelmeně, což je něco jako ravioly, které se pojídají se smetanou.

Rusové si rádi pochutnají i na moučných výrobcích, kromě pirožků vytvářejí ještě pampušky, které mohou být pečené či smažené a plněné různými nádivkami.

Ruské restaurace
V ruských městech si můžete vybrat z typicky ruských restaurací, ale také narazíte na restaurace s mezinárodní kuchyní. Jejich kvalita i ceny se mohou výrazně lišit, proto dejte na doporučení nebo na první dojem. Kromě restaurací můžete navštívit také bufety nebo stánky s rychlým občerstvením, které jsou na každém rohu.

Oběd je v Rusku považován za nejvydatnější jídlo dne a většinou je o třech chodech. Začíná se polévkou, pokračuje hlavním chodem a končí moučníkem. Je to tedy podobné jako u nás. Za moučník se zde však považuje ovoce, kompot nebo ovocný rosol.

Ruské nápoje
Mezi nejznámější ruské alkoholické nápoje patří bezesporu vodka, kterou seženete za 60 – 80 rublů. Vyrábí se zde spousta druhů vodek, ale jakousi klasikou je Stolichnaja. Oblíbená je také vodka Ljuks. Mezi další tradiční ruské nápoje patří šampaňské, kvas či arménský koňak.

Rusové také často pijí pivo, které se dá sehnat u každého stánku a stojí kolem 20 rublů. Nejoblíbenější je pivo Baltika 3 nebo silnější Baltika 7. Kvalitní je rovněž pivo Sibirskaja korona.

Jelikož alkohol je v Rusku poměrně velkým problémem, připravuje vláda zákon o zákazu konzumace a prodeje alkoholických nápojů na veřejnosti. V ulicích měst potkáte spoustu lidí popíjejících po celý den. Pro Rusy je to běžné a týká se to i osob něžného pohlaví. Prodej alkoholu osobám pod 18 let věku je zakázán.

Z nealkoholických nápojů je nejoblíbenější čaj. K místním tradicím patří příprava čaje v klasickém ruském samovaru. Původně se v něm topilo dřevěným uhlím. Dnes jsou elektrické a vyrábí se v nejrůznějších podobách a velikostech. Rusové však nepijí jen čaj, ale i kávu, kakao a mléko. Často se setkáte i s ovocnými šťávami a minerálkami.


Doporučujeme kupovat a konzumovat pouze balené produkty či řádně ošetřenou zeleninu a ovoce. Zásadně nedoporučujeme kupovat u prodejních stánků alkoholické nápoje. Může se jednat o pokoutně vyrobený alkohol s velmi nepříjemnými účinky na zdraví.

Kurzy měny

Ruská měna: 1 rubl (RUB) = 100 kopějek

Orientační kurz: 100 RUB = 25,08 CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Ubytování v Rusku bývá někdy velký problém- V Moskvě a Petrohradě je mnoho hotelů, od nejvyšší úrovně až po méně dobré, v menších městech je pak problém se slušně ubytovat.
 Kvalitní hotely jsou však velmi drahé, za noc ve dvoulůžkovém pokoji ve čtyřhvězdičkovém hotelu můžete zaplatit až 250 USD. Levnější hotely zase nemají úroveň, bývají špinavé a s nedostatečnými službami. V odlehlejších koutech Ruska nebo v menších městech je pak už úplný problém se slušně ubytovat.

Ruská ubytovací zařízení spadají do tří hlavních kategorií:

Ubytovny nabízejí pokoje pro 2 – 6 osob, kde jsou většinou samostatné postele. Může se dokonce stát, že místo postele bude na vás čekat železná palanda. Lůžka mají vlastní povlečení. Pokoj má pouze základní vybavení převážně staršího data, které není nijak udržované. Sprcha a WC na pokoji jsou spíše výjimkou, většinou jsou umístěny na chodbách a jsou společné pro všechny hosty. Hygiena na ubytovnách je různá, uklízí se tady pravidelně. Větším problémem je spíše stáří veškerého zařízení. Ubytovny nezařizují stravování, ale každému hostu je k dispozici kuchyňka se základním nádobím a vařičem.

Mezinárodní hostely poskytují ubytování ve 2 – 4 lůžkových pokojích se základním vybavením. Sprcha a WC je opět společné pro několik pokojů. Hygienická úroveň není nijak valná, ale můžete být i mile překvapeni. Stravování si musíte většinu obstarat sami. V Moskvě a Petrohradě a na několika dalších místech fungují mládežnické ubytovny.

V Rusku můžete objevit také několik málo kempů. V některých národních parcích je možné si pronajmout bungalov nebo stan. Také některé hotely mají vyhrazená místa pro stany, karavany a přívěsy. Volné kempování je zakázané.

Tipy na výlety

Moskva
Hlavní město Ruska leží na stejnojmenné řece a je jedním z největších evropských měst. Představuje politické, kulturní a hospodářské centrum této rozlehlé země. Sídlí zde Ruská vláda, nejrůznější státní úřady i četné firmy, které přitahují investory.

Moskva má velmi zajímavé historické centrum rozkládající se kolem Kremlu, který zdobí 20 kopulovitých věží. Kreml byl společně s Rudým náměstím v roce 1990 zapsán Na Seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO. Rudé náměstí je lemováno několika významnými budovami, jako je například chrám Vasila Blaženého, mauzoleum V. I. Lenina, Kremelské hradby nebo luxusní obchodní dům GUM. Jde o secesní obchodní pasáž, kde najdete ty nejdražší moskevské obchody.

Moskva je plná kostelů, divadel, galerií, muzeí a univerzit. Jednou z významných církevních památek je chrám Nanebevzetí Panny Marie, který se pyšní nádhernými freskami. Za návštěvu také stojí chrám Zvěstování, nebo Velký kremelský palác. Turisticky velmi vyhledávaný je Starý Arbat, kde se konají pestré bleší trhy a Nový Arbat s nepřebernou nabídkou útulných restaurací připravujících speciality z nejrůznějších oblastí Ruska.
Snad nejposvátnějším místem celého Ruska je chrám Krista Spasitele, který byl za Stalina zbořen a znovu postaven v 90. letech 20. století. Zajímavá je rovněž budova Ljubjanka, kde od roku 1917 sídlily ruské tajné služby. Za dob Stalina zde byly vykonávány popravy nepohodlných lidí. Nedaleko Rudého náměstí je situována největší ruská operní scéna Bolšoj Teatr.


Sankt Petěrburg
V minulosti Leningrad, Petrohrad, dnes Sankt Petěrburg . Město je plné nádherných a zajímavých architektonických památek. Nepřehlédnutelná je ve městě zlatá špice komplexu budov Admirality. Mezi nejvýznamnější památky patří bezesporu obrovský palácový areál Petrodvorec, který sloužil jako sídlo pro rodinu Petra Velikého.  Pro Sankt Petěrburg je typická také spletitá síť kanálů, kvůli které bývá město často nazýváno "Benátky severu".


Vladivostok
Na pobřeží Tichého oceánu se mezi kopci rozkládá přístavní město s velkou námořní základnou – Vladivostok. Město je obklopeno velkou přírodní rezervací, která se stala útočištěm pro mnoho druhů volně žijících živočichů. Svůj domov zde našel například černý a hnědý medvěd nebo sibiřský divočák.

Vladivostok je významný také tím, že je zde konečná zastávka nejdelší železniční trati světa – Transsibiřské magistrály, která byla vystavěna na přelomu 19. a 20. století.

Murmansk
Murmansk je největším městem nacházejícím se v arktickém kruhu, na půl cesty mezi Moskvou a severním pólem. Kolem něj se rozkládá divoká příroda, nekonečná tundra a město je během zimních měsíců zahaleno do tmy. Celé dva měsíce trvá polární noc, při níž je možné spatřit i polární záři. Do světového povědomí se Murmarsk dostalo tragickou nehodou jaderné ponorky Kursk v roce 2000.

Bajkal
V Irkutské oblasti se rozkládá druhé největší jezero v Rusku, které velikostí předčí už jen Kaspické moře. Průměrná hloubka dosahuje 730 metrů, v nejhlubším místě jezera však bylo naměřeno až 1680 metrů.
Jezero zadržuje pětinu světových zásob povrchové sladké vody. Jezero Bajkal je pro svou jedinečnost od roku 1996 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.


Čukotka
Poloostrov Čukotka je nejvýchodnějším cípem Asie a Ruska. Příroda je zde okouzlující, močály se střídají s tundrami. Na cestách se můžete setkat s polárními liškami nebo medvědy. Pobřeží obývají četné ptačí kolonie.


Kavkaz
Od Černého moře až ke Kaspickému moři se v délce 1500 km táhne mohutné pohoří Kavkaz. Nejvyšším vrcholem je Elbrus, který dosahuje výšky 5 642 m. Kavkaz je vyhledávaným cílem horolezců a pěších turistů z celého světa, jelikož nabízí velmi atraktivní turistických, trekových a horolezeckých cest velehorského rázu.  Na Kavkazu se velmi rychle rozvíjí turistický ruch a na mnohých místech již najdete velmi kvalitní turistické zázemí. K dispozici jsou lanovky, lyžařské vleky, stálé horolezecké a turistické základny.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky