Turistické informace

Rakousko


Všeobecné informace

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

centrální tísňové volání - 112 záchranná služba – 144 lékařská pohotovost - 141 policie - 133 hasiči - 122 poruchy vozidel (OAMTC a ARBÖ) - 120 nebo 123

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: 0

Rakousko leží v mírném podnebném pásu. Východ země je převážně suchý, s mírnými zimami a horkými léty.V Alpách panuje typicky horské počasí s častými srážkami, krátkými léty a drsnými zimami. Zbytek země je ovlivňován atlantickým a pevninským podnebím. Mezi nejteplejší měsíce patří červenec, kdy je průměrná teplota mezi 15-19°C. Naopak nejchladnější je leden.

Popis země, geografické a statistické údaje

Obecné:
Originální název: Republik Oesterreich
Český název: Rakouská republika
Užívaný název:  Rakousko
Anglický název: Austria
Rozloha: 83 858 km2
Poloha: 10°-17° v. d. a 46°-49° s. š.  
Reliéf: nejvyšší bod - Grossglockner (3 798 m), nejnižší bod - Neusiedler See (115 m)   Vodstvo: nejdelší řeka - Dunaj (2 850 km)
Klima: mírný pás Biota: lesy mírného pásu

Politika:
Hlavní město: Vídeň (1 596 000 obyv.)
Další města (tis. obyv.): Graz 238, Linec 203  
Správní členění: 9 spolkových zemí
Datum vzniku: 1918
Forma vlády: parlamentní federativní  
Státní zřízení: republika
Členství: EU, OSN, CE, OBSE, OECD

Obyvatelstvo:
Počet obyvatel (2009): 8 210 281
Hustota zalidnění: 97,9 obyv./km2  
Národnostní složení:  Rakušané 94 %, Němci, Turci
Náboženství: katolíci 78 %, protestanti 5 %
Úřední jazyk: němčina


Ostatní:
Mezinárodní zkratka: AUT
Vstoupení do OSN: 1955
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): A
Jízda: vpravo
Internetová doména: .at

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Rakouska je +43 Mobilní operátoři: Drei, eTel Austria, Tele2, Vectone, T - mobile

Státní a církevní svátky - omezení

Níže uvedené svátky platí na celém území Rakouska. Jednotlivé spolkové země mohou mít ještě některá specifika, např. každá země má svého patrona.


Nový rok (01. 01.)
Tři králové (06. 01.)
Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek)
Svátek práce (01. 05.)
Nanebevstoupení Páně
Svatodušní svátky
Boží tělo (pohyblivé svátky)
Nanebevzetí Panny Marie (15.08.)
Státní svátek Rakouské republiky (26. 10.)
Svátek všech svatých (01. 11.)
Zvěstování Panny Marie (08. 12.)
První svátek vánoční (25. 12.)
Druhý svátek vánoční (26. 12.)

Dopravní předpisy, poplatky

Cena rakouských dálničních známek pro osobní automobily :
roční 85,70 €, dvouměsíční 25,70 € a desetidenní 8,80 €.

Dálniční známka je povinná i pro provoz na některých rychlostních komunikacích.

Za průjezd osobních vozidel některými silničními úseky se hradí zvláštní mýtné.


Platí se na rakouských dálnicích A1, A2, A4, A6, A7, A8, A9, A10, A11, A12, A14, A21, A22, A23 i na A25, stejně jako na desítce rychlostních silnic. Pro jejich užití je třeba dálniční známka. Řidiči motocyklů si mohou zvolit známku desetidenní, dvouměsíční nebo roční.
Při průjezdu některými tunely a průsmyky se hradí také mýtné. Projíždíte-li jimi často, vyplatí se speciální karta za 58 eur, která je k dostání ve výběrčích místech. Některé poplatky pro osobní auta (v eurech): Poplatek za Tauernský a Katschberský tunel na Tauernské dálnici A10 činí 11 eur. Za průjezd tunelem Bosruck na Phyrnské dálnici A9 zaplatíte 5 eur a projetí Karavanského tunelu na dálnici A11 přijde řidiče na 7 eur .

Doporučuje se dodržovat rakouské zákony. Za jejich porušení jsou stanovené finanční postihy, případně jiné sankce. Týká se to především porušení dopravních předpisů. Nemá-li cestující dostatek finančních prostředků na úhradu vyměřené pokuty na místě, může mu být zadržen jakýkoliv cenný předmět (např. vymontováno autorádio ap.). Při neuhrazení uložené pokuty nelze vyloučit její vymáhání právní cestou i v ČR.

Dnem 1.9.2009 vstoupily v Rakousku v platnost v rámci tzv. dopravního bezpečnostního balíčku novely několika zákonů, které přináší změny zejména v oblastech dotýkajících se bezpečnosti provozu na komunikacích. Upravují (zásadně zvyšují) finanční a další postihy za překročení povolené rychlosti a za jízdu pod vlivem alkoholu. Opatření by podle rakouského ministerstva dopravy měla přispět ke zvýšení bezpečnosti na rakouských silnicích a dálnicích.

Postihy za překročení povolené rychlosti:
1) V obcích, městech, na okresních a rychlostních silnicích
a) o 30-40 km/hod. – minimální pokuta 70 EUR
b) o 40 km/hod. v obci – 150 EUR + odebrání řidičského průkazu (ŘP) na 2 týdny
c) o 50 km/hod. mimo obec – 150 EUR + odebrání ŘP na 2 týdny
Maximální výše pokuty může dosáhnout částky 726 EUR.
2) Na dálnicích – poprvé zavedeny jednotné finanční postihy ve všech spolkových zemích
a) do 10 km/hod. – 20 EUR
b) 10-20 km/hod. – 35 EUR
c) 20-30 km/hod. – 50 EUR

3) Na dálnicích v případě anonymního měření rychlosti technickými prostředky (radar, „pistole“)
a) do 10 km/hod. – 30 EUR
b) 10-20 km/hod. – 45 EUR
c) 20-30 km/hod. – 60 EUR

Na všech komunikacích:
Při překročení povolené rychlosti o více než 40 km/hod. v obcích a 50 km/hod. mimo obec minimální pokuta ve výši 150 EUR (maximálně 726 EUR) a odebrání ŘP na 2 týdny.


Alkohol:
Tolerance je v Rakousku do 0,5 promile alkoholu v krvi.

Postihy při jízdě pod vlivem alkoholu:
1) 0,5-0,79 promile = pokuta ve výši 300-3.700 EUR
2) 0,8-1,19 promile = 800-3.700 EUR (plus 4 lekce výuky o provozu vozidel a odebrání ŘP na 1 měsíc)
3) 1,2-1,59 promile = 1.200-4.400 EUR (plus 15 lekcí výuky o provozu vozidel a odebrání ŘP na 4 měsíce)
4) přes 1,6 promile =1.600-5.900 EUR (plus 18 doučovacích lekcí a odebrání ŘP na 6 měsíců)
Při opakovaném přistižení při jízdě pod vlivem alkoholu – odebrání ŘP až na 1 rok a povinnost absolvování lékařského vyšetření v oblasti dopravní psychologie


Povinnost svítit za dne platí jen pro motocykly. Pro ostatní jen za zhoršené viditelnosti. Rakouští dopravní policisté velmi často kontrolují technický stav vozidel. Zajímá je zejména hloubka dezénu pneumatik, která na osobních vozech musí dosahovat alespoň 1,6 mm. Jestliže některá pneumatika požadavkům nevyhoví, mohou policisté odebrat i registrační značku vozidla. Zpět ji řidič dostane po výměně pneumatik a po zaplacení vysoké pokuty. Je také zakázáno projíždět kolem školních autobusů, které stojí na zastávce. Světelná signalizace v Rakousku přerušovaným zeleným světlem upozorňuje řidiče na brzkou změnu a na rozsvícení světla žlutého. Při opravě je bezpodmínečně nutné obléknout si reflexní výstražnou vestu. Patří do povinné výbavy vozidla!

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

V Rakousku je 133 361 km silnice, jejich stav je velmi dobrý.

Téměř všechny horské silnice mají zabezpečené krajnice. Na horských silnicích s velkým spádem je třeba včas zařadit nižší rychlostní stupeň. Na úzkých místech couvá vozidlo, pro které je to vzhledem k okolnostem snazší.

Poplatky, mýtné

Pokud se chystáte automobilem projíždět Rakousko, tak stejně jako v České republice je pro průjezd dálnic a některých rychlostních silnic pro motocykly i automobily do 3,5t nutné vlastnit platnou dálniční známku. Dálniční známka Rakousko je k dispozici ve třech různých délkách platnosti: 10 dní, měsíc a rok. Přičemž roční dálniční nálepka je platná 14 měsíců s počátkem platnosti od 1. prosince předcházejícího roku. V případě, že se na rakouské dálnice chystáte s vozidlem s hmotností nad 3,5t, je ho třeba opatřit mýtným zařízením s názvem Go-Box. Kromě poplatku za dálniční známku Rakousko je průjezd některých silničních úseků zpoplatněn dalším poplatkem, ten je možno zaplatit při průjezdu mýtnou bránou, případně za paušální poplatek využít kartu s roční platností. Zpoplatnění se týká několika tunelů a silničního úseku v Brennerském průsmyku. Karavanke tunel je tunel ležící na hraničním přechodu mezi Rakouskem (A11) a Slovinskem (A2). Jeho průjezd je zatížen poplatkem začínající na částce 7,0 Eur pro vozidla s hmotností do 3,5t. Poplatek za průjezd je vybírán jak při cestě z Rakouska tak i ze Slovinska. Dálniční známka Rakousko lze zakoupit na většině obvyklých místech, především benzínových pumpách. V ČR lze známku koupit v některých pobočkách ÚAMK - Žlutý anděl, Autoturist, ABA, CashPoint a MTX.. Osoby s omezenou pohyblivostí mají v Rakousku právo na využívání dálniční známky zdarma, toto zvýhodnění je však pravděpodobně platné pouze pro majitele vozidel s bydlištěm v Rakousku (nestačí průkaz ZTP). Detailní informace o této problematice by měly být k dohledání na webu asfinag.at.

Průměrné ceny PHM

Natural 95 - 1,11 EUR

Diesel - 1,06 EUR

Rychlostní limity

V Rakousku platí tyto limity:
Osobní vozidla a motocykly: v obci 50 km/h, mimo obec 100 km/h, na dálnici 130 km/h (vozy s přívěsem 100 km/h).

Místní odlišnosti: Ve městě Gratz platí rychlostní limit 30 km/h, na tyrolských silnicích – až na několik výjimek – jen 60 km/h. Minimální povolená rychlost na dálnicích a rychlostních komunikacích je také 60 km/h.

Doporučená pojištění vozidel

Rakousko má velmi dobrou silniční síť. Pokud se chystáte cestovat do Rakouska autem, doporučujeme Vám sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami a úrazové pojištění všech cestujících.   DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112 Policie 133

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)


Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Pokud chcete do Rakouska vyrazit vlastním autem, musíte mít doklad o zákonném pojištění vozidla – tzv. zelenou kartu, platný řidičský a technický průkaz. Je také nutné mít mezinárodní označení země – CZ. Bezpečnostní pásy : Pro motorová vozidla se zahraniční státní poznávací značkou platí, že použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, pokud jsou jimi tato vozidla vybavena. Při nedodržení tohoto předpisu je udělována pokuta 35 až 72 eur. Řidič motorového vozidla je povinen každé dítě zabezpečit jeho věku a váze odpovídajícímu bezpečnostnímu zařízení. To znamená, že každé dítě do 14 let a menší než 150 cm musí být zajištěno svým vlastním bezpečnostním zařízením, a to i na zadních sedadlech. Osoba starší 14 let, ale menší než 150 cm již nemusí být ve speciálním bezpečnostním systému, přesto je to doporučeno. Pokud by tříbodový bezpečnostní pás zasahoval i dítěti staršímu 14 let přes krk, musí být použit dětský zádržný systém i v tomto případě. Osoba mladší než 14 let, ale větší než 1,50 m, smí použít bezpečnostní pásy pro dospělé. Na jednom sedadle smí být přepravováno pouze jedno dítě. Výjimečně může použít 3bodové bezpečnostní pásy pro dospělé osoba, která je vyšší než 135 cm a pás jí nejde přes krk. Bezpečnostní helmy jsou povinné pro řidiče i spolucestující na motocyklu. Světla: Potkávací světla nebo světla pro denní svícení musí být používána trvale vždy, když je motorové vozidlo v pohybu. Mlhovky jsou povoleny pouze za špatné viditelnosti při mlze, dešti nebo padajícím sněhu. Výstražný trojúhelník je povinný pro všechna vozidla. Lékárnička je povinná. Vzorek pneumatik: Min. hloubka dezénu je 1,6 mm u osobních vozidel, u nákladních 2 mm a 1 mm u mopedu. Zimní pneumatiky: Pro osobní vozy nebude v zimním období platit v příštím roce povinnost používání zimních pneumatik . Pouze pro nákladní vozy bylo rozhodnuto následující: Konkrétně musí řidič nákladního vozu nebo konstrukčně na této bázi postavená vozidla od 3,5 tuny nejvyššího povoleného zatížení mít na všech kolech hnacích náprav v období od 15. listopadu do 15. března zimní pneumatiky. V tomto období také musí mít k dispozici pro minimálně dvě hnací kola sněhové řetězy. Reflexní vesty: jsou povinné pro řidiče všech dvoustopých vozidel. Řidič ji musí mít v kabině vozidla a obléká si ji v případě, že opouští vozidlo (nehoda, oprava apod.) na dálnicích, rychlostních silnicích a mimo obce a při umisťování výstražného trojúhelníku po nehodě. Reflexní vesty musejí odpovídat EU normě 471, to znamená, že jsou vyrobeny z barevného, fluorescenčního materiálu (barva oranžová, červená nebo žlutá) se 2 nebo více reflexními pruhy. Toto opatření se netýká spolujezdců, řidičů mopedů a motocyklů, ale i jim se vesta doporučuje.

Půjčení auta

Auto je možné si v Rakousku pronajmout na všech letištích, větších nádražích a městech.

K nejznámějším firmám, u kterých si v Rakousku můžete pronajmout auto, patří Budget, AVIS, Europcar-Interrent, Hertz a další.
Ve všech spolkových zemích Rakouska naleznete rezervační kanceláře, kde si turisté mohou objednat pronájem vozidla za zvláštní sazby již předem ze svého domova.


Řidič musí již nejméně rok před uskutečněním pronájmu vozidla vlastnit řidičský průkaz platný na území Rakouska. Pro pronájem některých skupin motorových vozidel je nutno dosáhnout věku 21 resp. 25 let.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Doporučuje se dodržovat rakouské zákony. Za jejich porušení jsou stanovené finanční postihy, případně jiné sankce. Týká se to především porušení dopravních předpisů. Nemá-li cestující dostatek finančních prostředků na úhradu vyměřené pokuty na místě, může mu být zadržen jakýkoliv cenný předmět (např. vymontováno autorádio ap.). Při neuhrazení uložené pokuty nelze vyloučit její vymáhání právní cestou i v ČR. Postihy za překročení povolené rychlosti: 1) V obcích, městech, na okresních a rychlostních silnicích a) o 30-40 km/hod. – minimální pokuta 70 EUR b) o 40 km/hod. v obci – 150 EUR + odebrání řidičského průkazu (ŘP) na 2 týdny c) o 50 km/hod. mimo obec – 150 EUR + odebrání ŘP na 2 týdny Maximální výše pokuty může dosáhnout částky 726 EUR. 2) Na dálnicích – poprvé zavedeny jednotné finanční postihy ve všech spolkových zemích a) do 10 km/hod. – 20 EUR b) 10-20 km/hod. – 35 EUR c) 20-30 km/hod. – 50 EUR 3) Na dálnicích v případě anonymního měření rychlosti technickými prostředky (radar, „pistole“) a) do 10 km/hod. – 30 EUR b) 10-20 km/hod. – 45 EUR c) 20-30 km/hod. – 60 EUR Na všech komunikacích: Při překročení povolené rychlosti o více než 40 km/hod. v obcích a 50 km/hod. mimo obec minimální pokuta ve výši 150 EUR (maximálně 726 EUR) a odebrání ŘP na 2 týdny. Alkohol: Tolerance je v Rakousku do 0,5 promile alkoholu v krvi. Postihy při jízdě pod vlivem alkoholu: 1) 0,5-0,79 promile = pokuta ve výši 300-3.700 EUR 2) 0,8-1,19 promile = 800-3.700 EUR (plus 4 lekce výuky o provozu vozidel a odebrání ŘP na 1 měsíc) 3) 1,2-1,59 promile = 1.200-4.400 EUR (plus 15 lekcí výuky o provozu vozidel a odebrání ŘP na 4 měsíce) 4) přes 1,6 promile =1.600-5.900 EUR (plus 18 doučovacích lekcí a odebrání ŘP na 6 měsíců) Při opakovaném přistižení při jízdě pod vlivem alkoholu – odebrání ŘP až na 1 rok a povinnost absolvování lékařského vyšetření v oblasti dopravní psychologie Povinnost svítit za dne platí jen pro motocykly. Pro ostatní jen za zhoršené viditelnosti. Rakouští dopravní policisté velmi často kontrolují technický stav vozidel. Zajímá je zejména hloubka dezénu pneumatik, která na osobních vozech musí dosahovat alespoň 1,6 mm. Jestliže některá pneumatika požadavkům nevyhoví, mohou policisté odebrat i registrační značku vozidla. Zpět ji řidič dostane po výměně pneumatik a po zaplacení vysoké pokuty. Je také zakázáno projíždět kolem školních autobusů, které stojí na zastávce. Světelná signalizace v Rakousku přerušovaným zeleným světlem upozorňuje řidiče na brzkou změnu a na rozsvícení světla žlutého. Při opravě je bezpodmínečně nutné obléknout si reflexní výstražnou vestu. Patří do povinné výbavy vozidla!

Pravidla parkování

Zóny ke krátkodobému parkování – Kurzparkzone – se zřizují ve větších městech, kde je možné parkovat maximálně 90 min. Počátek parkování je nutné označit na parkovacím lístku. Parkovací lístky je možné zakoupit v trafikách nebo v bankách. Poplatek je zhruba 0,50 eura za 30 min. Pokud tím zdravotně postižení motoristé nebrání v provozu, mohou označené vozidlo ponechat v místech se zákazem stání, v Kurzparkzonách pak bez časového omezení, a pro účel výstupu a nástupu mohou vjíždět i na pěší zóny. Nesprávné parkování však policisté postihují přísně. Za nesprávné parkování jsou udělovány vysoké pokuty, montovány "botičky", případně může být vozidlo za poplatek cca. 250 EUR (plus pokuta od policie) i odtaženo. Pokusí-li se jich někdo zbavit svépomocí, riskuje vězení.

Některá města, např. Bludenz, Feldkirch, Dornbirn, Eisenstadt, Bregenz zavedla platby pomocí parkovacích automatů (poplatek se hradí vhazováním mincí). Krátkodobé parkování do 10 minut je zdarma, musí však být označeno zvláštním parkovacím lístkem.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Při vstupu z ČR do Rakouska musí obyvatelé ČR disponovat dokumentem o bezinfekčnosti v předepsané podobě, a to buď dokumentem  o očkování,  nebo dokumentem o uzdravení z onemocnění covid-19 nebo dokumentem  o negativním testu na covid-19 (tzv. princip “3G”). Pokud disponují jedním z těchto dokumentů, nemusí vyplňovat před vstupem do Rakouska  online registrační formulář. Podmínkou uplatnění těchto pravidel  je, že cestující dlouhodobě pobývá v ČR, která je v Rakousku považována za zemi s nízkým epidemiologickým rizikem,  nebo v jiné nízkorizikové zemi a v posledních 10 dnech nepobýval v žádné rizikové zemi.

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ RAKOUSKA A TRANZIT:

Při vstupu z ČR do Rakouska musí obyvatelé ČR disponovat dokumentem o bezinfekčnosti v předepsané podobě, a to buď dokumentem  o očkování,  nebo dokumentem o uzdravení z onemocnění covid-19 nebo dokumentem  o negativním testu na covid-19 (tzv. princip “3G”). Pokud disponují jedním z těchto dokumentů, nemusí vyplňovat před vstupem do Rakouska  online registrační formulář. Podmínkou uplatnění těchto pravidel  je, že cestující dlouhodobě pobývá v ČR, která je v Rakousku považována za zemi s nízkým epidemiologickým rizikem,  nebo v jiné nízkorizikové zemi a v posledních 10 dnech nepobýval v žádné rizikové zemi.


POZOR: Od 22.11.2021 se pravidla vstupu do Rakouska mění následovně:
- přestává se uznávat doklad o existenci neutralizačních protilátek jako doklad nízkého epidemiologického rizika,
- jako test je akceptován pouze PCR test ne starší 72 hod, délka platnosti PCR testu se týká také pendlerů (za prací, rodinou, do školy, za životním partnerem), kteří však mohou   nízké epidemiologické riziko prokázat i antigenním testem ne starším 24 hod (ne však samotestem); od 22.11. končí výjimka, kdy test pendlerů platil 7 dnů.
- žáci rakouských základních a středních škol absolvující povinnou školní docházku - tedy do 9. třídy včetně - se po celý týden, tj. i o víkendech a v pondělí následujícího školního týdne, mohou prokázat také školní testovací knížkou (“ninja pas”),
- minimální interval pro platnost přeočkování po jednodávkové vakcíně, jíž nepředcházelo překonané onemocnění, se zkracuje ze 120 na 14 dní.
Od pondělí 6. prosince se platnost očkování dvoudávkovou vakcínou ,  jakož i libovolnou vakcínou po prodělané nemoci zkracuje na 270 dní. U jednodávkové vakcíny tomu tak je již nyní. Na 270 dní se zkracuje také platnost přeočkování.

Podrobnou informaci o  podmínkách vstupu z ČR do Rakouska včetně výjimek naleznete v našem článku Přechod hranic z ČR do AT - pod odkazem ZDE.

Informaci o opatřeních  během zimní turistické sezóny (lyžování, vánoční trhy) naleznete ZDE.

Do Rakouska lze z ČR aktuálně cestovat bez omezení účelu cesty, tedy i za turistickým účelem. Hraniční přechody jsou otevřeny pro běžný provoz, plošné kontroly na hranicích z ČR do Rakouska byly zrušeny. Namátkové kontroly mohou nicméně nadále probíhat, a to jak přímo na hranicích, tak v rakouském vnitrozemí.

Přílety do Rakouska a odlety z Rakouska

Důrazně upozorňujeme, aby si cestovatelé zjistili podmínky pro uskutečnění letu, včetně vstupu do letadla,  u letecké společnosti, s níž cestují(ideálně písemně). Níže uvedená informace se týká pouze podmínek tranzitu Rakouskem, nikoli podmínek absolvování letu a vstupu do cílové země. 

Osoby, které přilétají na vídeňské letiště Schwechat a  bezodkladně odcestují tranzitem do ČR,   nemusí v Rakousku předkládat negativní test na Covid-19, ani osvědčení o očkování nebo o uzdravení z nemoci covid-19, ani se registrovat, Za bezodkladné odcestování tranzitem se považuje odjezd nejbližším vlakem či autobusem nebo autem bez zastávky (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC, je přípustné).  Tato výjimka, t.j.  cestovat tranzitem bez omezení, platí i pro osoby  tranzitující  do ČR, které přiletěly na vídeňské letiště ze zemí, pro něž Rakousko zpřísnilo podmínky vstupu na své území.

Osoby, které přijíždějí z ČR na vídeňské letiště za účelem odletu nemusí předkládat negativní test na Covid-19, ani osvědčení o očkování nebo o uzdravení z nemoci covid-19, ani se registrovat  za předpokladu, že cestu na letiště, popř. zpět  z letiště na hranice s ČR absolvují  na rakouském území bez zastávky (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC, je přípustné). Totéž platí pro osoby z Vídně odlétající a pro osoby, které někoho na letiště nebo z letiště vezou. Ve všech shora uvedených případech je nutno doložit letenku.

V případě nejasností je  třeba letecké společnosti zdůraznit, případně doložit, že Rakouskem cestující pouze tranzituje, a odkázat na výjimku v rakouském nařízení pro tranzit. Viz info k tranzitu v angličtině např. - Austria Travel Portal - https://www.austria.info/en/service-and-facts/coronavirus-information/entry-regulations či přímo v němčině text Einreisevrordnung.

Tranzit přes Rakousko pozemní cestou

Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat negativní test na Covid-19, ani osvědčení o očkování nebo o uzdravení z nemoci covid-19, ani se registrovat,  pokud průjezd proběhne BEZ ZASTÁVKY (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC nebo přestupu na vlak či bus  je přípustné)  a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži).

Telefonní linka na informační centrum pro cesty do zahraničí: 22 41 83 200.
Pondělí – pátek 8:00 – 16:00

Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

-------------------------------------------

Rakousko je bezpečná země, co se kriminality týče.

Doporučuje se uschovat a na požádání předložit doklad o zboží zakoupeném v Rakousku pro případ pochybností o způsobu jeho nabytí.

V zaparkovaných autech raději nenechávejte cennosti, fotoaparáty či kamery.

Riziko představují zvraty počasí, zejména v zimě, kdy hrozí sněhové bouře, náledí a v horských oblastech i laviny.

Hraniční přechody

Slovinsko (od východu k západu)
-Bonisdorf - Serdica
-Bad Radkersburg - Gornja Radgona
-Sicheldorf - Gederovci
-Mureck - Trate
-Spielfeld - Sentilj
-Langegg - Jurij
-Radlpass - Radlje ob Dravi
-Lavamuend - Vic (Dravograd)
-Bleiburg - Holmec
-Seebergsattel - Jezerski vrh
-Loibltunnel - Ljubelj
-Karawankentunnel - Karavanke
-Wurzenpass - Korensko sedlo


Švýcarsko a Lichtenštejnsko (od jihu k severu)
-Martinsbruck -Martina 5-23 h.
-Pfunds - Martina
-Spiss - Martina
-Bangs - Lienz 6-22 h.
-Meiningen - Oberriet
-Koblach - Montlingen 4,30-24 h.
-Mäder - Kriessern 6 - 24 h.
-Hohenems - Diepoldsau
-Schmitterbruecke - Diepoldsau 5-22 h.
-Wiesenrain - Widnau 4 - 24 h.
-Lustenau - Au
-Hoechst - St.Margrethen
-Gaissau – Rheineck

Česká republika (od západu k východu)
-Weigetschlag - Studánky
-Wullowitz - Dolní Dvořiště
-Gmünd - České Velenice
-Neunagelberg - Halámky
-Grametten - Nová Bystřice
-Fratres - Slavonice 6 - 22 h.
-Oberthürnau - Vratěnín 6 - 22 h.
-Mitterretzbach - Hnanice 6 - 22 h.
-Kleinhaugsdorf - Hatě
-Laa an der Thaya - Hevlín
-Drasenhofen - Mikulov
-Schrattenberg - Valtice 6 - 22 h.
-Reintal - Poštorná 6 22 h.


Slovenská republika (od severu k jihu)
-Hohenau Bridge - Moravský Svatý Ján 6 - 22 h.
-Angern a.d. March (trajekt) - Záhorská Ves 6 - 20 h.
-Berg - Petržalka (Bratislava)
-Kittsee – Jarovce


Maďarsko
-Nickelsdorf - Hegyeshalom
-Pamhagen - Fertöd 6 - 24 h.
-Klingenbach - Sopron
-Deutschkreutz - Kophaza
-Rattersdorf - Köszeg
-Rechnitz - Bozsog 6 - 22 h.
-Schachendorf - Szombathely
-Eberau - Szentpeterfa 6 - 22 h.
-Heiligenkreuz - Rabafüzes


Pěší turistika přes hranice
Pokud chcete přejít hranici třeba v rámci několikadenního treku či cyklovýletu, můžete během sezony k našim rakouským sousedům skrze hraniční přechody s následujícím omezením:

Plešné jezero/ Holzschlag pouze pro pěší – 15.4. až 31.10. – 8.00 až 20.00h

Ježová/ Iglbach    pěší, cyklisté – 1.4. až 31.10. – 8.00 až 20.00h

Koranda/ St. Oswald pěší, cyklisté – 1.4. až 31.10. – 8.00 až 20.00h

Zadní Zvonková / Schöneben pěší, cyklisté, motorky, auta i autobusy – 15.4. až 2.11. – 8.00 – 20.00h

Přední Výtoň/ Guglwald    pěší, cyklisté, motorky, auta, linkové autobusy – 15.3. až 31.10. – 6.00 až 22.00h

Nové Hrady/ Pyhrabruck    pěší, cyklisté, motorky, auta i autobusy – denně 6.00 až 22.00h

České Velenice/ Gmünd– Bleylebenstrasse    jen pěší a cyklisté – denně 7.00 až 19h

Chlum u Třeboně/ Litschau- Schla pro pěší a cyklisty – 1.5. až 30.6. a 1.9. až 15.10. – 8.00 až 18.00h ; 1.7. až 31.8. – 6.00 až 20.00h

Slavonice/ Fratres pěší, cyklisté, motorky, auta, autobusy – denně 6.00 až 22.00h

Vratěnín /Drosendorf pěší, cyklisté, motorky, auta, autobusy – denně 6.00 až 22.00h

Čížov/ Hardegg    jen pěší a cyklisté – 15.4. až 2.11. – 8.00 až 20.00h + velikonoční svátky před 15.4.

Hnanice /Mitterretzbach    pěší, cyklisté, motorky a auta – denně 6.00 až 22.00h

Hevlín /Laa a.d. Thaya    pěší, cyklisté, motorky, auta, autobusy – bez omezení

Valtice / Schrattenberg    pěší, cyklisté, motorky, auta – 6.00 až 22.00h

Poštorná (Břeclav) /Reintal pěší, cyklisté, motorky – denně 6.00 – 22.00h

Letiště

•    Graz (GRZ)
•    Innsbruck - Kranebitten (INN)
•    Klagenfurt (KLU)
•    Linec (LNZ)
•    Salzburg (SZG)
•    Vídeň Schwechat (VIE)

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Pro dovoz a vývoz valut nejsou stanovena žádná omezení. Občanům EU se doporučuje být finančně vybaven v závislosti na délce a charakteru pobytu. Výše finančních prostředků není pevně stanovena.

Pro vstup domácích zvířat je požadován pas EU zvířete s platným očkováním proti vzteklině a čip nebo tetování.

Potřebné dokumenty

Rakousko je součástí  Schengenského prostoru, ke vstupu do země tedy potřebujete platný pas nebo stačí i platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Můžete volně překračovat hranice státu, aniž byste procházeli hraniční kontrolou.

Při pobytu delším 3 dnů je nutné se přihlásit na místní ohlašovně – Meldeamt (v případě soukromého ubytování). Při ubytování v ubytovacích zařízeních přechází tato povinnost na ubytovatele. Při pobytu delším než 3 měsíce je nutné ohlásit svůj pobyt na příslušném úřadě (Magistrat nebo Bezirkshauptmannschaft) a získat tzv. „Anmeldebescheinigung“.


Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas, platnost
zápisů, které byly provedeny do tohoto data, končí.

Sebou potřebujete rodný list dítěte, Váš občanský průkaz
a 100 Kč na poplatek za zhotovení pasu. Dítě musíte vzít sebou,
fotografie se pořizují na místě.

Před začínající sezónou letních dovolených doporučujeme
obrnit se trpělivostí, na úřadech bývají několikahodinové
fronty.

Pas se vydává ve lhůtě 30 dnů.

Pobytové informace

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Před cestou do Rakouska si zařiďte Evropský průkaz zdravotního pojištění, vydávaný mateřskou zdravotní pojišťovnou. Tento průkaz zakládá občanovi EU nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči. Rakouský zdravotnický personál není vždy dobře informován o výše uvedeném postupu a často požaduje neoprávněně úhradu za lékařské ošetření. Za ošetření se platí  v soukromých zdravotních zařízeních a klinikách, a také za převoz leteckou záchrannou službou. Doporučujeme sjednat si pojištění léčebných výloh, které vám pokryje případnou spoluúčast za nadstandardní péči, popřípadě repatriaci do České republiky, v případě úrazu nebo nehody. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112
  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Rakouská kuchyně
Rakouská kuchyně je velice blízká kuchyni české. Je poměrně vydatná a tučná, ale velmi chutná. Pro rakouskou kuchyni je typické používání velkého množství cibule na různé guláše, omáčky a roštěné. Hojně se na jídelníčku vyskytují sladkovodní ryby jako kapr, pstruh, štika nebo sumec. Oblíbeným masem je telecí. Mezi rakouské speciality patří bezesporu vídeňský řízek, tyrolské špekové knedlíky se zelím, vídeňské tvarohové knedlíky, císařský trhanec, žemlovka, kynuté knedlíky s povidly, jablkový závin, Sachrův dort a vídeňská káva.

Rakouské nápoje
Rakouská bílá vína patří ke světové špičce. Nejrozšířenější odrůdou pěstovanou v Rakousku je Veltlínské zelené. Z červených vín můžeme jmenovat Frankovku, Zweigelt a Modrý Portugal. Rakousko je však také pivní velmocí a funguje zde kolem 60 pivovarů, kde se vaří piva chuťově podobná těm našim, akorát jsou sladší. Nejznámějšími značkami jsou Gaesser, Zipfer nebo Schwechater. Velmi oblíbená je v Rakousku také káva připravovaná na mnoho způsobů.


Dezerty
Jako dezert se ke kávě nejčastěji podává nejznámějšíSachrův dort. Recept na tento dort vymyslel teprve šestnáctiletý kuchař Franz Sacher, který pracoval ve službách kancléře Metternicha. Protože kancléř pořádal často noblesní večírky, chtěl Franz nějak zaujmout. Vymyslel tedy dort plněný meruňkovou marmeládou a přelitý vrstvou čokolády. Vznikl tak jeden z nejznámějších moučníků na světě.

Mezi dalšími sladkými dobrotami je v Rakousku velmi oblíbený štrůdl. Najdete ho v nabídce na horských chatách, ale i v luxusních restauracích a připravuje se s větším množstvím rozinek než je obvyklé u nás.

Častým a typickým dárkem z cesty po Rakousku jsou Mozartovy koule, čili Mozartkugel. Tato kulatá pochoutka má uprostřed marcipán a kolem něj v několika vrstvách světlý a tmavý nugát a samozřejmě čokoládu. Koule se začaly vyrábět roku 1890 v Salzburku.

Kurzy měny

Rakouská měna: euro (EUR) Orientační kurz: 1 euro = 25,43 CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

V Rakousku najdete nepřeberné množství hotelů a dalších ubytovacích zařízení, každoročně zemi totiž navštěvuje obrovské množství turistů. Ceny jsou však mnohem vyšší než u nás, mimo sezonu bývá ubytování levnější. Doporučujeme zamluvit si pobyt předem.


Hotely v Rakousku jsou označovány počtem hvězdiček od jedné do pěti, závisí na kvalitě a typu služeb. Můžete počítat s velmi vysokou kvalitou.
 Za jednolůžkový pokoj v jednohvězdičkovém hotelu se platí od 11 do 32 eur, ve dvouhvězdičkovém už 14,50 až 58 eur.


Mládežnické ubytovny
V hostelu se může ubytovat každý, přednost ale mají mladí lidé do 30 let. Cena za osobu a noc se pohybuje od 13 do 17 eur. Výhodné je pořídit si mezinárodně uznávané průkazy ISIC/ISTC nebo KMC, které jsou k dostání v GTS International, Ve Smečkách 33, Praha.
Na území Rakouska najdete asi 100 hostelů, doporučujeme rezervovat si pobyt delší dobu předem.

V Rakousku je hustá síť kempů, najdete jich tu zhruba 500, bývají otevřené od dubna do října, někde se lze ubytovat i v zimě. Kempy najdete nejen uprostřed přírody, ale i v okolí velkých měst. Ceny se liší podle vybavenosti, spektra nabízených služeb a zejména atraktivity daného místa. Za nocleh zaplatí dospělý od 3,50 do 8 eur, za stan nebo přívěs 3,50-7,50 eura, za auto 5-12 eur. Někde se hradí paušál za místo a přijde na 11 až 30 eur.

V kempinkových vozech je mimo kempinkové plochy přespání povoleno, kromě městských a chráněných přírodních oblastí. Mohou být ale oblasti, kde je kemping zcela zakázán. Mimo kempy lze přespávat pouze se souhlasem majitele pozemku.

Ubytování na privátu
Po celém Rakousku je spousta soukromých pronajímatelů. Volné ubytovací kapacity většinou označují nápisem Zimmer frei. V ubytování soukromého typu se většinou setkáte s domáckou atmosférou a vřelou pohostinností.


Dovolená na statku
Tento typ dovolené se stává stále oblíbenějším typem ubytování, převážně pro rodiny s dětmi. Na statku totiž panuje velmi domácká atmosféra a často je majitelem nabízen zajímavý program. Na některých převážně horských salaších si můžete třeba vlastnoručně vyrobit sýr původní technikou nebo upéci s hospodyní domácí pečivo. Děti uvítají přímý kontakt s domácími zvířaty.

Tipy na výlety

Vídeň
Hlavní město Rakouska ležící na řece Dunaj je v současné době je významným kulturním, politickým, ekonomickým a hospodářským centrem Rakouska. Jeho historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Ve Vídni je sídlo Organizace spojených národů.
Největší turistickou atrakcí lákající tisíce návštěvníků je císařský letní palác a zámek Schönbrun, který obklopuje překrásná udržovaná zahrada. O jeho dnešní podobu se zasloužila císařovna Marie Terezie. V tomto barokním komplexu můžete navštívit také zoologickou zahradu, skleník nebo bludiště. Druhou nejvýznamnější památkou je katedrála sv. Štěpána, která se tyčí uprostřed Vnitřního města. Další vídeňskou dominantou je hrad Hofburg, který sloužil jako sídlo Habsburků a dnes dnes slouží jako úřední sídlo rakouského prezidenta. Na Mariahilfer Strasse se můžete kochat nepřeberným množstvím obchodů a krámků, restaurací, kaváren a zábavních podniků. Velkou lákadlem Vídně je také obří ruské kolo Prater, kolem kterého se rozkládá velký zábavní a přírodní park.

Linec
Linec je důležitým průmyslovým střediskem Horního Rakouska. Město má velmi pěkné a zachovalé historické jádro. V historickém centru města najdete měšťanskými domy, z nichž některé mají ještě gotické jádro. Nedaleko řeky Dunaj stojí Linecký zámek, který během napoleonských válek fungoval jako špitál a dnes zde sídlí hornorakouské muzeum.


Bad Ischl
Bad Ischl jsou nejstarší solné lázně v Rakousku a podhorské centrum cestovního ruchu.


Dachstein
Tento horský masiv se rozkládá na hranici Horního Rakouska, Štýrska a Salzburska . Na masiv Dachstein vedou dvě lanovky a prochází tudy také dálková alpská cesta Via Alpina. Z vesničky Obertraum se dostaneme lanovkou k Dachsteinským ledovým jeskyním, jejichž jeskynní systém patří mezi nejrozsáhlejší na světě a jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.


Salcburk
Salzburg se rozkládá nedaleko hranic s Německem na obou březích řeky Salzach. Historické městské jádro bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Nad historickým centrem města se tyčí mohutná pevnost Hohensalzburk, která byla založena v 11. století salcburskými arcibiskupy a sloužila jako jejich útočiště. Lákavým turistickým cílem je  rodný dům W.A. Mozarta, ve kterém má dnes sídlo jeho muzeum. Z kopce je překrásný výhled na celé město a navíc se zde nachází novější část historického města.

Vysoké Taury
Vysoké Taury jsou nejvyšším a také nejmohutnějším pohořím Rakouska. Na území národního parku, který se nachází mezi Zillertálskými Alpami a Itálií najdeme nejvyšší horu Rakouska Grossglockner, který se tyčí do výšky 3 798 metrů nad mořem.

Kaprun
Pod vrcholem Kitzsteinhorn se nachází oblíbené lyžařské i turistické středisko. Velkou turistickou atrakcí je soustava hydroelektráren s nejvýše položenou přehradní nádrží Mooserboden nacházející se ve výšce 2036 metrů.

Innsbruck
Tyrolská metropole Innsbruck se rozkládá v údolí řeky Inn, mezi mohutnými alpskými vrcholy. Krásný výhled na město je z ochozu Městské věže, v centru města si můžete prohlédnout mnoho historických památek jako např. katedrálu sv. Jakuba, zámek Hofburg, kostel Hofkirche ze 16. Století nebo renesanční zámek Ambras. V Innsbrucku se v roce 1964 a 1976 konaly zimní Olympijské hry.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky