Turistické informace

Litva

Litva vlastní krátké a nízké pobřeží Baltského moře s Kuršským zálivem. Hlavní atrakcí je hlavní město Vilnius, které sehrálo několikrát v historii důležitou roli. Stranou zájmu turistů nezůstává ani jaderná elektrárna Ignalina. V Litvě můžete navštívit i malebné městečko nacházející se v oblasti malých ostrůvků a jezer.


Všeobecné informace

Litva vlastní krátké a nízké pobřeží Baltského moře s Kuršským zálivem. Hlavní atrakcí je hlavní město Vilnius, které sehrálo několikrát v historii důležitou roli. Stranou zájmu turistů nezůstává ani jaderná elektrárna Ignalina. V Litvě můžete navštívit i malebné městečko nacházející se v oblasti malých ostrůvků a jezer.

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

118 - Informace o telefonních číslech 112 – policie, hasiči, první pomoc Všechna tři níže uvedená čísla jsou integrována do čísla 112. Čekijos Respublikos ambasada Birutés g. 16 LT - 08117 Vilnius Spojení: sekretariát - tel.: (+370) 52661054, fax: (+370) 52661066 Internetové stránky: www.mzv.cz/vilnius, e-mail: vilnius@embassy.mzv.cz

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: +1

Litva je  jednou ze tří pobaltských zemí. Leží mezi Lotyšskem, Běloruskem, Polskem a ruskou Kaliningradskou oblastí. 
Litva má chladnější typ mírného pásma a leží na přechodu oceánského a kontinentálního klimatu. 

Průměrné zimní teploty na pobřeží Baltu jsou kolem –2 °C, letní pak okolo 16 °C. Ve vnitrozemí jsou větší rozdíly teplot v průběhu roku. Zima zde může být i velmi mrazivá. 

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Lietuvos Respublika 
Český název: Litevská republika 
Užívaný název: Litva 
Rozloha: 65 200 km2 
Poloha: 20°-27° v. d. a 53°-56° s. š.  
Nejvyšší bod - Juozapines (292 m)
Nejnižší bod - Baltské moře (0 m)  
Nejdelší řeka - Nemunas (937 km) 
Hlavní město: Vilnius (576 000 obyv.)
Další města: Kaunas , Klajpeda 
Počet obyvatel (2012): 2,988 mil. obyvatel
Národnostní složení: Litevci 84 %, Rusové 7 %, Poláci 6 %
Náboženství: katolíci 80 %, pravoslavní 
Úřední jazyk: litevština 
Mezinárodní zkratka: LTU 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): LT 
Jízda: vpravo
Internetová doména: .lt 

Podrobnosti zde:

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Litvy je +370

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Bite, Tele2

Vodafone /Tele2, Bite/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Litva u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Litva u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Litevský kalendář má zavedeny tyto státní a církevní svtáky:
1. ledna - Nový rok
16. února - státní svátek Den obnovení litevského státu. Hlavní svátek roku. 
11. března - státní svátek Den obnovení nezávislosti Litvy 
Velikonoční pondělí pohyblivý svátek
1. května - Svátek práce
1. neděle v květnu - Den matky
1. neděle v červnu - Den otce
24. června - Svatý Jan
6. července - Den státu. Korunovace velkoknížete Mindaugase (r. 1253)
15. srpna - Nanebevstoupení Panny Marie
1. listopadu - Dušičky - Den všech svátých
25. - 26. prosince - Vánoční svátky

Dopravní předpisy, poplatky

V Litvě jsou zpoplatněny silnice A1 až A18. Poplatky platí Autobusy a minibusy /nad 8 sedadel pro cestující / a nákladní auta včetně kategorie do 3,5 t.

Povinné vybavení - řidič a jeho spolujezdec musí být připoutáni bezpečnostními pásy. Děti mladší 12 let a menší než 150 cm musí být přepravovány v dětské autosedačce a nesmí sedět vpředu vedle řidiče. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné.

Při cestě do Litvy musíte mít tyto doklady:

Řidičský průkaz

Technický průkaz

Zelená karta

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Litva má  cca 57100km silnic. Většinou se zpevněným povrchem, ale na venkově musíte počítat i s prašnými silnicemi.
Litva nemá dálnice ani žádné dálniční poplatky.

Poplatky, mýtné

Dálniční poplatky - v Litvě jsou zpoplatněny silnice A1 až A18, Poplatky platí Autobusy a minibusy /nad 8 sedadel pro cestující / a nákladní auta včetně kategorie do 3,5 t.

Průměrné ceny PHM

Orientační ceny pohonných hmot v Litvě:
Natural 95 1.37EUR
Nafta 1.30EUR

Rychlostní limity

Povolená rychlost:  50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, dvouproudé silnice 110 km/h (100 km/h v zimě od 1. 10. do 30. 4.), 130 km/h na dálnici (110 km/h v zimě od 1. 10. do 30. 4.).

Policie často kontroluje překračování rychlosti a dává pokuty i za nepatrné překročení rychlosti.

Doporučená pojištění vozidel

Ve městech není stav vozovek příliš dobrý, jsou plné děr a výmolů. Hlavní silnice mimo obce jsou v poměrně dobrém stavu. Některé vedlejší silnice jsou pokryty nánosem písku a štěrku. V zimě je sníh odstraňován ze silnic obvykle se zpožděním. Pokud ovšem patříte k těm, kteří preferují cestování autem, doporučujeme sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA   Tísňová linka 112.

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Povinné vybavení - řidič a jeho spolujezdec musí být připoutáni bezpečnostními pásy. Děti mladší 12 let a menší než 150 cm musí být přepravovány v dětské autosedačce a nesmí sedět vpředu vedle řidiče. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné. Při cestě do Litvy musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelená karta.

Půjčení auta

Půjčení vozidla v Litvě je možné přes velké nadnárodní autopůjčovny. Porovnejte si ceny vždy z více půjčoven. 
Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži).
Orientační cena půjčení vozu ve Villniusu  na 3 dny je od 167EUR.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Při cestování Litvou se vyplatí dodržování silničních předpisů. Řidiči musí svítit potkávacími světly celý den. Denní svícení je povinné celoročně. Od 10.11. do 1.4. jsou řidiči povinni jezdit na zimních pneumatikách. V Litvě je zakázáno řídit vozidlo pod vlivem alkoholu a policie tento přestupek často kontroluje. U čerpacích stanic musíte nejdříve zaplatit, teprve potom je čerpadlo funkční. Za špatné parkování hrozí nasazení botičky. Policie může vybírat pokuty na místě, rozmezí se pohybuje od 20LTL za překročení rychlosti o 10km/h, až do výše 3000LTL za alkohol. Policie často kontroluje překračování rychlosti a dává pokuty i za nepatrné překročení rychlosti. Alkohol - povolené množství alkoholu při řízení: 0,4 ‰. Řidič a jeho spolujezdec musí být připoutáni bezpečnostními pásy. Děti mladší 12 let a menší než 135 cm musí být přepravovány v dětské autosedačce a nesmí sedět vpředu vedle řidiče. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné.

Pravidla parkování

Parkování v litevských městech probíhá platbou v parkovacích automatech. Raději zaparkujte na hlídaném parkovišti, hrozí vykradení či odcizení vozidla.
Parkování osob se sníženou pohyblivostí:
Řidiči mají vyhrazena parkovací místa.

Informace pro turisty

Od 25. 10. 2021 platí pro cestující z ČR pravidla odpovídající zařazení ČR mezi tzv. červené země. Cestující z ČR musí vyplnit online registrační formulář ne dříve než 48 hodin před zahájením cesty a absolvovat PCR test provedený ne dříve než 72 hodin před příjezdem do Litvy nebo antigenní test ne dříve než 48 hodin před příjezdem s negativním výsledkem, který je třeba doložit příslušným potvrzením.  Test na COVID-19 je povinný pro osoby starší než 16 let. Po vstupu do Litvy je povinná 10denní izolace.

Na tranzit přes Litvu nejrychlejší cestou se žádné podmínky nevztahují.

Požadavek na provedení testu a izolaci se nevztahuje na osoby, které COVID-19 prodělaly v posledních 6 měsících, a osoby, které byly plně naočkovány. Tyto skutečnosti je třeba doložit českým vakcinačním certifikátem, resp. lékařským potvrzením v angličtině.

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Od 25. 10. 2021 platí pro cestující z ČR pravidla odpovídající zařazení ČR mezi tzv. červené země. Cestující z ČR musí vyplnit online registrační formulář ne dříve než 48 hodin před zahájením cesty a absolvovat PCR test provedený ne dříve než 72 hodin před příjezdem do Litvy nebo antigenní test ne dříve než 48 hodin před příjezdem s negativním výsledkem, který je třeba doložit příslušným potvrzením.  Test na COVID-19 je povinný pro osoby starší než 16 let. Po vstupu do Litvy je povinná 10denní izolace.

Na tranzit přes Litvu nejrychlejší cestou se žádné podmínky nevztahují.

Požadavek na provedení testu a izolaci se nevztahuje na osoby, které COVID-19 prodělaly v posledních 6 měsících, a osoby, které byly plně naočkovány. Tyto skutečnosti je třeba doložit českým vakcinačním certifikátem, resp. lékařským potvrzením v angličtině.

V Litvě dochází k častým krádežím osobních automobilů. Je třeba, aby v místech velké koncentrace osob (nádraží, letiště, trhy apod.), kde dochází ke kapesním krádežím, lidé byli velmi ostražití. Nenosit pohromadě osobní doklady a všechny peníze. Cenné předměty /zlato, videokamera, fotoaparát apod./ nevystavovat příliš na veřejnosti.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Litevská hranice má cca 1574 km.
Hraniční přechody jsou v provozu 24 hodin denně.

S Polskem 91km (Kalvarija /Budzisko, Ladzidjai / Ogrodniki)

S Lotyšsekm 576 km (Smeline - Medumi, Obeliai - Subate, Solociai - Grenctale, Kalvai - Meitene, Buknacai - Ezere, Skuodas - Pludoni, Butinge - Rucava)


S Běloruskem 680 km (Druskininkai/Raigardas, Salcininkai - Voranava 
Medininkai - Zuravy, Lavoriskes - Vorona)

S Ruskem Kaliningrad 627 km (Panemune, Kybartai)

Letiště

Letecké společnosti, které můžete využít pro své cesty do Litvy jsou např. ČSA, WizzAir.

Vilnius (VNO)
Kaunas (KUN)

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Osoby přijíždějící do Litvy z jiného členského státu EU mají právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, například maximálně:
800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, 400 kusů doutníčků,1 kg tabáku
10 litrů destilátu, 20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% objemu alkoholu, 90 litrů vína ( v tom maximálně 60 litrů perlivého), 110 litrů piva
Omezení týkající se dovozu a vývozu peněz z Litvy bylo pro občany EU zrušeno.
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí EU, tedy i Litvy, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Občané ČR nepotřebují k cestě do Litvy víza. K pobytu do tří měsíců se povolení k pobytu nevyžaduje.
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Od roku 2007 platí v Litvě zákaz kouření v kavárnách, restauracích, barech, nočních klubech, diskotékách a jiných veřejných zařízeních. 

Pobytové informace

Pro příjezd z ČR platí stejná pravidla jako před situací Covid. Pro osoby, které plánují přicestovat veřejnou dopravou, je důležité, ze které země přijíždí (přes kterou zemi tranzitují). Pokud je tato země mimo zelenou zónu, může přepravce požadovat PCR test. Doporučujeme se proto obrátit na konkrétního přepravce či leteckou společnost.

Povinnost testu je odpuštěna osobám, které byly plně naočkovány proti COVID-19 nebo v období 180 dnů před vstupem na území Litvy onemocněly na COVID-19. Tyto skutečnosti je třeba doložit českým vakcinačním certifikátem, resp. lékařským potvrzením v angličtině.

Každý cestující přijíždějící do Litvy se musí před odjezdem zaregistrovat na webových stránkách litevského Národního centra veřejného zdraví nebo Ministerstva zdravotnictví (jde o identický formulář) a obdržené potvrzení - tzv. QR kód – předložit při nástupu do letadla, trajektu, autobusu nebo vlaku a poté litevským pohraničním orgánům. Výjimka platí pro vstup do Litvy vlastní dopravou, kdy se lze zaregistrovat a podstoupit PCR test až v Litvě do 24 hodin od vstupu do země.

POZOR - Podmínka registrace a  testu se nevztahuje na osoby, které přes Litvu jen tranzitují!!!   Podmínkou je rychlý průjezd Litvou bez zbytečných zastávek a bez noclehu.

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Zdravotní péče má standardní režim zemí EU. Český občan získá bezplatnou zdravotní péči za stejných podmínek jako občan místní. Je ale nutné mít Evropský průkaz zdravotního pojištění. Bezplatná zdravotní péče je ve státních zdravotnických střediscích a nemocnicích. U léků je finanční spoluúčast, některé se platí v plné výši. Ve Vilniusu jsou i soukromé kliniky se špičkovým vybavením a vysokou úrovní služeb. Zde je však spoluúčast pacienta na uhrazení nákladů vyšší, často stoprocentní. Doporučujeme tedy určitě, sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh, které bude hradit nadstandardní služby v případě úrazu nebo nemoci. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: První pomoc 03
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Litevská kuchyně se hodně inspirovala kuchyní německou, polskou, židovskou a ruskou. Z Německa pochází nejrůznější bramborová a vepřová jídla. Nejpoužívanějšími tradičními surovinami jsou brambory, obilniny, houby a místní kořenová zelenina. Nejčastějším ovocem jsou jablka, hrušky a švestky.

Tak jako v Estonsku a Lotyšsku, je i v Litvě oblíbený tmavý žitný chléb nebo chléb z míchané pšeničné a žitné mouky. Na něj si Litvané s oblibou mažou vynikající domácí máslo nebo cottage sýr. Brambory na všechny způsoby jsou nejčastější přílohou. Zelí a kapustu bychom taktéž našli v každém druhém litevském jídle. To bude nejspíše kořeněno koprem, kmínem, česnekem nebo bobkovým listem. Vepřové maso se griluje nebo obaluje ve strouhance a smaží. Z časů sovětské okupace přežily mnohé receptury na konzervaci masa, ať už sušení nebo uzení, i když je čerstvého masa dostatek po celý rok. Kromě mořských sleďů či úhořů se loví i sladkovodní štiky a okouni.

Kurzy měny

Litevskou měnou je Euro.
Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Litevské hotely jsou srovnatelné s evropskými standardy. Ve Vilniusu najdete 3 a 4 hvězdičkové hotely s kvalitním vybavením.
Podrobnosti zde:

Při svých cestách po Litvě můžete přenocovat i v kempu.
Kempovat můžete za poplatek v národních parcích.
U motelů a některých hotelů můžete stanovat na jejich pozemku.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Metropole Vilnius s četnými památkami, centrum vzdělanosti Kaunas, lázně Druskininkai, město Nida na Kurské kose, Vrch křížů ve městě Šiauliai, městečko Trakai v oblasti ostrůvků a jezer. To je jen pár zajímavostí Litvy.

Hlavní město Litvy leží na soutoku řek Vilnia a Neris. Město podle pověsti založil velkokníže Gediminas, který sem zabloudil při lovu. Jedním z nejkrásnějších kostelů ve Vilniusu je bezesporu kostel Sv. Anny.

Země nabízí k návštěvě řadu historických památek, ale také zajímavé pobřeží, kde lze provozovat vodní sporty a v zimě rybaření na ledu. Jedním z lákadel jsou písečné duny na poloostrově Kurská kosa.

Metropole Vilnius s četnými památkami, centrum vzdělanosti Kaunas, lázně Druskininkai, město Nida na Kurské kose, Vrch křížů ve městě Šiauliai, městečko Trakai v oblasti ostrůvků a jezer. To je jen pár zajímavostí Litvy.

Hlavní město Litvy leží na soutoku řek Vilnia a Neris. Město podle pověsti založil velkokníže Gediminas, který sem zabloudil při lovu. Jedním z nejkrásnějších kostelů ve Vilniusu je bezesporu kostel Sv. Anny.

Litva je vyloženě rovinatou zemí, ideální pro ty,co neradi chodí do kopců a ideální například pro cykloturistiku. I v Litvě si můžete zajezdit na snowboardu, nebo lyžích a to v hale Snow Arena Druskininkai. Zajímavostí této haly oproti jiným je, že si můžete zajezdit  i na jedné venkovní sjezdovce, která funguje v zimě a při teplotě nižší než - 5 ° C. 

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky