Turistické informace

Portugalsko


Všeobecné informace

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Tísňová linka (v zemích EU):112 Jednotná tísňová linka pro policii, záchrannou službu, hasiče - funkční nepřetržitě. Portugal Telecom – PT, informace o telefonních číslech: 118 Cizinecká a pohraniční policie - Serviço de Estrangeiros e Fronteiras - SEF, kontaktní centrum: 808 202 653 (z pevné linky), 808 962 690 (z mobilu)

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

V Portugalsku a na Madeiře je celoročně o jednu hodinu méně než v České republice, na Azorských ostrovech je méně o dvě hodiny.

Díky portugalskému dlouhému pobřeží Atlantiku je běžné, že v zimě často a hodně prší. Přestože teploty neklesají tak nízko jako u nás, je i tak cítit, že je dost chladno. Výjimku tvoří oblast Algarve, které je situováno na jih a jeho vnitrozemské kopce jej chrání před studenými severními větry. V ostatních pobřežních oblastech bývají také horká léta, ale s poměrně větrnými večery. Vnitrozemí je poněkud extrémnější - jsou zde hlavně chladné zimy a letní teploty bývají až nesnesitelné. Ve vnitrozemí bývají teploty asi o 5stupňů vyšší než na pobřeží. Nejlepším obdobím pro návštěvu Portugalska je jaro nebo podzim, přestože jaro může být poněkud deštivější.

Popis země, geografické a statistické údaje

Obecné:
Originální název: Republica Portuguesa
Český název: Portugalská republika
Užívaný název: Portugalsko
Anglický název: Portugal
Rozloha: 92 391 km2
Poloha: 6°-9° z. d. a 37°-42° s. š.  
Reliéf: nejvyšší bod - Ponta do Pico (2 351 m), nejnižší bod - Atlantický oceán (0 m)   Vodstvo: nejdelší řeka - Tejo (1 008 km)
Klima: subtropický pás Biota: subtropická biota

Politika:
Hlavní město: Lisabon (681 000 obyv.)
Další města (tis. obyv.): Poto 309, Amodora 176
Správní členění: 18 provincií, 2 auton. území (Azory, Madeira)
Datum vzniku: 1140
Forma vlády: parlamentní  
Státní zřízení: republika
Členství: EU, NATO, OSN, CE, OBSE, OECD

Obyvatelstvo:
Počet obyvatel (2009): 10 707 924
Hustota zalidnění: 115,9 obyv./km2  
Národnostní složení: Porugalci 99 %
Náboženství: katolíci 95 %
Úřední jazyk: portugalština

Ostatní:
Mezinárodní zkratka: PRT
Vstoupení do OSN: 1955
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): P
Jízda: vpravo
Internetová doména: .pt

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Portugalska je +351 Mobilní operátoři: TMN (předčíslí 96 nebo 92), Vodafone (91) a Optimus (93)

Státní a církevní svátky - omezení

Státní svátky, církevní svátky

Nový rok – 1. leden
Velký pátek – pohyblivý svátek (březen-duben)
Den svobody – 25. duben (výročí tzv. Karafiátové revoluce 1974)
Svátek práce – 1. květen
Den Portugalska, Camoese a Portugalských společenství – 10. červen
Boží tělo – pohyblivý svátek (červen)
Nanebevzetí Panny Marie – 15. srpen
Vyhlášení republiky – 5. říjen
Svátek Všech svatých – 1. listopad
Obnovení nezávislosti – 1. prosinec
Neposkvrněné početí – 8. prosinec
Vánoce – 25. prosinec


Mimo národních svátků je třeba počítat s tím, že v Portugalsku existují i svátky regionální a městské (např. Lisabon - 12.6., sv. Antonín; Porto - 24.6., sv. Jan)

Dopravní předpisy, poplatky

Dálniční poplatky Portugalsko

V Portugalsku se dálniční poplatky vybírají od řidičů motocyklů, osobních a nákladních automobilů i autobusů v mýtných branách. Na dálnicích v Portugalsku se platí mýtné podle ujetých kilometrů, průměrně 6 € na 100 km. Placený je i průjezd přes lisabonské mosty Vasco da Gama (2,20 €) a 25 de Abril (1,25 €).


Poplatky se hradí v hotovosti nebo kartou, vydanou organizací Brisa, která mýtné spravuje; na některých úsecích je možné platit i mezinárodně uznávanými platebními kartami.

Především pro turisty je určen systém Toll Card, což jsou přeplacené kupóny v hodnotě 5, 10, 20 a € 40. Pro několik vybraných úseků je možno také využít systém Toll Service, kupón v hodnotě €20 a neomezenou 3 denní platností.

Alkohol:
Tolerance v Portugalsku je do 0,5 promile alkoholu v krvi.
 
Pokuty:
Pokuty jsou v Portugalsku vysoké. Policisté smějí vybírat pokuty přímo na místě přestupku. Při odmítnutí musí řidič složit finanční záruku, jinak mu hrozí odebrání řidičského průkazu, registrační značky, nebo dokonce zabavení vozidla. To následuje také po zjištění, že řidič požil alkohol a jeho hladina v krvi překročila tolerovanou mez. Jestliže nemá střízlivého spolujezdce s platným řidičským oprávněním, policisté mu vozidlo zadrží na 12 hodin. Výše pokut se pohybuje od 30 eur za špatné parkování až po 1 800 eur za jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog. Pozor na relativně vysoké sazby (až 600 eur) za nezapnuté bezpečnostní pásy nebo telefonování řidiče za jízdy. Při zavinění dopravních nehod s vážným zraněním nebo smrtí jiných osob hrozí řidičům trest odnětí svobody. Podle závažnosti přestupku s alkoholem hrozí zároveň odebrání řidičského průkazu na dobu tří měsíců až dvou let.

Denní svícení není povinné.  V obytných čtvrtích je zakázáno používat zvukové výstražné signály. Při vystupování z vozu mimo vyhrazená místa pro zastavení a parkování, při opravách a nutných zastávkách je povinné nošení reflexních vest, což se vztahuje na všechny členy osádky vozidla.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

V Portugalsku je 68 732 km silnic.

Největší problém pro české řidiče můžou představovat poměrně úzké silnice, kdy se občas zdá, že dvě auta se vedle sebe opravdu nevejdou. To platí zejména v centrech městech.

Poplatky, mýtné

V Portugalsku se dálniční poplatky, stejně jako ve vedlejším Španělsku, vybírají od řidičů motocyklů, osobních a nákladních automobilů i autobusů v mýtných branách. Platbu mýtného lze provést s pomocí předplacených kupónů Toll Card a Toll Service, další možností platby je systém EasyToll fungující ve spolupráci s kreditní kartou Master Card a Visa. Pro ty kteří přes portugalské dálnice projíždí častěji, je připraven automatický platební systém Via Verde. Na Portugalských dálnicích lze platbu mýtného provést několika způsoby, bohužel nelze platit přesnou částkou v hotovosti. Pro řidiče jedoucí přes placené dálniční úseky jsou připraveny systémy Easy Toll, Toll Card, Toll Service a Via Verde Visitors. Především pro turisty je určen systém Toll Card, což jsou přeplacené kupóny v hodnotě 5, 10, 20 a € 40. Pro několik vybraných úseků je možno také využít systém Toll Service, kupón v hodnotě €20 a neomezenou 3 denní platností. Další z platebních možností portugalského mýtného je EasyToll, jedná se o systém u kterého jsou dálniční poplatky za projeté placené úseky automaticky strhávány ze svázané kreditní karty typu Master Card a Visa. Poslední z platebních systémů je automatický Via Verde, to je bezdrátové elektronické zařízení umožňující průjezd zpoplatněných úseků bez nutnosti zastavení vozidla v mýtné bráně.

Průměrné ceny PHM

Natural 95 - 1,53 EUR
Diesel - 1,34 EUR

Rychlostní limity

Maximální povolené rychlosti v Portugalsku

    Dálnice 120 Km/h
    Mimo město 90/100 Km/h
    Ve městě 50 Km/h
    S návěsem/TIR 70/80 Km/h


Na dálnici je stanovena minimální rychlost 40 km/h.

Řidiči, kteří vlastní řidičský průkaz méně než rok, nesmějí mimo obec a dálnici překročit 90 km/h.

Doporučená pojištění vozidel

Všechny hlavní silniční tahy jsou v Portugalsku v dobrém stavu. Pokud se do Portugalska chystáte cestovat autem, nezapomeňte si sjednat k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

U řidičů se v Portugalsku vyžaduje řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta vozidla. Řidičský průkaz ČR je platný k řízení motorových vozidel v Portugalsku. Řidič i jeho spolujezdec je povinen na motocyklu používat ochrannou přilbu. Děti do 7 let nesmí cestovat na motocyklu. Používání bezpečnostních pásů vozidla je povinné pro všechny cestující. Děti do 12 let a 150 cm nesmějí cestovat na předním sedadle pokud nemají speciální bezpečnostní sedačku pro tyto účely a pokud vozidlo nemá pouze dvě sedadla. Děti do 3 let smí cestovat na předním sedadle, pokud mají připoutanou bezpečnostní sedačku, ve které je dítě uloženo v protisměru a pokud je vypnutý airbag. Pokuty se pohybují mezi 120 a 600 eur. Všechna vozidla (kromě motocyklů) musí být vybavena varovným trojúhelníkem. Trojúhelník musí být použit v těchto případech: ve dne, jestliže stojící vozidlo nebo jiná překážka není vidět ze vzdálenosti min. 100 m kdykoli v noci při překážce na silnici. Trojúhelník musí být umístěn nejméně 30 m za vozidlem tak, aby byl vidět ze vzdálenosti min. 100 m. Pneumatiky musí mít hloubku drážky nejméně 1,6 mm. Přívěsy musí být vybaveny žlutým rovnostranným trojúhelníkem (strana dlouhá 20 cm) na čtvercovém podkladě modré barvy (strana 25 cm). Povinnost reflexní vesty pro řidiče nebo jinou osobu vystupující z vozu na dálnici i mimo ni kvůli bezpečnosti (např. oprava vozu apod.) Na silnici z Alveiro do Vilar Formoso na španělské hranici je nutno jezdit s rozsvícenými tlumenými světly. U řidičů se v Portugalsku vyžaduje řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta vozidla. Řidičský průkaz ČR je platný k řízení motorových vozidel v Portugalsku. Řidič i jeho spolujezdec je povinen na motocyklu používat ochrannou přilbu. Děti do 7 let nesmí cestovat na motocyklu. Používání bezpečnostních pásů vozidla je povinné pro všechny cestující. Děti do 12 let a 150 cm nesmějí cestovat na předním sedadle pokud nemají speciální bezpečnostní sedačku pro tyto účely a pokud vozidlo nemá pouze dvě sedadla. Děti do 3 let smí cestovat na předním sedadle, pokud mají připoutanou bezpečnostní sedačku, ve které je dítě uloženo v protisměru a pokud je vypnutý airbag. Pokuty se pohybují mezi 120 a 600 eur. Všechna vozidla (kromě motocyklů) musí být vybavena varovným trojúhelníkem. Trojúhelník musí být použit v těchto případech: ve dne, jestliže stojící vozidlo nebo jiná překážka není vidět ze vzdálenosti min. 100 m kdykoli v noci při překážce na silnici. Trojúhelník musí být umístěn nejméně 30 m za vozidlem tak, aby byl vidět ze vzdálenosti min. 100 m. Pneumatiky musí mít hloubku drážky nejméně 1,6 mm. Přívěsy musí být vybaveny žlutým rovnostranným trojúhelníkem (strana dlouhá 20 cm) na čtvercovém podkladě modré barvy (strana 25 cm). Povinnost reflexní vesty pro řidiče nebo jinou osobu vystupující z vozu na dálnici i mimo ni kvůli bezpečnosti (např. oprava vozu apod.) Na silnici z Alveiro do Vilar Formoso na španělské hranici je nutno jezdit s rozsvícenými tlumenými světly.

Půjčení auta

Mezinárodní půjčovny Avis Budget, Europcar, Hertz a Sixt jsou ve všech velkých městech a turistických střediscích v Portugalsku. Ceny začínají od 50 – 70 € za den včetně základního pojištění a daně, další dny jsou levnější; záleží tedy na tom, jaký typ auta chcete, na jak dlouho a na zvoleném typu pojištění.

Pro zapůjčení auta je třeba pas nebo jiný identifikační průkaz, kreditní karta, platný řidičský průkaz a věk nad 21 let, u silnějších vozů 23 let. Smlouvu pečlivě prostudujte, zkontrolujte povinnou výbavu (zejména výstražný trojúhelník) a zda vše funguje, stav pneumatik a místní název paliva, které budete tankovat. Zjistěte kolik můžete ujet kilometrů, požadované množství paliva v nádrži při vracení, rozsah pojištění a kontaktní telefon.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Alkohol: Tolerance v Portugalsku je do 0,5 promile alkoholu v krvi. Pokuty: Pokuty jsou v Portugalsku vysoké. Policisté smějí vybírat pokuty přímo na místě přestupku. Při odmítnutí musí řidič složit finanční záruku, jinak mu hrozí odebrání řidičského průkazu, registrační značky, nebo dokonce zabavení vozidla. To následuje také po zjištění, že řidič požil alkohol a jeho hladina v krvi překročila tolerovanou mez. Jestliže nemá střízlivého spolujezdce s platným řidičským oprávněním, policisté mu vozidlo zadrží na 12 hodin. Výše pokut se pohybuje od 30 eur za špatné parkování až po 1 800 eur za jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog. Pozor na relativně vysoké sazby (až 600 eur) za nezapnuté bezpečnostní pásy nebo telefonování řidiče za jízdy. Při zavinění dopravních nehod s vážným zraněním nebo smrtí jiných osob hrozí řidičům trest odnětí svobody. Podle závažnosti přestupku s alkoholem hrozí zároveň odebrání řidičského průkazu na dobu tří měsíců až dvou let.

Pravidla parkování

Parkování je povoleno pouze ve směru jízdy, ve městech je obvykle placené.

Například v Lisabonu se parkovací taxa zvyšuje úměrně s dobou stání; za hodinu zaplatíme 0,5 eura, za dvě hodiny 1,20 eura a za tři pak 2 eura.

Špatně zaparkovaná vozidla jsou odtažena nebo znehybněna botičkou.

Na parkovištích není dovoleno nocovat.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

. Vstup na území Portugalska

Obecně jsou od 1. 7. 2021 pro vstup do Portugalska včetně autonomních oblastí Madeira a Azorské ostrovy akceptovány platné digitální certifikáty EU COVID osvědčující dokončené očkování proti nemoci covid-19, prodělání nemoci covid-19 či podstoupení antigenního testu ne staršího 48 hodin nebo PCR testu ne staršího 72 hodin.

Dále je nutno vyplnit příslušný příjezdový formulář, jehož podoba se v závislosti na destinaci liší:

Pevninské Portugalsko;

Madeira;

Azorské ostrovy (liší se dle letecké společnosti, viz odkaz na konci stránky).

Pokud cestující nedisponuje digitálním certifikátem EU COVID, je vyžadováno následující:

V případě pevninského Portugalska negativní test, a to buď amplifikační test nukleové kyseliny NAAT (nejčastěji RT-PCR test, evt. testy NEAR, TMA, LAMP, HDA, CRISPR, SDA), absolvovaný ne dříve než 72 hodin před nástupem do letadla, nebo antigenní test, absolvovaný ne dříve než 48 hodin před nástupem do letadla. Výsledek testu musí být v listinné nebo elektronické podobě předložen v portugalštině, francouzštině, angličtině, španělštině nebo italštině  (jiné jazyky nejsou akceptovány) a musí být na něm uvedeno datum a čas odběru. Od předložení testu jsou osvobozeny děti, které nedovršily věk 12 let.

V případě Madeiry je nezbytný negativní PCR test (ne starší 72 hodin) nebo jeho absolvování testu po příletu. Podrobné informace a informace o případných výjimkách pro očkované osoby resp. osoby, které již prodělaly onemocnění Covid-19, jsou k dispozici v odkazu v bodě 3 níže.

V případě Azorských ostrovů platí povinnost předložit negativní výsledek PCR testu nikoliv staršího nežli 72 hodin již před nástupem do letadla s destinací na Azorských ostrovech a následného povinného kontrolního testování v případě pobytu více než 6 dní, případně dalších PCR testů při každé cestě mezi ostrovy. Podrobné podmínky viz odkaz v bodě 3 níže.
 

Velvyslanectví ČR v Lisabonu nemůže garantovat, že se podmínky pro umožnění přepravy (nástup do letadla) ze strany leteckých společností nebudou lišit od podmínek stanovených oficiálními orgány portugalské vlády, resp. regionálních vlád Madeiry a Azorských ostrovů. Doporučujeme proto vždy konzultovat pravidla pro konkrétní let/y u příslušné letecké společnosti.
 

2. Doprava mezi Českem a Portugalskem

Doprava mezi Českem a Portugalskem je možná leteckou či pozemní cestou při splnění konkrétních podmínek tranzitních zemí a/nebo leteckých společností, které doporučujeme předem ověřit.

Přímé lety Praha - Lisabon jsou několikrát týdne zajišťovány leteckou společností TAP, přímé lety Praha - Funchal (Madeira) společností Smartwings.

V případě leteckých spojení mezi ČR a Portugalskem a zpět realizovaných s přestupem ve třetí zemi, doporučuje Velvyslanectví ČR v Lisabonu před cestou konzultovat aktuální podmínky tranzitu/příletu do dané třetí země, a to nejlépe na webových stránkách příslušného zastupitelského úřadu ČR (např. v případě Německa na www.mzv.cz/berlin).

Cesta přes pozemní hranici mezi Španělskem a Portugalskem je možná bez restrikcí.
 

3. Protiepidemická opatření v Portugalsku

Od 1. 10. 2021 platí v Portugalsku tzv. stav bdělosti.  Podrobnější informace o aktuálně platných i plánovaných opatřeních naleznete zde.

Karanténní opatření v případě, kdy se český občan setká během svého krátkodobého pobytu v Portugalsku s osobou nakaženou Covid-19 nebo přímo v Portugalsku touto nemocí onemocní, jsou obdobné karanténním opatřením v Česku. Samostatná schopnost cestovatelů řešit situaci spojenou s nutností setrvat na místě po dobu onemocnění a/nebo karantény za pomoci asistenční služby sjednané komerčním cestovním pojištěním je nezbytná, stejně jako ověření před cestou, že sjednané pojištění takovou situaci pokrývá.

Informace o podmínkách stanovených portugalskými orgány jsou pouze informativní, před cestou proto doporučujeme ověřit u Velvyslanectví Portugalska v Praze, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
 

.

Telefonní linka na informační centrum pro cesty do zahraničí: 22 41 83 200.
Pondělí – pátek 8:00 – 16:00

Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

------------------------------------------------------------------

Bezpečnostní situace v Portugalsku je srovnatelná s jinými evropskými zeměmi. Ve velkých městech a v turistických oblastech je nutno dbát zvýšené opatrnosti před drobnými krádežemi a krádežemi v automobilech.
Doporučuje se dodržovat následující zásady:
- nespouštět z dohledu svá osobní zavazadla ani příruční tašku
- v žádném případě nenechávat doklady a cenné věci v zaparkovaném vozidle, nenechávat věci volně položené na sedadlech
- nevystavovat cenné předměty na veřejnosti (např. otevíráním kufru auta před jeho opuštěním)
- nenechávat bez dozoru plně naložené vozidlo
- při cestování osobním vozem v městském provozu se v autě zamknout
- nenosit pohromadě všechny doklady, pasy a větší hotovost nechat v hotelovém trezoru

Doporučujeme si před cestou udělat fotokopie dokladů a mít odděleně poznamenány potřebné kontakty na rodinné příslušníky či známé, kteří mohou v případě potřeby poskytnout finanční pomoc, a banky za účelem nahlášení odcizení/ztráty platební karty.

V Portugalsku je zakázáno držení tzv. pepřových sprejů i jejich dovoz.

Přechovávání, distribuce a prodej drog jsou v Portugalsku trestány vysokými sazbami odnětí svobody.

Hraniční přechody

Vzhledem k tomu, že Portugalsko přistoupilo k Schengenským dohodám o volném pohybu osob, kontroly se na hranicích obvykle nekonají. Policie však může kontrolovat cizí vozy.

Hraniční přechody se Španělskem
Caminha - Camposancos*
Vila Nova de Cerveira - Goyan
Valenca do Minho - Tuy
Moncao - Salvatierra
Sao Gregorio - Puente Barjas
Ameijoeira - Entrimo
Madalena - Lovios
Portela do Homem - Lovios
Tourem - Calvos
Sendim - Baltar
Vila Verde da Raia - Verin (Feces de Abajo)
Moimenta - Manzalvos
Portelo - Calabor
Quintanilha - Alcanices (San Martin del Pedroso)
Tres Marras - Alcanices
Miranda do Douro - Torregamones
Bemposta - Fermoselle
Freixo Espada Cinta - Saucelle
Barca de Alva - San Martin - Fregenada
Vilar Formoso - Fuentes de Onoro
Penamacor - Val. Fresno
Segura - Piedras Albas
Marvao - Valencia de Alcantara (Puerto Roque)
Elvas (Caia) - Badajoz (Caya)
S. Leonardo - Villanueva del Fresno
Barrancos - Encinasola
Vila Verde de Ficalho - Rosal de la Frontera
Alcoutim - Sanlucar de Guadiana
Vila Real de S. Antonio - Ayamonte*
Mte. Francisco - Ayamonte

* trajekt

Letiště

Mezinárodní letiště mají Lisabon (Portela Airport), Porto (Dr. Francisco Sá Carneiro Airport), Faro (Faro Airport), Madeira (Funchal Airport) a Azory (Ponta Delgada Joao Paulo II Airport na ostrově Sao Miguel a Lajes na ostrově Terceira).


Letecké spojení zajišťuje státní společnost TAP Air, která létá také na Madeiru a Azory. Společnost SATA se specializuje na Azory a jejich spojení s Madeirou a s pevninou. Portugália a ATA zajišťují vnitrostátní linky a charterové lety.

Z Ruzyňského letiště se můžeme do Portugalska dostat zejména v letních měsících, kdy jsou vypravovány charterové lety (lety na objednávku). Jinak z České republiky neexistuje přímé letecké spojení, létá se z Prahy a je nutné přesedat buď ve Frankfurtu nad Mohanem, Paříži nebo Amsterodamu.

•    Corvo Island (CVU)
•    Faro (FAO)
•    Flores (FLW)
•    Funchal (FNC)
•    Graciosa (GRW)
•    Horta (HOR)
•    Lajes (TER)
•    Lisabon (LIS)
•    Pico (PIX)
•    Ponta Delgada (PDL)
•    Porto (OPO)
•    Porto Santo (PXO)
•    Santa Maria (SMA)
•    Sao Jorge (SJZ)

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Pro cestující ze zemí EU nejsou uplatňována žádná omezení na hodnotu převáženého zboží. Stejně tak neexistují žádné limity pro převoz hotovosti mezi členskými státy EU. Celní orgány mají kompetenci konat především za účelem ochrany vnějších hranic EU. V případě, že mají podezření, že dochází k dovozu nedovoleného zboží či množství ze země EU, mohou tuto skutečnost předat buď Úřadu pro potravinovou a ekonomickou bezpečnost (Autoridade de Segurança Alimentar e Económica – ASAE) nebo vojenské policii - Národní republikánské gardě (Guarda Nacional Republicana – GNR).


Tabákové výrobky:
Cigarety – 800 kusů
Doutníčky (do 3 g/ks) – 400 kusů
Doutníky – 200 kusů
Alkoholické nápoje:
Lihové nápoje – 10 litrů
Lihoviny s nižším obsahem alkoholu – 20 litrů
Vína – 90 litrů (z toho max. 60 l šumivých vín)
Pivo – 110 litrů
Množství přesahující uvedené limity se považují za komerční dovoz a za ten se musí platit příslušná daň.

Které zboží je zakázáno dovážet, a může být proto zabaveno? Jaký je postup zabavování předmětů?

Obecně je to zboží, u něhož je podezření z padělání (např. hodinky, tašky, sportovní potřeby), radarové detektory, vzácné kovy, bankovky a mince, šperky, drahé kameny a cenné předměty. Zabavené předměty jsou předány příslušným orgánům, které postupují podle portugalských zákonů.


Které zboží se nesmí dovážet nebo jeho dovoz je omezený? Jaký je postup zabavování předmětů?

Živá zvířata, produkty živočišného původu, potraviny a další, v závislosti na zemi původu a určení. Tento materiál je zkoumán a poté musí být proclen, k čemuž je třeba předložit potřebné dokumenty. V případě, že nesplňuje dovozní podmínky, je zabaven, zničen nebo vrácen.
Ze zemí EU je jediným požadavkem u živých zvířat očkování proti vzteklině. Zvíře musí být doprovázeno vlastním dokladem (pasem).


Co je možno považovat za dočasný dovoz? Za jakých podmínek?

Vyvážené zboží, které je předmětem smlouvy o nájmu, nebo je zapůjčené a jeho majitelem zůstává odesilatel. Zboží může být dočasně vyvezeno ze země původu z různých důvodů (příklady: oprava, výstava, prezentace). Důvod vývozu musí být uveden na faktuře.

Potřebné dokumenty

Portugalsko je součástí  Schengenského prostoru, ke vstupu do země tedy potřebujete platný pas nebo stačí i platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Můžete volně překračovat hranice státu, aniž byste procházeli hraniční kontrolou.

V případě ztráty/odcizení cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázové cestě do ČR.

Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.

Zdržuje-li se občan v Portugalsku více než 90 dní, má povinnost ohlásit tuto skutečnost na Cizinecké a pohraniční policii Portugalska (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, SEF).

Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas, platnost
zápisů, které byly provedeny do tohoto data, končí.

Sebou potřebujete rodný list dítěte, Váš občanský průkaz
a 100 Kč na poplatek za zhotovení pasu. Dítě musíte vzít sebou,
fotografie se pořizují na místě.

Před začínající sezónou letních dovolených doporučujeme
obrnit se trpělivostí, na úřadech bývají několikahodinové
fronty.

Pas se vydává ve lhůtě 30 dnů.

Rozdílnosti

Chodit pozdě je v Portugalsku běžné - nikdo nikam nespěchá. Obědvá se co nejdéle a noční život začíná až po půlnoci a končí ráno.

Pánové platí do klubů vstupné (5 – 15 €).

Vždy mějte na paměti, že Portugalci jsou nesmírně milí a pohostinní a neumí přiznat, že něco neví. Každou informaci si proto raději dvakrát ověřte.

Pokud zamíříte do přírody, je velká naděje, že nepotkáte příliš turistů: Portugalci neradi chodí pěšky.

Portugalci jsou velmi zdvořilí, zdvořilou prosbu (por favor) a poděkování (obrigado/obrigada) uslyšíte velmi často.  Místní lidé jsou vždy ochotni pomoci, zejména v turistických oblastech.


Kouření je v Portugalsku ve veřejných prostorách zakázáno.

Pobytové informace

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Zdravotnická zařízení jsou v Portugalsku státní a soukromá. Soukromá mají zpravidla vyšší odbornou úroveň, jsou technicky lépe vybavena, ale samozřejmě mají i vyšší sazby (např. stomatolog 50 – 80 Euro registrace, samotné základní ošetření bolesti zubu kolem 60 Euro a více; obdobné sazby jsou i u jiných druhů lékařské péče). Platí se hotově, kreditní kartou, prostřednictvím pojišťovny nebo šekem. V naléhavých případech se doporučuje ošetření na pohotovosti (Urgéncia; za ošetření se platí). V Portugalsku můžete využít Evropský zdravotní průkaz zdravotního pojištění. Tento průkaz zakládá občanovi EU nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči. Každopádně doporučujeme sjednat si pojištění léčebných výloh, které vám pokryje případnou spoluúčast za nadstandardní péči, popřípadě repatriaci do České republiky, v případě úrazu nebo nehody. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Záchranka 112
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Portugalská kuchyně
Ve Střední Evropě není příliš známá, přitom je chuťově skvělá, na přípravu jednoduchá a prostá. Základ tvoří převážně ryby ( zvláště pak treska) a mořské plody (krevety, sépie a garnáti) . Dále je velmi oblíbené vepřové maso, jehněčí, klobásy, konzumuje se i drůbeží – kachny a kuřata. Nejí se zde husy, protože ty jsou pro Portugalce okrasný pták, stejně tak jako u nás labuť. Oblíbený je také králík nebo křepelka. Portugalci mají velice oblíbené dezerty, které jsou zde až přeslazené. Jako předkrm jsou oblíbené olivy, sýr, pečivo, sušená šunka nebo rybí pěna. Hodně se tu jí polévky, často velmi vydatné, se zeleninou, uzeninou nebo mořskými plody.


Portugalské restaurace
Jedním z míst, kde se můžete najíst nejlevněji je „tasca“ neboli taverna. Zde chodí na obědy či večeře hlavně místní a pracující obyvatelé. Dále existuje „case de pasto“, kde servírují levné jídlo se třemi chody a „restaurante“, která je však formálnější a nabídka jídel je zde širší. Na pobřeží zase existuje stravovací zařízení jménem „marisqueira“, kde se klade důraz na plody moře a čerstvé ryby. Oblíbeným typem podniku je „churrasqueira“, kde se upřednostňují pokrmy opékané na roštu. Máte-li chuť na pivo, stavte se do místní pivnice, které se říká „cervejaria“, kde kromě piva dostanete i něco malého k snědku. V Portugalsku se často objevují restaurace, které jsou převážně zaměřené na místní speciality. Obědy se zde podávají mezi 13. a 15. hodinou. V té době je většina restaurací naplněná k prasknutí. Na večeři se chodí mezi 19. a 22. hodinou, ale i mnohem později není problém dostat v nějakém z podniků jídlo. Pro turisty mají v některých restauracích připraveno levné menu se třemi chody, kávou a nápojem – za příznivou cenu a bez žádných příplatků. V Portugalsku je zvykem k účtu připočítat také spropitné, které zde činí asi 5-10%.


Portugalské nápoje
Portské víno
Portské je silné víno, jehož hodnota alkoholu dosahuje až 20ti procent díky přidané brandy. Tu do něj začali přidávat angličané po jeho „objevení“ v údolí řeky Douro, aby předešli kvašení při dlouhé cestě do Anglie.
Existují tři základní druhy portského. White, ruby a tawny. Bílé víno je vyráběno samostatně, ale výroba ruby a tawny začíná společně v obrovských sudech. V těchto dubových sudech zraje víno určitou dobu a poté je část přelita do menších 80ti litrových sudů. Víno, které zůstává v těch obrovských sudech je ruby a je charakteristické jasnou barvou a sladkou ovocnou chutí. Toto víno zraje relativně krátkou dobu (asi 3 roky). Tawny se ale v menších sudech podstatně více okysličí a získá nazlátlou barvu a ostřejší chuť. Zraje mnohem déle.

Vinho verde
Jde o nezralé víno, které trochu připomíná sekt či šumivá vína. Dělí se na základní tři druhy – bílé (branco), červené (tinto) a rosé.

Kurzy měny

Portugalská měna: euro (EUR)

Orientační kurz: 1 euro = 25,43 CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

HOTELY:
V Portugalsku jsou hotely klasifikované od jedné do pěti hvězdiček, podle toho jak je hotelový pokoj vybaven a jaké hotel nabízí služby. Najdete zde všechny typy ubytování od velkých hotelů po malé rodinné hotýlky, které mají nižší ceny i úroveň, ale také bývají příjemné a romantické. Většina velkých hotelů je situována na pobřeží Algarve, v Portu a Lisabonu. V ostatních částech země a v menších městech bude větší problém najít ubytování. Doporučujeme rezervovat  si ubytování předem, zvláště pak v létě, kdy je hlavní turistická sezóna.

Pro příklad ceny malých hotelů - dvoulůžkový pokoj na jednu noc v červenci:
Lisabon 20 € (Casa de Hospedes Santos Maia -- ulice Calçada da Mouraria), obvykle o v okolí Baixa 45 €. Nejlevnější hostel 16 € na osobu.
Albufeira 75 nebo 50 €
Tavira 35 €
Evora 25 €

HOSTELY: Můžete také zvolit ubytování v mládežnických ubytovnách, které jsou postaveny převážně na pobřeží a dvě také na Azorách. Bývají otevřeny během celého roku, ale je doporučeno si rezervovat místo. Musíte však vlastnit platnou průkazku Mezinárodní federace mládežnických ubytoven, kterou získáte u Asociace mládežnických ubytoven.


Dalším typem ubytování jsou "Pousades de Portugal". Jsou to státem provozované bývalé zámky, kláštery, hrady nebo velkostatky, nyní přestavěné na ta nejluxusnější letoviska. Většina jich nabízí jen pár pokojů, konferenční místnost, vlastní restauraci a ke všemu samozřejmě nádhernou zahradu, která je hostům plně k dispozici. Ceny v těchto hotel vyjdou většinou na několik set euro na osobu a noc.


KEMPY
Kempování je nejlevnější a nejrozšířenější možnost ubytování. Celé Portugalsko je doslova plné kempů různých cenových kategorií. Různým cenám samozřejmě odpovídají i různé služby. Ceny za osobu se pohybují kolem 14euro na noc. Pozor, větší kempy bývají dosti hlučné. Největší kemp najdete v Albufeiře a Algarve.

Tipy na výlety

Lisabon (Lisboa)
Lisabon je hlavním městem Portugalska a zároveň významným přístavem.
Zajímavosti jsou mj. domy zdobené keramickými kachlíky „azulejos“, socha Ježíše Krista (vysoká 80 m, vyhlídka), náměstí Praça do Comércio, Salazarův most, pevnost Sao Jorge se zahradami, palác Paço de Alcaçova (kde v 15. století král Manuel I. přijal mořeplavce Vasca da Gama), křivolaké uličky Starého města, zříceniny kostela Igreja da Conceiçao Velha, katedrála Sé Patriarcal s hrobkami panovníků, dále kostely sv. Antonína a sv. Engrácie, klášter Madre de Deus (nyní muzeum „azulejos“) či klášter sv. Jeronýma. Určitě se vyplatí „lisabonská turistická karta“ (Lisboa Card), jež umožňuje volné vstupy, využití různých slev či cestování městskou hromadnou dopravou zdarma; zakoupit se dá téměř všude.

Algarve
Název  230 km dlouhého jižního pobřeží Portugalska je zkomolenina arabského „Al Garbh“ (západní): tvoří ho dramatické útesy i překrásné pláže. Atlantik je však zejména na jaře studený a ideální spíše pro jachting a surfing. Vysoký příliv často malé pláže doslova „odřízne“, na to je třeba myslet zejména při návratu. Úžasný výhled se vám naskytne z útesu Cabo de Sao Vicente , nejjihozápadnějšího bodu Evropy, jemuž od 15. století dominuje nejsilnější evropský maják viditelný na 95 km.

Fátima
Městečko je nejznámějším poutním místem Portugalska, kam ročně míří šest milionů poutníků s vidinou, že se jim splní přání a stane se zázrak. Na místě, kde se dle legendy 13. května 1917 zjevila třem malým pasáčkům Panna Maria, stojí na rozlehlém náměstí bazilika s patnácti oltáři pro 9 tisíc věřících a kaple Capela das Aparicoes.

Porto
Druhé největší portugalské město leží na březích řeky Douro. Milovníky architektury přitahují moderní stavby muzea současného umění Siza Viera a koncertní budova Rem Koolhaas, ale již dříve se zde proslavil mj. Gustav Eiffel, který navrhl dvoupatrový most Ponte de Dom Luis I. (1886) a most Dona Maria Pia. Zajímavosti jsou dále čtvrť „Kaskáda“ s domky na strmé skále, secesní Avenida dos Aliados s radnicí, historické jádro – čtvrť Ribeira (světové kulturní dědictví UNESCO) s nábřežní promenádou, barokní zvonice kostela Dos Clérigos (76 m, nejvyšší ve městě, rozhled), arcibiskupský palác, katedrála Terreiro da Sé (azulejos), burzovní palác a vlakové nádraží Sao Bente (azulejos). Stará čtvrť Vila Nova de Gaia leží na svazích, pokrytých vinohrady.


Madeira
Sopečný ostrov Madeira leží v Atlantském oceánu a přitahuje především milovníky vysokohorské turistiky a panenské přírody. Madeira má mírné a vlhké podnebí, díky kterému jsou zde vyrovnané teploty a turisté ji mohou navštívit během celého roku. Je to stále zelený ostrov, jehož půdu však tvoří láva a popel. Ostrov je zcela odlišného rázu než pevninské Portugalsko, protože leží skoro 1000km od Lisabonu. Jediným městem na ostrově a také jeho správním střediskem je Funchal, je to moderní město s přístavištěm jachet z celého světa a turistickým centrem. Jižní část ostrova je hospodářsky a zemědělsky využívaná. Na Madeiře je botanický ráj, roste zde mnoho druhů nejrůznějších rostlin. Například madeirské orchideje se odtud dokonce vyváží.

Azory
Asi 1300km jsou od Portugalska vzdáleny Azorské ostrovy, někdy též nazývané Jestřábí ostrovy. Ostrovy jsou stejně jako Madeira sopečného původu. Souostroví tvoří 9 menších ostrovů např. Sao Miquel, Terceira, Santa Maria, Graciosa..atd. Jsou zde pláže z černého písku, rozeklané skály, bohatá květena a žije se zde poklidným tempem. Místní obyvatelé se živí chovem dobytka a lovem tuňáků.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky