Turistické informace

Lichtenštejnsko

Tyrkysová jezera obklopená zelenými loukami a skalnatými vrcholky se zbytky sněhu, překrásné historické stavby i udržovaná městečka plná kultury, to vše vás čeká při návštěvě Lichtenštejnska. Překrásné malé knížectví obklopené vrcholky Alp. Z větší části je zemí pokrytou horami, a tak láká celoročně návštěvníky, ať už k letním vysokohorským výletům či zimním sněhovým radovánkám. Celou zemi dobře poznáte během několika málo dní.


Všeobecné informace

Lichtenštejnsko patří mezi alpské země, kam lidé jezdí zejména za vysokohorskou turistikou a dalšími sporty jako je lyžování, horolezectví, ferraty nebo cyklistika.

Lichtenštejnsko je zemí s bohatou historií, která je známá zejména pro své hrady a zámky. Zříceniny hradu Schellenberg, Katedrála svatého Florina, Hrad Gutenberg v Balzers určitě stojí za vaši návštěvu.

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

117 - policie/horská služba 118 - požárníci 144 - záchranná služba Lichtenštejnsko náleží do konzulární působnosti Velvyslanectví České republiky v Bernu. Platí zde švýcarské vízové předpisy. Botschaft der Tschechischen Republik Muristr.53, Postfach 537 3000 Bern 31 Tel.:0041 31 350 40 70 - ústředna, 71 - sekretariát velvyslance, 91-93 - konzulární a vízové oddělení e-mail: bern@embassy.mzv.cz

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: 0
Lichtenštejnsko je jedním z nejmenších států Evropy, rozkládá se na svazích Alp a v údolí řeky Rýn. Jeho sousedem je Švýcarsko, se kterým je hospodářsky a politicky spojené. Dalším sousedem je Rakousko. 
Lichtenštejnsko má mírné alpské klima, léto je zde teplé, vlhké s průměrnými teplotami okolo 25 °C, zima je zde mírná, teploty sice pod nulou, ale průměrně do - 5 °C.

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Fuerstentum Liechtenstein
Český název: Lichtenštejnské knížectví
Užívaný název: Lichtenštejnsko 
Rozloha: 160 km2 
Poloha: 9° v. d. a 47° s. š.  
Nejvyšší bod - Grauspitz (2 599 m),
Nejnižší bod - Ruggeller Riet (430 m)   
Hlavní město: Vaduz 
Další města: Schaan , Balzers 
Počet obyvatel (2009): 34 761 
Národnostní složení: Lichtenštejnci 70 %, Švýcaři 16 %, Rakušané 8 %, Němci  
Náboženství: katolíci 87 %, protestanti 7 % Úřední jazyk: němčina 
Mezinárodní zkratka: LIE 
Vstoupení do OSN: 1990 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): FL
Internetová doména: .li 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Lichtenštejnska je +423

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Mobilkom, Orange

Vodafone /Mobilkom/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Lichtenštejnsko u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Lichtenštejnsko u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Státní svátek Lichtenštejnska připadá na 15.8.
V zemi jsou dále zavedeny svátky podobně jako v České republice, Nový rok, Velikonoce, Vánoční svátky.

Dopravní předpisy, poplatky

Lichtejnštejnské silnice a dálnice jsou bez poplatků.

Při cestě do Lichtenštejnska musíte mít tyto doklady:

Řidičský průkaz

Malý technický průkaz

Zelená karta

Na zadní straně vozu musí být označení CZ

Ověřenou plnou moc v případě, že jedete vypůjčeným vozem.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

V Lichtenštejnsku je cca 250 km silnic.

Poplatky, mýtné

Lichtenštejnské silnice a dálnice jsou bez poplatků.

Průměrné ceny PHM

Orientační ceny pohonných hmot v Lichtenštejnsku:
Natural 95 1,83CHF
Nafta 1,95CHF

Rychlostní limity

V Lichtenštejnsku platí tyto rychlostní limity:
Obec: 50km/h
Mimo obec: 80km/h
Rychlostní silnice: 100km/h

Doporučená pojištění vozidel

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Při cestě do Lichtenštejnska musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelená karta. Na zadní straně vozu musí být označení CZ. Ověřenou plnou moc v případě, že jedete vypůjčeným vozem.

Půjčení auta

Půjčení vozidla v Lichtenštejnsku je možné přes velké nadnárodní autopůjčovny přímo z ČR přes internet. Porovnejte si ceny vždy z více půjčoven. Hledanou destinaci musíte zadat jako půjčení vozu ve Švýcarsku. Např: Destinace: Švýcarsko – město: Vaduz.
Orientační cena půjčení vozu tř. B na tři dny je od 216EUR.

Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži).
Připravujeme

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

V Lichtenštejnsku doporučujeme dodržovat silniční předpisy, policie je zde nekompromisní a pokuty vysoké. Tolerance alkoholu v krvi je do 0,05 promile. Hranici tolerance je třeba bezpodmínečně dodržet. Stačí sebemenší překročení a následuje velmi přísný postih. Neúplatnost zdejších policistů je vyhlášená. Pouhým pokusem o podplácení se dopouštíte trestného činu, což povede jen k přísnějšímu potrestání. Orientační výše pokut: Jízda bez bezpečnostního pásu 60 CHF Překročení rychlosti v obci o 15 km/h 250 CHF Nejvyšší postih 5 000 CHF, je udělován za překročení rychlosti v obci i mimo obec o 21 a více km/h. Cizincům hrozí také časově omezený zákaz vjezdu na území země. Denní svícení je doporučené (potkávací světla). Velmi přísně se postihuje použití i odhalení antiradaru ve vozidle. Chodci, kteří dají na přechodu jasný signál (například rukou), že chtějí přejít na druhou stranu vozovky, mají přednost.

Pravidla parkování

Parkování v Lichtenštejnsku je omezeno žlutými čarami na vozovce.
V modrých zónách je parkování možné, ale za sklo auta musíte umístit parkovací disk, který zdarma dostanete na benzínových pumpách. 

Je možné využít i parkovací hodiny, poplatek je 1 CHF za hodinu stání. Policisté postihují přestupky odtahem vozidla nebo botičkami. 

Parkování osob se sníženou pohyblivostí:
Na veřejných cestách a na parkovištích jsou místa reservovaná vozíčkářům označena příslušným symbolem. Kromě reservovaných míst neexistuje oprávnění pro parkování na veřejných cestách nebo parkovištích. Je třeba respektovat přidělená místa k parkování, zaplatit požadovanou částku a respektovat časové omezení.

Informace pro turisty

Od 20. 12. 2021 stačí všem cestujícím z Česka před vstupem na švýcarské a lichtenštejnské území předložit negativní výsledek PCR nebo antigeního testu na COVID-19. Povinnost druhého testu mezi 4. a 7. dnem po vstupu do země platí od tohoto data pouze pro neočkované.

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Od 20. 12. 2021 stačí všem cestujícím z Česka před vstupem na švýcarské a lichtenštejnské území předložit negativní výsledek PCR nebo antigeního testu na COVID-19. Povinnost druhého testu mezi 4. a 7. dnem po vstupu do země platí od tohoto data pouze pro neočkované.

Lichtenštejnsko patří z turistického hlediska k bezpečným zemím. Vyplatí se běžná opatrnost v místech s větší koncentrací osob, a dávat si pozor na osobní věci tam, kde hrozí kapesní krádeže.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Lichtenštejnská hranice má celkem: 76 km
sousední země: Rakousko 34,9 km, Švýcarsko 41,1 km

Letiště

Do Lichtenštejnska není možné přiletět přímou linkou, v zemi není žádné letiště. Nejbližší letiště je ve švýcarském Zurychu. 

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Smlouvou ze dne 29.3.1923 bylo Lichtenštejnsko začleněno do švýcarské celní zóny, což má za následek, že na švýcarsko-lichtenštejnských hranicích nejsou prováděny žádné celní kontroly a na lichtenštejnsko-rakouských hranicích jsou kontroly prováděny švýcarskými celními úředníky. Švýcarské celní předpisy platí i pro Lichtenštejnské knížectví (doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost dovozu zbraní - nožů !!!)
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí EU na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Občan České republiky – turista může vstupovat a pobývat na území Lichtenštejnska po dobu kratší 3 měsíců bez víza. 
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

V případě opakovaného pobytu, který překročí v rámci jednoho roku 6 měsíců (2x 3 měsíce s minimálně jednoměsíční přestávkou) či výkonu výdělečné činnosti, je nutno požádat o vízum/pobytové povolení na Velvyslanectví Švýcarska v Praze.

Pobytové informace

Cestující z České republiky nemusí od 6. 5. 2021 při vstupu na švýcarské a lichtenštejnské území předkládat negativní výsledek PCR testu ani nastoupit 10denní karanténu či předložit doklad o plnohodnotném očkování.
V souvislosti s pandemickou situací platí omezení shromažďovacího práva, sportovních a kulturních aktivit, zábavních akcí a poskytování gastronomických služeb. V různých prostorách platí povinnost nosit roušky.

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Mezi ČR a Lichtenštejnskem není uzavřena dohoda o poskytování bezplatné léčebné péče. Doporučujeme sjednat cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.
  
DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Policie/horská služba 117, Záchranná služba 144

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

V Lichtenštejnské gastronomii se mísí kuchyně Švýcarska a Rakouska. Specalitami jsou však malé knedlíky se sýrem - kasknopfle, nebo osmažené nastrouhané brambory.
Orientační ceny v restauraci se pohybují od 30 CHF a výše.

Kurzy měny

Měna: švýcarský frank (CHF)
Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

V lichtenštejnské metropoli Vaduz je velká síť hotelů, počítejte s tím, že ceny za ubytování v hotelech jsou vyšší než u nás. Vybavení hotelů je standardní. 
Podrobnosti zde:

Lichtenštejnsko nabízí přenocování i v kempech.
Kempy mají vysokou úroveň, ceny se pohybují za osobu, stan a vozidlo je od 5 do 9EUR.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Vaduz je hlavní město a centrum lichtenštejnské historie, patří mezi nejzajímavější turistické destinace země. Nabízí velké množství historických památek, zajímavých muzeí a galerií.

Jedním ze zimních středisek Lichtenštejnska je Steg. Je znám jako středisko pro vyznavače běžek. Středisko nabízí tři okruhy a také osvětlenou trať. Dalším ze středisek je Malbun. Toto zimní středisko nabízí pět lanovek a vleků, 23 kilometrů sjezdovek, klidné lyžařské svahy i černou sjezdovkou 2,5 kilometru dlouhou. Najdete zde snowboardový park, noční lyžování, dvě sáňkařské dráhy a zimní turistické trasy.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky