Turistické informace

Albánie

Albánie je zemí hor a dlouhých písčitých ale i kamenných pláží. Turistické příležitosti tak zde najde každý. Historická městečka, trhy, taverny na pobřeží, rybářské čluny v přístavech a vřelí obyvatelé vám zpříjemní každý den dovolené svojí pestrostí vůní, barev a sluníčka.

Všeobecné informace

Podél celé Albánské riviéry a v celé jižní Albánii vedou po hlavních trasách silnice první třídy. Teplota moře je zde příjemná a pláže během jara a podzimu nejsou zalidněné. Ceny mimo turistickou sezónu ať ubytování či stravování jsou též velmi příhodné ve srovnání s okolními zeměmi.

Přestože se bezpečnostní situace v posledních letech zlepšila, doporučujeme opatrnost zejména při cestování v horských oblastech na severu země podél hranice s Kosovem a Černou Horou. Velká města a hlavní trasy spojující zemi s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem jsou poměrně bezpečné. Rozhodně se však nedoporučuje nocování na parkovištích a ve stanech mimo kempy.

Životní úroveň obyvatel odlehlých oblastí Albánie je zpravidla nízká, proto je vhodné dodržovat běžná bezpečnostní opatření, cestovat ve skupinách a v koloně alespoň dvou motorových vozidel.

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

  • Rychlá lékařská pomoc 127
  • Dopravní policie 126
  • Policie - rychlý zásah 129
  • Hasiči 128

Nelze zaručit, že na těchto číslech hovor převezme osoba, která bude hovořit i jinak než albánsky.
Velvyslanectví ČR v Albánii/ Ambasada e Republikës se Reke
Adresa: Rruga Skënderbej 10, Tirana
Telefon: +355/4/2234004, 2232117, 2258796
Fax: +355/4/2232159
Nouzová linka: +355/68/4090111
E-mail: tirana@embassy.mzv.cz
www: www.mzv.cz/tirana

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: 0 Albánie je zemí v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Podnebí má středomořské, suchá horká léta s teplotou okolo 25 °C a mírné vlhké zimy s teplotou okolo 7 °C. Směrem do vnitrozemí je v zimě mráz a záplavy sněhu. Mírné klima s horkými a suchými obdobímihttps://www.1blueplanet.com/weather/europe.html vládne od června do září, studenější období od října do května.

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Republika e Shqiperise
Český název: Albánská republika
Užívaný název: Albánie
Rozloha: 28 748 km2
Poloha: 19°-21° v. d. a 39°-42° s. š.
Nejvyšší bod - Maja e Korabit (2 753 m)
Nejnižší bod - Jaderské moře (0 m)
Nejdelší řeka - Drini (281 km)
Hlavní město: Tirana
Další města: Durres, Shkoder, Elbasan
Počet obyvatel (2011): 2 800 138
Národnostní složení: Albánci 98 %, Řekové 0,5 %
Náboženství: muslimové 56,7 %, pravoslavní 6,7 %, katolíci 10 %
Úřední jazyk: albánština
Mezinárodní zkratka: ALB
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): AL
Jízda: vpravo
Internetová doména: .al

Podrobnosti zde:

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Albánie je +355

V Albánii jsou tito mobilní operátoři: Plus, Vodafone, ALBTelecom, AMC, Eagle

Vodafone /Vodafone/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Albánie u Vodafonu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 17,81 Kč, Odchozí hovor stojí 30,52Kč, SMS 9,68 Kč, MMS stojí 11,58 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Albánie u T-mobilu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 18 Kč, Odchozí hovor stojí 35Kč, SMS 9,60 Kč, MMS stojí 16,60 Kč.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA

  • Dopravní policie 126
  • Policie - rychlý zásah 129
  • Asistenční služba Global Assistance, a.s. - telefon ze zahraničí: +420 266 799 779

Státní a církevní svátky - omezení

Albánský kalendář má zavedeny tyto státní a církevní svátky:
1. leden - Nový rok
14. březen - Den jara
22. březen - Nevruz
březen/duben/květen - Velikonoce (katolické a pravoslavné se slaví v různých dnech)
1. květen - Svátek práce
srpen - Velký Bajram
říjen - Kurban Bajram (svátky Velký Bajram a Kurban Bajram se mohou měnit podle lunárního kalendáře)
19. říjen - Den Matky Terezy
28. listopad - Den nezávislosti
29. listopad - Den osvobození
8. prosinec - Národní den mládeže
25. a 26. prosinec - Vánoční svátky

Podrobnosti zde:

Dopravní předpisy, poplatky

Při vjezdu vozidla do Albánie je třeba na hraničních přechodech vyžadovat od albánské policie potvrzení o vjezdu vozidla. Doklad se vydává za účelem provedení výpočtu daně z provozu vozidla, která činí 1 EUR za pobyt do 60 dní. Daň se platí v okamžiku výjezdu ze země.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

V Albánii je cca 18 000 km silnic, v několika posledních letech některé silnice byly rekonstruovány a některé nové postaveny. Např. nová 4-proudá silnice mezi Durasem a Morine u hranic s Kosovem. Kvalitní silnice jsou jen na několika hlavních tazích, např. Tirana – Durrës, Tirana – Shkodër, Tirana – Elbasan – Ohrid (Makedonie) a další. Byla též postavena nová silnice spojující Tiranu a tiranské letiště. Dálniční síť ani dálniční poplatky nejsou zavedeny.

Poplatky, mýtné

Dálniční síť ani dálniční poplatky nejsou zavedeny. Při vjezdu vozidla do Albánie je třeba na hraničních přechodech vyžadovat od albánské policie Potvrzení o vjezdu vozidla. Doklad se vydává za účelem provedení výpočtu daně z provozu vozidla, která činí 1 EUR za pobyt do 60 dní. Daň se platí v okamžiku výjezdu ze země.

V Albánii platí tyto rychlostní limity:

Obec: 40 km/h
Mimo obec: 80 km/h (na hlavních tazích až 90 km/h)
Dálnice: 110 km/h.

Doporučená pojištění vozidel

Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, je dopravní infrastruktura na velmi špatné úrovni. Při řízení je třeba udržovat vysokou pozornost a jezdit opatrně. Často se také na silnicích setkáte s domácími zvířaty. V Albánii neexistuje síť autoservisů (kromě německých značek VW, Opel, BMW a Mercedes), je proto vhodné vozit si alespoň nouzovou zásobu náhradních dílů. Pro ty, kteří se rozhodnou cestovat autem, doporučujeme sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění a úrazové pojištění všech cestujících. Na silnicích také působí kriminální skupiny, proto nezapomeňte na pojištění zavazadel. CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny  JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)
Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Při cestě do Albánie musíte mít tyto doklady:
Zelená karta, malý technický průkaz
Mezinárodní řidičský průkaz
Ověřenou plnou moc, nejlépe v AJ, v případě, že jedete vypůjčeným vozem.

Půjčení auta

Půjčení vozidla v Albánii lze uskutečnit relativně jednoduše, objednáním přes internet přímo z ČR. Ceny jsou výhodnější v případě, že si vůz zapůjčíte na několik dní. Některé společnosti, přes které lze vozidlo v Albánii zapůjčit: Avis, Eurocar, Sixt, Tirana Car rental.
Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži). 
Orientační cena půjčení vozu na 3 dny v Tiraně je 209EUR.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Albánksá policie se zaměřuje na cizince a ukládá pokuty i za malé přestupky.
Překročení rychlosti:
do 10 km/h 2000 ALL
do 20 km/h 4000 ALL
Jízda bez pásů 1000 ALL
Použití mobilního telefonu při řízení 1000 ALL
Alkohol 10000ALL /+ zákaz jízdy na 6-24 měsíců/
Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi je dopravní infrastruktura na velmi nízké úrovni. Na překonání relativně krátké vzdálenosti je třeba počítat s mnohem delší dobou než v ČR. Vzhledem k místním řidičským zvyklostem se doporučuje neustálá vysoká pozornost při řízení. Pro jízdu na menších silnicích jsou vhodné pouze terénní vozy.
Po silnějších deštích nebo sněžení mohou být menší silnice nesjízdné. Albánští řidiči příliš nedbají dopravních předpisů. V každém případě je potřeba se připravit na to, že budete potřebovat funkční klakson. Na silnicích často potkáte kromě aut koňské povozy, traktory, stáda koz a ovcí, cyklisty a chodce.

Pravidla parkování

V Albánii se doporučuje parkovat zásadně na hlídaných parkovištích a auto důsledně a vždy zamykat.

Informace pro turisty

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR doporučujeme navštívit stránky MZV ČR a ověřit si aktuálně platné podmínky vstupu do země.
Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

V Albánii je třeba dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v horských oblastech podél hranice s Kosovem a Černou Horou. Při cestách do odlehlých oblastí Albánie doporučujeme informovat o plánované trase a časovém harmonogramu konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Tiraně. Doporučujeme požívat pouze balenou nebo řádně převařenou vodu.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Hranice Albánie má cca 717 km.
S Řeckem 282 km (Kapshtica, Kakavija, Tri Urat, Qafe Boti)
S Makedonií 151 km (Qafa-Thana, Tushemisht, Blata, Gorica)
S Černou Horou 172 km (Hani Hokit, Murriquan)
S Kosovem 112 km (Morine 1, Morine 2)

Letiště

Tirana - Rinas (TIA) Je možné využít přímou linku z Prahy do Tirany, nebo můžete využít lety z Mnichova, Berlína nebo vídně. Do Tirany létá například: Alitalia, Belle Air , Austrian Airlines, British Airways a Lufthansa.

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

POVOLENÝ BEZCELNÍ DOVOZ DO ALBÁNIE: 200 ks cigaret, 100 ks doutníčků, 50 ks doutníků, 250 g tabáku 2 l piva (do 5,8% obsahu alkoholu), 1 litr tvrdého alkoholu 2 litry vína nebo šumivého vína 50 g parfému, 250 ml toaletní vody ZAKÁZANÝ DOVOZ Zakázán je dovoz omamných a psychotropních látek. Zbraně lze dovážet pouze s příslušným povolením.
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Pro cestu do Albánie je potřeba mít platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče. Důležité ale je, že občanský průkaz nelze použít při letecké přepravě. Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii je 90 dní během 180-denního období. Toto období se začíná počítat od prvního dne prvního vstupu do Albánie. V Albánii není zavedena povinnost registrace pobytu cizinců.
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Železniční síť v Albánii je omezená, spoje pomalé a hygienické podmínky ve vlacích nevyhovující. Autobusy zpravidla nemají jízdní řády a ve větších městech bývá problematické zjistit, odkud odjíždějí.
Podrobnosti zde:

Pobytové informace

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR doporučujeme navštívit stránky MZV ČR a ověřit si aktuálně platné podmínky vstupu do země.
Více informací

Doporučená pojištění osob

Zdravotní péče v Albánii je ve srovnání se zdravotní péčí v ČR na nízké úrovni. Pouze ve větších městech a v turistických oblastech fungují zdravotní střediska, která však nejsou dostatečně vybavena lékařskou technikou a zdravotnickým materiálem. Ve větších městech se nacházejí soukromé polikliniky, které poskytují zdravotní péči, ale je třeba počítat s tím, že za provedené lékařské zákroky či operace je nutno platit v hotovosti. V Albánii je dostatek lékáren vybavených dostatečným množstvím léků, za které je třeba platit v hotovosti. Na venkově a horských oblastech často neexistuje vůbec žádná lékařská péče. Rozhodně doporučujeme sjednat cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh!
DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Rychlá lékařská pomoc     127 nebo  + 355  4  2253364
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.
CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ
 • V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného.  • Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře
JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ
• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby:
• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny
• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události.
• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady:
• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí
• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici
• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí
• asistenční kartu
• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny.
V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.
Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Snad v každé restauraci v Albánii se peče na grilu skopové. Hovězí maso do albánské kuchyně také patří, ale vepřové již méně vzhledem k tomu, že mnoho obyvatel vyznává islám. Na pobřeží si v restauracích můžete pochutnat na mořských rybách, sépiích, chobotničkách, mušlích nebo i žabích stehýnkách. U Ohridského jezera je zase velmi oblíbený koran – ohridský pstruh. Typickou specialitou je Fërgës – paprikovo-smetanová omáčka s dušenými vnitřnostmi a masem velice silné chuti a vůně. Cena se pohybuje okolo 800 leků, ale stejně jako u ostatních jídel je běžné, že k objednanému jídlu dostanete automaticky salát a bílý chléb. Dalším častým pokrmem je shisgebab – maso napíchnuté na špejlích s cibulí a paprikou, marinované a grilované. Podává se k němu jogurt nebo kysaná smetana. K pití si v restauracích můžete objednat limonádu nebo pivo – místní i zahraniční značky. V obchodě stojí plechovka piva i limonády okolo 100-150 leků, v restauraci většinou dvojnásobek. V Albánii jsou ceny podobné jako u nás a ve vnitrozemí je ještě levněji. Navíc za stejné peníze, jako kdybyste šli na obvyklou večeři v české restauraci, si v Albánii můžete pochutnat na mořských specialitách.

Kurzy měny

Albánskou měnou je Lek (ALL) 1 EUR = 140,29 ALL

Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

V Albánii se v posledních letech rozvíjí i ubytovací kapacita. Můžete si vybrat z několika kategorií ubytování, najdete levné ubytování v ubytovnách a hostelech od 10EUR za noc a pokud jedete do Albánie za obchodem, nezklamou vás ani 5ti hvězdičkové hotely na světové úrovni, ale zde musíte počítat i s cenou od 100 EUR za noc.
Podrobnosti zde:

Pokud chcete vyrazit na cestu do Albánie se stanem, počítejte s tím, že kempy v Albánii nenajdete. Pár kempů je jen na pobřeží. Volné kempování v Albánii není povoleno.
Podrobnosti zde:

Rodinné penziony najdete i v Albánii, ale jejich počet je velmi omezený. Nalézt se dají hlavně u turisticky zajímavých míst. Ceny se pohybují od 500 leků, nutno tedy počítat s hotovostí v místní měně.

Tipy na výlety

Nejkrásnější oblastí pro pobyt u moře je jižní část Albánie - tzv. Albánská riviéra, která vede od hranic s Řeckem na sever až po město Vlore a vyznačuje se nádhernými přírodními úkazy, křišťálově čistými plážemi z většiny oblázkovými a písečnými. Albánská riviéra je také naplněna nesčetnými památkami a zajímavostmi jako: Národní přírodní park Llogara, hrad a vodopády  ve vesnici Borsh, hrad u vesnice Himara bývalá ponorková základna poblíž vesnice Qeparo, antické město Butrint překrásné horské scenérie a mnoho dalšího.

Podél celé Albánské riviéry a v celé jižní Albánii vedou po hlavních trasách silnice první třídy. Teplota moře je zde příjemná a pláže během jara a podzimu nejsou zalidněné. Ceny mimo turistickou sezónu ať ubytování či stravování jsou též velmi příhodné ve srovnání s okolními zeměmi.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky