Turistické informace

Makedonie

Makedonie disponuje převážně hornatým povrchem. Nachází se zde řada mezihorských pánví a kotlin. Nachází se zde i několik velkých jezer, které zaplňují vysokohorské kotliny. Největší atrakcí je Ohridské jezero, které je nejhlubším evropským (290m) a jedním z nejstarších na světě. 


Všeobecné informace

Makedonie disponuje převážně hornatým povrchem. Nachází se zde řada mezihorských pánví a kotlin. Nachází se zde i několik velkých jezer, které zaplňují vysokohorské kotliny. Největší atrakcí je Ohridské jezero, které je nejhlubším evropským (290m) a jedním z nejstarších na světě.

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Policie 192
Rychlá zdravotní pomoc 194
Požárníci 193
Velvyslanectví České republiky Ambasada na Republika Češka ul. Salvador Aljende 35 1 000 Skopje
Telefon: +389/2/3109-805 Fax: +389/2/3178-380
Webová stránka:www.mzv.cz/Skopje

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: 0
Makedonie je stát, který se nachází v centrální části Balkánu v jihovýchodní Evropě. Je jedním ze států bývalé Jugoslávie, od které se odtrhla v roce 1991. Makedonie hraničí s Kosovem, Srbskem, Bulharskem, Řeckem a Albánií.
V Makedonii je středozemní podnebí, ale svůj vliv má i podnebí kontinentální. Vyznačuje se horkými a suchými léty, zimy jsou vlhké a studené. Pro Makedonii platí, že zdejší podnebí vykazuje veliké teplotní rozdíly. 
Během léta mohou teploty v některých oblastech vyšplhat až ke 40 °C, v zimě mohou klesnout na -10 °C.

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Republika Makedonija 
Český název: Bývalá jugoslávská republika Makedonie 
Užívaný název: Makedonie 
Rozloha: 25 333 km2 
Poloha: 19°-23° v. d. a 40°-43° s. š. 
Nejvyšší bod - Golem Korab (2 753 m)
Nejnižší bod - Vardar (50 m)   
Nejdelší řeka - Vardar (420 km) 
Hlavní město: Skopje  
Další města: Tetovo, Bitola  
Forma vlády: parlamentní  Státní zřízení: republika 
Počet obyvatel (2010): 2 057 284 
Národnostní složení: Makedonci 68 %, Albánci 23 %, Turci 4 %, Romové 2 %, Srbové 2 % Náboženství: pravoslavní 67 %, muslimové 30 % 
Úřední jazyk: makedonština 
Mezinárodní zkratka: MKD
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): MK 
Jízda: vpravo
Internetová doména: .mk 
 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Makedonie je +389

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Makedonski Telecom, VIP, one.Vip DOO Skopje

Vodafone /VIP/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Makedonie u Vodafonu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 17,81 Kč, Odchozí hovor stojí 30,52Kč, SMS 9,68 Kč, MMS stojí 11,58 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Makedonie u T-mobilu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 18 Kč, Odchozí hovor stojí 35Kč, SMS 9,60 Kč, MMS stojí 16,60 Kč.

Státní a církevní svátky - omezení

Makedonie má zavedeny tyto státní a církevní svtáky:
24. květen – Sv. Cyril a Metoděj – den slovanských osvícenců
2. srpen – Den republiky – výročí: tzv. Ilindenského povstání proti Turkům 2.8.1903 a dále dne 2.8.1944 zasedání Antifašistického shromáždění pro národní osvobození (ASNOM) v klášteře sv. Prochora Pčinského, které vyhlásilo Demokratickou federativní republiku Makedonii (DFM)
8. září - Den nezávislosti – den referenda o nezávislosti v roce 1991, kdy se většina obyvatelstva vyslovila pro „suverénní a samostatnou Makedonii s právem vstoupit do svazu suverénních států Jugoslávie“
11. říjen - Den národního povstání (2.světová válka) – útokem partyzánů na bulharská kasárna v Prilepu a Kumanovu dne 11. října 1941 byla zahájena osvobozenecká válka
23. říjen - Den makedonského revolučního boje
8. prosinec - Sv. Kliment Ochridski
 
Dny pracovního klidu (svátky):
1. leden – Nový rok
7. leden - 1. svátek vánoční (pravoslavný)
pravoslavné Velikonoce - pohyblivý svátek
1. květen – Svátek práce
Ramazan Bajram - pohyblivý svátek muslimů

Svátky národnostních menšin:
27. leden - Sv. Sava, den srbské menšiny
8. duben - Mezinárodní den Rómů
23. květen - Den Vlachů
28. září - Mezinárodní den Bosňáků
Jom Kipur - den židovské menšiny (pohyblivý svátek)
22. listopad - den albánské abecedy
21. prosinec - den vyučování v tureckém jazyku

Náboženské svátky:
 6. leden - Štědrý den (pravoslavný)
19. leden – „Vodici“ – den Zjevení Krista (pravoslavný)
Velikonoce (pravoslavné) – pohyblivý svátek
Velký pátek (pravoslavné) - pátek před Velikonocemi
28 srpen – Nanebevstoupení Panny Marie
1. listopad – Den všech svatých
Památka zesnulých – pohyblivý svátek (pravoslavný), vždy v pátek
25. prosinec – Vánoce (katolické)
Kurban Bajram - pohyblivý svátek (muslimský)

Dopravní předpisy, poplatky

Dálniční poplatky se platí na několika místech na hlavní tranzitní silnici.

Mýtné je inkasováno v makedonských denárech (MKD).

Při cestě do Makedonie musíte mít tyto doklady:

Řidičský průkaz
Zelená karta je důsledně vyžadována na hranicích
Technický průkaz

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Silnice mají v Makedonii cca 8700km.
Makedonie má zavedeny dálniční poplatky.
Mezi hlavní části zpoplatněných silnic patří úsek mezi městy Gradsko, Skopje, Kumanovo a Gostivar. Pokud vaše cesta nevede přes celou část placených úseků a chcete ušetřit na poplatcích můžete zkusit využít některé z alternativních cest a zpoplatněné části objet. Tento tah však doporučujeme pouze zkušených cestovatelům, pokud do Makedonie jedete poprvé doporučujeme využít rychlých dálničních komunikací.

Poplatky, mýtné

Dálniční poplatky se platí na několika místech na hlavní tranzitní silnici. Mýtné je inkasováno v makedonských denárech (MKD).

 

Rychlostní limity

V Makedonii platí tyto rychlostní limity:
Obec: 50km/h
Mimo obec: 80km/h
Dálnice: 120km/h

Doporučená pojištění vozidel

Většina silnic je v dobrém stavu. Pokud se do Makedonie chystáte cestovat autem, nezapomeňte si sjednat k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Policie  192

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Při cestě do Makedonie musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, malý technický průkaz. Zelená karta je důsledně vyžadována na hranicích.

Půjčení auta

Půjčení vozidla je možné přes rezervační systémy světově známých půjčoven. Rezervační systémy jsou dostupné na internetu. Společnosti u kterých je možné provést rezervaci vozidla: Hertz, Avis, Europcar, Sixt.
Orientační cena půjčení vozu na 3 dny ve Skopje  je od 120EUR.
Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži).

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

V průběhu hlavní turistické sezóny v Makedonii dopravní policie intenzivně kontroluje dodržování dopravních předpisů a rychlostních limitů. V případě, že řidič nemůže či nechce zaplatit pokutu, je zpravidla nekompromisně zadržen cestovní doklad a poté může následovat řízení u místního "přestupkového soudu". V případě, že se cestovatel stane obětí pokusu o vymáhání úplatku nebo jiné „pozornosti“ ze strany hraničních orgánů, dopravní policie a pod. se doporučuje neprodleně o této skutečnosti informovat nejbližší policejní stanici. Denní svícení je povinné celoročně. V zimním období od 15.11. do 15.3. jsou povinné zimní pneumatiky.

Pravidla parkování

V Makedonii nejsou zavedeny parkovací hodiny ani automaty. Při parkování se řiďte dopravními značkami. V případě, že zaparkujete na místě, kde není parkování povoleno můžete dostat pokutu ve výši až 2700MKD.
Parkovací místa pro osoby se sníženou pohyblivostí nejsou vyhrazeny.

Informace pro turisty

Tranzit a vstup do Severní Makedonie je umožněn bez jakýchkoliv omezení.

Možnost tranzitu přes Severní Makedonii do Řecka je bez omezení.

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Vzhledem k stále měnicí se epidemiologické situaci, doporučujeme si ověřit opatření v dalších zemích přes které budete přejíždět při cestě z a do České republiky.  

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Pokud se rozhodnete do Makedonie cestovat vlastním autem, vaše cesta povede po trase Slovensko – Maďarsko – Srbsko – Makedonie. Hraniční přechody ze Srbska jsou otevřené non-stop. Využít můžete také menší přechody, například Sopot, Pelince a Jažince. Vzhledem k napjaté situaci v Kosovu je namístě cestu přes toto území důkladně zvážit.

Makedonská hranice má cca 766 km. 
S Albánií 151 km (Sveti Naum - Tushemisht, Kafasan - Urake, Blato - Maqellare)

S Bulharskem 148 km (Deve Bair - Gjueševo, Delčevo - Klisura, Novo selo - Zlatarevo)

S Řeckem 246 km (Stari Dojran - Doirani, Bogorodia - Erzoni, Bitola - Niki)

S Kosovem 159 km 

Se Srbskem 62 km (Tabanovce - Preševo, Blace - Djeneral Jankovic, Pelinci - prohor Peinjski)

Letiště

Letadlo je nejpříjemnější dopravní prostředek do Makedonie, protože vás nebrzdí nepřehledná situace na balkánských silnicích a hraničních přechodech. V současné době existuje přímé letecké spojení z Prahy do Skopje, které provozují České aerolinie. 
•    Skopje – letiště leží 25 km od města. 
•    Ohrid – letiště se rozkládá 10 km od centra. 

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Osoby přijíždějící do Makedonie z jiného členského státu EU mají právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, například maximálně:
800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, 400 kusů doutníčků,1 kg tabáku
10 litrů destilátu, 20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% obsahu alkoholu, 90 litrů vína ( včetně 60 litrů perlivého), 110 litrů piva
Osobám mladším 17 let není dovoleno tabákové výrobky a alkohol dovážet. 
Při vstupu se doporučuje deklarovat veškeré valuty a požadovat adekvátní potvrzení celních orgánů, ačkoliv tato povinnost není makedonskými orgány zdůrazňována. Ze země je povolen vývoz valut v ekvivalentu do hodnoty 1.000 USD bez vlastnictví adekvátního potvrzení od celních orgánů při příjezdu do země. Povinná směna valut není vyžadována. 
Dovoz či transport zbraní je povolen pouze se zbrojním průkazem vystaveným zastupitelským úřadem Makedonie/FYROM. Při individuálním dovozu či průvozu zvířat je požadován mezinárodní očkovací průkaz.

Potřebné dokumenty

Občan České republiky může vstoupit na území Makedonie/FYROM s platným cestovním pasem. Od 3. října 2008 mohou vstupovat občané ČR  na území Makedonie i na základě platného občanského průkazu se strojově čtecí zónou, který bude uznáván jako cestovní pas. V případě cestování na občanský průkaz je cizinec na hraničním přechodu zpravidla vyzván k vyplnění formuláře - průvodky, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem. Tento formulář je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opouštění území Makedonie/FYROM. 
Občanský průkaz nelze použít při letecké přepravě při cestách do Makedonie.
Děti do 18 let věku vstupující do Makedonie bez doprovodu rodičů (pěstounů) musí na požádání pasových orgánů země předložit písemný souhlas obou rodičů (pěstounů) s cestou. Cestují-li pouze s jedním z nich, může pasový orgán vyžadovat souhlas druhého rodiče (pěstouna). Tento doklad musí být ověřen příslušným orgánem země z níž cizinec pochází.

Pro cesty do Makedonie/FYROM nepotřebují čeští turisté víza.
Přihlašovací povinnost je v kompetenci provozovatele ubytovacího zařízení. V případě ubytování v soukromí je třeba se přihlásit do 24 hodin na nejbližší policejní stanici. Potvrzení o přihlášení není vydáváno.

Rozdílnosti

Při individuálních cestách na severozápad a západ Makedonie (příhraniční regiony s Kosovem a Albánií) se doporučuje zvýšená opatrnost. Cestovatelé by se měli zdržovat ve větších osadách a turistických lokalitách. Návštěvy řídce osídlených horských oblastí (pohoří Korab, Šar Planina, Jablanica) uskutečnit nejlépe s důvěryhodným místním doprovodem. O delších horských pobytech doporučuje MZV informovat místní policii. V ostatních částech země je třeba dodržovat všeobecně platná pravidla (cestovat pokud možno ve dne, v noci nezastavovat na odlehlých parkovištích apod.).

Pobytové informace

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti, Doporučená pojšitění, ubytování...

Více informací

Doporučená pojištění osob

Od 1. ledna 2007 vstoupila v platnost Smlouva mezi ČR a MK o sociálním zabezpečení.  Zásadní změnou je zachování nároku na poskytnutí nezbytné zdravotní péče při pobytu na území druhého státu. Náklady však již nenese stát, ale zdravotní pojišťovna pojištěnce. Při lékařském ošetření ve státním zdravotním zařízení je nutné se prokázat dokladem o zdravotním pojištění v ČR (průkazkou příslušné zdravotní pojišťovny). V soukromých zdravotnických zařízeních se ošetření hradí hotově. Každopádně doporučujeme sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh, které vám bude hradit nadstandardní služby v případě úrazu nebo nemoci. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Rychlá zdravotní pomoc /brza pomošč/    194    
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Makedonská kuchyně je stejně vášnivá jako Makedonie sama. Ať už vám na stůl přinesou cokoliv, vždy v tom ucítíte trochu Turecka, Řecka nebo Srbska. Vlivy těchto kuchyní jsou v makedonských jídlech silně patrné. Oblíbeným jídlem Makedonců jsou fazole na sladko (gravce na tavce). Další místní lahůdkou je lilek a brambory s jemně mletým masem (mousaka). Ochutnat byste měli také vyhlášeného ohridského pstruha. 
Jako na celém Balkánu jsou i v Makedonii běžné pirožky plněné sýrem nebo masem. Často se podávají s jogurtem. Stejně oblíbený je pršut (uzená šunka) a ražniči. Ve velkém měřítku se tu konzumují mléčné výrobky a zeleninové saláty. V pouličních stáncích se prodávají kebaby či gyrosy.
Oblíbeným nápojem je rakije a různá místní vína, která jsou opravdu výborná. 

Kurzy měny

Makedonskou měnou je denár. Označení je MKD.
Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

V Makedonii nebudete mít problém najít hotely, které jsou jako jinde v Evropě značeny hvězdičkami. Nalézt můžete hotely od 2 do pěti hvězdiček, nejvíce je však 3 a 4 hvězdičkových.
Záleží na oblasti kam jedete. Orientačně se ceny budou pohybovat od 25EUR za noc.
Podrobnosti zde:

K přenocování v Makedonii můžete využít i kempy. 
Kempy najdete hlavně při hranici s Albánií.
Kempy jsou značeny hvězdičkami dle vybavenosti, orientační ceny jsou od 20EUR za noc.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Makedonie nabízí nevšední zážitky a uvádíme pár tipů, které jistě stojí za návštěvu. 

Klášter svatého Nauma - Nachází se na jihovýchodní straně jezera Ohrid, v bezprostřední blízkosti makedonského-albánské hranice. Svatý Naum byl nejbližší solupracovník Sv. Klimenta z Ohridu. Původní kostel byl vypálen Turky, současná budova vznikla na jeho základech. Pod klášterem je typicky balkánksý kemp a albánské tržiště.

Stará mešita v Tetovu - Pestrá mešita (Šarena džamija) v Tetovu je jedna nejhezčí z mešit na Balkáně.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky