Jaké škody vzniklé na vozidle či na majetku NELZE z povinného ručení uhradit?

14. February 2007

Jaké škody vzniklé na vozidle či na majetku NELZE z povinného ručení uhradit?

Stane se to a pokud vy do někoho nabouráte, "Vaše" pojišťovna zaplatí (v rámci daných smluvních podmínek a dalších hledisek) škodu na autě poškozeného, naopak pokud někdo nabourá vás, tak z jeho povinného ručení by mělo dojít k uhrazení škody na vašem autě.

Ale cokoli nad rámec, povinné ručení v zásadě nic dalšího nekryje a pro komplexní pokrytí škod je třeba uvažovat o havarijní pojistce. Takže - povinné ručení "musíte mít," ale nejde o "všelék".

Střet se zvěří
Srážka s divočákem či srnou může skončit vážným poškozením auta i zraněním posádky, ale takto vzniklou škodu není možné z povinného ručení u většiny pojišťoven hradit. Řešením může být připojištění střetu se zvěří. Toto připojištění se vztahuje jak na srážku se zvířetem, tak na jiná poškození auta, způsobená zvířaty - například na situaci, kdy vám pes překouše kabely.

Škoda na zdraví
Zranění řidiče či pasažérů auta nezakládá nárok k vyplacení pojistky z povinného ručení. Stejně tak nelze z povinného ručení hradit náhrady za pobyt v nemocnici po zranění při nehodě. Opět je zde možnost si pořídit tzv. úrazové pojištění řidiče nebo všech členů posádky vozidla. Jednotlivé pojišťovny nabízejí různě vysoké limity plnění, cena tohoto připojištění není vysoká.

Živelné pohromy
Pokud je vaše auto poničeno krupobitím, povodní, pádem stromu, požárem nebo sesuvem půdy, povinné ručení vám nepomůže. "Máte-li zájem o ochranu před živelními pohromami, je dobré využít připojištění proti živlu. Je důležité se informovat na výši limitu plnění.

Poškození skla
Poškození čelního skla např. při odlétnutí kamínku je velmi časté a zažila jej většina řidičů. Povinné ručení se na něj však nevztahuje, stejně jako na poškození dalších obvodových skel auta. Situaci lze řešit připojištěním skel. I tak se ovšem toto připojištění většinou nevztahuje na střešní okna a panoramatické střechy.

Asistenční služby
Ověřte si, zda vaše pojišťovna nabízí k povinnému ručení asistenční služby zdarma. Asistenčními službami se rozumí například odtažení vozidla, úhrada práce mechanika, v zahraničí i nocleh v případě odcizení auta, telefonické tlumočení, právní pomoc atd. Pokud tyto služby vaše pojišťovna v rámci povinného ručení neposkytuje, je možné si je přikoupit.