Turistické informace

Ukrajina


Všeobecné informace

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Hasiči: 101 policie: 102 první pomoc: 103 ČSA kancelář - Kyjev tel. : 228 10 60 nebo 288 10 64 ČSA letiště Boryspol - Kyjev tel. : 281 77 28, 281 77 66, 281 78 20 a fax 281 79 31 odtahová služba 559 78 65

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

GMT +2

Podnebí na Ukrajině je kontinentální s chladnými zimami (pod bodem mrazu) a horkými léty. Na jihu, hlavně na Krymu, lze počítat se subtropickým počasím s velmi teplými léty a mírnější zimou. V horách je počasí proměnlivé.

Minimální a maximální teploty např. v Kyjevě jsou -32 a +39 stupňů. Pro návštěvu Ukrajiny je nejlepší dobou pozdní jaro. Počasí je tu vcelku příznivé a srážky jsou tu méně časté než v létě. Letní měsíce jsou vhodné pro pobyt na plážích v Oděse a na Krymu.

Popis země, geografické a statistické údaje

VŠEOBECNÉ INFORMACE

Originální název:Ukrayina

Český název:Ukrajina

Užívaný název: Ukrajina

Anglický název: Ukraine

Rozloha: 603 700 km2

Poloha: 22°-40° v. d. a 44°-52° s. š.

Reliéf: nejvyšší bod Hora Hoverla (2 061 m)- nejnižší bod Černé moře (0 m)

Vodstvo: nejdelší řeka - Dňepr (2 201 km)

Politika:

Hlavní město: Kyjev (2 630 000 obyv.)

Další města (tis. obyv.): Charkov 1 555, Dněpropetrovsk 1 147

Správní členění: 24 oblastí, 1 atonom. republika, 2 města

Datum vzniku: 1991

Forma vlády: prezidentská

Státní zřízení: republika

Členství: OSN, CE, OBSE, SNS

Obyvatelstvo:

Počet obyvatel :(2009): 45 700 395

Hustota zalidnění: 75,7 obyv./km2

Národnostní složení:Ukrajinci 73 %, Rusové 22 %

Náboženství:pravoslavní

Úřední jazyky: ukrajinština

Ostatní:

Mezinárodní zkratka: UKR

Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): UA

Jízda: vpravo

Internetová doména: .ua

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Ukrajiny je + 380 Mobilní operátoři: Kyivstar, MTC, Life

Státní a církevní svátky - omezení

1. ledna - nový rok

7. ledna - pravoslavné vánoce

14. ledna - pravoslavný nový rok

8. března - mezinárodní den žen

25. dubna - pravoslavné velikonoce

1.- 2. května - svátek jara a práce

9. května - den vítěztví

28. června - den ústavy

24. srpna - den nezávislosti (1991)

Pokud připadá některý svátek na sobotu nebo neděli, je volno následující pondělí.

Dopravní předpisy, poplatky

Za průjezd dálnicemi, mosty, tunely a rychlostními komunikacemi se na Ukrajině mýtné nevybírá.

Při příjezdu na hranice Ukrajiny se platí ekologický poplatek kolem 10 euro za každých 1000 ccm objemu válců. Na vjezdu na Ukrajinu (platí i pro výjezd) je nutno počítat s dlouhými čekacími lhůtami na hranicích. Západní cizinec (občané ČR včetně) je již od hranic vítaným zdrojem vedlejších příjmů. Je možné se setkat s vyžadováním peněžních částek pod různými, často smyšlenými záminkami (např. fiktivní poplatky, pokuty, apod.), případně naturální odměny konkrétního žadatele (cigarety, pivo, alkohol, čokolády). V opačném případě je cizinec nucen absolvovat zdlouhavé vysvětlování a dohadování, obvykle spojené s psychickým nátlakem a zejména značnou ztrátou času. Aby stížnosti na takový postup státních orgánů byly účinné, musí obsahovat přesné údaje - čas, místo, služební číslo takové osoby.

Alkohol:
Na Ukrajině platí nulová tolerance hladiny alkoholu v krvi. Platí absolutní zákaz konzumace alkoholických nápojů před a během jízdy.

Denní svícení povinné od 1. října do 30. dubna.

Pokuty mohou být zahraničním řidičům ukládány, ale nesmí být vybírány na místě. Praxe však bývá mnohdy jiná….
Špatné parkování 255-340 UAH
Používání mobilů 425-510 UAH
Nepoužívání pásu 50-85 UAH
Překročení rychlosti do 20 km/h 255-340 UAH
o více než 20 km/h 425-510 UAH
Jízda pod vlivem alkoholu 2550-3400 UAH + zákaz řízení na 1-2 roky.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Na Ukrajině je 273 700 km silnice

Musíte počítat s tím, že co se týče povrchu a značení, kvalita silnic a cest na Ukrajině zaostává za střední Evropou.

Poplatky, mýtné

Za průjezd dálnicemi, mosty, tunely a rychlostními komunikacemi se na Ukrajině mýtné nevybírá. Při příjezdu na hranice Ukrajiny se platí ekologický poplatek kolem 10 euro za každých 1000 ccm objemu válců. Na vjezdu na Ukrajinu (platí i pro výjezd) je nutno počítat s dlouhými čekacími lhůtami na hranicích. Západní cizinec (občané ČR včetně) je již od hranic vítaným zdrojem vedlejších příjmů. Je možné se setkat s vyžadováním peněžních částek pod různými, často smyšlenými záminkami (např. fiktivní poplatky, pokuty, apod.), případně naturální odměny konkrétního žadatele (cigarety, pivo, alkohol, čokolády). V opačném případě je cizinec nucen absolvovat zdlouhavé vysvětlování a dohadování, obvykle spojené s psychickým nátlakem a zejména značnou ztrátou času. Aby stížnosti na takový postup státních orgánů byly účinné, musí obsahovat přesné údaje - čas, místo, služební číslo takové osoby.

Průměrné ceny PHM

Průměrné ceny na Ukrajině:
Natural 95….19,50 UAH
Nafta….16,80 UAH    
    
Platebními kartami lze u čerpacích stanic na Ukrajině platit ojediněle, obecně se platí místní měnou.
Kvalita prodávaného benzinu závisí na renomé značky. Vyplatí se vám natankovat od firmy LUKOIL, ETREKS, TICO a čerpacích stanic západních firem. Zpravidla se tvrdí, že benzin 95 a 98 okt. je bezolovnatý a tak je také prodáván. Hustota sítě čerpacích stanic se za poslední období zvýšila a na hlavních silnicích a ve velkých městech je hodně stanic evropské úrovně.

Rychlostní limity

V obci: 60 km/h

V obydlených čtvrtích: 20 km/h

Mimo obec - rychlostní silnice - dálnice

Auto: 90 km/h - 110 km/h - 130 km/h

Motorka, přívěs: 80 km/h - 80 km/h - 80 km/h

Speciální rychlostní limit je pro řidiče, kteří jsou majiteli řidičského oprávnění méně než dva roky. Ti musí dodržovat max. rychlost 70 km/h.

Policisté kontrolují rychlost velmi často.

Doporučená pojištění vozidel

Kvalita silnic na Ukrajině zaostává za střední Evropou, pokud jde o povrch a jejich značení. Na silnici se též velmi často vyskytuje volně pobíhající dobytek. Pokud ovšem patříte k těm, kteří preferují cestování autem, doporučujeme sjednat si k povinnému ručení také úrazové pojištění všech cestujících.
Rovněž značná nekázeň řidičů zvyšuje nebezpečí pro zahraniční řidiče (odbočování s pozdní signalizací nebo bez signalizace, dávání přednosti v jízdě, špatně seřízené světlomety). Z těchto důvodů je vhodné sjednat si i havarijní pojištění. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Policie: 102
  

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Pro cestu na Ukrajinu potřebujete platný cestovní pas s minimální dobou platnosti jeden měsíc.


Pokud jedete autem, musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz (ukrajinské orgány však akceptují také české řidičské průkazy) a technický průkaz. Nutností je i zelená karta.

Ukrajina zrušila vízovou povinnost pro občany ČR bez časového omezení. Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Ukrajiny bez víza v délce 90 dnů. Pokud hodláte zůstat déle,  je nutné požádat o vízum. Doporučujeme občanům ČR, aby při přechodu hranic Ukrajiny požadovali od ukrajinských pohraničních orgánů vyznačení přechodového razítka s datem přechodu hranic Ukrajiny, protože v případě pobytu do 90 dnů na území Ukrajiny není nutno se registrovat k pobytu u příslušných ukrajinských orgánů.

Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Ukrajiny, zda se podmínky pro cestování nezměnily.

Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas, platnost
zápisů, které byly provedeny do tohoto data, končí.

Sebou potřebujete rodný list dítěte, Váš občanský průkaz
a 100 Kč na poplatek za zhotovení pasu. Dítě musíte vzít sebou,
fotografie se pořizují na místě.

Před začínající sezónou letních dovolených doporučujeme
obrnit se trpělivostí, na úřadech bývají několikahodinové
fronty.

Pas se vydává ve lhůtě 30 dnů.

Půjčení auta

Minimální věk řidiče k zapůjčení vozu na Ukrajině je 25 let, v autopůjčovně po Vás budou požadovat mezinárodní ŘP.

Orientační cena zapůjčení vozu : 250-450 euro/týden vč. najetých km.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Alkohol: Na Ukrajině platí nulová tolerance hladiny alkoholu v krvi. Platí absolutní zákaz konzumace alkoholických nápojů před a během jízdy. Denní svícení povinné od 1. října do 30. dubna. Pokuty mohou být zahraničním řidičům ukládány, ale nesmí být vybírány na místě. Praxe však bývá mnohdy jiná…. Špatné parkování 255-340 UAH Používání mobilů 425-510 UAH Nepoužívání pásu 50-85 UAH Překročení rychlosti do 20 km/h 255-340 UAH o více než 20 km/h 425-510 UAH Jízda pod vlivem alkoholu 2550-3400 UAH + zákaz řízení na 1-2 roky.

Pravidla parkování

Na Ukrajině se parkuje na pravé straně vozovky ve směru jízdy a to co nejblíže chodníku nebo krajnici.

Čáry po straně vozovky znamenají parkovací omezení.

Na státních silnicích se parkovat nesmí.

Při špatném parkování vám může být vozidlo odtaženo nebo vám dá policie botičku.

Na parkovištích v obcích platí obvykle parkovací doba 30 min. Parkovací lístky jsou k dispozici u obsluhy parkoviště.

Parkovací průkazy ZTP jsou uznávány k parkování bez časového limitu.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Od 5. 8. 2021 začala platit pravidla vstupu do Ukrajiny, která usnadňují cestování očkovaným - nenaočkovaní cizinci mají i nadále povinnost mít nainstalovanou aplikaci "VDoma" a po 72 hodinách po vstupu do Ukrajiny nastoupit do 10 denní samoizolace, pokud si v této době neudělají PCR nebo antigenní test v akreditované laboratoři.  U očkovaných s příslušným potvrzením o ukončení očkování tato povinnost odpadá. V Ukrajině je zavedena adaptivní karanténa, konkrétní opatření se pak liší podle oblasti a aktuálního stupně rozšíření nemoci .

PODMÍNKY VSTUPU NA ÚZEMÍ UKRAJINY

Pro cizince (včetně držitelů povolení k přechodnému pobytu) platí následující podmínky:

Všichni cizinci, bez ohledu na věk a zemi, ze které přijíždějí, musejí mít při vstupu na Ukrajinu

uzavřeno pojištění nákladů souvisejících s léčbou COVID-19 či pozorováním (umístěním v karanténním zařízení). Pojištění má vydávat společnost (pojišťovna) s registrací na Ukrajině, nebo zahraniční pojišťovna, která má zastoupení na Ukrajině nebo smluvní vztah s partnerskou pojišťovnou na území Ukrajiny (assistance). Pojistka přitom musí pokrývat celé období pobytu na Ukrajině. Ukrajinské pojišťovny nabízejí pojištění s výslovným pokrytím nákladů souvisejících s léčbou COVID-19 online;

a buď:

potvrzení o provedeném plném schématu očkování proti Covidu-19, a to některou z vakcín zařazených na seznam WHO uznaných vakcín pro použití v mimořádných situacích (v angličtině nebo s překladem do angličtiny) vydaném podle pravidel WHO z r. 2005;

nebo potvrzení o očkování jednou nebo více dávkami, a to některou z vakcín zařazených na seznam WHO uznaných vakcín pro použití v mimořádných situacích (v angličtině nebo s překladem do angličtiny), potvrzení o negativním výsledku PCR testu nebo prodělání nemoci COVID-19, pokud je takové potvrzení vydané členským státem EU nebo zemí, která má s Ukrajinou uzavřenou dvoustrannou smlouvu o uznávání certifikátů;

nebo potvrzení o negativním výsledku antigenního testu ne starší 72 hodin před vstupem na území Ukrajiny, nebo potvrzení o negativním výsledku PCR testu na Covid-19 ne starší 72 hodin před vstupem na území Ukrajiny.

Uznávané vakcíny: Pfizer/BioNTech, Johnson&Johnson's Janssen, AstraZeneca/Vaxzevria, AstraZeneca/Covishield (Indie), AstraZeneca/SKBio (Jižní Korea), Moderna/Spikevax, Sinopharm, CoronaVac (Sinovac).

Z povinnosti předložit potvrzení o provedeném očkování či testu jsou vyňaty děti mladší 12 let,  pracovníci diplomatických misí, konzulárních úřadů a mezinárodních organizací akreditovaní na Ukrajině a jejich rodinní příslušníci,  řidiči a členové posádek autobusů pravidelné, nepravidelné a kyvadlové přepravy, nákladních dopravních prostředků a posádek letadel, námořních a říčních lodí a vlaků,  instruktoři ozbrojených sil NATO, nebo zemí zahrnutých v Partnerství pro mír, účastnící se akcí pro výcvik složek ozbrojených sil. Děti ve věku od 12 a mladší 18 let jsou povinny jeden z těchto dokladů mít, ale jsou vyňaty z povinnosti být v samoizolaci a nainstalovat si aplikaci "VDoma".

Z povinnosti předložit pojištění jsou vyňati např. pracovníci diplomatických misí, konzulárních úřadů a mezinárodních organizací akreditovaní na Ukrajině a jejich rodinní příslušníci,  řidiči a členové posádek autobusů pravidelné, nepravidelné a kyvadlové přepravy, nákladních dopravních prostředků a posádek letadel, námořních a říčních lodí a vlaků,  instruktoři ozbrojených sil NATO, nebo zemí zahrnutých v Partnerství pro mír, účastnící se akcí pro výcvik složek ozbrojených sil.

Cizinci, kteří při vstupu nepředloží potvrzení  o provedeném plném schématu očkování proti Covidu-19, jsou povinni

 před vstupem na Ukrajinu si nainstalovat aplikaci "VDoma" (lze provést předem, nebo naskenováním QR kódu, který je k dispozici na letišti po výstupu z letadla, v případě, že si cizinec odmítne aplikaci nainstalovat, nebude na území Ukrajiny vpuštěn) a do 72 hodin po vstupu na Ukrajinu zahájit samoizolaci; během období 72 hodin po vstupu na Ukrajinu takový cizinec může buď bez dalšího území Ukrajiny opustit (nemusí si tedy dělat test), nebo si musí nechat provést PCR test nebo antigenní test na Covid-19. Pokud je test negativní, cizinec nemusí nastoupit do samoizolace. Test musí být proveden v akreditované laboratoři.

Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

-------------------------------------------------------------------

Zákaz vstupu cizinců na Ukrajinu byl zrušen a byl zaveden tzv. adaptivní (pružný) přístup k cizincům, kteří přijíždějí na Ukrajinu. Podmínky jejich vstupu záleží na tom, zda jsou občany zemí tzv. zelené nebo červené zóny nebo v těchto zemích v posledních 14 dnech pobývali.  Seznam států zařazených do zelené nebo červené zóny je aktualizován v týdenním intervalu.

Bezpodmínečné je dodržování všeobecných bezpečnostních pravidel pro cestování - nenechávat nic bez dozoru v kabině vozidla, zejména osobní doklady a doklady od auta, osobní doklady nenosit v otevřených kapsách či taškách, neprezentovat u čerpadel, směnáren a pokladen obchodů svou plnou peněženku či zbytečně upozorňovat na svůj zahraniční původ, nedávat osobní doklady do zástavy a při problémech okamžitě kontaktovat konzulární úsek Velvyslanectví ČR.

S ohledem na následky černobylské havárie je třeba dbát na osobní hygienu a raději nekupovat syrové potraviny (mléko, maso, máslo a tvaroh) u soukromníků, zvláště pak pouličních prodavačů.

AIDS a sexuální turistika  - Oficiální statistiky udávají, že na Ukrajině je HIV pozitivních 1,4% obyvatel, tedy 360 000 lidí (v Česku je to méně než 0,1%).

Hraniční přechody

Při vjezdu na Ukrajinu (platí i pro výjezd) je nutno počítat s dlouhými frontami na hranicích. Západní cizinci jsou od hranic vítaným zdrojem vedlejších příjmů. Je možné se setkat s vyžadováním peněžních částek pod různými, často smyšlenými záminkami (např. fiktivní ekologické a jiné poplatky, pokuty, apod.). V některých případech je možno se setkat s naprosto bezostyšnými žádostmi (např. dopravní policisté) o "finanční výpomoc" ve výši 5-15 EUR, zdůvodněnou tím, že dotyčný žadatel má malý plat. Cizinci v těchto případech nezbývá bohužel nic jiného než platit, případně naturálně odměnit konkrétního žadatele (cigarety, pivo, alkohol, čokolády). V opačném případě se vám pravděpodobně stane, že budete nuceni absolvovat zdlouhavé vysvětlování a dohadování, obvykle spojené s psychickým nátlakem a zejména značnou ztrátou času. Pokud si hodláte stěžovat na vyšších místech na takové jednání, vaše stížnost musí obsahovat přesné údaje - čas, místo, služební číslo vyděrače. Na hranicích se vás budou dotazovat mimojiné na účel cesty - klidně napište česky nebo anglicky turistika (celníci to stejně nečtou, zejména, když je to latinkou). Je třeba vyplnit totéž dvakrát, celník si jednu půlku nechá a druhou půlku vám vloží zpět do pasu. Druhou půlku pak musíte vrátit při přejezdu hranic, když se vracíte domů. Pokud byste jí ztratili, museli byste si zajet na české velvyslanectví ve Lvově nebo v Kyjevě .

Hraniční přechody:

Rumunsko: Porubne - Vadul Reni - Galati Dyakove

Moldavsko: Mohyliv - Podilskyj, Reni - Galati, Mamalyha, Platonove, Mayaky, Ubodne

Maďarsko: Luzsana* - Beregsurany, Vilok* - Tiszabecs, Tysa/Chop - Záhony * Pouze pro osobní dopravu

Slovensko: Uzgorod – Vysne Nemecke

Polsko: Mostiska - Medyka, Krakovec - Korczowa, Rava/Ruska - Hrebenne, Jahodin - Dorohusk, Ustilug - Zosin, Shegini

Bělorusko: Domanove, Vystupovychi, Novi-Yarylovychi

Ruská Federace: Hoptivka, Dovzhanskyj, Bachivsk, Izvaryne, Katerynivka

Letiště

• Charkov (HRK)

• Chernovtsy (CWC)

• Dněpropetrovsk Dnipropetrovsk (DNK)

• Doněck (DOK)

• Ivano-Frankovsk (IFO)

• Kyjev - Zhulhany (IEV)

• Kyjev Boryspil (KBP)

• Luhansk (VSG)

• Lvov (LWO)

• NikolayevNikolayev (NLV)

• Oděsa Odesa (ODS)

• Sevastopol (UKS)

• Simferopol (SIP)

• Záporoží (OZH)

Hlavními leteckými společnostmi jsou Air Ukraine a Ukraine International Airlines, které provozují jak vnitrostátní, tak mezinárodní lety.

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Celní předpisy Ukrajiny se prakticky neliší od celních norem států Evropské unie. Rozdíl však představuje zejména převoz valuty přes ukrajinskou hranici a vývoz cigaret přes hranice se Slovenskem. Vývoz valuty z území Ukrajiny v ekvivalentu 10 000,- EUR a vyšší částky musí být podložen dokumentem o legálnosti nabytí uvedené částky na území Ukrajiny, resp. bankovním potvrzením o převedení této částky ze zahraničí. Při příjezdu na Ukrajinu je nezbytně nutné deklarovat veškerou dováženou valutu, dražší osobní věci (zlato, elektronická technika) uvedením v celní deklaraci.

Taktéž se doporučuje zdržet se vývozu uměleckých předmětů, dovozu a vývozu zbraní, střeliva, omamných a psychotropních látek a věcí, u nichž není možné prokázat jejich původ.

Bezcelně lze na Ukrajinu a z Ukrajiny dovézt/vyvézt :

- tvrdý alkohol: 1 litr

- víno 2 litry

- pivo 5 litrů

-cigarety 2 krabičky !!! (při cestě přes Slovensko)

- potraviny pro osobní potřebu do výše ceny 50 euro

Doma raději nechte slzný plyn a nože. S nimi není přímo zakázáno cestovat, ale vyžaduje-li to jejich charakter - je nutné povolení k jejich držení. Vzhledem k tomu, že v tomto případě záleží na názoru jednotlivých pracovníků příslušných ukrajinských orgánů - doporučuje se na území Ukrajiny raději např. s loveckými noži vůbec necestovat.

Povinná výměna valut na Ukrajinu není vyžadována. V zemi existuje široká síť směnáren. Směna se provádí zpravidla bez manipulačního poplatku, budou po vás ale požadovat platný cestovní doklad. Pokud si povezete peníze sebou, tak nejlépe USD nebo eventuelně EURO v menších bankovkách (mimo mincí - ty na Ukrajině nikdo nesměňuje).

Potřebné dokumenty

Pro cestu na Ukrajinu potřebujete platný cestovní pas s minimální dobou platnosti jeden měsíc.


Pokud jedete autem, musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz (ukrajinské orgány však akceptují také české řidičské průkazy) a technický průkaz. Nutností je i zelená karta.

Ukrajina zrušila vízovou povinnost pro občany ČR bez časového omezení. Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Ukrajiny bez víza v délce 90 dnů. Pokud hodláte zůstat déle,  je nutné požádat o vízum. Doporučujeme občanům ČR, aby při přechodu hranic Ukrajiny požadovali od ukrajinských pohraničních orgánů vyznačení přechodového razítka s datem přechodu hranic Ukrajiny, protože v případě pobytu do 90 dnů na území Ukrajiny není nutno se registrovat k pobytu u příslušných ukrajinských orgánů.

Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Ukrajiny, zda se podmínky pro cestování nezměnily.

Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas, platnost
zápisů, které byly provedeny do tohoto data, končí.

Sebou potřebujete rodný list dítěte, Váš občanský průkaz
a 100 Kč na poplatek za zhotovení pasu. Dítě musíte vzít sebou,
fotografie se pořizují na místě.

Před začínající sezónou letních dovolených doporučujeme
obrnit se trpělivostí, na úřadech bývají několikahodinové
fronty.

Pas se vydává ve lhůtě 30 dnů.

Rozdílnosti

Úroveň poskytovaných služeb má na Ukrajině stoupající tendenci, avšak zejména mimo města často nedosahují požadovaného standardu. To se týká zejména hotelů, restaurací, zábavních středisek, autoservisů, veřejných či restauračních WC, apod.

Pobytové informace

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Mezi Českou republikou a Ukrajinou není uzavřena žádná smlouva v oblasti zdravotního zabezpečení a z tohoto důvodu je občanům ČR na Ukrajině poskytována zdravotní péče za úplatu. Je nutné zdůraznit, že naprostá většina místních lékařských či nemocničních zařízení nedosahuje takové kvality služeb, na které je občan ČR zvyklý a mimo velké aglomerace může být úroveň lékařské péče katastrofální. Jedná se prakticky o všechna státní zdravotnická zařízení. Soukromý sektor v této oblasti je prezentován zejména stomatologickými ordinacemi, z nichž některé svými službami již odpovídají evropským standardům. Těmto standardům však odpovídají i ceny. Rozhodně doporučujeme sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Lékařská pohotovost  103
  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.


Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Nejznámějším ukrajinským jídlem je bezesporu boršč, polévka, která není původem z Ruska, jak si mnozí myslí. Představuje zdejší tradiční polévku, která je z červené řepy. Základem polévky je vývar z kostí a masa. Pak se přidává nejrůznější zelenina. Pelmeni: Jde o národní jídlo celé východní Evropy. Jedná se o knedlíčky, které jsou z tenkého těsta. Náplní je mleté maso. Podává se s máslem nebo kysanou smetanou, někdy se také osmahnou na pánvi. Soljanka: Je to hustá polévka, kořeněná a kyselá. Vznikla na Ukrajině v 17. století a můžete si dát soljanku z masa, ryb či houbovou. Dalším tradičním pokrmem je kuťa: Připravuje se z tlučené pšenice, makových zrníček, sladu či medu, oříšků a rozinek. Kuťa je jedním z vánočních pokrmů. Chalva: Představuje šedivou hmotu, která je vyrobená z cukru a slunečnicových semínek. Chutná velmi dobře. Jde o oblíbenou ukrajinskou pochutinu.

Pití

Kvas Nejoblíbenější nealkoholický nápoj, který se vyrábí kvašením chleba a má mnoho příchutí. Nejlepší je chlazený, koupíte ho na každém rohu z cisterny.

Vodka Nejznámějším ukrajinským alkoholickým nápojem je vodka. Pokud na Ukrajinu jedete převážně s cílem se levně opít, počítejte s tím, že Ukrajinci vodku na rozdíl od Čechů umí pít. K dostání je mnoho různých značek a velmi levně. Na západní Ukrajině se vodka řekne horilka a také je k dostání pálivá vodka - horilka s percem. Dnes mají lahve s vodkou šroubovací uzávěry, ale dříve prý měly stejný uzávěr jako naše lahvová piva – místní lidé totiž lahev po otevření vždy hned vyprázdnili. Ukrajinci vypijí 350 milionů litrů vodky za rok.

Pivo: 2-4Hr.

Chleba: 2Hr.

Vodka: průměr 12Hr.

Nealko 1,5 l: 1,5Hr. (pomerančová limonáda apod..)

Nanuk: 1-2Hr.

Šašlik: 10Hr. (100g)

Opékané brambory: 3Hr.

Zel.salát: 2Hr.

Boršč: 4-5Hr.

Piroh: 0.65Hr.

S ohledem na následky černobylské havárie je třeba dbát na osobní hygienu a raději nekupovat syrové potraviny (mléko, maso, máslo a tvaroh) u soukromníků, zvláště pak pouličních prodavačů.

Kurzy měny

Ukrajinská měna: hřivna (UAH)

Orientační kurz: 1 UAH = 2,30 CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Hotely: Kvalita ukrajinských hotelů je na mnohem nižší úrovni než v zemích s rozvinutějším cestovním ruchem, snad jen na Krymu a v Kyjevě najdete hotely a služby na slušné úrovni. Ve srovnání s našimi poměry jsou hotely poněkud drahé, ceny za dvoulůžkový pokoj se mohou vyšplhat od 40 až na 300 eur. Mimo velká města kvalita hotelů klesá. V malých městech sice mohou být hotely neuvěřitelně levné, ale hygiena se v nich příliš nedodržuje. A navíc se v nich nevaří a hosté se ani nemohou vykoupat v teplé vodě.

Hostely: Na Ukrajině zatím mládežnické ubytovny nejsou. Alternativou je ubytování ve vysokoškolských kolejích, v prázdninových městečkách nebo v soukromí. Úroveň takového ubytování je slušná a ceny přijatelné.

Kempy: kempů je na Ukrajině poměrně dost, najdete je hlavně na periferiích města. Raději se ale předem ujistěte o úrovni hygieny a míře vybavenosti. Volné kempování na některých místech sice není zakázáno, jenže vzhledem ke komplikované bezpečnostní situaci se neodporučuje.

Nejzajímavější možností ubytování na Ukrajině je ubytovat se u někoho doma. Na nádražích v každém větším městě stojí místní lidé s cedulí „kvartíra“ a nabízí ubytování za poplatek, na kterém se můžete dohodnout, ale rozhodně je nižší než předražené hotely. Tímto způsobem můžete blíže poznat místní lidi, zvyklosti i stravu.

Tipy na výlety

Užhorod

Užhorod je pro návštěvníky z Česka nejčastější vstupní branou na Ukrajinu. Historické centrum města je vzdáleno od slovensko-ukrajinské hranice jen 4 km. Užhorod je největším městem a správním střediskem Zakarpatské oblasti. Za návštěvu stojí hradní pevnost ze 13. století se spoustou sbírek, skanzen lidové architektury nebo třeba místní botanická zahrada. Pro děti i dospělé je lákadlem svezení vláčkem, který jede po úzkokolejné trati podél řeky Už do asi 2 km vzdáleného lesoparku, kde se nachází koupaliště Spartak. Jízda trvá asi 20 minut.

Oděsa

Oděsa je město se zajímavou historií a kosmopolitní atmosférou. Zároveň je největším černomořským obchodním přístavem, městem s mnoha přímořskými písečnými plážemi, architektonickými zajímavostmi a muzei. Do Oděsy je možné přicestovat z Prahy přímým autobusovým a leteckým spojem nebo s přestupem vlakem. Ubytovat se lze např. v relativně levném hotelu Zirka nebo levněji v privátu - někteří obyvatelé nabízí před železničním nádražím k pronajmutí pokoje a byty.

Charkov

Charkov je druhé největší město Ukrajiny. Během 2. světové války bylo 70 % Charkova zničeno a po válce znovu vybudováno, proto při prohlídce města uvidíte nejvíce budov ze stalinské éry. Sevastopol Sevastopol je přístavní město na Krymu v Černém moři, kde kotví ukrajinská a ruská černomořská flotila.

Černobyl

Pro spoustu lidí se v poslední době stala turistickým magnetem Černobylská jaderná elektrárna, nechvalně známá havárií s rozsáhlými negativními dopady na životní prostředí a statisíce obyvatel v okolí. Několik ukrajinských cestovních kanceláří do této oblasti pořádá zájezdy. Celodenní ekologickou exkursi do Černobylské zóny nabízí i česká Maximatour, se kterou se dostanete až 100 metrů ke 4. reaktoru a do města duchů Prypjať, které vypadá tak, jak bylo v roce 1984 opuštěno při evakuaci jeho 50 000 obyvatel. K výbuchu došlo 26. dubna 1986 poté, co operátoři prováděli experiment, který byl v rozporu s předpisy a při kterém navíc odpojili automatické havarijní systémy, které by experiment okamžitě zastavily. Počet obětí je velmi těžké odhadnout, protože následky výbuchu se v méně akutních případech mohou projevit nejen až desítky let po výbuchu, ale i na dalších generacích. Odhady počtu obětí Černobylské katastrofy se pohybují v řádech desítek tisíc až statisíců.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky