Turistické informace
Francie
Všeobecné informace
Francie – snad každý jednou za život touží poznat, nebo alespoň navštívit tuto krásnou zemi a její hlavní město Paříž. Francie nabízí neuvěřitelná místa k poznání. Alpská střediska pro lyžaře, ale i slunce, moře a luxus na Francouzské riviéře. Vinařské oblasti, levandulová pole a historická místa. Francie rozhodně stojí za návštěvu.
Důležitá telefonní čísla, emergency
112 – policie, hasiči, první pomoc
ZÁMOŘSKÉ DEPARTAMENTY A ZÁMOŘSKÁ ÚZEMÍ
Zámořské departementy – Départements d´outre-mer (DOM): Guadeloupe, Guyana, Martinik, Réunion, Saint-Pierre-et-Miquelon, Mayotte. Zámořská území – Territoires d ´outre-mer (TOM): Nová Kaledonie, Francouzská Polynésie, Wallis-et-Futuna.
Telefonní čísla platná v DOM i v TOM:
15 lékařská pomoc (SAMU - Service d´aide médicale urgence)
16 námořní pomoc (Secours en mer)
17 policie – pohotovostní služba
18 požárníci (Pompiers)
Telefonní čísla v DOM fungují stejně jako v metropolitní Francii.
V TOM je nutné uvést mezinárodní předvolbu i při telefonování z a do Francie.
Velvyslanectví České republiky ve Francii Ambassade de la République Tchéque 15, Avenue Charles Floquet, 75007 Paris
Tel.: 00331/40651300, sekretariát vv.-40651301, Fax: sekret.dipl.-00331/40651313, Nouzová linka: 0033/607764394
E-mail: paris@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/paris
Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí
Čas k SEČ: 0
Francie leží v západní Evropě. Součástí Francouzské republiky jsou také zámořské departementy a zámořská území v Karibiku, Severní a Jižní Americe, v Indickém oceánu a Oceánii.
Francie hraničí s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem, Itálií, Španělskem, Andorrou a Monakem.
Ve Francii se střídají tyto typy podnebí:
-západ: oceánické klima, vlhká a chladná léta
-východ a horské oblasti: polovnitrozemské klima s tuhými zimami a horkým létem
-centrální a severní region: přechodné klima s chladnými zimami a horkým létem
-jih: středozemské klima s mírnými zimami a horkým létem.
Podrobnosti zde:
Popis země, geografické a statistické údaje
Originální název: Republique Francaise
Český název: Francouzská republika
Užívaný název: Francie
Rozloha: 547 030 km2
Poloha: 5° z.-8° v. d. a 42°-51° s. š.
Nejvyšší bod - Mont Blanc (4 807 m)
Nejnižší bod - Rhone (-2 m)
Nejdelší řeka - Loire (1 025 km)
Hlavní město: Paříž
Další města: Marseille, Lyon
Státní zřízení: republika
Počet obyvatel (2012): 65,03 milionů
Národnostní složení: Francouzi 95 %, Arabové 3 %, Alsasané 2,3 %, Portugalci, Italové Náboženství: katolíci 64 %, muslimové 4 %
Úřední jazyk: francouzština
Mezinárodní zkratka: FRA
Internetová doména: .fr
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): F
Jízda: vpravo
Předčíslí, GSM sítě
Předčíslí Francie je +33
V zemi jsou tito mobilní operátoři: Orange, SFR, Bouygues Télécom.
Vodafone /SFR, Bouygues/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Francie u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.
O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.
T-mobile - Francie u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.
Státní a církevní svátky - omezení
Francie má zavedeny tyto státní a církevní svtáky:
Pohyblivé svátky: Velikonoční pondělí, Boží hod svatodušní, Nanebevstoupení, Nanebevzetí, svátek Všech svatých.
Státní svátky:
1 leden - Nový rok
1 květen - Svátek práce
8 květen - konec II. světové války
14 červenec - Národní den
11 listopad - Den armádních vysloužilců
25 prosinec - Štědrý den
Dopravní předpisy, poplatky
Poplatky za dálnice jsou ve Francii vybírány formou mýtného (péage) na stanovištích přímo na úsecích dotyčných komunikací. Nejčastěji se při vjezdu na dálnici vyzvedne platební doklad a zaplatí se až při výjezdu z dálnice. Existují také dálnice, kde se platí již při vjezdu. Výše poplatku se odvíjí od kategorie vozidla (počet náprav, výška, počet sedadel), konkrétní dálnice a vzdálenost ujetá po úseku dálnice.
Povinné vybavení - řidič i jeho spolujezdci musí používat bezpečnostní pásy. Vozidla se 4 a více koly musí mít povinně reflexní vestu. Vestu musí mít řidič po ruce. Hasící přístroj a lékárnička nejsou pro osobní auta povinná. Dítě do 10 let nesmí sedět na předním sedadle.
Při cestě do Francie musíte mít tyto doklady:
Mezinárodní řidičský průkaz
Zelená karta
Malý technický průkaz
Pokud cestujete vypůjčeným vozem, budete potřebovat ověřenou plnou moc majitele vozidla, nejlépe v angličtině nebo francouzštině.
Dálniční síť, poplatky a mýto
Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací
Francie má cca 974 000 km vozovek, z toho je zhruba 11 400 kilometrů dálnic, až na výjimky jsou zpoplatněné - stejně jako vybrané mosty a tunely.
Ve Francii je rozvinutá silniční síť, jsou zde také rychlostní silnice a dálnice, na kterých se platí poplatky – „péage“ a které jsou nejrychlejšími silničními tahy.
Dálniční spojení mezi městy Paříž-Lille-Brusel, Macon-Ženeva a Perpignan-Barcelona výrazně přispělo k lepšímu průjezdu Francie.
Poplatky, mýtné
Dálniční poplatky - poplatky za dálnice jsou ve Francii vybírány formou mýtného (péage) na stanovištích přímo na úsecích dotyčných komunikací. Nejčastěji se při vjezdu na dálnici vyzvedne platební doklad a zaplatí se až při výjezdu z dálnice. Existují také dálnice, kde se platí již při vjezdu. Výše poplatku se odvíjí od kategorie vozidla (počet náprav, výška, počet sedadel), konkrétní dálnice a vzdálenost ujetá po úseku dálnice.
Ve Francii jsou dálnice až na výjimky zpoplatněné - stejně jako vybrané mosty a tunely. Výše poplatků se pohybuje mezi 0,07 centu až 0,14 centu za ujetý kilometr. Například za 480kilometrový úsek z Paříže do Štrasburku zaplatí řidiči 38 eur a za tunel pod Mont Blanc, který spojuje francouzské město Chamonix s italským údolím d'Aosta, se platí 42,40 euro za průjezd jedním směrem a 52,9 euro za oba směry.
Platby probíhají na mýtných bránách, které jsou na dálnicích rozmístěny.
Poplatky se vybírají i za průjezd Eurotunelu, cena se pohybuje od 30 EUR, záleží na směru, času a typu vozidla.
Rychlostní limity
Povolená rychlost - 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 130 km/h na dálnici. Rychlostní limit na dálničních obchvatech měst je 110 km/h, kromě dálničního obchvatu Paříže, kde je maximální povolená rychlost 80 km/h.
Noví řidiči - neboli ti, kteří nemají řidičský průkaz déle než dva roky, musí dodržovat následující snížené limity: 80 km/h mimo obec, 100 km/h na dálničních obchvatech měst, 110 km/h na dálnicích. Dále musí mít na zadní části vozidla disk s červeným písmenem A. Tento disk se nevyžaduje u zahraničních turistů, zmíněné rychlostní limity však mají dodržovat také a při nedodržení mohou být pokutováni.
snížené rychlostní limity 50 - 80 - 100 - 110 km/h platí také za špatného počasí
v Paříži je omezená rychlost 90 km/h. Za překročení rychlosti v obci o 30 km/h může být odebrán řidičský průkaz.
Doporučená pojištění vozidel
Kvalita silnic ve Francii je velmi dobrá. Majitelé zahraničních vozů by měli být ale opatrnější v Calais a na Korsice, kde jsou časté jejich krádeže. Proto nezapomeňte na pojištění zavazadel. Doporučujeme Vám sjednat si také k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka: 112
CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny
JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)
Podrobnosti zde:
Potřebné vybavení vozidel a doklady
Povinné vybavení - řidič i jeho spolujezdci musí používat bezpečnostní pásy. Vozidla se 4 a více koly musí mít povinně reflexní vestu. Vestu musí mít řidič po ruce. Hasící přístroj a lékárnička nejsou pro osobní auta povinná. Dítě do 10 let nesmí sedět na předním sedadle. Při cestě do Francie musíte mít tyto doklady: Mezinárodní řidičský průkaz, zelená karta, malý technický průkaz. Pokud cestujete vypůjčeným vozem, budete potřebovat ověřenou plnou moc majitele vozidla, nejlépe v angličtině nebo francouzštině.
Půjčení auta
Pronájem auta můžete zařídit přes internet přímo z ČR. Vždy si porovnejte nabídky jednotlivých autopůjčoven, mezi ty nejznámější patří Avis, Herz, Budget nebo Europcar.
Orientační cena půjčení vozu v Paříži na 3 dny je 134EUR.
Pro zapůjčení auta potřebujete národní řidičský průkaz platný minimálně jeden rok. Od řidiče mladšího 25 let se vybírá příplatek 20 EUR na den. Pečlivě prostudujte smlouvu, zkontrolujte povinnou výbavu (zejména výstražný trojúhelník) a zda vše funguje, stav pneumatik a místní název paliva, které budete tankovat. Zjistěte, kolik můžete ujet kilometrů, požadované množství paliva v nádrži při vracení, rozsah pojištění a kontaktní telefon.
Rozdílnosti pravidel silničního provozu
Pokuty a informace
Pokuty za nedodržení pravidel silničního provozu jsou ve Francii poměrně vysoké a musí být zaplaceny na místě. Jakákoliv snaha o snížení pokuty je bezpředmětná. Řízení pod vlivem omamných látek je trestné. Používání antiradaru je ve Francii zakázáno – pokuta za porušení může být až 1500EUR. Zakázané je i telefonování za volantem, sledování televize během řízení. Rozsvícená potkávací světla jen za zhoršené viditelnosti. Francouzská vláda doporučuje svítit i za dne. Pro motocykly platí tato povinnost celoročně. Alkohol - povolené množství alkoholu v krvi je 0,5 ‰. Povinné vybavení - řidič i jeho spolujezdci musí používat bezpečnostní pásy. Vozidla se 4 a více koly musí mít povinně reflexní vestu. Vestu musí mít řidič po ruce. Hasící přístroj a lékárnička nejsou pro osobní auta povinná. Dítě do 10 let nesmí sedět na předním sedadle. Děti do 13 kg musí být v autosedačce, ve které sedí proti směru jízdy. Děti od 9 do 18 kg musí používat klasickou autosedačku, větší děti mohou používat podsedák + bezp.pás. Za snížené viditelnosti ve dne a za deště platí na dálnicích ve Francii nejvyšší dovolená rychlost 110 km/h namísto obecně platné nejvyšší dovolené rychlosti 130 km/h. Řidiči motorových vozidel a motorkáři musí mít alkohol tester. Reflexní prvky musí mít i přilby motorkářů.
Pravidla parkování
Počítejte s tím, že parkování ve Francii nebude vždy jednoduché. Některá města mají „modré zóny“, kde je parkování do jedné hodiny zdarma.
Placená parkovací místa jsou viditelně označena.
V Paříži jsou „červené cesty“, ve kterých je parkování zakázané.
V Paříži a jejím blízkém okolí nesmíte parkovat na jednom místě déle než 24 hodin, za porušení hrozí odtažení vozu, vysoká pokuta.
Parkování osob se sníženou pohyblivostí:
V Paříži mohou vozidla označená vozíkem parkovat na silnicích zdarma.
Na silnicích a parkovištích jsou reservovaná parkovací místa označena symbolem vozíku.
Parkování na silnici:
Neparkujte v ulicích, kde je parkování přísně zakázáno.
Můžete parkovat déle než je povoleno v ulicích, kde parkování je zdarma, ale po omezenou dobu. Ověřte na místě.
Kromě Paříže musíte platit na parkovištích, kde je parkování placené.
Nejezděte a neparkujte v pěších zónách.
Parkování na parkovištích:
Parkoviště nenabízejí zvláštní tarify pro vozíčkáře.
Informace pro turisty
Bezpečnostní upozornění, dokumenty...Bezpečnostní upozornění
Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
V místech velké koncentrace osob (nádraží, letiště, trhy apod.), hrozí kapesní krádeže. Nenoste pohromadě osobní doklady a všechny peníze. Cenné předměty nevystavujte příliš na veřejnosti. Vzhledem k narůstajícímu počtu loupežných přepadení na jihu Francie v oblasti Provence, u benzínových stanic a na odpočívadlech dálnice A7, okolí měst Aix-en-Provence, Marseille, Nice, po celém jižním pobřeží Côte d´Azur turistům se nedoporučuje přespávat v zamknutých automobilech mimo kempy a ubytovací zařízení, neboť hrozí vysoké riziko přepadení. Ve vysokohorských oblastech je důležité nepodceňovat náročnost terénu a klimatické podmínky.
Podrobnosti zde:
Hraniční přechody
Francie má cca 2889 km hranice (jedná se zde o metropolitní FRA)
Hraniční přechody se Švýcarskem (573km) jsou na hlavních silnicích otevřeny nepřetržitě. Některé přechody v Alpách do Itálie (488km) a v Pyrenejích do Španělska (623km) nejsou otevřeny celý den nebo každý den v roce. Přechody s Německem (451km) jsou otevřeny nepřetržitě, kromě trajektových přechodů na Rýnu.
Hranice s Andorrou 56.6 km, s Belgií 620 km, s Lucemburskem 73 km, s Monakem 4,4 km.
Letiště
Uvádíme nejznámější letiště ve Francii. Do Paříže létají každodenní spoje např. ČSA.
Basel Mulhouse Freiburg (BSL)
Bordeaux (BOD)
Lyon Saint Exupéry (LYS)
Marseille (MRS)
Nice (NCE)
Paříž - Charles De Gaulle (CDG)
Paříž Orly (ORY)
Toulouse (TLS)
Podrobnosti zde:
Omezení dovozu a vývozu / zákazy
Omezení dovozu, vývozu do/z Francie:
Dovážená nebo vyvážená hotovost vyšší než 10.000 EUR musí být deklarována.Při cestování se psem, kočkou nebo fretkou je nutný Evropský pas vydaný a vyplněný veterinářem. Kromě toho musí být zvíře identifikovatelné buď tetováním nebo mikročipem a očkované proti vzteklině.
Benzín lze převážet pouze v nádrži auta a v kanystru do množství 10l.
Před cestou doporučujeme informovat se u zastupitelského úřadu Francie v Praze a případně si vyžádat příslušná povolení.
Podrobnosti zde:
Potřebné dokumenty
Občan ČR může vstupovat na území Francie, zámořských departementů a teritorií a ostatních členských států EU na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při cestách do zámořských departementů a teritorií Francie se doporučuje dát přednost cestovnímu pasu před občanským průkazem (možnost mezipřistání mimo území EU).
Občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu.
Podrobnosti zde:
Rozdílnosti
Kouření je ve Francii zakázáno na všech veřejných místech. Například v barech, kavárnách, trafikách, restauracích, zastávkách a muzeích.
Pobytové informace
Doporučená pojištění, ubytování, gastronomie...
Doporučená pojištění osob
Jako Český občan máte nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči v případě ohrožení života nebo zdraví. Před odjezdem z ČR je třeba si obstarat Evropskou kartu zdravotního pojištění. Spoluúčast, která je v této zemi běžná, si musíte uhradit přímo na místě. Lékařskou péči, nemocniční péči i léky budete muset hradit přímo na místě. Repatriace na území ČR, v případě úmrtí převoz tělesných pozůstatků, není zahrnuta do nutné a neodkladné zdravotní péče. Pojištění v rámci Evropského průkazu zdravotního pojištění totiž nekryje repatriaci ostatků ani převoz zraněného sanitkou. Nejen z tohoto důvodu doporučujeme sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh. V případě provozování sportů je nutné mít úrazové připojištění pokrývající i tyto aktivity. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.
DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Lékařská pohotovost na telefonu 15 nebo 112
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.
CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ
• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného.
• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře
JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ
• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby:
• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny
• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události.
• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady:
• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí
• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici
• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí
• asistenční kartu
• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy
DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny.
V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.
Podrobnosti zde:
Gastronomie, ceny v sezóně
Francouzská kuchyně je mimořádně pestrá a každý labužník si v ní najde to své. Tvoří ji jak pokrmy vydatné a hodně kořeněné, tak i lehké, s vyváženou a delikátní chutí. Stolování je odjakživa pro Francouze potěšením, o které se nenechají připravit. Zelenina nesmí chybět v žádném pokrmu, přidává se buď v syrové nebo upravené podobě. Nejpoužívanější zeleninou jsou artyčoky, špenát nebo baklažán. Z masa mají Francouzi oblíbené skopové, drůbež a zvěřinu. V jídelníčku se také setkáme s nejrůznějšími steaky upravenými jako chateaubriand, rumsteak či tournedos a konečně také s entrecote, kterou lze srovnat s roštěnkou.
Za francouzské národní jídlo se však považuje králík na všechny způsoby. Jelikož jsou Francouzi přímořským národem, je samozřejmé, že milují pokrmy z darů moře. Mezi skutečné lahůdky patří langusty, humři, krevety a mořští ježci. Největší specialitou francouzské kuchyně jsou však především šneci a žabí stehýnka. Francie je také předním světovým výrobcem sýrů a můžete si zde vybrat až ze 400 druhů sýra. Na žádném stole nesmí také chybět typický francouzský chléb s křupavou kůrkou.
Ve Francii se platí eury. Označní EUR.
Podrobnosti zde:
Nejčastější typy ubytování / ceny
Hotely, Kempy, Soukromí
Ubytování ve francouzském hotelu je relativně drahou záležitostí. Značeny jsou hvězdičkami.
Musíte počítat s cenami od 50 EUR za osobu a noc bez snídaně v průměrném hotelu.
Ceny se odvíjí dle počtu hvězdiček a lokality, kde ubytování hledáte.
Podrobnosti zde:
K přenocování po Francii můžete využít i kempty.
Kempy jsou na dobré úrovni a rozdělují se do kategorií. Všechny jsou vybaveny toaletami, sprchami a teplou vodou. Kempy na vyšší úrovni (3 a 4 hvězdičkové) jsou pak vybaveny třeba i individuálními koupelnami, mají osvětlené cesty, obchod, restauraci a dozor stálého hlídače. Většina francouzských kempů nabízí možnost využívat za poplatek některé služby, jako třeba připojení k elektrické síti, pronájem tenisového kurtu a podobně.
Ceny za ubytování se obecně pohybují kolem 20 až 40 EUR za noc pro rodinu se stanem a s autem.
Podrobnosti zde:
Tipy na výlety
Francie – snad každý jednou za život touží poznat, nebo alespoň navštívit tuto krásnou zemi a její hlavní město Paříž. Francie nabízí neuvěřitelná místa k poznání. Alpská střediska pro lyžaře, ale i slunce, moře a luxus na Francouzské riviéře. Vinařské oblasti, levandulová pole a historická místa. Francie rozhodně stojí za návštěvu.
Bordeaux - Největší úspěch mělo Bordeaux za doby Karla I. Velikého, ten ho poprvé pasoval na hlavní město Akvitánie. Pak se město Bordeaux dostalo pod anglickou nadvládu, a to sňatkem Eleonory s Ludvíkem VII. z Anglie. Ve své historii zažilo město náboženské války i pověstnou Bartolomějskou noc (což bylo vraždění hugenotů (protestantů) v srpnu roku 1572). V roce 1870 bylo Bordeaux centrem politického dění a sídlem prozatimní vlády, stejně jako za druhé světové války. Pro návštěvníky města je nesporně velice zajímavá široká nabídka červených vín s typickou tmavší barvou, jejíž název bordó se vžil i v jiných odvětvích než je vinařství.
Nice - Známé město Nice je největším letoviskem Francouzké riviéry. Je proslulé díky kombinaci slunce, moře a luxusu. Kromě toho se ve městě nachází paláce a promenády, z nich nejznámější je Andělská promenáda, a všude dokonalá atmosféra. Historie Nice sahá až do dob antiky.
Marseille - druhé největší francouzské město. Ačkoliv historie města byla až do 18. století podobná ostatním provensálským městům - římské památky a tradiční zástavba, dnes je to město mnoha barev, zvuků a především kultur. Díky své pozici se Marseille stalo hlavní destinací několika vln emigrantů ze severní Afriky.
Zámky na Loiře
Zámky v údolí Loiry mají hlubokou historii a jsou ve svém okolí vskutku nepřekonatelně krásné. Není proto divu, že jsou nejvyhledávanějším cílem turistů hned po Paříži. Během renesance bylo mnoho z nich přestavěno a přetvořeno na rezidenční paláce. Většinou jsou orámované velkolepými a senzačně upravenými barevnými zahradami a plné uměleckých mistrovských uměleckých kusů. Zámků je několik, nejznámější jsou Chambord, Chenonceau, Amboise, Blois, Cheverny, Chaumont, Chinon a další.
Mohlo by Vás zajímat
Co nezapomenout sebou
- K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
- Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
- Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
- Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
- Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
- Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
- Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
- Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
- Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky