Turistické informace

Turecko


Všeobecné informace

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Policie – 155 Záchranná služba – 112 Hasiči – 110 Četníci (jandarma) – 156

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

GMT +2

Na pobřeží Egejského a Středozemního moře jsou mírné, deštivé zimy a horká, suchá léta (i přes 40 °C ve dne, až 30 °C v noci). V Istanbulu se teploty v létě pohybují v průměru okolo 28 °C až 30 °C. Zimy jsou obvykle chladné, ale nad bodem mrazu, s deštěm a trochou sněhu. Na Anatolské plošině je v létě horko (až 40 °C) a v zimě hodně chladno. Černomořské pobřeží je v létě mírné a deštivé, v zimě deštivé a mrazivé. Obecně na pobřeží je roční srážkový průměr kolem 500 - 700 mm, kdežto ve vnitrozemí pouze 200 mm. Stálá sněhová pokrývka leží od 3 800 m n.m. výše.

Teplota moře je proměnlivá: 20 °C (květen), 22 °C (červen), 25 – 28 °C (červenec – srpen), 26 °C (září) a 23 °C (říjen). Optimální dobou pro návštěvu Turecka je léto a podzim.

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Turkiye Cumhuriyeti

Český název: Turecká republika

Užívaný název: Turecko

Anglický název: Turkey

Rozloha: 780 580 km2

Poloha: 26°-45° v. d. a 36°-42° s. š.

Reliéf: nejvyšší bod - Ararat (5 166 m), nejnižší bod - Středozemní moře (0 m)

Vodstvo: nejdelší řeka - Firat (2 760 km)

Klima: subtropický pás

Biota: subtropická biota

Politika: Hlavní město: Ankara (2 838 000 obyv.)

Další města (tis. obyv.): Istanbul 7 774, Izmir 2 018

Správní členění: 80 provincií

Datum vzniku: 1923

Forma vlády: parlamentní

Státní zřízení: republika

Členství: NATO, OSN, CE, OBSE, OECD

Obyvatelstvo:

Počet obyvatel (2006): 76 805 524

Hustota zalidnění: 98,4 obyv./km2

Národnostní složení: Turci 86 %, Kurdové 11 %, Arabové 2 %

Náboženství: sunnitští muslimové 79 %, šíitští muslimové 20 %

Úřední jazyky: turečtina

Ostatní:

Mezinárodní zkratka: TUR

Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): TR

Jízda: vpravo

Internetová doména: .tr

Předčíslí, GSM sítě

Volání do Turecka: mezinárodní předvolba +90 Mobilní operátoři: Türkcell, Vodafone, Avea

Státní a církevní svátky - omezení

Státní svátky:

1. leden Nový rok

23. duben (Den národní svrchovanosti a Den dětí)

19. květen (vzpomínka na zakladatele tureckého státu Atatürka a Den mládeže a sportu)

30. srpen (Den vítězství)

29. říjen (výročí vzniku republiky)

10. listopadu (výročí Atatürkovy smrti)

Náboženské svátky

Většina církevních svátků je pohyblivých.

Dopravní předpisy, poplatky

Turecko je další z řady států, ve kterých není třeba kupovat dálniční známku. Poplatky za průjezd dálnic jsou účtovány při projetí mýtné brány a tak má každý řidič jistotu že za průjezd tureckých dálnic zaplatí pouze za projetý úsek. V Turecku můžete narazit více méně na dvě hlavní zpoplatněné dálnice. První vede mezi městy Edirne, Istambul a Ankara. Druhá zpoplatněné dálnice leží mezi městy Adana, Iskenderun, Osmaniye, Gaziantep a Sanliurfa. Orientační ceny za průjezd jednotlivých úseků jsou uvedeny v tabulce níže. Pokud se po Turecku chystáte cestovat autem, je velmi pravděpodobné, že se díky rozloze tohoto státu, poplatkům nevyhnete.


Ceny za průjezd dálnic v Turecku:

úsek/vozidlo    automobily/dodávky
Edirne -
Istanbul (Mahmutbey)    5,50 TL
Istanbul (Camlica) -
Bolu (Kaynasli)    5,50 TL
Istanbul (Camlica) -
Ankara (Akinci)    11,50 TL
Cesme -
Izmir     1,75 TL
Izmir -
Aydin    2,75 TL
Icel (Cesmeli) -
Gaziantep     5,50 TL
Icel (Pozantı) -
Icel (Camtepe)    1,75 TL
Hatay (Erzin) -
Hatay (Adana)    1,75 TL

Doklady k vozidlu byste měli nosit neustále při sobě a nenechávat nikde bez dozoru. Při jízdě musíte mít povinně zapnutý bezpečností pás. Není povinné celodenní svícení. Turecko je bohužel zemí, kde byla v posledních letech zaznamenána nejvyšší nehodovost ze všech evropských zemí.

Tolerance alkoholu je v Turecku do 0,5 promile.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Silnice v Turecku jsou ve špatném stavu, neosvětlené, klikaté, pohybují se po nich volně stáda koz i jiná zvířata, zkrátka řízení vyžaduje maximální předvídavost a pevné nervy. Jízda po setmění je riskantní a jízdu v noci důrazně nedoporučujeme.

Směrové ukazatele jsou sporadické, dopravní značky jsou mezinárodní jen částečně.

Poplatky, mýtné

V Turecku je, jak pro řidiče motocyklů, osobních automobilů i vozidel nad 3,5t, zpoplatněn průjezd některých dálnic a mostů. Jedná se o dálniční úseky v okolí měst Istanbul, Ankara, Adana, Izmir, Gaziantep a mosty Bosphorus a Fatih Sultan Mehmet. Výběr mýtného probíhá v mýtných branách v hotovosti. Ceny dálničních poplatků jsou odvozeny od délky placené silnice a kategorie vozidla, ta však není určována dle jeho hmotnosti, ale dle počtu a rozvoru náprav. Od roku 2013 je v Turecku zavedeno elektronické bezkontaktní mýto. Je nutné navštívit na první mýtnici provozovnu HGS, předložit malý technický průkaz od vozidla a pas. Úředník zaeviduje SPZ do systému podle kategorie a vydá elektronickou etiketu. Nemá pevnou cenu, vše funguje na formě kreditu.

Průměrné ceny PHM

Natural 95 - 1,14 euro

Diesel  - 1,04 euro

Rychlostní limity

V obci: 50 km/h

Auta s přívěsem v obci: 40 km/h

Mimo obec - dálnice

Motorka, terénní vozidlo: 70 km/h - 80 km/h

Osobní auto: 90 km/h - 120 km/h

Auto s vozíkem: 80 km/h - 110 km/h

Auto táhnoucí přívěs: 70 km/h - 80 km/h

Obytný karavan, minibus: 80 km/h - 90 km/h

Doporučená pojištění vozidel

V Turecku má většina hlavních měst vozovky s tvrdým povrchem, sjízdné za každého počasí. V centrální a východní části Anatolye jsou silnice většinou ve špatném stavu. Pokud se do Turecka chystáte cestovat autem, nezapomeňte si sjednat k povinnému ručení i havarijní pojištění. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Policie 155
  

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

K cestě do Turecka potřebujete platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Je nutné mít navíc do Turecka dva trojúhelníky (dozadu a dopředu při odstavení auta při poruše)

Půjčení auta

V Turecku si můžete pronajmout auto u některé z mezinárodních autopůjčoven, jako je Avis nebo Hertz. Budou po vás požadovat předložení pasu a mezinárodního řidičského průkazu. Aby vám auto půjčili, musí vám být minimálně 18 let. Lepší je platit kreditní kartou, vyhnete se tak vysoké záloze. Auto dostanete s prázdnou nádrží a tak ho musíte také vrátit.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Doklady k vozidlu byste měli nosit neustále při sobě a nenechávat nikde bez dozoru. Při jízdě musíte mít povinně zapnutý bezpečností pás. Není povinné celodenní svícení. Turecko je bohužel zemí, kde byla v posledních letech zaznamenána nejvyšší nehodovost ze všech evropských zemí. Tolerance alkoholu je v Turecku do 0,5 promile.

Pravidla parkování

Parkování je v Turecku zakázáno na přechodu pro chodce, před veřejnými a soukromými vjezdy, garážemi a servisními stanicemi a na levé straně silnic.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT V DOBĚ COVIDU

Upozorňujeme, že pokud cestujete v jiné ose než Česko – Turecko, tak podmínky mohou být jiné a je zapotřebí si zjistit uvedené dle podmínek daných zemí odletu. Informace jsou určeny zároveň výlučně pro občany České republiky, kteří jsou držitelé cetsovního dokladu vydaného Českou republikou.

Je občanům ČR povolen vstup do Turecka za turistickým účelem? Ano.

Pokud jsem pobýval v jiné zemi než ČR 14 dnů před odletem, tak se pro mě mění podmínky vstupu? Ano, při pobytu ve vybraných zemích jsou podmínky jiné. Vzhledem k rozsahu opatření a výjimek se v takovém případě zcela jistě informujte u příslušných tureckých úřadů.

Je pro vstup vyžadován negativní test COVID-19? Ano, je vyžadován test PCR (provedený v rozsahu 72 hodin před příletem do Turecké republiky) nebo antigenní test (provedený v rozsahu 48 hodin před příletem do Turecké republiky), ale tento lze nahradit jiným způsobem, jako je například doklad o dokončeném očkování či prodělané nemoci (zotavení) COVID-19.* Upozorňujeme, že pokud cestujete v jiné ose než Česko – Turecko – Česko, tak podmínky mohou být jiné a je zapotřebí si zjistit uvedené dle podmínek daných zemí odletu.

Jsou výjimky pro očkované? Ano, pokud máte ukončené očkování dvěmi dávkami vakcíny (vedené WHO nebo Tureckem pro nouzové použití) nebo jednou dávkou vakcíny (JOHNSON & JOHNSON) a to nejméně 14 dnů před cestou.*

Jsou na letištích a v jiných vstupních přístavech zavedeny postupy kontroly zdravotního stavu? Ano,  opatření pro zvládání COVID-19 pro leteckou, pozemní a námořní dopravu jsou stále aktuální.

Je požadován vstupní formulář před cestou do Turecka? Ano, tento formulář musíte vyplnit v rámci 72 hodin před svou cestou do Turecka. Formulář a bližší informace zde: https://register.health.gov.tr/# 

Co mám dělat, pokud mi vyšel pozitivní test na COVID-19 při pobytu na území Turecké republiky? Případné projevy onemocnění COVID-19 nemusí být viditelné a je zapotřebí se řídit nařízením tureckých úřadů. Případně komunikujte s ubytovacím zařízením/delegátem cestovní kanceláře možnost opakování testu na vlastní náklady (pozn.: uvedené však nezaručuje změnu podmínek).

Jsou dostupné informace u dopravců? Ano, například Turkish Airlines zveřejnili nové příjezdové podmínky do Turecké republiky s platností a rovněž Pegasus zveřejnili nové příjezdové podmínky do Turecké republiky s platností.

Jaké jsou podmínky pro formulář Turecké republiky? Na webové stránce https://register.health.gov.tr/#  je mj. uvedeno, že formulář musí být vyplněn během posledních 72 hodin před cestou; na základě údajů bude automaticky vytvořen soukromý HES kód; pro případný kontakt je nutné uvádět přesné a aktuální informace.

Před vycestováním do Turecké republiky doporučujeme si informace o podmínkách vstupu a pobytu na území Turecké republiky ověřit u tureckých úřadů – v rámci České republiky lze využít Velvyslanectví Turecké republiky v Praze.

Telefonní linka na informační centrum pro cesty do zahraničí: 22 41 83 200.
Pondělí – pátek 8:00 – 16:00

Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

----------------------------------------------------------------------

Dbejte zvýšené obezřetnosti při pohybu na veřejnosti, mějte své cestovní doklady při sobě bez výjimky, chraňte je proti ztrátě nebo odcizení. Informujte také svou rodinu/své blízké o místě svého pobytu. Dále je třeba dbát pokynů tureckých orgánů, být v kontaktu s cestovní kanceláří, která cestu zařizuje, nebo s hostící organizací, univerzitou či společností. Je nutno rovněž pravidelně sledovat média a jiné informační zdroje o aktuální bezpečnostní situaci v zemi a vyhýbat se fotografování vojenských objektů nebo objektů podobného charakteru. Turisté by měli zvážit zbytnost cest do jihovýchodní oblasti Turecka.svého pobytu.

Hraniční přechody

Vláda Turecké republiky dne 25. 7. 2012 dočasně zastavila celní odbavování pro obchodní výměnu a omezila přechod fyzických osob na hranicích se Sýrií. Týká se to hraničních přechodů Cilvegözü (Hatay-Reyhanli), Öncüpinar (Kilis) a Karkamis (Gaziantep), které jsou uzavřeny úplně. Komerční mezinárodní doprava nebude na hraničních přechodech tureckou stranou odbavována vůbec, turecké úřady nicméně mimo tři uvedené přechody umožňují přechod ze Sýrie do Turecka občanům třetích zemí. Neumožňují ale občanům třetích zemí přechod z Turecka do Sýrie. S ohledem na opatření turecké vlády i na zhoršenou bezpečnostní situaci v pohraničních oblastech Sýrie MZV ČR - v souladu se svým doporučením do Sýrie necestovat a naopak ji opustit - vyzývá občany a podnikatelské subjekty ČR, kteří plánují soukromou či obchodní cestu do Sýrie přes Turecko, aby své záměry přehodnotili.

Řecko – turecké hranice: Kipi (Řecko) / Ipsala (Turecko), Kastaniés (Řecko) / Pazarkule (Tuecko)

Autem  - Mezi Řeckem a Tureckem jsou dva silniční přechody. Přes hranici vede poblíž Edirne železniční trasa. Dále je možné lodní spojení na řecké ostrovy. Oba silniční přechody jsou v provozu nonstop.

Trajektem  - Z ostrovů v Egejském moři se dá přeplout do Turecka, ale je to neúměrně drahé. V létě jezdí spoje denně, ale jízdní řády se často mění a obtížně se zjišťují předem. Podle všeho jezdí trajekty mezi řeckým ostrovem Chios a Cesme.

Letiště

Atatürkovo letiště se nachází 25 km od Istanbulu a má dva terminály, zvlášť pro mezinárodní a vnitrostátní lety, spojené kyvadlovou dopravou. Do města jezdí autobus. Plánované prodloužení metra na letiště dosud není hotovo. Druhé istanbulské letiště, Sabiha Gokcen, přijímá některé charterové lety. Další letiště se nalézají například v Izmiru a Bodrumu (pro egejské pobřeží), Antalyi a Dalamanu (pro středomořské pobřeží) nebo v Kayseri (pro Kappadokii).

Vnitrostátní lety provozují především Turecké aerolinie.

Adana (ADA)

Adiyaman (ADF)

Agri (AJI)

Ankara Esenboga (ESB)

Antalya (AYT)

Antiochie Hatay (HTY)

Batman (BAL)

Bodrum (BJV)

Bursa (TR) 00 (YEI)

Cardak (DNZ)

Dalaman (DLM)

Diyarbakir Diyarb Akir (DIY)

Edremit / Korfez (EDO)

Elazig (EZS)

Erhac (MLX)

Erzincan (ERC)

Erzurum (ERZ)

Eskisehir (AOE)

Etimesgut (ANK)

Istanbul - Atatürk International (IST)

Istanbul Sabiha (SAW)

Kahramanmaras (KCM)

Kars (KSY)

Kayseri Erkilet (ASR)

Konya (KYA)

Mardin (MQM)

Merzifon (MZH)

Mus (MSR)

Nevsehir (NAV)

Oguzeli (GZT)

Samsun-Carsamba (SZF)

Sanliurfa (GNY)

Sinop (TR) (SIC)

Sivas (VAS)

Trabzon (TZX)

Van (VAN)

Izmir (ADB)

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Celní předpisy v zásadě odpovídají českým: turista může do Turecka vézt přiměřené množství potravin a věcí osobní potřeby podle délky a charakteru pobytu. Můžete mít 1 fotoaparát, 1 CD přehrávač, 1 osobní počítač, 1 videopřehrávač nebo jiné elektronické vybavení.

Bezcelně lze dovézt do země 0,5 l alkoholu, 200 ks cigaret nebo 200 g tabáku, 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, dále parfém či toaletní vodu v celkovém obsahu maximálně 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby pouze pro osobní potřebu. Obecné osvobození od cla platí pro zboží, jehož hodnota nepřekračuje 300 EUR, u dětí mladších 15 let pouze 145 EUR. Celnice však má právo toto osvobození omezit.

Cizincům je povoleno dovážet i vyvážet ekvivalent částky 5000,- USD. V případě vyšší částky musí být prokázáno její nabytí (např. potvrzení o výběru hotovosti v bance atd). Hodnota dovážených a vyvážených šperků nesmí překročit částku 15000,- USD, v případě vývozu šperků vyšší hodnoty musí být prokázán způsob jejich nabytí. Při celním odbavení při příjezdu do země mohou být do pasu vyznačeny všechny cennější předměty za účelem kontroly při výjezdu.

Vývoz starožitných předmětů (starších než 100 let) je zakázán. Za starožitnosti jsou považovány i úlomky nalezené ve zříceninách.Vývoz starších cenných předmětů podléhá povolení Generálního ředitelství pro správu muzeí. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi.

Vývoz předmětů pocházejících nebo vyrobených z volně žijících zvířat a veškerých živých zvířat bez zvláštního povolení ministerstva zemědělství je přísně zakázán. Turecko podepsalo v roce 1996 CITES, mezinárodní dohodu o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin, která se celosvětově týká více jak 800 druhů. Těmto „suvenýrům“ se vyhněte, v případě porušení zákona vám hrozí trestní stíhání.

Dále je zakázáno dovážet zbraně všech druhů kromě registrovaných loveckých, výbušniny, pornografii, produkty, které mohou ohrozit bezpečnost, zdraví, náboženské cítění a morálku veřejnosti, omamné a psychotropní látky. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných a psychotropních látek (již za 1 g) hrozí trest odnětí svobody v délce 10 - 20 let a vysoké peněžité tresty.

Většina prodávaného zboží v Turecku je zatížena 18% daní z přidané hodnoty. Cizinci mohou požadovat navrácení této daně při koupi v ekvivalentu asi 70 USD za jeden den nebo zboží nakoupit v některém z mnoha obchodů, označených Tax Free.

Potřebné dokumenty

Pro cestu do Turecka potřebujete pas, jehož platnost musí minimálně o 3 měsíce přesahovat plánovaný pobyt. Pro turistický pobyt nepřesahující 90 dnů nepotřebují držitelé cestovního pasu České republiky vízum.

Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas, platnost zápisů, které byly provedeny do tohoto data, končí.

Sebou potřebujete rodný list dítěte, Váš občanský průkaz a 100 Kč na poplatek za zhotovení pasu. Dítě musíte vzít sebou, fotografie se pořizují na místě.

Před začínající sezónou letních dovolených doporučujeme obrnit se trpělivostí, na úřadech bývají několikahodinové fronty. Pas se vydává ve lhůtě 30 dnů.

Rozdílnosti

Turecko je muslimskou zemí. Tomu je třeba přizpůsobit chování (např. pokud jde o navazování kontaktů s místními dívkami a požívání alkoholu) a oblékání (zejména mimo turistické zóny vynechat příliš “úsporné” modely).

Pobytové informace

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Neexistují žádná omezení při poskytování zdravotní péče cizincům. Soukromá zdravotnická zařízení jsou na velmi dobré evropské úrovni; státní zařízení v hlavních centrech jsou na slušné úrovni. Doporučujeme sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: První pomoc 112
  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Turecká kuchyně je vynikající a její ostrá i sladká jídla vrchovatě naplňují naše představy o chutích „orientální“ kuchyně. Typický jídelníček představují denně čerstvé ryby, čerstvá zelenina a bylinky, grilovaná kuřata a jehněčí. Zeleninové saláty dochucené jogurtem, česnekem, mátou nebo olivami, se podávají už třeba hned k snídani. „Haydari“ je oblíbená česneková omáčka, a „beyaz penir“ kozí sýr. Z ovoce jsou běžné především dva druhy melounů, fíky a meruňky. „Keskül“ je vanilkovo-mandlový krém, „lokum“ turecký med, „sütlac“ rýžový pudink a „tahin“ halva (chalva), přeslazená sezamová pasta. Z nápojů jsou favority černý čaj či jablečný čaj, a samozřejmě výborná turecká káva „kahve“. Místní specialitou je „ayran“, v podstatě osolené mléko. Ochutnejte místní bílé víno „sarap“ Cankaya z oblasti Kavaklidere, nebo tureckou lihovinu „raki“ s anýzovou příchutí, podávanou s vodu a ledem.

Hotelové snídaně nabízejí obvykle chléb, vajíčka, zeleninu, olivy, ovoce, jogurt, džus, kávu a čaj. Hotelové večeře se skládají z horkých i studených předkrmů „meze“, hlavního chodu a moučníku.

Vybraná typická jídla

baklava – velmi tenké listové těsto máčené v medu

balik - ryby (zejména mečouni, pstruzi, kambala, parmice, ančovičky, sardinky)

borek – kypré lístkové těsto se sýrem, případně bylinkami

čerkez tavugu – čerkeské kuře, kousky kuřete ochucené česnekem a paprikou

čorba – polévka, kirmizi mercimek čorbasi = čočková polévka

etli lahana dolmavi – kapusta plněná mletým jehněčím

dönercis – pečené jehněčí podávané na chlebě nebo s rýží

dolmasi – plněné vinné listy

grilovaná zelenina (boby, rajská jablíčka, papriky, lilky, cukina, špenát, zelí)

imam bayildi – lilek plněný rajčetem a cibulí

kebab – odkrajované plátky jehněčího (případně kuřecího) masa z grilu, podávané s opečenou zeleninou,

iskender kebab döner je kebab namáčený v jogurtu

köfte – mleté masové kuličky, sis köfte jsou z jehněčího

mucver – cukinová palačinka

mořské plody – nejčastěji chobotnice (ahtapod), oliheň (kalamár), krevety (karide), mušle (midye)

palamut – tuňák, jekerda – uzený tuňák

patlican salatasi – baklažánový salát

pilav – rýže (často např. s ořechovými nebo piniovými jádry)

pide – chlebová placka pokrytá masem, zeleninou a sýrem

pilič – grilované kuře

pitzola – jehněčí kotlety

tarama – kaviárová jogurtová pomazánka, často dochucená česnekem

tzatziki – jogurt s okurkou a česnekem

uskumru dolmavi – makrela plněná piniovými jádry

Ceny jsou orientační v závislosti na oblasti a sezóně.

V obchodě

pivo 0,3 l, limo = YTL 1,8

voda 1 l = YTL 1,0

mléko = YTL 0,6

chléb = YTL 1,5

máslo = YTL 0,3

sýr 1 kg = YTL 6

tvrdý salám 1 kg = YTL 13

vybrané ovoce 1 kg

- hroznové víno = YTL 1,0

- broskve, meruňky = YTL 0,5 - 0,7

- jahody = YTL 1,0

- meloun = YTL 0,5

vybraná zelenina 1 kg - rajčata = YTL 0,5

- okurky = YTL 0,5

- mrkev = YTL 0,5

- hlávkové zelí = YTL 0,5

Kurzy měny

Měna: turecká lira (TRY) = 100 kurusi

Orientační kurz: 1 lira = 3,33 CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Bohatou nabídku hotelů můžete využít jak přes cestovní kanceláře, tak i přímo na místě, lze si také zarezervovat pokoj dopředu, např. přes internet. Můžete si vybrat z celé škály hotelů, z nichž nejnižší kategorie je označena dvěma hvězdičkami. Pozor ale u této úrovně ubytování na možnou chybějící klimatizaci, ta je totiž zejména v sezóně a na jižním pobřeží vůbec, naprostou nutností. Pokud si vyberete hotel s třemi a více hvězdičkami, obvykle již bývá součástí komplexu i vlastní bazén a některé hotely vyšší kategorie vám nabídnou i slunečníky a lehátka na pláži zdarma. Nejnižší kategorie hotelů jsou cestovními kancelářemi nabízeny již od 8000Kč za týden pobytu, vč. letenky. Milovníci přepychu a vysokého standardu si také mohou přijít na své, ceny pak ale mohou být až mnohonásobně vyšší. Pokud budete hledat ubytování v hotelu sami přímo na místě, můžete sehnat pokoj již kolem 200Kč za noc.

Penziony v Turecku Bydlení v penzionech je vhodné především pro mladé, méně náročné cestovatele, kteří rádi ušetří a jsou ochotni se uskromnit. Dnes už ale najdete i penziony na velmi dobré úrovni a nebývá ani problém najít si ubytování na poslední chvíli, zejména v turisticky vyhledávanějších oblastech. Ubytování v tureckém penzionu se dá pořídit již za 150Kč na noc.

Tipy na výlety

Istanbul

Istanbul je kosmopolitní město. Nejzajímavější místa se dají navštívit na relativně malé ploše. Téměř všechny významné památky se nacházejí ve čtvrti Sultanahmet.

Hagia Sophia - chrám Boží moudrosti patří mezi nejznámější istanbulské stavby. Byzantský chrám, později osmanská mešita, dnes muzeum. Ženy zde nemusí chodit zahaleny, fotit se tu může bez blesku. Zkrátka víc než chrám je to muzeum zachycující vývoj využití této krásné stavby.

Modrá mešita - stojí hned naproti Hagia Sophii. Vevnitř se jiná barva než modrá skoro nevyskytuje. Jedná se o skutečnou mešitu, normálně zde probíhají motlitby. Zvláště ženy by měly mít na paměti, že se vyžaduje zahalení ramen, kolen a vlasů a samozřejmě vstup bez bot.

Velký bazar - je jedním z proslulých míst na nákupy. Tisíce obchůdků tvoří nekonečné bludiště, jež se skrývá nedaleko Istanbulské university. Existuje tu jen jedno pravidlo, jde-li člověk pořád nahoru, měl by se brzy dostat k hlavnímu východu.

Kappadocie

Kappadocie, to jsou především krásné skalní útvary, jež po staletí vytvářela větrná eroze. Krom těchto atypických skal jsou to i krásné kostely ve skalách a skalní či podzemní města. Turistickým centrem této oblasti je Göreme, malé městečko s muzeem pod širým nebem. V Kappadocii existuje několik stěžejních míst, které stojí za návštěvu…

Údolí Ihlara – bývalo útočiště křesťanů a ještě dnes tam můžete obdivovat kostely ve skalách.

Efes - Efes má dva vstupy, přičemž nejlepším řešením je jedním vstupem vstoupit a druhým vystoupit. Jednou z nejvýraznějších a nejznámějších zdejších památek je Celsova knihovna. Kousek od sebe tu najdete chrámy zasvěcené řeckým bohům a raně křesťanské chrámy. Nechybí tu ani krásný amfiteátr, či zbytky nekropole. Efes je neodmyslitelně spojen s jedním ze sedmi divů světa, Artemidiným chrámem. Ten se však nachází až na kraji nedalekého Selcuku, respektive poslední sloup, jež z něj zbyl.

Pamukkale a Hierapolis -Pamukkale znamená v překladu Bavlněný zámek. Toto božsky krásné místo zde vznikalo celá tisíciletí díky vysoce mineralizované vodě, která vyvěrá na vršku hory. Minerální voda utvořila za ta dlouhá léta krásná jezírka, která byla dříve přístupná ke koupání. Jezírka tvoří terasy, ve kterých se modře leskne vodní hladina.

Ankara Je hlavní město Turecka. Za návštěvu stojí určitě úžasné Chetitské muzeum, Ankarská Trója. Heroické město popsané v Illiadě. Kromě vykopávek pod širým nebem je zde velká maketa dřevěného koně a malé muzeum

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky