Turistické informace

Slovinsko


Všeobecné informace

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Centrální tísňové číslo: 112 (záchranná služba, hasiči, policie, veterina, jeskynní a horští záchranáři), policie přímá linka 113 anonymní linka policie 08001200, všeobecné informace o tel. číslech 1188

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

GMT +1

Na většině území převládá kontinentální podnebí s velkými teplotními rozdíly; průměrné teploty v lednu jsou -1 °C, v červenci 23 °C. V Alpách je podnebí vysokohorské- se stoupající nadmořskou výškou je klima drsnější. Na pobřeží Jadranu je klima středomořské: velmi teplé a slunečné léto s mírnější zimou. Pro koupání jsou optimální červen a červenec, pro turistiku září a říjen.

Popis země, geografické a statistické údaje

Obecné:
Originální název:  Republika Slovenija
Český název: Slovinská republika
Užívaný název: Slovinsko
Anglický název: Slovenia
Rozloha: 20 253 km2
Poloha: 13°-17° v. d. a 45°-47° s. š.  
Reliéf: nejvyšší bod - Triglav (2 864 m), nejnižší bod - Jadranské moře (0 m)  
Vodstvo: nejdelší řeka - Sáva (940 km)
Klima: mírný pás, subtropický pás Biota: lesy mírného pásu, subtropická biota

Politika:
Hlavní město: Lublaň (271 000 obyv.)
Další města (tis. obyv.): Maribor 103, Cejle 40
Správní členění: 182 magistrátů a 11 měst
 Datum vzniku: 1991
 Forma vlády: parlamentní
Státní zřízení: republika
Členství: EU, NATO, OSN, CEFTA, CE, OBSE

Obyvatelstvo:
Počet obyvatel (2009): 2 005 692
Hustota zalidnění: 98,9 obyv./km2  
Národnostní složení: Slovinci 88 %, Chorvati 3 %, Srbové 2 %
Náboženství: katolíci 80 %, pravoslavní
Úřední jazyk: slovinština

Ostatní:
Mezinárodní zkratka: SVN
Vstoupení do OSN: 1992
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): SLO
Jízda: vpravo

Internetová doména: .si

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Slovinska je +386 Mobilní operátoři: Tusmobil, Mobitel D.D. a SI.mobil

Státní a církevní svátky - omezení

Státní svátky, církevní svátky

1. 1. a 2. 1. Nový rok
8. 2. Svátek kultury (Prešernov dan)
jaro Velikonoce (shodně s ČR)
27. 4. Den odporu proti okupaci
1. 5. a 2. 5. Svátek práce
25. 6. Den státnosti
15. 8. Nanebevzetí panny Marie
31. 10. Den reformace
1. 11. Den zesnulých
25. 12. Vánoce
26. 12. Den samostatnosti

Dopravní předpisy, poplatky

Alkohol:
Tolerance ve Slovinsku je max. 0,5 promile alkoholu v krvi. Řidiči z povolání a řidiči, kteří vlastní oprávnění méně než dva roky, nesmějí před jízdou ani během ní požívat žádný alkohol.

Denní svícení je povinné celoročně.
 
Pokuty:
Výše pokut není ve Slovinsku malá. Od 44 eur (za překročení rychlostního limitu o v obci o 10 km/h a mimo obec o 20 km/h či nesprávné parkování) až po 520 eur (za překročení rychlostního limitu o 50 a více km/h nebo za jízdu pod vlivem alkoholu, kdy jeho hladina v krvi přesáhne 1,1 promile). V těchto případech je řidiči vždy zadržen řidičský průkaz. Policisté mohou automobil zabavit, nechce-li řidič splnit jejich příkazy nebo jestliže jeho vůz překáží provozu a ohrožuje bezpečnost na vozovce.


Pokutu je třeba uhradit na místě. V případě nedobytnosti při povinnosti úhrady pokuty na místě může následovat vystavení poštovní složenky za účelem pozdější úhrady (v případě nižších částek, není taxativně vymezeno). V případě vyšších částek může policista zabavit některé doklady včetně cestovního pasu až do termínu projednání na místním přestupkovém soudu (podobně např. i v sousedním Chorvatsku). V případech těžších provinění může policista provinilou osobu zadržet až do doby soudního jednání. Z praxe lze doporučit udělenou pokutu zaplatit na místě, ihned a bez jakéhokoliv smlouvání.

Upozornění: Slovinská policie důrazně dohlíží na dodržování předpisů a při zjištění přestupku vystupuje nekompromisně, avšak korektně a vždy v souladu se služebními předpisy a zákonem. Míra korupce je u slovinské policie téměř nulová. V žádném případě se proto nedoporučuje o případném dopravním přestupku a stanovené pokutě s policisty diskutovat či se snažit výši pokuty jakkoliv „usmlouvat“. V takovém případě policie celou záležitost okamžitě postupuje bez ohledu na dobu události přestupkovému soudci a až do projednání tímto soudem (přestupkový soud má 48 hodin na projednání od obdržení spisu) není možné dosáhnout jakéhokoliv vývoje. Podle zákona o přestupcích, pokud existuje obava, že se pachatel vyhne procesu projednávání přestupku či zaplacení stanovené pokuty odjezdem do ciziny, může policie (soud) svým usnesením rozhodnout o dočasném zadržení cestovního pasu, řidičského průkazu a dalších dokumentů k vozidlu a zboží bez ohledu na skutečnost, zda je provinilá osoba skutečně vlastní. Doklady jsou vráceny až po ukončení soudního řízení případně po zaplacení pokuty. Pokud se osoba, která se dopustila dopravního přestupku, rozhodne pokutu uhradit na místě v hotovosti, může být výše pokuty částečně snížena. Po postoupení případu přestupkovému soudci je provinilá osoba v případě, že soud potvrdí rozhodnutí policie (což se stává ve více než 90% případů), povinna zaplatit pokutu v plné výši a navíc uhradit i soudní výlohy spojené s daným případem.


Prověřování legálního původu motorových vozidel:
Slovinské orgány na vnější schengenské hranici i ve vnitrozemí provádějí časté a důkladné kontroly, jež se mj. zaměřují i na legální původ vozidel. Nejčastěji na slovinsko-chorvatských hraničních přechodech dochází k mnoha případům zabavení vozidel pro důvodné podezření jejich nelegálního původu. V naprosté většině podobných případů bylo zjištěno, že šlo o vozidla s nelegálním původem. Jedná se především o vozy „dražších“ značek Audi, BMW, Mercedes, VW (nejčastěji typ Passat) ale i Škoda či další, jež byly v ČR či v cizině zakoupeny jako ojetá. Vlastníkům vozidel, jež nebyla zakoupena přímo od autorizovaného prodejce jako zcela nové, lze obecně doporučovat, aby si ještě před cestou do zahraničí včetně SI nechali odpovídajícím způsobem prověřit původ svého vozu. Toto doporučení je zvláště důležité u „dražších“ a „ojetých“ vozidel koupených „z druhé ruky“ do roku 2008. Především v takových případech je vhodné legální původ prověřit ještě na území ČR.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Slovinsko jako tranzitní země střední Evropy má poměrně velmi dobře vybudovanou síť silnic a dálnic. Silnice patří v letních měsících vzhledem k husté tranzitní dopravě k těm méně bezpečným v Evropě. V létě jsou problematické silnice ze severu na jih. Během prázdnin je zapotřebí počítat s častými zácpami a s výrazným zdražením dálnic, které vzniklo zavedením dálničních známek. K dostání jsou sice již sedmidenní dálniční známky, pro 10-ti a delší denní pobyty v Chorvatsku je nutné zakoupit známky dvě a úspora oproti původní půlroční známce je tak necelých 5 €.

Zelené dopravní značky značí dálnice.

Modré dopravní značky značí čtyřpruhové dálkové tahy a rychlostní silnice.

Žluté dopravní značky značí silnice a ostatní cíle.

Poplatky, mýtné

Ve Slovinsku je pro legální průjezd dálničních úseků pro vozidla do 3,5t včetně motocyklů povinné vlastnit platnou dálniční známku. Dálniční známka Slovinsko se pro osobní automobily prodává ve třech různých délkách platnosti: týdenní, měsíční a roční. Týdenní známka má však pro řidiče cestující do Chorvatska na dovolenou relativně krátkou platnost, tento problém je možno řešit objezdem zpoplatněných dálnic po vedlejších silničních tazích. Kromě platby za dálniční známku je účtován další poplatek při průjezdu Karavanke tunelu, ten leží na hranici mezi Rakouskem a Slovinskem. Vzhledem k nevýhodné délce platnosti slovinských dálničních známek pro turisty, je jedním z možných řešení při průjezdu Slovinskem objet dálniční úseky po nezpoplatněných silnicích. Slovinské dálniční nálepky lze zakoupit ve většině obvyklých míst, jejichž přehled naleznete na mapě ze stránek dars.si. Jedná se především o benzínové pumpy a další místa určené pro turisty a motoristy. V ČR lze nálepku zakoupit v některých provozovnách ÚAMK - Žlutý anděl a ABA, CashPoint a MTX. V případě, že dojde k poškození čelního skla automobilu či části motocyklu na kterém je dálniční známka Slovinsko umístěna, je možno požádat výměnu či vrácení adekvátní částky z ceny známky. Detailní informace včetně formulářů, které je třeba potvrzené doručit na adresu DARS d. d., Toll Users Centre, Grič 54, Ljubljana naleznete na stránce Issuing of a substitute vignette.

Průměrné ceny PHM

Natural 95 - 1,26 euro

Diesel - 1,21 euro

Rychlostní limity

Slovinsko má tyto rychlostní limity:

Osobní vozy a motocykly: v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na dálnici 130 km/h

Doporučená pojištění vozidel

Ve Slovinsku jsou mezinárodní a hlavní silnice v dobrém stavu. Pokud se do Slovinska chystáte cestovat autem, nezapomeňte si sjednat k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112
  

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Pro řízení ve Slovinsku potřebujete platný řidičský průkaz (nemusíte mít mezinárodní), technický průkaz a mezinárodní zelenou kartu povinného ručení. U pronajatých vozidel včetně leasingu či zapůjčených vozů je nutné disponovat souhlasem resp. ověřenou plnou mocí umožňující používání konkrétního vozu pro zahraničí, nejlépe v angličtině. Kdekoli ve vnitrozemí a zejména na vnější schengenské hranici může být požadován doklad o legálním původu vozidla, zejména u dražších značek. Bezpečnostní pásy: Používání bezpečnostních pásů je povinné na předních i zadních sedadlech osobního auta (pokud jsou instalovány), a to mimo obec i v obci. Děti do dvanácti let a menší než 1,50 m musí mít speciální zádržný systém. Děti do 12 let a do 18 let, jsou-li menší než 150 cm, nesmějí sedět na předním sedadle a nesmějí být převáženy na motocyklech. Na zadních sedadlech jsou dětské sedačky povinné. Výstražný trojúhelník je povinný. V případě potřeby musí být za vozidlem a to ve vzdálenosti do 50 m. V případě, že se jedná o vozidlo kombinované, musí být umístěn jeden vedle druhého (jsou tedy nutné dva trojúhelníky). Pokud je vozidlo taženo, jeden trojúhelník musí být viditelně umístěn vzadu ve vozidle taženém a druhý v přední části vozidla tažného. Vozidlo s přívěsem musí mít dva trojúhelníky. Řidič musí mít sadu náhradních žárovek a pojistek pro své vozidlo. Autolékárnička je povinná pro všechna motorová vozidla, která mají více jak dvě kola. Hasicí přístroj je povinný pouze pro řidiče autobusů a nákladních vozidel. Používání ochranné přilby je povinné pro řidiče motocyklu/mopedu i spolujezdce, stejně tak však i pro cyklisty mladší 14 let. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1 mm. Motorová vozidla musí mít v období od 15.11.do 15.3.běžného roku a také mimo toto období při zimních jízdních podmínkách zimní vybavení. Pod pojmem zimní vybavení se rozumí: zimní pneumatiky na všech kolech s minimální hloubkou dezénu 3 mm nebo letní pneumatiky na všech kolech + sněhové řetězy s sebou v kufru vozu. V obou případech musí být minim. hloubka vzorku 3 mm. Kontroly jsou prováděny hned na hraničních přechodech. V případě zjištěných nedostatků může být zabráněno vjezdu na území Slovinska. Na voze musí být označení CZ, v případě zapůjčeného vozidla se vyžaduje ověřené potvrzení vlastníka o zapůjčení vozu.

Půjčení auta

Autopůjčovny ve Slovinsku najdete na letištích a ve větších městech. Můžete si také auto objednat přes internet, vyplatí se porovnat několik nabídek od různých společností. Pokud s půjčeným vozem zamýšlíte překročit hranice Slovinska, je nutné to půjčovně předem oznámit. K zapůjčení vozu je třeba pas, platný mezinárodní nebo národní řidičský průkaz (alespoň dva roky starý), minimální věk je 21 let. Některé půjčovny vyžadují složení zálohy pro případ poškození vozidla nebo předložení kreditní karty. V ceně zapůjčení je pojištění zákonné odpovědnosti. Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění, zejména proti nehodě a závažné poruše. Ceny pronájmu průměrného vozu se pohybují od 50/260 €/ den/týden (při neomezeném počtu ujetých kilometrů).

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Alkohol: Tolerance ve Slovinsku je max. 0,5 promile alkoholu v krvi. Řidiči z povolání a řidiči, kteří vlastní oprávnění méně než dva roky, nesmějí před jízdou ani během ní požívat žádný alkohol. Denní svícení je povinné celoročně. Pokuty: Výše pokut není ve Slovinsku malá. Od 44 eur (za překročení rychlostního limitu o v obci o 10 km/h a mimo obec o 20 km/h či nesprávné parkování) až po 520 eur (za překročení rychlostního limitu o 50 a více km/h nebo za jízdu pod vlivem alkoholu, kdy jeho hladina v krvi přesáhne 1,1 promile). V těchto případech je řidiči vždy zadržen řidičský průkaz. Policisté mohou automobil zabavit, nechce-li řidič splnit jejich příkazy nebo jestliže jeho vůz překáží provozu a ohrožuje bezpečnost na vozovce. Pokutu je třeba uhradit na místě. V případě nedobytnosti při povinnosti úhrady pokuty na místě může následovat vystavení poštovní složenky za účelem pozdější úhrady (v případě nižších částek, není taxativně vymezeno). V případě vyšších částek může policista zabavit některé doklady včetně cestovního pasu až do termínu projednání na místním přestupkovém soudu (podobně např. i v sousedním Chorvatsku). V případech těžších provinění může policista provinilou osobu zadržet až do doby soudního jednání. Z praxe lze doporučit udělenou pokutu zaplatit na místě, ihned a bez jakéhokoliv smlouvání. Upozornění: Slovinská policie důrazně dohlíží na dodržování předpisů a při zjištění přestupku vystupuje nekompromisně, avšak korektně a vždy v souladu se služebními předpisy a zákonem. Míra korupce je u slovinské policie téměř nulová. V žádném případě se proto nedoporučuje o případném dopravním přestupku a stanovené pokutě s policisty diskutovat či se snažit výši pokuty jakkoliv „usmlouvat“. V takovém případě policie celou záležitost okamžitě postupuje bez ohledu na dobu události přestupkovému soudci a až do projednání tímto soudem (přestupkový soud má 48 hodin na projednání od obdržení spisu) není možné dosáhnout jakéhokoliv vývoje. Podle zákona o přestupcích, pokud existuje obava, že se pachatel vyhne procesu projednávání přestupku či zaplacení stanovené pokuty odjezdem do ciziny, může policie (soud) svým usnesením rozhodnout o dočasném zadržení cestovního pasu, řidičského průkazu a dalších dokumentů k vozidlu a zboží bez ohledu na skutečnost, zda je provinilá osoba skutečně vlastní. Doklady jsou vráceny až po ukončení soudního řízení případně po zaplacení pokuty. Pokud se osoba, která se dopustila dopravního přestupku, rozhodne pokutu uhradit na místě v hotovosti, může být výše pokuty částečně snížena. Po postoupení případu přestupkovému soudci je provinilá osoba v případě, že soud potvrdí rozhodnutí policie (což se stává ve více než 90% případů), povinna zaplatit pokutu v plné výši a navíc uhradit i soudní výlohy spojené s daným případem. Prověřování legálního původu motorových vozidel: Slovinské orgány na vnější schengenské hranici i ve vnitrozemí provádějí časté a důkladné kontroly, jež se mj. zaměřují i na legální původ vozidel. Nejčastěji na slovinsko-chorvatských hraničních přechodech dochází k mnoha případům zabavení vozidel pro důvodné podezření jejich nelegálního původu. V naprosté většině podobných případů bylo zjištěno, že šlo o vozidla s nelegálním původem. Jedná se především o vozy „dražších“ značek Audi, BMW, Mercedes, VW (nejčastěji typ Passat) ale i Škoda či další, jež byly v ČR či v cizině zakoupeny jako ojetá. Vlastníkům vozidel, jež nebyla zakoupena přímo od autorizovaného prodejce jako zcela nové, lze obecně doporučovat, aby si ještě před cestou do zahraničí včetně SI nechali odpovídajícím způsobem prověřit původ svého vozu. Toto doporučení je zvláště důležité u „dražších“ a „ojetých“ vozidel koupených „z druhé ruky“ do roku 2008. Především v takových případech je vhodné legální původ prověřit ještě na území ČR.

Pravidla parkování

Ve Slovinsku existují dva druhy parkovacích zón. V bíle označené zóně se smí parkovat jednu hodinu a platí se pomocí parkovacích hodin. V modře označené zóně můžete parkovat bezplatně, ale jen půl hodiny. V případě, že chcete parkovat déle, musíte zajet na veřejné parkoviště nebo do parkovacích garáží. Sazba za hodinu se pohybuje kolem 1 eura. Za špatné parkování se udělují pokuty, botičky se nenasazují. Zdravotně postižení motoristé mají vyhrazená stání. Vozidla však musejí být řádně označená kartičkou s mezinárodně uznávaným symbolem.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Pro vstup do Slovinska platí jednotná pravidla bez ohledu na to, ze které země osoba přichází.

Do Slovinska smí vstoupit bez následné karantény pouze osoba, která předloží některý z následujících dokumentů:

1. negativní výsledek RT-PCR testu, který není starší než 72 hodin od odběru vzorků, nebo antigenního testu, který není starší než 48 hodin od odběru vzorků s tím, že důkazem o bezinfekčnosti pro účely vstupu do Slovinska není negativní výsledek antigenní testu určeného pro samotestování, nebo

2. pozitivní výsledek testu PCR na COVID-19, který je starší více než 10 dní a zároveň není starší 6 měsíců, popř. potvrzení od lékaře o prodělání COVID-19, které není starší než 6 měsíců, nebo

3. potvrzení o očkování proti COVID-19, kterým prokáže, že osoba je plně očkována, tzn. absolvovala:

-        dvě dávky vakcíny Comirnaty od výrobce Pfizer/BioNTech,
-        dvě dávky vakcíny Moderna,
-        jednu dávku přípravku Vaxzevria od společnosti AstraZeneca, s účinností od 10. 9. 2021:  dvě dávky přípravku Vaxzevria od společnosti AstraZeneca
-        jednu dávku vakcíny Janssen od společností Johnson and Johnson / Janssen-Cilag
-        jednu dávku vakcíny Covishield od výrobce Serum Institute of India / AstraZeneca, s účinností od 10. 9. 2021:  dvě dávky přípravku Covishield od výrobce Serum Institute of India / AstraZeneca
-        dvě dávky vakcíny Sputnik V od výrobce Russia’s Gamaleya National Centre
-        dvě dávky vakcíny CoronaVac od společnosti Sinovac Biotech
-        dvě dávky vakcíny Sinopharm  nebo

-        dvě dávky kombinující libovolné vakcíny z výše uvedeného seznamu nebo

4. potvrzení o prodělání COVID-19 (pozitivní test / potvrzení od lékaře), pokud zároveň osoba obdržela v osmi měsících od nástupu symptomů alespoň jednu dávku některé z vakcín uvedených v bodě 3 nebo

5.  Evropský COVID-19 certifikát v papírové nebo digitální podobě (EU DCP) obsahující funkční QR kód s negativním výsledkem PCR nebo antigenního testu nebo certifikátem o očkování nebo o prodělání COVID-19 (podle podmínek z bodu 1, resp. 2, resp. 3) nebo

6. certifikát COVID-19 ze třetí země v papírové nebo digitální podobě obsahující funkční QR kód se stejnými daty, jaké obsahuje EU DCP (podle podmínek z bodu 1, resp. 2, resp. 3) nebo

7. potvrzení o vakcinaci více druhy vakcín uvedených v bodě 3, podle podmínek uvedených zde

Osoby, které se nebudou schopny prokázat na hranicích některým z výše uvedených potvrzení, bude vpuštěna do země pouze pod podmínkou absolvování 10-denní karantény a předložení důkazu o tom, že má po dobu trvání karantény zajištěno ve Slovinsku ubytování.

Pro vstup není potřeba vyplňovat registrační formulář.

Vstup bez následné karantény a bez nutnosti prokazovat se některým z výše uvedených potvrzení platí POUZE pro následující výjimky:

1. Osoby bez bydliště ve Slovinsku tranzitující přes Slovinsko, pokud opustí zemi do 12 hodin od vstupu.

2. Pracovníci vyslaní zaměstnavatelem k výkonu činnosti v oblasti mezinárodní dopravy, disponující příslušným osvědčením,

3. Osoby, které dosud nedovršily 15 let, vstupující do země v doprovodu blízkého člena rodiny, kterému byl umožněn vstup do země bez karantény. Platí rovněž pro organizované skupiny v doprovodu učitele, vychovatele apod., kterému byl umožněn vstup do země bez karantény. Od pondělí 15.11. se věková hranice snižuje na 12 let.

4. Vlastníci nebo nájemníci pozemků na obou stranách slovinských hranic a jejich rodinní příslušníci vstupující / opouštějící Slovinsko za účelem provádění zemědělských a lesnických prací, pokud se vrátí / opustí zemi do 10 hodin od vstupu / opuštění země.

5. Přeshraniční pracovní migrant s pracovním poměrem v členském státu EU nebo schengenského prostoru, který bydlí ve vzdálenosti do 10km od slovinské hranice a vrací se do 5 dnů od překročení hranice. 

Osoba, která uplatňuje některou z výše uvedených výjimek, musí policii předložit důkaz o existenci těchto výjimek, jinak mu bude nařízena karanténa.

6. Osoba, která doprovází nezletilou osobu, jež dosud nedovršila 15 let věku a cestuje do Slovinska za účelem vzdělávání, pokud doprovod opustí Slovinsko do 2 hodin od vstupu.

Telefonní linka na informační centrum pro cesty do zahraničí: 22 41 83 200.

Pondělí – pátek 8:00 – 16:00

Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

--------------------------------------------------------------

Celková bezpečnostní situace je ve Slovinsku obdobná jako je tomu v případě sousedních států nebo v ČR. Přestože lze k návštěvě této země zatím obecně poznamenat „bez specifických doporučení“ (No specific travel advice.), i ve Slovinsku je samozřejmě nutné věnovat zvýšenou pozornost svým osobním cennějším věcem a zvláště cestovním dokladům, penězům, platebním kartám apod.

Národní parky:

Je zakázáno a vysokými pokutami postihováno volné táboření v národních parcích a výslovně i v oblasti Triglavského národního parku, kam čeští turisté míří nejčastěji. V národních parcích se lze pohybovat pouze po vyznačených cestách. Při vysokohorské turistice lze doporučit doprovod zkušeného horského vůdce. Zakázána je také jízda s horskými koly po turistických stezkách pro pěší. Při výstupech v horách je třeba dávat pozor na rychlé změny počasí a drolivý podklad, který je převážně vápencový. Síť vysokohorských chat je relativně hustá. Již v roce 2000 vstoupila v platnost doplněná místní vyhláška o využívání a zabezpečení přístupných míst na řece Soča. Vyhláška stanovující ceny za „používání“ řeky a plavební režim určuje také úseky, na kterých je sjíždění řeky povoleno spolu s místy pro parkování. Pro ilustraci uvádíme výši poplatků za sjíždění řeky s tím, že se výše poplatků může kdykoliv změnit. Kajakář za jednodenní povolení uhradí 5 €, za týdenní 10 € a za měsíční 20 €. Rafting na řece Soča: cca. 50 € na osobu. Skupiny nad 10 osob spolu s rodinami mají slevu 10 – 15 %. Pro rodinné výlety je možný i miniraft s cenou 25 - 50 € za jednotlivce. Raftaři, kteří převážejí více než tři osoby, zaplatí jednorázově 30 € a za roční povolení 300 €. Jednodenní povolení pro gumový člun do tří osob stojí 5 € a roční 130 €. Za nedodržování místních pravidel může být jednotlivci udělena pokuta 50 – 150 € a organizaci 450 – 900 €. Podél řeky mají být rozmístěny informační tabule s označením obtížnosti jednotlivých částí řeky, potřebného vybavení a režimu plavby. Tyto informace mají obsahovat i materiály, které budou rozdávány společně se zaplaceným povolením ke sjíždění řeky. Na většině slovinských pláží se platí poplatek kolem 5 € denně. Pro potápění platí zvláštní předpisy. Při plavbě po moři na jachtách a člunech apod. je nutné respektovat výsostné vody sousedních a zároveň blízkých států (Itálie a Chorvatsko).

Během letních měsíců a hlavně o prázdninách je nutné počítat s větším zatížením hraničních přechodů s Chorvatskem, s delší odbavovací dobou a důkladnějšími kontrolami. Při cestách na chorvatskou Istrii a dále do Dalmácie se také doporučuje jako výhodný směr Postojna-Ilirska Bistrica-Rijeka či Lublaň-Kočevje-Rijeka.

Hraniční přechody

Systematické kontroly na vnějších schengenských hranicích


Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české turisty, kteří budou cestovat do Chorvatska přes Slovinsko nebo Maďarsko, že v důsledku změny Schengenského hraničního kodexu tyto státy s platností od 7. 4. 2017 zavedly na vnější schengenské hranici systematické kontroly bez výjimek. Na hraničních přechodech mají být důsledně kontrolováni všichni, včetně občanů EU, a to na vstupu i výstupu z EU.

Ministerstvo zahraničních věcí dodává, že nařízení, které kontroly zavádí, umožňuje místo systematické kontroly dočasně zavést kontroly cílené. Tuto možnost využívá i Slovinsko.

Čeští občané mohou nadále cestovat na platný cestovní pas nebo občanský průkaz.
 

Slovinsko - Itálie (od severu k jihu)
-Ratece
-Predil
-Ucja
-Robic
-Manzano
-Nova Gorica
-Opcine
-Lipica
-Basovica
-Skofije
-Lazaret

Slovinsko - Rakousko (od západu k východu)
-Korensko sedlo
-Karavanke
-Ljubelj
-Jezerskivrh
-Holmec
-Libelic
-Vic
-Radlje
-Jurij
-Sentilj
-Trate
-Gornja Radgona
-Gederovci
-Kuzma

Slovinsko - Maďarsko (od severu k jihu)
-Cepinci
-Hodos
-Dolga Vas

Slovinsko - Chorvatsko (od západu k východu)
-Secovlje*
-Dragonja
-Socerga*
-Starod
-Jelsane
-Babno polje
-Petrina
-Vinica*
-Metlika
-Obrezje
-Bistrica ob Sotli
-Dobovec
-Gruskovje
-Zavrc
-Sredisce ob Dravi
-Petisovci

*Uzavřené pro vozidla nad 7,5 t.

Letiště

Lublaň (LJU)

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Daň z přidané hodnoty (slovinsky DDV) se občanům členských států EU vč. ČR nevrací. Omezení se vztahují na tabákové výrobky a alkoholické nápoje.

Při cestování s domácími mazlíčky, které je třeba deklarovat ihned po příjezdu na vnější schengenské hranici (s Chorvatskem), je nutné předložit cestovní doklad EU potvrzující veterinární prohlídky, očkování proti vzteklině ne starší 1 roku apod.). Nekomerční individuální krátkodobý dovoz a tranzit těchto zvířat spolu s jejich vybavením cestovními doklady je v souladu s předpisy EU.

Potřebné dokumenty

Slovinsko je součástí  Schengenského prostoru, ke vstupu do země tedy potřebujete platný pas nebo stačí i platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Můžete volně překračovat hranice státu, aniž byste procházeli hraaniční kontrolou.

Občané ČR mohou stejně jako občané dalších členských zemí EU pobývat na území SI do 3 měsíců bez zvláštního povolení k pobytu. V zemi současně platí přihlašovací povinnost ubytování do 72 hodin (do tří dnů – pro občany EU) od doby přechodu státní hranice SI resp. po změně ubytování (ostatní cizinci do 24 hodin). Přihlášení se realizuje na místně příslušné policejní stanici osobně, tedy bez prostřednictví třetí osoby. Ubytovací zařízení hotelového typu včetně kempů mají tuto povinnost plnit v souladu se zákonem. Při ubytování v soukromí se ubytovaný dostaví spolu s ubytovatelem na místně příslušnou policejní stanici, kde je nutno vyplnit formulář o přihlášení k ubytování (policijska prijava prenočišča).

K dlouhodobému pobytu delším než 3 měsíce je nutno se přihlásit (prijava prebivanja) na cizinecké policii – Policija, Upravna enota, Oddelek za tujce (Urad za tujce). S potvrzením o realizaci přihlášení k dlouhodobému pobytu (prijava prebivanja) je nutné na stejném úřadě (Upravna enota) realizovat tzv. „prijava prebivališča“ (bydliště).


Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas, platnost
zápisů, které byly provedeny do tohoto data, končí.

Sebou potřebujete rodný list dítěte, Váš občanský průkaz
a 100 Kč na poplatek za zhotovení pasu. Dítě musíte vzít sebou,
fotografie se pořizují na místě.

Před začínající sezónou letních dovolených doporučujeme
obrnit se trpělivostí, na úřadech bývají několikahodinové
fronty.

Pas se vydává ve lhůtě 30 dnů.

Pobytové informace

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Čeští občané mají jako občané EU při pobytu ve Slovinsku  nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění. Na základě tohoto průkazu vám bude poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče a tou se rozumí péče v případě ohrožení života nebo zdraví, která nesnese odkladu na dobu po návratu do ČR. Ovšem tato péče musí být vykonána ve státním zařízení, popřípadě ve zdravotním středisku, které je smluvním zařízením Zavoda za zdravstveno zavarovanjeSlovenije (ZZZS, obdoba české VZP). Zdravotní péče je obecně na dobré úrovni, ale nejde-li o nezbytnou první pomoc a občan není připojištěn na cesty do zahraničí, vyžadují místní lékaři platby v hotovosti. Je přitom třeba počítat s relativně vysokými cenami. Všeobecně se doporučuje sjednat si ještě před cestou do Slovinska odpovídající cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh.  Zdravotní rizika ve slovinské přírodě jsou především tato: klíšťata přenášející virovou encefalitidu (očkování je nanejvýš vhodné, ale nikoliv povinné) a boreliózu. Ve Slovinsku jsou též ohniska  vztekliny.  Mezi  další  formy  rizika patří možnost napadení šelmou (v hlubokých lesích na hranicích s Chorvatskem je možné se setkat s medvědy) a změny počasí ve vysokohorském prostředí.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Centrální tísňové číslo 112
  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.


Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Slovinská kuchyně je velmi pestrá a různorodá vlivem působení několika odlišných kultur, dnes můžeme praktiky v každém kraji ochutnat jiné tradiční pokrmy.

Pokrmy se připravují s velkými porcemi zeleniny, ryb a jsou také mnohem více kořeněné. Maso hraje ve slovinské kuchyni významnou roli. Snad nejtradičnější ze všech surovin, které se zde k výrobě jídel používají, je pohanka. Používá se především k výrobě přílohy zvané „žgance“ připomínající halušky. Žgance se vyrábějí v mnoha příchutích a jako přílohu vám je nabídnou skoro ke každému jídlu. Další pochutinou, na kterou narazíte bezesporu velmi často, jsou „žlikrofi“. Tyto plněné taštičky se mimo příloh přidávají do polévek nebo se konzumují samostatně.

Slovinské pití:
Speciálním chuťovým požitkem jsou vína – od kvalitních po vynikající speciální vína, přívlastková vína a šumivá vína. Na pobřeží byste měli ochutnat Teran, Rumeni Muškat, Malvazija a Rebula. Specialitou regionu Posavje je Cviček, slovinské víno jemné chuti a nízkého obsahu alkoholu.
Místní pivo není zdaleka tak kvalitní, jak jsme zvyklí z domova a tak je vhodnou nealkoholickou alternativou za víno místní minerálka Radenci.

Restaurace a hospody
Turista toužící po troše toho národního koloritu zamíří spíše do „gostliny“, která v sobě spojuje restauraci s hostincem. Jinak je zde obvyklá nabídka restaurací, kaváren, krčem a podobných zařízení, takže se nemusíte obávat, že vaše dovolená nebude ochuzena o kulinářské či společenské události.

Kurzy měny

Měna ve Slovinsku je euro (EUR)

Orientační kurz: 1 euro = 25,43CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Hotely ve Slovinsku jsou kategorizované podle standardní pětihvězdičkové stupnice dle vybavení a služeb hotelu. Dvoulůžkový pokoj v tříhvězdičkovém hotelu v hlavním městě i se snídaní přijde na 115 až 125 eur. Ve dvouhvězdičkovém hotelu však zaplatíte zhruba polovinu, přesněji 55-60 eur. Připomínáme, že ve Slovinsku se k ceně ubytování platí ještě turistická taxa. Ta je v různých regionech odlišná a pohybuje se kolem 1,5 euro/osoba/noc.

Studentské ubytování

Hostely ve Slovinsku můžete najít ve větších městech (např. v Lublani, Mariboru, Bledu či Koperu), je jich zhruba 10 a jsou v provozu pouze v červenci a srpnu. Pro držitelé mezinárodní karty IYHF (International Youth Hostelling Federation), kterou lze koupit v GTS International, Ve Smečkách 33, Praha 1, pak platba za nocleh včetně snídaně nepřesáhne 13 eur. Mnoho vysokoškolských kolejí pronajímá také přes léto volné pokoje turistům. Ceny jsou zde také nižší než v komerčních turistických ubytovnách.

Kempy

Kempy ve Slovinsku nabízejí celkem levné ubytování v pěkném prostředí v okolí řek a jezer či jiných přírodních krás. Kromě možnosti stanování zde samozřejmě můžete nocovat i v chatkách a bungalovech dle vlastního výběru. Kempů máte na výběr asi 50. Průměrné ceny mají poměrně velké rozpětí: nocleh pro dospělého 2-7 eur a k tomu ještě turistický poplatek 0,5 eura, za stan 1-3 eura a za elektrickou přípojku asi 1,5 eura.

Zemědělské usedlosti

V poslední je velmi oblíbené ubytování na zemědělských farmách v podhůří Alp. Máte zde k dispozici buď samostatný pokoj nebo rovnou celou usedlost. Na výběr máte ze 250 rezidencí.

Privátní ubytování

Volné pokoje poznáte podle označení „SORA“ přímo u domu. Volné pokoje jsou dokonce pro lepší orientaci roztříděny do 3 kategorií. Ceny pokojů se pohybují od 1500 do 2500 Kč/noc.

Tipy na výlety

Návštěva národních parků
Mezi oblíbené turistické cíle ve Slovinsku patří spousta národních parků a přírodních rezervací. Můžete si prohlédnout tisíce krasových jeskyní a propastí (jam) - asi desetina z nich je přístupná turistům. Nejznámější je jeskyně Postrojna, ale hodně preferovány jsou i jeskyně Škocjan, které jsou zapsány na seznamu UNESCO.
Před každou vysokohorskou túrou je doporučeno občanům ČR, aby se turisté vybavili odpovídajícími mapami, připravili si potřebné vybavení a dodržovali všechna upozornění o případném hrozícím nebezpeční. Vysokohorští turisté by měli být informováni o tom, že ve slovinských horských chatách se musí zapsat do zvláštní knihy (vpisna knjiga), do které zapíší, odkud přicházejí a kam směřují.

Ljubljana/Lublaň
Hlavní město Lublaň leží na řece Ljubljanici. Za návštěvu v Lublani stojí určitě Hrad, katedrála sv. Mikuláše, biskupský palác a tržnice s Plečnikovým sloupořadím mezi mosty Dračím (Zmajski) a „Trojmostí“. Mezi další zajímavosti patří Národní galerie nebo Muzeum architektury.


Julské Alpy
Ve Slovinsku leží Východní Julské Alpy s nejvyšším vrcholem Triglav (2863 m.n.m.). Na území Triglavského národního parku jsou horské chaty, bivaky, značené turistické stezky i zajištěné cesty (ferraty).


Lipica
Obec s proslulým hřebčínem. Koně se zde chovali již ve středověku, ale intenzívní šlechtění tzv. „bílých lipicánů“ začalo až po roce 1580. Hřebčín je v sezóně přístupný veřejnosti od 9.00 do 18.00 hod, prohlídky začínají každou celou hodinu a trvají 60 minut. Vedle prohlídky stájí se nabízí i jízda na koni, v kočárech a představení výcviku koní.


Portorož
Proslulé turistické letovisko leží v jihozápadním cípu Terstského zálivu, který je nejsevernějším bodem Jaderského moře. Severně od něj je Itálie, jižně Chorvatsko.


Soča/Soče
Řeka Soča protéká národním parkem Triglav. Vodáky čekají všechny stupně obtížnosti: jsou zde hluboká údolí, soutěsky i balvaniště, ale pouze několik úseků vhodných pro amatérské vodáky. Celkem lze splout 127 km, z toho 30 km celoročně; za nejhezčí je považován horní a střední tok. Legální je i amatérský rafting, ale v některých místech jsou smrtelně nebezpečné sifony. Při použití vlastního kajaku/raftu je cena plavby přibližně 2/56 €. Pokuty hrozí za sjíždění řeky mimo povolený čas (9.00–18.00hod).

Vipavská Dolina
Vinařská oblast mezi městy Nova Gorica a Vipava (1262 m n.m.) na jihozápadě Slovinska byla kdysi mořskou zátokou: dnes se tu díky kvalitní půdě a přímořskému klimatu pěstují meruňky, broskve, třešně a vinná réva, ze které se vyrábějí vynikající vína.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky