Turistické informace
Bosna a Hercegovina
Všeobecné informace
Bosna a Hercegovina vás překvapí nedotknutou přírodou, historickými místy a starobylou architekturou. Tato země rozhodně stojí za návštěvu… Sarajevo i Mostar mají turistům co nabídnout. Bosna je rájem pro turisty, nabízí řadu sportovního vyžití. Země láká na své divoké řeky milovníky raftingu.
Důležitá telefonní čísla, emergency
Lékařská záchranná služba: +387 124
Policie: 122, centrála v Sarajevu (0) 33 206 666
Požární služba: 123, centrála v Sarajevu (0) 33 664 115
Lékařská záchranná služba: 124
Velvyslanectví České republiky Franjevačka 19 71000 Sarajevo
Telefon +38733/447525, 446966, 232748, KO-238746 Fax +38733/447526
Nouzová linka +387 66906195
E-mail sarajevo@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/sarajevo
Provozní hodiny úřadu pondělí - čtvrtek 08.00 - 17.00 . pátek 08.00 - 14.30
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 10.00 - 13.00
Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí
Čas k SEČ: 0 Bosna a Hercegovina je přímořská země na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Hraničí s Chorvatskem, Srbskem a Černou Horou. Podnebí je spíše kontinentální. Země se člení z klimatického hlediska na tři části: Panonská nížina, Horské a polohorské oblasti a Jaderské moře. Panonská nížina leží na severu země a převládá v ní kontinentální klima. Zimy jsou mírné s průměrnou teplotou od -1 do -2 stupňů Celsia. Naopak léta bývají dlouhá a teplá s průměrnou teplotou okolo 22 °C. Horské a polohorské oblasti zabírají většinu plochy Bosny a Hercegoviny. Jsou charakteristické krátkým teplým létem a dlouhou chladnou zimou. Průměrná celoroční teplota je 5 až 7 stupňů Celsia. Klimatická oblast Jaderského moře zabírá v Bosně a Hercegovině jen velmi malou plochu na území kolem města Neum na jihu země. Je charakteristická dlouhými teplými léty a mírnou zimou. Průměrná celoroční teplota vzduchu se pohybuje od 14 do 14,7 stupňů Celsia.
Podrobnosti zde:
Popis země, geografické a statistické údaje
Originální název: Bosna i Hercegovina
Český název: Republika Bosna a Hercegovina
Užívaný název: Bosna a Hercegovina
Rozloha: 51 129 km2
Poloha: 15°-20° v. d. a 42°-46° s. š.
Nejvyšší bod - Maglic (2 386 m)
Nejnižší bod - Jadranské moře (0 m)
Nejdelší řeka - Sáva (940 km)
Hlavní město: Sarajevo
Další města: Banja Luka, Zenica
Počet obyvatel: 3 842 566
Národnostní složení: Bosňané-muslimové 43 %, Srbové 31 %, Chorvati 17 %
Náboženství: muslimové 40% pravoslavní 31%, katolíci 15%
Úřední jazyky: bosenština, srbština, chorvatština
Mezinárodní zkratka: BIH
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): BIH
Jízda: vpravo
Internetová doména: .ba
Podrobnosti zde:
Předčíslí, GSM sítě
Předčíslí Bosny a Hercegoviny je +387
V zemi jsou tito mobilní operátoři: BH Telekom, M-tel
Vodafone /BH Telekom/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Bosna a Hercegovina u Vodafonu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 17,81 Kč, Odchozí hovor stojí 30,52Kč, SMS 9,68 Kč, MMS stojí 11,58 Kč.
O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.
T-mobile – Bosna a Hercegovina u T-mobilu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 18 Kč, Odchozí hovor stojí 35Kč, SMS 9,60 Kč, MMS stojí 16,60 Kč.
Státní a církevní svátky - omezení
Bosna a Hercegovina nemá na celostátní úrovni zákonnou úpravu státních svátků. V každé entitě se tudíž slaví jiné svátky. Vzhledem k etnicky smíšené struktuře personálu je třeba počítat s omezeným fungováním státních institucí v době všech náboženských svátků.
1 a 2 leden - Nový rok
9 leden - Den státnosti Republiky srbské – respektovaný jen v Republice srbské
1 březen - Den nezávislosti – respektovaný jen ve Federaci Bosny a Hercegoviny
1 a 2 květen -Svátek práce
21 listopadu - Den státnosti (podpis Daytonské dohody) – respektovaný jen v Republice srbské
25 listopad - Den státnosti – respektovaný jen ve Federaci Bosny a Hercegoviny
Během státních svátků bosenské státní instituce nepracují. Kromě uvedených státních svátků se dodržují náboženské svátky, a to především v oblastech s většinovým etnikem: Katolické Vánoce a Velikonoce (Chorvati) Pravoslavné Vánoce a Velikonoce (Srbové) Ramazan bajram a kurban bajram (Bosňáci).
Podrobnosti zde:
Dopravní předpisy, poplatky
Zpoplatněna je část dálnice A1 před Sarajevem. Za jednotlivé úseky se platí přes mýtné brány v konvertibilní marce, Euru nebo platební kartou.
Při cestě do Bosny a Hercegoviny musíte mít tyto doklady:
Řidičský průkaz
Technický průkaz
Zelená karta
Ověřená plná moc v případě, že cestujete vypůjčeným vozem.
V Bosně a Hercegovině se připravte na neosvětlené tunely, v letní sezóně na dlouhé kolony vozidel na silnicích vedoucích k moři. Dlouhé může být i čekání na hranicích s Chorvatskem na trase Mostar – Ploče.
Povinné denní svícení celoročně.
Dálniční síť, poplatky a mýto
Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací
BiH má cca 21 846 km silnic. Dálnice nejsou zavedeny. Silnice jsou často přetížené, s neosvětlenými tunely, kvalita silnic je velmi různá, chybí středové pruhy, zpevněné krajnice, často i asfaltový povrch. Dálnice v zemi nejsou zavedeny, silnice jsou bez poplatků.
Poplatky, mýtné
Zpoplatněna je část dálnice A1 před Sarajevem. Za jednotlivé úseky se platí přes mýtné brány v konvertibilní marce, euru nebo platební kartou.
Rychlostní limity
Bosna a Hercegovina má tyto rychlostní limity:
Obec: 60km/h
Mino obec: 80km/h
Rychlostní silnice: 120km/h
Doporučená pojištění vozidel
Silnice v Bosně a Hercegovině jsou obecně ve špatném stavu. V mnoha oblastech mimo obce je nebezpečný pohyb mimo vozovku z důvodu dosud stále zaminovaných území. Na silnicích se také často vyskytují neoznačené překážky, nedoporučuje se proto jízda v nočních hodinách, nebo za zhoršené viditelnosti. Z těchto důvodů doporučujeme sjednat si k povinnému ručení také havarijní pojištění a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Policie: 122, centrála v Sarajevu (0) 33 206 666
CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny
JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)
Podrobnosti zde:
Potřebné vybavení vozidel a doklady
Při cestě do Bosny a Hercegoviny musíte mít tyto doklady:
Řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelená karta.
Ověřená plná moc v případě, že cestujete vypůjčeným vozem.
Půjčení auta
Půjčení vozidla v BIH lze uskutečnit objednáním přes internet přímo z ČR. Ceny jsou výhodnější v případě, že si vůz zapůjčíte na několik dní. Některé společnosti, přes které lze vozidlo zapůjčit: Avis, Hertz, Europcar atd. Řada místních společností sídlí v Sarajevu a Mostaru.
Orientační cena půjčení vozu na 3 dny v Sarajevu je od 127EUR.
K návštěvě horských a odlehlých oblastí doporučujeme terénní automobil.
Vždy pečlivě prostudujte podmínky smlouvy a podepisujte jen to, čemu rozumíte. Ověřte si rozsah pojištění (některé půjčovny mohou mít pojištěné pouze části automobilu, pojištění se nemusí vztahovat například na pneumatiky, hliníková kola nebo podvozek, zda je v ceně neomezený počet najetých kilometrů, kolik je v nádrži paliva (a co máte tankovat), při převzetí opticky zkontrolujte, zda auto odpovídá stavu uvedenému ve smlouvě (případné vady na laku, odřená kola nebo evidentně poškozené části automobilu), vyzkoušejte, zda vše funguje, zkontrolujte základní výbavu (trojúhelník, náhradní žárovky, nářadí a lékárničku) a stav pneumatik. Nezapomeňte na kontaktní telefon pro případ potíží. Při silniční kontrole je třeba předložit doklady, kterými vás půjčovna vybavila.
Rozdílnosti pravidel silničního provozu
Pokuty a informace
V Bosně a Hercegovině se připravte na neosvětlené tunely, v letní sezóně na dlouhé kolony vozidel na silnicích vedoucích k moři. Dlouhé může být i čekání na hranicích s Chorvatskem na trase Mostar – Ploče. Povinné denní svícení celoročně.
Pravidla parkování
Při pobytu v Sarajevu a větších městech Bosny a Hercegoviny důrazně doporučujeme parkování na placených, hlídaných parkovištích, a v noci na hlavních, osvětlených komunikacích. V žádném případě se nesmějí v autě nechávat žádné cennosti a doklady, a to i při zaparkování na placeném parkovišti či zdánlivě frekventovaném místě.
Informace pro turisty
Bezpečnostní upozornění, dokumenty, rozdílnosti...
Bezpečnostní upozornění
Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
Do Bosny a Hercegoviny lze cestovat za turistickými účely. Vstup je umožněn všem cizincům, kteří splňují podmínky ke vstupu na základě Zákona o pobytu cizinců – pro občany ČR platí bezvízový styk.
Přímý tranzit přes koridor Neum bez povinnosti předložení negativního testu COVID-19, potvrzení o očkování či lékařské zprávy o prodělání nemoci je hraniční policií BA tolerován. Jakékoliv vybočení z hlavní trasy koridoru Policie BA přísně kontroluje a pokutuje. Doporučujeme rovněž potvrzení o ubytování nebo účelu pobytu v cílové zemi.
Podrobnosti zde:
Hraniční přechody
Hranice BIH má cca 1538 km
S Chorvatskem 932 km (V. Prolog, Metkovic)
S Černou Horou 249km (Sitnica, Vilusi, Ščepan Polje)
Se Srbskem 357 km (Karakaj)
Letiště
Banja Luka (BNX)
Sarajevo - Butmir (SJJ)
Mezi Prahou a Sarajevem neexistuje přímé letecké spojení.
Využívané jsou lety přes Záhřeb, Budapešť, Vídeň, Mnichov a Bělehrad. Pravidelné lety do Sarajeva nabízejí mj. Croatian Airlines, Austrian Airlines a Lufthansa.
Letiště Sarajevo - Butmir leží 6 km od centra Sarajeva.
Od roku 1969 je hlavním letištěm země a domovským letištěm bosenskohercegovských aerolinií B&H Airlines. Veřejná doprava do centra neexistuje, taxíky jsou drahé; levnější je jet na konečnou tramvaje ve čtvrti Ilidža a tou pak do centra. Mezinárodní letiště Mahovljani, 18 km od Banja Luky, má letecké spojení s městy Bělehrad, Curych, Athény, Salzburg a Tivat díky domovským aerolinkám Air Srpska.
Podrobnosti zde:
Omezení dovozu a vývozu / zákazy
POVOLENÝ BEZCELNÍ DOVOZ DO BOSNY A HERCEGOVINY: Celní předpisy pro běžné turistické cesty jsou podobné jako v zemích EU. 200 ks cigaret, 100 ks doutníčků, 50 ks doutníků, 250 g tabáku 2 l piva (do 5,8% obsahu alkoholu), 1 litr tvrdého alkoholu 2 litry vína nebo šumivého vína 50 g parfému, 250 ml toaletní vody
ZVÍŘATA: K dovozu a vývozu domácích zvířat je nutný Evropský zdravotní průkaz. Psi musí být označeni čipem, který jim může být voperován již v ČR nebo i u libovolného veterináře v BiH.
Podrobnosti zde:
Potřebné dokumenty
Občané EU mohou vstupovat na území Bosny a Hercegoviny na základě předložení platného občanského průkazu, který je uznáván jako cestovní doklad. Proto lze jako cestovní doklad k cestování do Bosny a Hercegoviny použít i občanský průkaz ČR. Občanský průkaz nelze použít při letecké přepravě při cestách do Bosny a Hercegoviny. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Podrobnosti zde:
Rozdílnosti
Charakteristikou obyvatel BaH je otevřenost, družnost a pohostinnost. Ta ovšem může dosahovat míry, námi vnímané jako obtěžování a zásah do soukromí. Zvaní na kávu či rakiji lze jen těžko odmítnout, máme-li zůstat zdvořilí (platí zejména pro muže). Vnímání času je volné, dochvilnost a spolehlivost ve vztahu k danému slovu nepříliš vysoká. Nadále přetrvávají problémy s dodržováním hygienických pravidel. S “černými skládkami“ a pohozenými odpadky se návštěvníci mohou setkat nejen v přírodě, ale i ve městech. S výjimkou Sarajeva, které je pitnou vodou zásobováno z kvalitních podzemních pramenů, doporučujeme turistům, aby pili spíše balenou vodu a nápoje, a aby nenakupovali maso a mléčné výrobky na tržištích, pokud tyto produkty nejsou uloženy v chladících či mrazících boxech. Profylaktická kontrola kvality balených potravin je však v BaH na dobré úrovni. V BaH je poměrně velký výskyt volně pobíhajících psů a koček, kteří by potenciálně mohli být nositeli různých druhů nákaz a nemocí.
Podrobnosti zde:
Pobytové informace
Doporučená pojištění, ubytování, gastronomie...
Doporučená pojištění osob
Stav zdravotnictví v Bosně a Hercegovině nevyhovuje evropským standardům, zejména pokud jde o vybavení zdravotnických zařízení. Ta jsou schopna poskytnout nejnutnější pomoc nebo základní ošetření v akutních případech. Poskytnutí bezplatné první pomoci a nejnutnějšího ošetření pro české občany upravuje Smlouva mezi ČSSR a SFRJ o spolupráci v oblasti zdravotnictví. Veškerou ostatní péči je třeba platit v hotovosti. Doporučujeme sjednat si připojištění, které bude hradit nadstandardní služby v případě úrazu nebo nemoci, tedy pojištění léčebných výloh.
DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Záchranná služba 124
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.
CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ
• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného.
• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře
JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ
• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby:
• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny
• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události.
• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady:
• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí
• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici
• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí
• asistenční kartu
• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy
DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny.
V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.
Podrobnosti zde:
Gastronomie, ceny v sezóně
V Bosenské kuchyni naleznete šopský salát, pochoutky z mletého masa, grilované pochoutky, jogurt, jehněčí, ryby a velmi sladké sladkosti, ideálně s hrnkem pravé bosenské kávy. Ceny základních potravin jsou srovnatelné s ČR. Cena mléka se pohybuje kolem 1,5 BAM/l, masa kolem 12-18 BAM/kg, chleba kolem 1 BAM/kus, benzínu kolem 2,30 BAM/l, cigaret kolem 1 - 3 BAM. Ceny ovoce a zeleniny jsou v sezóně relativně nízké.
Kurzy měny
Mezinárodním kódem měny je BAM, v zemi se však obvykle setkáte s označení KM, psáno za číselným údajem ceny.
Konvertibilní marka je tvořena sto feniky.
Obvykle není problém platit Eurem, pokud u sebe zrovna nemáte marky.
1 BAM = cca 13,2CZK,
1 BAM = cca 0,5 EUR
Podrobnosti zde:
Nejčastější typy ubytování / ceny
Hotely, Kempy, Soukromí
Bosenské hotely se liší cenou i kvalitou. Záleží na místě, kde hledáte ubytování, ale orientačně se ceny mohou pohybovat od 20 EUR za dvoulůžkový pokoj v místech mimo turistické trasy až po 90 EUR a více v centru Sarajeva. Úroveň je srovnatelná se standardy, na které jsme zvyklí.
Podrobnosti zde:
Při cestě do Bosny a Hercegoviny můžete využít i přenocováním v kempu. Kempy existují často u řek a většinou pro cizince, kteří mají zájem o vodní sporty. Ceny se pohybují od asi 5 EUR na osobu. Úroveň je značně kolísavá. Existuje však už několik kempů s velmi slušným vybavením a čistým sociálním zařízením s teplou vodou.
Podrobnosti zde:
Tipy na výlety
Bosna a Hercegovina vás překvapí nedotknutou přírodou, historickými místy a starobylou architekturou. Tato země rozhodně stojí za návštěvu… Sarajevo i Mostar mají turistům co nabídnout. Bosna je rájem pro turisty, nabízí řadu sportovního vyžití. Země láká na své divoké řeky milovníky raftingu.
Sarajevo: Staré město s Národní knihovnou, která ovšem není přístupná, protože je zcela zničena, jinak je tu k vidění Begova mešita, která vydržela i srbské bombardování.
Medzugorje: Poutní místo, kde se od osmdesátých let zjevuje Panna Marie.
Mostar: jedno z nejkrásnějších měst na Balkáně. Starobylá architektura z doby turecké nadvlády - most, řada nádherných mešit, tzv. Turecký dům - jakýsi skanzen turecké architektury.
Neretvanská příroda mezi Mostarem a jablanickou přehradou.
Jezero Ščit ve střední Bosně.
Mohlo by Vás zajímat
Co nezapomenout sebou
- K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
- Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
- Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
- Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
- Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
- Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
- Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
- Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
- Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky