Turistické informace

Itálie

Itálie je vyhlášená svojí kuchyní, krásnými písčitými plážemi a vnitrozemskou pahorkatinou s mnoha vyhaslými sopkami. Malebnou Kalábrii, opevněná městečka, oblázkové pláže. Itálie rozhodně potěší všechny, kteří se rozhodnou ji navštívit… v zimě i v létě.

Všeobecné informace

Odlišnosti, GSM, svátky...
Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

113 (112) - policie 118 (112) - první pomoc 115 (112) - hasiči 116 - Pomoc motoristům - autoklub Velvyslanectví ČR v Římě Via dei Gracchi 322 00 192 Roma Tel. 0039/06 360 957 1 (ústředna) Fax 0039/063244466 Mimo pracovní dobu – konzulární pohotovost 0039/335 310 450 E-mail velvyslanectví: rome@embassy.mzv.cz Internetové stránky: www.mzv.cz/rome

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: 0
Itálie se zemí v jižní Evropě, ležící na Apeninském poloostrově. Jejími sousedy jsou Francie, Švýcarsko, Rakousko a Slovinsko. Uvnitř Itálie jsou dva malé státy – městské – Vatikán a San Marino. K Itálii patří také dva ostrovy – Sardinii a Sicílie, oba ležící ve Středozemním moři.
Itálii omývají čtyři moře – Jaderské, Jónské, Tyrhénské a Ligurské.
V Itálii se setkáte s několika klimatickými pásy – mírný pás, subtropickým středomořským pásem. Teploty jsou různé podle místa, které navštívíte.

Nejteplejším měsícem je červenec s teplotami přes 30 °C , nejchladněji se v lednu s teplotami kolem 10 °C.

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Repubblica Italiana 
Český název: Italská republika
Užívaný název: Itálie 
Rozloha: 301 230 km2
Poloha: 8°-19° v. d. a 36°-47° s. š.  
Nejvyšší bod - Mont Blanc (4 807 m)
Nejnižší bod - Středozemní moře (0 m)   
Nejdelší řeka - Pád (652 km) 
Hlavní město: Řím 
Další města: Milán, Neapol 
Počet obyvatel: 59 685 227  (2012)
Národnostní složení:  Italové 98 %, Sardové 3 %, Rétorománi 1,5 % 
Náboženství: katolíci 97 %
Úřední jazyk: italština 
Mezinárodní zkratka: ITA 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): I 
Jízda: vpravo 
Internetová doména: .it 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Itálie je +39

V zemi jsou tito mobilní operátoři: TIM, Vodafone, Wind

Vodafone /Vodafone, Wind/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Itálie u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Itálie u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Italský kalendář má zavedeny níže uvedené svátky. Veškeré státní svátky jsou dny pracovního klidu. Výjimku tvoří svátky v autonomních oblastech, většinou když tento svátek přijde na víkend, je následující pondělí pracovní volno.

1 leden - Nový rok
6 leden - Tři králové
8 - 9 duben - Velikonoční svátky
25 duben - Den osvobození
1 květen - Svátek práce
2 červen - Založení Italské republiky
15 srpen - Nanebevstoupení
1 listopad - Všech svatých
8 prosinec - Neposkvrněné početí
25 - 26 prosinec - vánoční svátky
 
V jednotlivých italských městech se slaví dále církevní svátky zasvěcené patronům daného města:

Milán – sv. Ambrož – 7.prosince
Florencie – sv. Jan – 24.června
Řím – sv. Petr a sv. Pavel – 29.června
Neapol – sv. Gennaro - 19.září

Dopravní předpisy, poplatky

V Itálii se na některých dálnicích neplatí žádné poplatky, na jiných je poplatek zahrnut do celkové sumy za používání dálnic nebo se platí samostatný poplatek. Konkrétní výše poplatků na italských dálnicích je závislá na vzdálenosti a kategorii vozidla.

Povinné vybavení - použití bezpečnostních pásů je povinné. Děti do 12 let a do 150 cm výšky musí používat ochranný systém (bezpečnostní pás nebo sedačku). Je nutné mít výstražný trojúhelník. Je povinností nosit reflexní vestu vždy již při vystoupení z vozu mimo obec: toto ustanovení neplatí pro motocykly, nebo mopedy a při stání v zastavěné ploše. Nově se v některých Alpských regionech zavádí povinnost vozit zimní řetězy a mít obuté zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech. Tato povinnost platí i pro dálnici A22 v Jižním Tyrolsku.

Při cestě do Itálie musíte mít tyto doklady:

Řidičský průkaz
Zelená karta
Technický průkaz

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

V Itálii je celkem cca 302 000km silnic, z toho je zhruba 6700 kilometrů dálnic.
Dálnice jsou zčásti ve státním a zčásti v soukromém vlastnictví. Vybírá se na nich mýtné.

Poplatky, mýtné

V Itálii stejně jako v okolních zemích jsou řidiči povinni platit za využívání rychlostních komunikací dálniční poplatky. 
Dálniční poplatky jsou vybírány v mýtných branách a tak při cestách odpadá nutnost shánět či kupovat platnou dálniční známku. 
Řidiči zaplatí při průjezdu poplatek přímo úměrný vzdálenosti ujeté po tomto druhu komunikací. Výše dálničních poplatků je cca 5,5EUR na 100km. Například za 150kilometrový úsek z Milána do Janova zaplatí řidiči 10,10 eur. Starší auta pak zaplatí 2 až 10 eur za den i za vjezd do Milána a Boloni.

 

Rychlostní limity

Povolená rychlost: 50 km/h v obci, 90 km/h na silnicích druhé třídy,110 km/h na silnicích pro motorová vozidla, 130 km/h na dálnici.

Doporučená pojištění vozidel

Silniční síť v Itálii má celkově velmi vysoký standard. Provinční a místní silnice jsou celkově na dobré úrovni. Pokud auto projíždí městem, mělo by být zamčené se zavřenými okny. Okradení hrozí i na dálničních parkovištích, dále při fingovaných nehodách, žádostech o pomoc a podobně. Týká se to především dálnic a silnic na jihu (obzvlášť dálnice z Neapole do Salerna). Nezapomeňte proto na pojištění zavazadel. Doporučujeme Vám sjednat si také k povinnému ručení i havarijní pojištění a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Karabiníci  112 Policie  113

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Povinné vybavení - použití bezpečnostních pásů je povinné. Děti do 12 let a do 150 cm výšky musí používat ochranný systém (bezpečnostní pás nebo sedačku). Je nutné mít výstražný trojúhelník. Je povinností nosit reflexní vestu vždy již při vystoupení z vozu mimo obec: toto ustanovení neplatí pro motocykly, nebo mopedy a při stání v zastavěné ploše. Nově se v některých Alpských regionech zavádí povinnost vozit zimní řetězy a mít obuté zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech. Tato povinnost platí i pro dálnici A22 v Jižním Tyrolsku. Při cestě do Itálie musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelená karta.

Půjčení auta

Pro zapůjčení auta v Itálii potřebujete řidičský průkaz a věk nad 21 let. Spolehlivé jsou mezinárodní půjčovny Avis a Hertz, z místních jsou největší Benvenuto a Euroservice. Pečlivě prostudujte smlouvu, zkontrolujte povinnou výbavu (zejména výstražný trojúhelník) a zda vše funguje, stav pneumatik a místní název paliva, které budete tankovat. Zjistěte kolik můžete ujet kilometrů, požadované množství paliva v nádrži při vracení, rozsah pojištění a kontaktní telefon. Pokud pojedete vlastním vozem, nezapomeňte technický průkaz a zelenou kartu (doklad o pojištění).

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

V Itálii se od letošního ledna zvyšují pokuty za telefonování za jízdy bez užití hands-free sady. Nově za tento přestupek zaplatíte pokutu 400 EUR místo původních 165 EUR a dále vám hrozí zákaz řízení vozidla na italském území po dobu 7 až 30 dnů a v případě opakování přestupku až na 3 měsíce.
V některých Alpských regionech je zavedena povinnost vozit zimní řetězy a mít obuté zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech. Tato povinnost platí i pro dálnici A22 v Jižním Tyrolsku. Italská policie je nekompromisní a proto doporučujeme dodržovat silniční předpisy. Denní svícení je povinné celoročně při jízdě mimo obydlené oblasti. Také za deště, sněžení či jinak snížené viditelnosti. Zadní mlhová světla je možné používat jen při dohlednosti snížené na max. 50 metrů, za silného deště či intenzivního sněžení. V tunelu je svícení povinné. Povinně musí svítit všechna vozidla na dálnicích. Mobilní telefon lze používat jen s hands free sadou. Nepojízdná vozidla smí odtahovat pouze odtahová služba. Za porušení dopravních předpisů může policie ukládat vysoké pokuty a také odebrat řidičský průkaz. Alkohol - povolené množství alkoholu při řízení: 0,49 ‰. Povinné vybavení - použití bezpečnostních pásů je povinné. Děti do 12 let a do 150 cm výšky musí používat ochranný systém (bezpečnostní pás nebo sedačku). Je nutné mít výstražný trojúhelník. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události. Cyklista, který jede po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít oblečenu reflexní vestu. Pokuty se pohybují od 36EUR – špatné parkování až do 1500EUR za výrazné překročení rychlosti. Bodový systém se vztahuje i na cizince. Při počtu 20 trestných bodů je odebrán řidičský průkaz. Často se uzavírají i vjezdy do center velkých měst – z důvodu špatného ovzduší.

V Itálii začal platit od 1. 1. 2022 nový zákon, podle kterého musí mít každý lyžař či snowboardista na sjezdovce sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetí osobě.

Potvrzení o pojištění odpovědnosti musí mít lyžař nebo snowboardista na sjezdovce u sebe (v AJ) pro případ policejní kontroly. Za porušení hrozí pokuta 100 – 150 EUR a odebrání skipasu.

Dalším zákazem je lyžování či jízda na snowboardu pod vlivem alkoholu a návykových látek, pokuta za nedodržení 250-1000 EUR.

Nově platí povinnosti pro děti do 18 let nosit při lyžování či jízdě na snowboardu ochrannou přilbu.

Pravidla parkování

Parkování v Itálii:

V Římě je v historické části od 7 do 20 hodin parkování zakázáno.
Parkovací místa jsou označeny barevnými zónami:
modrá čára - placené místo
žlutá čára - rezervované místo
bílá čára - neplacené místo

Parkování osob se sníženou pohyblivostí:
Na silnicích a parkovištích  jsou místa k parkování označena symbolem vozíčku. Nemůžete zde parkovat, pokud je místo označeno jménem nebo registrační značkou vozidla.
Parkování na silnici:
Neparkujte v ulicích, kde parkování je přísně zakázáno, kromě toho, když vás k tomu opravňují cedule.
Můžete parkovat po neomezenou dobu tam, kde parkování je obecně časově omezeno a zdarma.
Můžete parkovat zdarma a bez omezení, kde parkování je regulováno parkovacími hodinami nebo kotouči.
Parkování na parkovištích:
Na veřejných parkovištích je pro vozíčkáře reservováno jedno místo na 50 jiných míst. Vozidla zde mohou parkovat zdarma. Jsou-li všechna místa obsazena, je možno zaparkovat kdekoliv jinde zdarma.
Na některých soukromých parkovištích mohou vozidla s povolením k parkování parkovat zdarma a často mnohem déle, než ostatní vozidla. Ověřte na místě.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti...

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Itálie patří z turistického hlediska k poměrně bezpečným zemím. Nicméně je třeba, aby v místech velké koncentrace osob, kde dochází ke kapesním krádežím, lidé byli velmi ostražití. Nenosit pohromadě osobní doklady a všechny peníze. Cenné předměty nevystavovat příliš na veřejnosti.
Při cestování osobním vozem v městském provozu je vhodné v autě se zamknout, zamezí se tak možnému odcizení osobních zavazadel při zastavení na křižovatce.

Doporučuje se nenakupovat cenné zboží a elektroniku u pouličních prodejců a na trzích, požadovat vždy daňový doklad. 
V Itálii je platný zákon na potírání obchodu s padělanými výrobky, podle nějž může být za nákup zboží u plážových či pouličních prodejců pokutován zákazník částkou do výše 10.000,- EURO. 
- za porušení zákazu kouření, který platí prakticky ve většině uzavřených místností přístupných veřejnosti (včetně restaurací a barů) může být uložena vysoká pokuta
V Itálii je velmi přísný zákon o nošení tzv. chladných zbraní (nožů, mačet…), proto doporučujeme tyto používat pokud možno jen v kuchyni.
Upozornění pro lyžaře
V Itálii je platný zákon, který se týká bezpečnosti při provozování zimních sportů. Podle tohoto zákona je zakotvena povinnost mít při sjezdovém lyžování a snowbordingu ochrannou přilbu pro děti mladší 14 let. 

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Hraniční přechody jsou otevřeny nepřetržitě kromě některých horských přechodů v Alpách.
Italská hranice má cca 1,8990 km.
S Rakouskem 430 km, s Francií 488 km, a Vatikánem 3,2 km, se San Marinem 39 km, se Slovinskem 199 km, se Švýcarskem 740 km.

Letiště

Itálie má cca 132 letišť běžně používaných. Uvídíme jen ty nejznámější.

Řím – Fiumicino, Ciampino; 
Milán - Linate, Malpensa; 
Neapol – Capodichino; 
Benátky - Marco Polo; 


Přímé letecké spojení Itálie s ČR zajišťují ČSA. V posledních letech začaly provozovat pravidelné linky mezi ČR a Itálií i společnost Wizz Air, která létá do Itálie z Brna a Prahy.

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Osoby přijíždějící do Itálie z jiného členského státu EU mají právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, například maximálně:
800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, 400 kusů doutníčků,1 kg tabáku
10 litrů destilátu, 20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% obsahu alkoholu, 90 litrů vína ( včetně 60 litrů perlivého), 110 litrů piva
Dovoz benzínu v kanystru je zakázán. Dovoz a vývoz hotovosti je omezen na částku 10.000,- EUR. 
Při převozu psů a koček je zapotřebí mít cestovní pas pro malá zvířata, ve kterém bude potvrzení o očkování proti vzteklině. 
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí EU, tedy i Itálie, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

V Itálii platí přísný zákaz kouření ve veřejných prostorech. Od roku 2005 platí legislativa zajišťující nekuřácká pracoviště, a to včetně barů a restaurací, kde však mohou být vyčleněny oddělené uzavřené (větrané) místnosti pro kuřáky. Za porušení hrozí podnikům pokuta až 2000 € a kuřákům samotným za opakované porušování zákazu až 275 €.

Pobytové informace

Doporučená pojšitění, ubytování...

Více informací

Doporučená pojištění osob

Zdravotní péče v Itálii odpovídá evropským standardům. Jsou patrné rozdíly v poplatcích a čekací době mezi soukromými a veřejnými zařízeními. V Itálii se vám bude hodit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Vzhledem k tomu, že od zavedení Evropského průkazu zdravotního pojištění uběhla relativně krátká doba, některá zdravotnická zařízení v Itálii s touto změnou nemusí být obeznámena. Doporučujeme sjednání cestovního pojištění, které navíc pokrývá výlohy nad rámec zdravotního pojištění držitelů Evropského průkazu zdravotního pojištění. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: První pomoc 118
   

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Když se řekne italská kuchyně, většina z nás si představí těstoviny, pizzu, ryby nebo italskou zmrzlinu. Je toho však mnohem více, co nám tato pestrá a zdravá kuchyně může nabídnout. Nejčastěji používaným masem je telecí, ze kterého se dělají znamenité pokrmy. Většinou se dusí, peče nebo griluje a nakládá do oleje s přísadou bylinek a koření. Součástí jídelníčku bývají často také kuřata, zvěřina a plody moře. Italové vytvářejí chutná jídla z ústřic, mušlí, raků, krabů, humrů, langust, sépií a mnoha druhů ryb. V italské kuchyni jsou velmi oblíbené také polévky. Tou nejznámější je minestrone, což je hustá polévka s velkou dávkou zeleniny, s rýží nebo těstovinami, ke které se podává ještě čerstvě nastrouhaný parmazán. Denním pokrmem jsou zde těstoviny, které se připravují na tisíce způsobů. Na italském trhu existuje kolem 400 druhů těstovin neboli pasta, které se od sebe liší tvarem, délkou, povrchem nebo velikostí. Mezi nejznámější patří například spaghetti, canneloni, ravioli či tortellini. V severní Itálii se velké oblibě těší zase rýže, hlavně milánské rizoto. Celosvětově známým a vyhledávaným jídlem se stala italská pizza. Připravuje se zde s nejrůznějšími náplněmi a v nejrůznějších velikostech. Téměř do všech pokrmů Italové přidávají zeleninu, zejména chřest, baklažány, artyčoky, tykvičky, fenykl, rajčata a papriky. Může být syrová nebo dušená jako příloha k masu. Pokud mluvíme o italské kuchyni, nesmíme zapomenout na tradiční vynikající sýry, například Mozzarella, Gorgonzola, či Parmagiano.  Mezi často užívané koření patří petrželka, oregano, šalvěj, bazalka, rozmarýn, a také fenykl. Výborná je italská zmrzlina podávaná s čerstvým ovocem.

Kurzy měny

V Itálii se platí eury. Označení EUR.

Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Od ledna platí pro turisty, kteří jedou do Jižního Tyrolska daň za nocleh v privátu, statku a v 1-2 hvězdičkových hotelech 70centů  za noc. Pro 3 hvězdičkový hotel platí daň ve výši 1Euro, pro 4-5 hvěždičkový hotel platí daň ve výši 1,5Euro. Poplatky vybírá přímo ubytovací zařízení. 

Italské hotely jsou rozděleny podle hvězdiček, ceny se pohybují podle místa a kvality hotelu, počítejte se standardním vybavením. Ceny se pohybují od 50 EUR do 160EUR ve 3hvězdičkovém hotelu.
Podrobnosti zde:

Při cestování po Itálii můžete využít k přenocování i kempy.
Kempů je v Itálii víc než 2000, nejvíce je jich v přímořských oblastech, na Sicílii a v Dolomitech. Ceny se pohybují od 9EUR za osobu, stan a vozidlo.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Itálie je vyhlášená svoji kuchyní, krásnými písčitými plážemi a vnitrozemskou pahorkatinou s mnoha vyhaslými sopkami. Malebnou Kalábrii, opevněná městečka, oblázkové pláže. Itálie rozhodně potěší všechny, kteří se rozhodnou ji navštívit… v zimě i v létě.

Oblast Lazio nabízí krásné písčité pláže a ve vnitrozemí pahorkatinu s mnoha vyhaslými sopkami. Kalábrie, úplný jih Itálie je sice chudý, ale o to malebnější. Starobylá opevněná městečka, písčité a oblázkové pláže s prudším vstupem do moře. To je Kalábrie.

Toskánsko proslulo historií, nádhernou přírodou a uměním. Leží zde totiž Florencie. Toskánské pobřeží je částečně chráněno před větrem díky několika ostrovům, z nich asi nejznámější je Elba, díky věznění Napoleona Bonaparte.

Regiony Apulie, Molise Abruzzo, Marche, Emilia – Romagna a Benátsko se nacházejí na východním pobřeží Itálie. Omývá je tedy Jaderské moře. Jde o více než 3000 km dlouhé pobřeží. Jeho nejnavštěvovanější část, okolo města San Benedeto del Tronto proslulo, jako oblast Palmové riviéry. Místo kde jsou nekonečně dlouhé pláže lemované palmami, bulváry s kavárnami, bary a obchody, kterým prostě neodoláte.

Rimini je nejznámější i nejstarší letovisko na Adriatické riviéře. Nabízí kromě širokých pláží s jemným pískem o délce více než 15 km i pestrou možnost zábavy, nákupů či promenád. Na vlastní město Rimini pak kontinuálně navazuje řada menších letovisek, odlišených jen místními názvy, např. Miramare či Torre Pedrera di Rimini aj.

Kalábrie - Oblast patří dodnes k výjimečným krajům Itálie hlavně pro svou panensky nedotčenou přírodu, průzračně čisté moře, bílé písečné pláže. Členité pobřeží ideální pro potápění, se nachází v oblasti Tropea a Capo Vaticano, zatímco jónské pobřeží nabízí úžasné podmínky pro surfování. Za vidění stojí určitě tropea, malebné městečko na skále nad mořem, které žije čilým životem, Silo a jeho byzantský cihlový chrám Cattolica, Reggio Calabria, kde se nachází známé muzeum Museo Nazionaledella Magna Grecia.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky