Turistické informace

Island

Island se nachází přímo na zlomu dvou tektonických desek, díky jejichž pohybu je zde výrazná vulkanická činnost a zemětřesení nejsou ničím vzácným. Stejně jako počasí je tedy i charakter země velmi proměnlivý a během pár výletů se projdete po plážích s černým pískem, ledovcových plošinách a zelených loukách. Dostanete se na úbočí nespoutaných sopek, k působivým fjordům i do národních parků a rezervací  Země je doslova rájem pro milovníky venkovních sportů a nejrozmanitějších aktivit. Ať už sem vyrazíte za běžnou turistikou, touláním divokou přírodou, lyžováním či jízdou na kole, okolní krajina vás pohltí svou nedotčenou krásou.

Všeobecné informace

Island se nachází přímo na zlomu dvou tektonických desek, díky jejichž pohybu je zde výrazná vulkanická činnost a zemětřesení nejsou ničím vzácným. Stejně jako počasí je tedy i charakter země velmi proměnlivý a během pár výletů se projdete po plážích s černým pískem, ledovcových plošinách a zelených loukách. Dostanete se na úbočí nespoutaných sopek, k působivým fjordům i do národních parků a rezervací  Země je doslova rájem pro milovníky venkovních sportů a nejrozmanitějších aktivit. Ať už sem vyrazíte za běžnou turistikou, touláním divokou přírodou, lyžováním či jízdou na kole, okolní krajina vás pohltí svou nedotčenou krásou.
 

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

tísňová linka: 112 (policie, hasiči aj.) policie: +354-551-1166 první pomoc: +354-525-1000 Česká republika nemá na Islandu zastupitelský úřad. V teritoriu působí pouze Honorární konzulární úřad, který úzce spolupracuje s Velvyslanectvím ČR v Norsku, do jehož náplně přísluší i problematika Islandu. Velvyslanectví ČR v Norsku Fritzners gate 14 N - 0244 Oslo tel. : + 47 2212 1030, + 47 2212 1031 fax : + 47 2255 3395 e-mail : oslo@embassy.mzv.cz web : www.mzv.cz/oslo Konzulární odbor tel . : + 47 2212 1034, mobilní telefon KO (pomoc v nouzi): + 47 9261 1283 fax : + 47 2254 8332 e-mail : oslo@embassy.mzv.cz Honorární konzulát na Islandu Sudurlandsbraut 52; 108 Reykjavík; Island tel.: + 354 5870 860 fax: + 354 5680 645 mob.: + 354 8971 506 e-mail: reykjavik@honorary.mzv.cz

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: -1
Island je stát, který leží na ostrově stejného jména v severní části Atlantského oceánu.
Podnebí na Islandu je ovlivňováno Golfským proudem, zimy jsou zde relativně mírné a léto bývá chladné. Musíte počítat s rychlými změnami počasí a těžko předvídatelným změnám. Často zde prší a fouká vítr.
Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu -0,5 a v červenci 10 stupňů Celsia.

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Lyoveldio Island 
Český název: Islandská republika 
Užívaný název: Island 
Rozloha: 103 000 km2 
Poloha: 13°-25° z. d. a 63°-66° s. š.  
Nejvyšší bod - Hvannadalshnukur (2 119 m)
Nejnižší bod - Atlantický oceán (0 m) 
Hlavní město: Reykjavík  
Další města: Kopavogur, Hafnarfjordhur 
Počet obyvatel (2013): 321 857  
Národnostní složení:  Islanďané 97 % 
Náboženství: protestanti 96 %, katolíci 1 % 
Úřední jazyk: islandština 
Mezinárodní zkratka: ISL 
Vstoupení do OSN: 1946 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): IS 
Jízda: vpravo 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Islandu je +354

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Siminn, Vodafone

Vodafone /Vodafone/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Island u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Island u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Island má zavedeny tyto státní a církevní svtáky:

1 leden - Nový rok
5 - 9 duben - Velikonoce (pohyblivý svátek)
19 duben - 1. letní den
17 květen - Nanabevstoupení Páně (pohyblivý svátek)
27 - 28 duben - Letnice
6 srpen - Den obchodu (první pondělí v srpnu)
24 - 26 prosinec -  Vánoce (24.12. od 12:00 hod.)
31 prosinec - Silvestr (od 12:00 hod.)

Dopravní předpisy, poplatky

Islandské silnice jsou bez poplatků.

Při cestě na Island musíte mít tyto doklady:

Řidičský průkaz
Malý technický průkaz
Zelená karta není povinná.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Silniční síť má cca 25 724 km vozovek, z toho jich má cca 17 796 km zpevněný povrch.
Dálnice na Islandu nejsou zavedeny.
Hlavní silnicí je na Islandu myšlena okružní silnice č. 1. Je dlouhá 1339 km, vede převážně po pobřeží kolem celého ostrova.

Poplatky, mýtné

Islandské silnice jsou bez poplatků.

Rychlostní limity

Islandské silnice mají tyto rychlostní limity:
silnice s asfaltem 90 km/hod.
ostatní silnice 80 km/hod.
v obydlených oblastech 50 km/hod
Automobily s přívěsy mají limit mimo obec 70 km/hod.

Doporučená pojištění vozidel

Na Islandu nejsou žádné dálnice. 28 % silnic je asfaltovaných, ostatní jsou štěrkové. Silnice ve městech mají většinou dobrou úroveň, mimo města je třeba dbát při jízdě větší opatrnosti. Státní silnice č. 1 je skoro celá asfaltovaná. Od října do května je mnoho silnic neprůjezdných kvůli sněhu. Sníh je ze silnic odstraňován jednou až dvakrát týdně. Pokud se na Island chystáte cestovat autem, doporučujeme Vám sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka: 112 Policie: +354-551-1166

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Při cestě na Island musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, malý technický průkaz. Zelená karta není povinná.

Půjčení auta

Půjčení vozidla na Islandu vyjde relativně draho, ale cesta vlastním vozem vyjde ještě dráž. Půjčit byste si měli auto s pohonem všech 4 kol, vzhledem ke kvalitě islandských silnic a cest. 
Na Islandu působí všechny větší společnosti jako Hertz, Avis. 

Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži). 

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

I na Islandu se vplatí dodržovat silniční předpisy. Denní svícení je povinné celoročně. Všichni pasažéři na předních a zadních sedadlech (i řidič) musí mít bezpečnostní pásy. Stejně jako u nás není dovolen vůbec žádný alkohol před a při řízení. Je absolutně zakázána jízda mimo silnice (tzv. off-road) !!! Velká část mostů je pouze jednosměrná s tím, že platí pravidlo, že kdo vjede první na most, má přednost. Ovce se pohybují po ostrově často volně, je nutná zvýšená pozornost. Vnitrozemské silnice nemají zpevněný povrch a jsou přes zimu až do začátku července nesjízdné. Vzhledem k náročným podmínkám, malému osídlení a velkým vzdálenostem se doporučují vozidla s pohonem všech čtyř kol a společná jízda nejméně dvou vozidel, pokud turista nedisponuje např. mobilním telefonem systému GSM k přivolání pomoci v případě nouze. U výstražných značek, jako např. „nebezpečná zatáčka, nebezpečné klesání“ apod. již nebývá instalována značka omezené rychlosti. Zvolte přiměřenou, bezpečnou rychlost. Na Islandu musíte mít osobní vozidlo vybaveno hasicím přístrojem.

Pravidla parkování

Parkování osob se sníženou pohyblivostí:
Na silnicích a na parkovištích jsou místa pro vozíčkáře označena příslušným symbolem. Nemůžete zde však parkovat, jestliže místo je označeno jménem nebo registrační značkou vozidla.
Parkování na silnicích:
Neparkujte v ulicích, kde parkování je přísně zakázáno.
Tarify a povolení k prodlouženému parkování pro vozidlo vozíčkáře se různí. Ověřte na místě.
Nejezděte a neparkujte v pěších zónách.
Parkování na parkovištích
Parkoviště neposkytují všeobecně speciální tarify nebo povolení k prodlouženému parkování  vozidlům vozíčkářů, i když existují některé výjimky podle regionů. Ověřte na místě.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti...

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

MZV ČR doporučuje českým občanům aktuálně pobývajícím na Islandu respektovat pokynů vydaných místními orgány. Aktuální informaci je možné nalézt na webových stránkách islandského meteorologického úřadu: en.vedur.is
Bezpečnostní situace je dobrá. Islandské zákony nedovolují držení ani minimálního množství drogy pro vlastní potřebu.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Země EU a ESVO, tedy země Schengenu zavedly pro celou oblast společnou vízovou politiku a dohodly se na zavedení kontrol na svých vnějších hranicích. Vnitřní hranice z hlediska pohybu osob a zboží prakticky neexistují. Lze však na nich po omezenou dobu obnovit kontroly tehdy, když si to vyžaduje zachování veřejného pořádku či vnitrostátní bezpečnosti.

Důležité hraniční přechody:
Na Islandu jsou hraniční přechody v Seydisfjörduru a v Reykjaviku.

Letiště

Z evropských měst, jako je Vídeň či Mnichov, létá mnoho přímých spojů na Island, které jsou často cenově výhodnější než lety z Prahy. 

Akureyri (AEY)
Egilsstadir (EGS)
Isafjordur (IFJ)
Reykjavík (RKV)

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Při cestách na Island existují přísné kontroly dovozu alkoholických nápojů. 
Bezcelní dovoz:
200 ks cigaret, 100 ks doutníčků, 50 ks doutníků, 250 g tabáku
6 l piva (do 5,8% obsahu alkoholu), 1 litr tvrdého alkoholu
1 litry vína nebo šumivého vína
50 g parfému, 250 ml toaletní vody
Zakázaný dovoz
narkotika, maso a masné výrobky. 
Zvláštnímu povolení podléhá dovoz zbraní a munice, všech typů telekomunikačních zařízení (kromě 1 mobilního telefonu na osobu), živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu (nesmějí přesáhnout spotřebu odpovídající 100 dnů). 
Rybářské a lovecké náčiní použité mimo Island musí doprovázet osvědčení o dezinfekci.
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí EU, tedy i na Island, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. 
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Přípravu výletu a vybavení se rozhodně nedoporučuje podceňovat. Počasí dokáže být velmi nevyzpytatelné a může se kompletně změnit v podstatě z minuty na minutu. Samozřejmostí jsou dobré boty, dále větru a vodě odolné oblečení. 

Pobytové informace

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti, Doporučená pojšitění, ubytování...

Více informací

Doporučená pojištění osob

Při cestách do zemí Evropského hospodářského prostoru se doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění být vybaven navíc cestovním pojištěním, které pokryje případné další náklady (spoluúčast, repatriace apod.). Doporučujeme tedy rozhodně sjednat cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: První pomoc             +354-5251000 nebo 112
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Pro nákup potravin je nejvýhodnější využívat síť supermarketů Bónus. Z dalších řetězců jmenujme Kronan , Samkaup, Netto nebo Kjarval. 
Naopak v menších osadách a na venkově je častým jevem, že základní potraviny můžete pořídit pouze v rámci nebo v blízkosti benzínové pumpy. Základní nabídku restaurací u benzínových pump, tzv. veitingar, tvoří kafe, párek v rohlíku, různé hamburgery s hranolky a smetanová točená zmrzlina na všechny způsoby.
Pozor na otevírací hodiny obchodů. Našince zhýčkaného z domoviny tím, že je otevřeno prakticky kdykoli, může překvapit, že obchody otevírají zpravidla kolem 11-12 dopoledne a zavřou kolem 18. hodiny. K odhadu času nepřispívá ani to, že v letní sezoně je světlo pořád, a tak máte pocit, že je na vše dost času. Ještě kratší a pro zákazníka nepříznivější otevírací dobu mají státní obchody s alkoholem.

Kurzy měny

Měna: islandská koruna (ISK)

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Na Islandu samozřejmě najdete hotely a další luxusnější kategorie ubytování s největším komfortem, případně zaměřené na specializované pobyty – golf, jízda na koni, rybolov, výlety na ledovec, na skútrech, vyhlídkové lety apod. 
Podrobnosti zde:

Při cestě na Island v letním období můžete využít přenocování v kempu.
Kempy fungují v sezoně – tj. zhruba od půlky června do konce srpna (poloviny září) a jejich vybavení se velmi liší podle jejich přístupnosti a turistické oblíbenosti oblasti. Některé nabízejí i ubytování v chatkách, disponují jakousi společenskou místností a malou kuchyňkou,  malým obchodem. Dál od civilizace vybavení ubývá, nicméně minimálně sociální zázemí najdete všude.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Island se nachází přímo na zlomu dvou tektonických desek, díky jejichž pohybu je zde výrazná vulkanická činnost a zemětřesení nejsou ničím vzácným. Stejně jako počasí je tedy i charakter země velmi proměnlivý a během pár výletů se projdete po plážích s černým pískem, ledovcových plošinách a zelených loukách. Dostanete se na úbočí nespoutaných sopek, k působivým fjordům i do národních parků a rezervací  Země je doslova rájem pro milovníky venkovních sportů a nejrozmanitějších aktivit. Ať už sem vyrazíte za běžnou turistikou, touláním divokou přírodou, lyžováním či jízdou na kole, okolní krajina vás pohltí svou nedotčenou krásou.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky