Turistické informace

Finsko

Finská jezerní plošina je každoročně hojně navštěvovaným turistickým cílem. Je rájem houbařů, rybářů i milovníků relaxace v neporušené přírodě. Finsko rozhodně má co nabídnout…helsinskou architekturu, čistou přírodu, sportovní vyžití.

Všeobecné informace

Finská jezerní plošina je každoročně hojně navštěvovaným turistickým cílem. Je rájem houbařů, rybářů i milovníků relaxace v neporušené přírodě. Jezera umožňují rovněž bohaté sportovní vyžití. Nadšení sportovci se na hladině křišťálově čistých vodních ploch mohou věnovat veslování, kanoistice, plachtění nebo surfování.
 

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

tísňová linka 112 (záchranka, požárníci, policie)
policie: 10022
nouze na moři: 0204 1000
Volání na tato čísla je po celém Finsku bezplatné.
Velvyslanectví České republiky Armfeltintie 14 00150 Helsinki tel.: +358 9 6120 880 fax: +358 9 630 655 email: helsinki@czechembassy.cz

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: +1
Finsko je severská země v severovýchodní Evropě. Finsko omývá Baltské moře. Sousedí s Ruskem, Švédskem, Norskem a na moři má společnou hranici s Estonskem.
Podnebí na jihu země je severské mírné,  na severu země převažuje subarktické podnebí, které je známé studenými a krutými zimami a překvapivě teplými léty. Počasí ve Finsku ovlivňuje Golfský proud a zároveň podnebí západní Sibiře. Teploty se mohou rychle měnit a to i o desítky stupňů. 
Zajímavostí finského podnebí je i to, že čtvrtina území Finska leží za polárním kruhem a dá se zde zažít půlnoční slunce. V létě zde slunce nezapadá 73 dní a v zimě slunce nevyjde 51 dnů. 

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Suomen Tasavalta 
Český název: Finská republika 
Užívaný název: Finsko 
Rozloha: 337 030 km2 
Poloha: 20°-32° v. d. a 60°-71° s. š.  
Nejvyšší bod - Haltiatunturi (1 328 m)
Nejnižší bod - Baltské moře (0 m)   
Nejdelší řeka - Kemijoki (520 km) 
Hlavní město: Helsinky (516 000 obyv.) 
Další města: Esko, Tampere 
Státní zřízení: republika 
Počet obyvatel (2012):  5 401 267 
Národnostní složení: Finové 93 %, Švédové 6 %, Laponci 
Náboženství: luteráni 77,3 %, pravoslavní 1 %, bez vyznání 20 % 
Úřední jazyky: finština, švédština 
Mezinárodní zkratka: FIN 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): FIN
Jízda: vpravo 
Internetová doména: .fi 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Finska je +358

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Alands Mobil, DNA, Elisa corporation, Telia Sonera

Vodafone /Elisa/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Finsko u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Finsko u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Finsko má zavedeny tyto státní a církevní svtáky:
1 leden - Nový rok
6 leden - Zjevení Páně
22 duben - Velký pátek
24 duben - Velikonoční neděle
25 duben - Velikonoční pondělí
1 května - svátek Vappu
13 květen - Nanebevstoupení Páně
2 červen - Hod boží svatodušní
24 červen - předvečer slunovratu
25 června - Slunovrat
5 listopad - svátek Všech svatých
6 prosinec - Den nezávislosti
24 – 26 prosinec - Štědrý den, 1. svátek vánoční, 2. svátek vánoční

Dopravní předpisy, poplatky

Ve Finsku se na dálnicích ani na ostatních silnicích nevybírají žádné poplatky.

V  automobilu je povinné používat bezpečnostní pásy tam, kde je jimi vůz vybaven. Děti mladší než 12 let nebo menší než 1,5 m musí sedět v autosedačce. Výstražný trojúhelník je povinný. Hasicí přístroj a autolékárnička nejsou pro osobní vozidla v povinné výbavě.

Při cestě do Finska musíte mít tyto doklady:
Zelená karta
Malý technický průkaz
Mezinárodní řidičský průkaz
Ověřenou plnou moc, nejlépe v AJ,  v případě, že jedete vypůjčeným vozem.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

V zemi je 79 150 km silnic, z toho je 51 599 km pokryto asfaltem a 653 km z toho jsou dálnice, kde se neplatí žádné poplatky.
Finsko protíná kvalitní a skvěle značená silniční síť. Ve Finsku nejsou žádné mosty či tunely, kde by bylo nutné platit poplatky.
Dálniční síť spojuje města Helsinki, Tampere a Turku. Pouze ve venkovských oblastech mohou být silnice nerovné a v horším stavu. 

Poplatky, mýtné

Ve Finsku se na dálnicích ani na ostatních silnicích nevybírají žádné poplatky.

Rychlostní limity

Povolená rychlost: 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec, 120 km/h na dálnici

Doporučená pojištění vozidel

Ve Finsku je většina silnic pokryta asfaltem, na venkově jsou ještě některé silnice štěrkové. V zimních měsících jsou všechny hlavní silnice otevřené. Od začátku října je třeba především na severu země počítat s typicky zimními jízdními podmínkami. Doporučujeme Vám proto sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

V automobilu je povinné používat bezpečnostní pásy tam, kde je jimi vůz vybaven. Děti mladší než 12 let nebo menší než 1,5 m musí sedět v autosedačce. Výstražný trojúhelník je povinný. Hasicí přístroj a autolékárnička nejsou pro osobní vozidla v povinné výbavě. Při cestě do Finska musíte mít tyto doklady: Mezinárodní řidičský průkaz, zelená karta, malý technický průkaz. Ověřenou plnou moc, nejlépe v AJ, v případě, že jedete vypůjčeným vozem..

Půjčení auta

Pronájem auta vyjde ve Finsku docela draho, je lepší si proto auto půjčit alespoň na 4 dny, aby se to finančně vyplatilo. Vždy si porovnejte nabídky jednotlivých autopůjčoven, mezi ty nejznámější patří Avis, Herz, Budget nebo Europcar. 
Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži). 

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Ve Finsku platí zákaz telefonování při řízení, možné jen s hands-free sadou. Denní svícení je povinné celoročně. Mlhovky nejsou povinné, pokud jsou ale použity, musí být v páru. Jejich použití je povoleno pouze za mlhy, hustého deště nebo sněžení. Mohou být použity jen současně s potkávacími světly. Povinné je také používání bezpečnostních pásů. Povolený limit alkoholu v krvi řidiče je 0,05%, pokud bude tato hranice překročena, hrozí řidiči vysoká pokuta nebo dokonce odebrání řidičského průkazu. Policie je oprávněna ukládat pokuty, ale ne je vybírat přímo na místě. Minimální pokuta za menší přestupek je 8,5 EUR. Od listopadu do konce března je povinné používání zimních pneumatik. Při cestování Finskem je třeba dávat velký pozor na volně se potulující soby, kteří jsou každoročně příčinou mnoha závažných nehod. Zvířata toulající se po silnicích nebo v jejich blízkosti mohou být smrtelným nebezpečím. Od 1. prosince do 28. února jsou povinné zimní pneumatiky. Toto nařízení platí i pro cizince. Po setmění mají chodci za povinnost nosit reflexní prvky na oblečení a to i na osvětlených místech. Výstražný trojúhelník je povinný. Hasicí přístroj a autolékárnička nejsou pro osobní vozidla v povinné výbavě.

Pravidla parkování

Parkovat ve Finsku lze na barevně odlišených zónách:
Červná – do 30 minut
Žlutá – do 10 hodiny
Šedá – do 2 hodin
Zelená – do 4 hodin

Při nočním parkování musí být rozsvícena parkovací světla a to v případě, že vozidlo stojí na špatně osvětleném místě.

Parkování pro osoby se sníženou pohyblivostí:
Na silnici a na parkovišti jsou místa reservovaná vozíčkářům označena symbolem vozíčku. Nemůžete zde parkovat, jestliže parkovací místo nese označení jménem nebo registrační značkou  vozidla.
Parkování silnici:
Můžete zaparkovat v ulici, kde parkování je běžně přísně zakázáno.
Můžete parkovat po neomezenou dobu tam, kde parkování je zdarma, ale (pro ostatní řidiče) pouze po omezenou dobu.
Bezplatně a po neomezenou dobu můžete parkovat v ulici, kde parkování je řízeno parkovacími hodinami.
Máte povolení k jízdě a můžete zastavit v pěší zóně. Informujte se na místě.
Parkování na parkovištích:
Vozidla  označená symbolem vozíčkáře mohou parkovat zdarma a bez časového omezení.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumenty...

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Finsko je klidná a bezpečná země. Především v zimních měsících je však třeba počítat s drsnějšími podmínkami a na cestu, především do odlehlých, řídce zalidněných oblastí na severu, se náležitě vybavit.

V Laponsku se nedoporučuje pohybovat se ve volné přírodě bez kvalifikovaného průvodce.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Finsko má cca 2654 km.
Se Švédskem 614km (Tornio/Haparanda, Ylitornio/Overtotnea, Pello Kolari/trajekt, Muonio Karesuvanto/Karesuando)
S Norskem 727 km - Přechody otevřeny nepřetržitě
(Kilpisjarvi/Silasstuen, Kivilompolo/Kautokeino, Karigasniemi/Karasjok)
S Ruskem 1313 km - (Raja-Jooseppi/Lotta - 7.00-21.00 hod. – cca 50km do Ivalo, pouze pro turisty jedoucí do Murmanska, zákaz motocyků)

Salla/Salla-7.00-21.00hod.
Nimrala/Vartsila-24.00
Imatra/Svetogorsk-7.00-21.00 hod.
Nuijamaa/Brusnitshoje-24.00hod. 
Vaalimaa/Torfyanovka- 24.00 hod.

Letiště

Z Prahy zajišťuje přímé spojení do Helsinek Finnair a ČSA.  
WizzAir vás dopraví na letiště Turku.
• Helsinky Vantaa (HEL)
• Oulu (OUL)
• Pori (POR)
• Varkaus (VRK)

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Osoba cestující z EU může do Finska bezcelně dovézt zboží pro svou spotřebu, pro spotřebu své rodiny nebo jako dárky pro své přátele.
Omezení:
Dovážená nebo vyvážená hotovost vyšší než 10.000 EUR musí být deklarována.
Alkoholické nápoje s vyšším obsahem alkoholu než 22% mohou převážet pouze osoby starší 20 let.
Kromě plné nádrže je povolen dovoz dalších pohonných hmot do 10 litrů na 1 motorové vozidlo.
Limity pro dovoz tabákových výrobků:
200 cigaret, 50 doutníků, 100 krátkých doutníků, 250g dýmkového nebo cigaretového tabáku, množství žvýkacího tabáku není omezeno pokud je dovážen z členské země EU pro osobní 
potřebu. 
Zvířata
- zvíře musí být označeno tetováním nebo mikročipem 
- nutné očkování proti vzteklině 
- zvířecí pas, kde je označeno očkování a ošetření proti echinokokóze
Zákaz dovozu
Alkoholové substance s vyšším obsahem alkoholu než 80% není povolen.
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí EU, tedy i Finska, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Bude-li doba Vašeho pobytu ve Finsku delší než 3 měsíce, podléháte povinnosti svůj pobyt registrovat na místní policii. Pokud se chystáte ve Finsku pobývat dlouhodobě, informujte se předem na podmínky pobytového režimu buď na velvyslanectví Finska v ČR.
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Kouření je ve Finsku zcela zakázáno ve veřejné dopravě. Od roku 2007 je kouření zakázáno i v restauracích a barech. V říjnu 2010 prošla ve Finsku reforma kuřáckého zákona, jejímž cílem je postupně ukončit prodej tabákových výrobků v zemi. 

Pobytové informace

Doporučená pojištění, ubytování, gastronomie...

Více informací

Doporučená pojištění osob

Před cestou do Finska si obstarejte Evropskou kartu zdravotního pojištění, která zaručuje v síti veřejných zdravotnických zařízení občanům ČR stejné podmínky, jako občanům Finska, tj. občan ČR hradí pouze spoluúčast. Při ošetření v soukromém zdravotnickém zařízení musí občan ČR ošetření uhradit.   Zdravotní služby ve Finsku jsou velmi drahé, nezapomeňte si tedy sjednat cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

  DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Tísňová linka 112
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

I když není finská kuchyně příliš známá, je velmi kvalitní, zdravá a rozmanitá. Ovlivněna je sousedními zeměmi, Švédskem a Ruskem. Typickými a často používanými surovinami jsou ryby, zvěřina, maso, mléko a brambory. Koření se užívá jen velmi málo. Finové své pokrmy rádi doplňují o lesní plody a houby.
K finské kuchyni neodmyslitelně patří polévky, zejména hrachová, masová, zelná nebo krémové rybí polévky. Lehkým občerstvením je pečivo karjalanpiirakka, které se plní rýží a podává se jak studené, tak i teplé. Finové si velmi oblíbili masové kuličky a grilovaná játra. V Laponsku se často setkáte s opečeným sobím masem na brusinkách nebo ve formě řízků. Finové jsou také odborníci přes uzeniny, které se jedí hlavně s hořčicí. Tradičním sladkým zákuskem ke kávě je pulla ve tvaru stočeného copu, ochucená kardamomem, skořicí a posypaná cukrem. Často se zde setkáte také se skořicovými rohlíčky.

Kurzy měny

Finskou měnou je euro. Označení EUR.

Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Ve Finsku jsou hotely označeny stejně jako v Evropě hvězdičkami. 
Průměrné ceny se pohybují od 30EUR. Záleží na lokalitě, kde ubytování hledáte.
Podrobnosti zde:

Při cestách po Finsku můžete využít ubytování v kempu.
Ceny jednotlivých kempů se liší v závislosti na ročním období, kategorie a podle oblasti ve které se nacházejí. Nejčastěji jsou však umístěny v zajímavých jezerních nebo lesních lokalitách. Důležité je rovněž, jestli máte s sebou osobní auto, obytný vůz, karavan nebo stan. 
Většina kempů je otevřena pouze v letních měsících, od konce května do konce srpna. Mezi typické zařízení patří kuchyň, prádelna, sauna, hřiště, půjčovna lodí, půjčovna kol, kavárna a minigolf. Ubytování je umožněno buď v jednoduchých, nebo i luxusních chatkách. 
Pro ubytování ve finských kempech je dobré si obstarat mezinárodní kempinkovou kartu CCI. Kempy, které tuto kartu vyžadují, jsou označeny modrou nebo bílou značkou. Ceny za pobyty v kempech se velmi liší, za celou rodinu, auto, karavan, obytný vůz nebo stan zaplatíte mezi 7,60 až 20,18 EUR.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Finská jezerní plošina je každoročně hojně navštěvovaným turistickým cílem. Je rájem houbařů, rybářů i milovníků relaxace v neporušené přírodě. Jezera umožňují rovněž bohaté sportovní vyžití. Nadšení sportovci se na hladině křišťálově čistých vodních ploch mohou věnovat veslování, kanoistice, plachtění nebo surfování. Ubytování seženete v chatkách a chatičkách různého stupně vybavenosti, ale naprostá většina z nich má i svou vlastní saunu.

Helsinki - Hlavním městem se staly až v roce 1812 a jsou průmyslovým centrem Finska a největším přístavem země. Helsinky jsou centrem nejzalidněnější, nejvíce průmyslové a nejbohatší části Finska. Helsinská architektura je pozoruhodná. Rusko i Švédsko si zde upevňovalo své pozice pomocí výstavby nových kostelů, chrámů a domů. Tím se také Helsinky liší od ostatních měst ve Finsku.

Imatra - Třicetitisícové město se nachází v jihovýchodním Finsku, 230 km od Helsinek. Leží na hranicích s Ruskem a s ruským Svetogorskem tvoří dvojměstí. Městem protéká řeka Vuoksi, která slouží k celoročnímu rybaření a rekreaci.

Finská jezerní plošina je každoročně hojně navštěvovaným turistickým cílem. Je rájem houbařů, rybářů i milovníků relaxace v neporušené přírodě. Jezera umožňují rovněž bohaté sportovní vyžití. Nadšení sportovci se na hladině křišťálově čistých vodních ploch mohou věnovat veslování, kanoistice, plachtění nebo surfování. Ubytování seženete v chatkách a chatičkách různého stupně vybavenosti, ale naprostá většina z nich má i svou vlastní saunu.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky