Turistické informace

Chorvatsko

Chorvatsko nabízí mnohem víc, než jen Národní park Plitvická jezera. Nádherné moře, úžasné kavárny a restaurace, rybí pochoutky. Chorvatsko si zamilují všichni, kteří budou chtít trávit svoji dovolenou u moře, ale i ti, kteří budou chtít prozkoumat historické památky UNESCO.

Všeobecné informace

Důležitá telefonní čísla, odlišnosti, GSM, svátky...

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Tísňová linka 112
Policie: 192
První pomoc: 194
Požárníci: 193
Záchranná a pátrací služba (na moři): 9155 (DAN), VHF kanály 16, 10, 74
Dekompresní komory: PULA tel/fax +385 (0) 52 217 877. 24572 mobil: 098 255 945. 098 219 225
SPLIT + 385 (0) 21 354511, 361 355, 343 980
Velvyslanectví České republiky v Záhřebu Administrativní budova Romeo a Julie Radnička cesta 47/VI 10000 Zagreb tel. +385 1 6177246, 6192105 - sekretariát velvyslance +385 1 6192119 - konzulární oddělení fax: +385 1 6176630 nepřetržitá konzulární služba: +385 91 6121533 www stránky ZÚ Záhřeb: www.mzv.cz/zagreb

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: 0
Chorvatsko je součástí bývalé Jugoslávie, leží na rozhraní střední a jihovýchodní Evropy. Chorvatsko hraničí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou.
Pobřežní oblasti mají středomořské klima s horkými suchými léty a mírnými vlhkými zimami. Vnitrozemí je o něco sušší a teplota závisí na nadmořské výšce. 

Průměrná teplota v lednu: 0°C
Průměrná teplota v červenci: 22°C 

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Republika Hrvatska
Český název: Chorvatská republika 
Užívaný název: Chorvatsko 
Rozloha: 56 542 km2 
Poloha: 13°-19° v. d. a 42°-47° s. š.  
Nejvyšší bod - Dinara (1 830 m)
Nejnižší bod - Jadranské moře (0 m)  
Nejdelší řeka - Sáva (940 km)
Hlavní město: Záhřeb  
Další města: Split , Rijeka 
Státní zřízení: republika 
Členství: OSN, CE, OBSE 
Počet obyvatel (2012): 4 284.889 
Národnostní složení: Chorvati 94,4 %, Srbové 4,3 % 
Náboženství: katolíci 86,2 %, pravoslavní 4,4 %, muslimové 
Úřední jazyk: chorvatština 
Mezinárodní zkratka: HRV 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): HR
Jízda: vpravo 
Internetová doména: .hr

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Chorvatska je +385

V zemi jsou tito mobilní operátoři: VIP-NET, Tele 2

Vodafone /Vodafone/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Chorvatsko u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Chorvatsko u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Chorvaté slaví tyto státní a církevní svátky:
1 leden - Nový rok     
6 - 9 dubna - Velký pátek, Velikoční neděle, Velikoční pondělí     
1 květen - Svátek práce     
30 květen - Sabor - Den chorvatského parlamentu     
3 červen - Corpus Christi     
22 červen - den anti-odboje     
25 červen - Den chortvatské státnosti     
5 srpen - Den vítězství a díkůvzdání     
15 srpen - Nanebevzetí Panny Marie     
8 říjen - Den nezávislosti     
1 listopad - Svátek Všech svatých     
25 - 26 prosinec - Vánoce, 2.svátek vánoční

Dopravní předpisy, poplatky

V Chorvatsku jsou hlavní rychlostní dálniční komunikace zpoplatněny, nekupujete si však dálniční známku, ale platí se na mýtných branách a jejich výše závisí na počtu ujetých kilometrů po dané silnici. V Chorvatsku je možné platit dálniční poplatky v kunách, eurech i platebními kartami.
Více informací a tipy pro cestu do Chorvatska naleznete zde

Pro naplánování své cesty a výpočet poplatků za užití dálnic můžete využít stránky Hrvatske autoceste

Při cestě do Chorvatska musíte mít tyto doklady:
Řidičský průkaz
Malý technický průkaz
Zelená karta
MPZ CZ

K povinné výbavě patří i reflexní vesty pro všechny cestující ve voze.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Chorvatsko má cca 27 840 km silnic, z toho je zhruba 1250 kilometrů dálnic.
V Chorvatské republice se mýtné platí podle délky užitého dálničního úseku a skupiny zařazení dopravního prostředku. Je zrušen poplatek za přejezd mostu na Krk.

Poplatky, mýtné

Stejně jako v okolních státech jsou v Chorvatsku hlavní rychlostní dálniční komunikace zpoplatněny. Platba za průjezd dálnicí není ve formě dálniční známky, ale platí se na mýtných branách a jejich výše závisí na počtu ujetých kilometrů po dané silnici. V Chorvatsku je možné platit dálniční poplatky v kunách, eurech i platebními kartami. 

Podrobné informace o platbě naleznete  zde

 

Rychlostní limity

Chorvatsko má tyto rychlostní limity:
Obec: 50km/h
Mimo obec: 90km/h
Dálnice: 130km/h

Mladí řidiči do 25 let mají tyto rychlostní limity:
Obec: 50km/h
Mimo obec: 80km/h
Dálnice: 120km/h

Chorvaté zpřísnili na letošek postihy řidičům. Za takzvanou rozpustilou jízdu, která ohrožuje zdraví, nebo životy ostatních, nyní hrozí až 3 roky vězení. Patří do ní porušení padesátky v obci, předjíždění kolony na nepřehledném místě a jízda pod vlivem alkoholu, opiátů, nebo psychotropních látek

Doporučená pojištění vozidel

V Chorvatsku musí řidiči především v letních měsících počítat s hustým provozem a častými kritickými situacemi na místních silnicích. Pokud ovšem patříte k těm, kteří preferují cestování autem, doporučujeme sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112 Policie: 192

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Při cestě do Chorvatska musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, zelená karta, malý technický průkaz. MPZ CZ. K povinné výbavě patří i reflexní vesty pro všechny cestující ve voze.

Půjčení auta

Pronájem aut v Chorvatsku poskytuje několik společností. Minimální doba půjčení auta je 24 hodin. Ceny se dosti liší podle společnosti a typu auta, někde i podle sezóny. Vyplatí se proto udělat si předem malý průzkum. Orientačně počítejte s cenami od 45 EUR za den výše. Dejte pozor, zda je v ceně i DPH. Autopůjčovny požadují minimální věk řidiče 21 let a řidičský průkaz starý minimálně 1 rok (některé firmy mohou mít i přísnější podmínky). Platí se vždy předem kartou nebo hotově, některé společnosti platby v hotovosti nepřijímají. 

Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži). 

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Chorvaté zpřísnili postihy řidičům. Za takzvanou rozpustilou jízdu, která ohrožuje zdraví, nebo životy ostatních, nyní hrozí až 3 roky vězení. Patří do ní mimo jiné porušení padesátky v obci, předjíždění kolony na nepřehledném místě a jízda pod vlivem alkoholu, opiátů, nebo psychotropních látek.

V Chorvatsku se vyplatí dodržovat platné silniční předpisy. Pokuty jsou vysoké a policie je nekompromisní. Překročení nejvyšší povolené rychlosti mimo obec 500 – 7.000 HRK. Překročení povolené rychlosti v obci 300 – 15.000 HRK.

V případě dopravní nehody je nutné, aby si provozovatel vozidla od policie vyžádal protokol o nehodě a poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není dovoleno z Chorvatska vycestovat.

Nově mohou pokutovat v Chorvatsku i za to, pokud je řidič znatelně unavený. Řidiči musí v letních měsících počítat s hustým provozem a častými kritickými situacemi na místních silnicích a věnovat řízení vozidla zvýšenou pozornost.

V Chorvatsku je sice zákonem povolena hranice 0,05 ‰ obsahu alkoholu v krvi řidiče, nicméně v případě dopravní nehody je alkohol v krvi považován za zásadní přitěžující okolnost. To platí pro chorvatské řidiče. Cizinci v Chorvatsku mají nulovou toleranci alkoholu. Proto je třeba se konzumace alkoholu před jízdou nebo během jízdy vyvarovat. Pokuty jsou vysoké, za alkohol a jízdu na červenou zaplatíte 10 000 Kč.

Při jízdě je zakázáno používat mobilní telefon s výjimkou hands-free.

Denní svícení je povinné od poslední říjnové do poslední březnové neděle, tedy od ukončení letního času do jeho začátku. Za zhoršené viditelnosti je povinné celoročně. Motocykly musí svítit celoročně.

Pro přepravu dítěte mladšího 5 let je povinné používání dětské autosedačky. Děti mladší 12 let nesmí cestovat na předních sedadlech vozu, na motocyklu ani mopedu. Výjimkou jsou děti do 2 let umístěné ve „vajíčku“ a s vypnutým airbagem.

Doporučujeme zvýšenou opatrnost při jízdě za deště. Za deště má vozovka se živičným povrchem prakticky stejné vlastnosti jako při náledí. Případnou pokutu je lepší zaplatit na místě nebo do tří dnů od spáchání přestupku, výše pokuty se může snížit až na polovinu.

Pravidla parkování

Parkování v Chorvatsku je možné na veřejných parkovištích nebo podél chodníků.  Pozor si musíte dávat na pruhy na okraji vozovky, které označují místa, na kterých se nesmí parkovat. 
Zaparkované auto musí mít na viditelném místě zaplacený parkovací lístek.
Za porušení parkování má právo policie vozidlo odtáhnout.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumenty, rozdílnosti...

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Žádná omezení v souvislosti s Covid 19.

Bezpečnostní situace na území Chorvatska je dobrá. Zejména po dobu letní turistické sezóny působí preventivně dostatečná přítomnost uniformované policie na souši i na moři. Přesto je třeba věnovat pozornost svým osobním věcem, zejména dokladům a financím, a chránit je před případnými kapsáři, kterým nahrává zvýšená koncentrace osob v letoviscích. Pod trvalým dohledem je třeba mít své věci i na plážích. 
Upozorňujeme, že v Chorvatsku je trestné držení jakéhokoliv i sebemenšího množství drog a omamných látek byť i pouze pro osobní potřebu. 

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Chorvatská hranice má cca 1982 km
Nejdůležitější hraniční přechody:
Hlavní hraniční přechody jsou otevřeny 24 hodin denně.

Se Slovinskem 455 km (Kastel, Rupa, Pasjak, Jurovski Brod, Bregana, Macelj, Dubrava Krizovljanska)

S Maďarskem 329 km (Gorican - Letenye, Gola - Berzence, Terezino Polje - Barcs, Donji Miholjac - Dravaszabolcs)

Se Srbskem 241 km (Bajakovo - Batrovci (M1, E70- Jadranská magistrála)
Batina – Bezdan, Erdut – Bogojevo, Ilok – Bačka Palanka, Tovarnik – Šid, Strošinci - Jamena)

S Černou Horou 25 km (Karasovici (Debeliský most))

S BIH 932 km (Zupanja, Slavonski Brod, Stara Gradiska, Maljevac, Licko Petrovo Selo, Kamensko, Vinjani Donji, Metkovic)

Letiště

Letecké spojení s Chorvatskem zajišťují například tyto letecké společnosti: Lufthansa, Swiss, CSA, WizzAir.

Dubrovník (DBV)
Pula (PUY)
Rijeka (RJK)
Split (SPU)
Zadar (ZAD)
Záhřeb (ZAG)

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Při cestách do Chorvatsak není nutné dovážené valuty deklarovat do hodnoty 10.000 EUR. 
Bezcelně a bez platby DPH z tzv. třetích zemí do Chorvatska smíte přivézt zboží až do hodnoty 300 eur na osobu autem, letecky a lodní cestou je to až 430 eur na osobu. 

Omezený dovoz
Maso, mléko, masné výrobky, mléčné výrobky v množství 10 kg na osobu.

Sušené mléko pro kojence, kojeneckou stravu a potraviny pro zvláštní potřeby stravování v množství 10 kg na osobu, která takové potraviny konzumuje.

Med, živé ústřice, slávky a hlemýždi v množství 10 kg na osobu.

Ryby, krevety, langusty, neživé ústřice a slávky v množství 20 kg na  osobu.

Potrava pro zvířata (zejména psy a kočky) v množství 10 kg pro spolucestující zvíře. Podmínkou je, že jsou převáženy v originálních a uzavřených baleních.

Bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby. Oděvy, obuv, předměty osobní hygieny. 

Do Chorvatska je zakázán dovoz jakéhokoliv množství drog a jiných omamných prostředků.

Dovoz léků je povolen v množství odpovídající osobní potřebě po dobu nejvýše jednoho měsíce.

Zvířata musí mít mezinárodní očkovací průkaz pro malá zvířata s vyznačeným očkování proti vzteklině, příp. identifikaci zvířete mikročipem. 


Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Do Chorvatska je možno cestovat bez víza s platným cestovní pasem ČR, přičemž chorvatské orgány požadují, aby cestovní doklad byl platný minimálně po dobu pobytu na území Chorvatska. Jako cestovní doklad k cestování do Chorvatska lze použít občanský průkaz ČR vydávaný od druhé poloviny roku 2000 a obsahující strojově čitelnou zónu. Děti mladší 15 let, musí mít každé dítě dětský cestovní pas. 
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Vlastníkům motorových člunů registrovaných v ČR nebo v jiném státě naléhavě doporučujeme, aby v době své nepřítomnosti v Chorvatsku lodě kotvili nebo skladovali pouze v přístavech, které pro to mají povolení místního celního úřadu (přístavy s celním dohledem). V opačném případě je po zjištění celního přestupku předepisován vzniklý značně vysoký celní dluh, který může být vymáhán i cestou prodeje lodi.

Naléhavě se doporučuje nepodceňovat přírodní podmínky při pobytech u Jaderského moře, zejména nepřeceňovat své síly při plavání či plavbě, sledovat aktuální předpověď počasí a nevydávat se na moře za bouře či za větrného počasí. Rovněž tak nezbytná je důsledná příprava pro výstupy do přímořských i vnitrostátních pohoří. Turistické značení tras je zatím velmi nedostatečné.

Pobytové informace

Doporučená pojištění, ubytování, gastronomie...

Více informací

Doporučená pojištění osob

Při cestě do Chorvatska si určitě nezapomeňte vzít sebou Evropský průkazu zdravotního pojištění. Budete-li  provozovat některé tzv. rizikové sporty - např. potápění, vodní lyžování, jízdu na vodních skútrech, horolezectví, létání na rogalech, padácích či ultralehkých letadlech, je třeba si sjednat nejen pojištění léčebných výloh, ale také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám. Myslete také na pojištění vašich zavazadel.

  DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA:  První pomoc 194 nebo tísňové volání 112
   

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Chorvatská kuchyně je částečně ovlivněna kuchyní italskou a francouzskou. Je velmi různorodá – jídla se dělají smažená, grilovaná, vařená i zapékaná. Základ pokrmů tvoří maso, obilniny a luštěniny. Grilované maso se podává hlavně s hranolkami a čerstvým zeleninovým salátem. V pobřežních oblastech převládají dary moře a ryby. Vnitrozemská kuchyně je kvůli chladnějšímu klimatu vydatnější a masové chody se podávají s omáčkami vařenými na pánvi. Důkazem vlivu maďarské kuchyně je přítomnost červené papriky v jídlech a oblíbenost guláše. V Chorvatsku je také problémem zjistit, co je jejich národním jídlem, ale většina lidí se shoduje na tom, že je to sušená syrová šunka, která se následně udí. Říká se jí pršut a podává se nejčastěji s ovčím sýrem a olivami.
Tradiční polévkou je Maneštra připravená z luštěnin, kukuřice, zeleniny a vývaru z brambor. Na jadranském pobřeží je velmi oblíbeným pokrmem dalmátský brudet, což je guláš z mořských plodů. Chorvaté si také rádi pochutnávají na pašticadě, dušeném pokrmu z hovězího masa.

Kurzy měny

Chorvatskou měnou je kuna (HRK)

Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Chorvatské hotely jsou označeny písmeny A až D.
Ceny se liší podle místa a druhu hotelu, průměrná cena se pohybuje od 500HRK za osobu a noc.
Podrobnosti zde:

Chorvatsko se může pochlubit velkým množstvím kempů nejrůznějších velikostí a kvality. Kempy jsou rozesety převážně na pobřeží, situovány v hájích v blízkosti moře. Nejvíce kempů se nachází na poloostrově Istrie, v oblasti Kvarnerského zálivu a v Dalmácii.
Kempy jsou podle vybavenosti a kvality poskytovaných služeb rozděleny do čtyř kategorií – od čtyř do jedné hvězdičky. Většinou jsou dobře vybaveny a cenově jsou velmi přijatelné. Společná sanitární zařízení jsou napojena na elektrickou síť (220 V). K tomu, abyste se v kempu mohli ubytovat, nepotřebujete žádné zvláštní dokumenty.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Chorvatsko nabízí mnohem víc, než jen Národní park Plitvická jezera. Nádherné moře, úžasné kavárny a restaurace, rybí pochoutky. Chorvatsko si zamilují všichni, kteří budou chtít trávit svoji dovolenou u moře, ale i ti, kteří budou chtít prozkoumat historické památky UNESCO.

Rafting na řece Cetina - řeka Cetina je dlouhá 104 km a je jedním nejvodnatějších toků oblasti. Řeka si prořezává cestu horským masívem Mosor a tvoří impozantní, hluboký a nádherný kaňon.

Město Dubrovník - Značná část historického jádra pochází z období rekonstrukce města po zemětřesení v roce 1667. Od roku 1979 je Dubrovník organizací UNESCO zařazen do celosvětového seznamu památek kulturního dědictví. Nákupy nebo třeba procházka po hradbách pevnosti v Dubrovníku, to vše Vás čeká při výletě do "Perly jižní Dalmácie".

Makarská Riviéra - Asi 20 km od Splitu začíná jedna z nejkrásnějších oblastí Chorvatska. Turistickým centrem 60 kilometrové riviéry je historické přístavní město Makarská. Letovisko je rozložené na úpatí nejvyššího vrcholu pohoří Biokovo, který se jmenuje Sveti Jure. Velmi živé je staré město, kde je také přístaviště trajektů zajišťujících spojení s ostrovem Brač. Místní pláže jsou pravidelně hodnoceny jako nejkrásnější v celém Chorvatsku.

Dalšími historickými památkami UNESCO jsou historické centrum města Trogir, katedrála Sv. Jakova v Šibeniku a ranně-křesťanský komplex Eufroziovy baziliky v Poreči.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky