Turistické informace

Rumunsko


Všeobecné informace

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Jednotná nouzová linka 112 (policie, hasiči, záchranná služba) Pohotovost - Bukurešť 021962 (021 je předvolba pro Bukurešť, v případě volání z českého mobilního telefonu je nutné volat 0042021962) - Spitalul de Urgenta, Calea Floreasca 8 Informace – 118932

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

GMT + 2

Rumunsko má kontinentální podnebí. Nejdeštivějšími měsíci jsou květen a červen. Jaro je přitom nejvhodnější dobou pro návštěvu Dunajské delty. Nejtepleji zde bývá stejně jako u nás v červenci a srpnu, kdy průměrné denní teploty dosahují 27°C a nejvíce lidí se rekreuje u pobřeží Černého moře. V zimních měsících teplota klesá od 0 až k -5°C. Zima, která trvá od prosince do března, poskytuje ideální podmínky pro milovníky zimních sportů.

Popis země, geografické a statistické údaje

Obecné:
Originální název: Romania
Český název: Rumunsko
Užívaný název: Rumunsko
Anglický název: Romania
Rozloha: 237 500 km2
Poloha: 20°-29° v. d. a 43°-48° s. š.  
Reliéf: nejvyšší bod - Moldoveanu (2 544 m), nejnižší bod - Černé moře (0 m)   
Vodstvo: nejdelší řeka - Dunaj (2 850 km)
Klima: mírný pás, subtropický pás Biota: lesy mírného pásu, subtropická biota

Politika:
Hlavní město: Bukurešť (2 061 000 obyv.)
Další města (tis. obyv.): Konstanca 349, Iasy 340
Správní členění: 40 žup a obvod hl. města
Datum vzniku: 1877
Forma vlády: parlamentní  
Státní zřízení: republika
Členství: NATO, OSN, CEFTA, CE

Obyvatelstvo:
Počet obyvatel (2009): 22 215 421
Hustota zalidnění: 93,5 obyv./km2  
Národnostní složení: Rumuni 90 %, Maďaři 7 %, Romové 2 %, Němci
Náboženství: pravoslavní 87 %, katolíci 5 %  
 Úřední jazyk: rumunština

Ostatní:
Mezinárodní zkratka: ROM
Vstoupení do OSN: 1955
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): RO
Jízda: vpravo
Internetová doména: .ro

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Rumunska je +40 Mobilní operátoři: Vodafone, Orange, Cosmote a Zapp

Státní a církevní svátky - omezení

Státní svátky v Rumunsku (volno) - dle zákona č. 75/1996

1. a 2. ledna
první a druhý velikonoční den /pravoslavné Velikonoce jsou zpravidla později než katolické
1. května
1. prosince
25. a 26. prosince


Náboženské svátky (dny, kdy není volno, ale lidé spíš slaví, než pracují – není vhodná návštěva či služební cesta)

7. 01. (sv. Jan – Ion)
8. 03. – MDŽ
24. 04. (sv. Jiří – Gheorghe)
21. 05. (Konstantin a Helena)
15. 08. (sv. Marie)
6. 12. (sv. Mikuláše – Nicolae)

Dopravní předpisy, poplatky

Alkohol
V Rumunsku platí absolutní zákaz požívaní alkoholu před a při řízení motorového vozidla.

Denní svícení je povinné jen při jízdě mimo obec.
 
Pokuty:
Policie má právo dávat pokuty na místě. Úřady nemohou zabavit vozidlo, ale můžou zakázat řidiči jeho používání.

Pokuty se pohybují rozmezích od 2 do 100 bodů:
Každý bod představuje 10% minimální rumunské mzdy.

překročení rychlostního limitu – 6 až 20 bodů
jízda pod vlivem alkoholu - 9 až 20 bodů, zabavení ŘP na 90 dní
jízda na červenou 4 až 5 bodů, zabavení ŘP na 30 dní
nedání přednosti v jízdě 4 až 5 bodů
používání mobilního telefonu při řízení 4 až 5 bodů
nepoužití bezpečnostních pásů 2 až 3 body

Rumunskou dálniční známku nazvanou rovinieta musejí mít všechna vozidla, která užívají rumunské dálnice a silniční síť. Je k dostání na poštách a také na čerpacích stanicích Petrom. Její cena se liší podle doby platnosti, typu vozidla a jeho emisní kategorie.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

V Rumunsku je 153 359 km silnic.

Na silnicích nižších tříd je třeba počítat s nekvalitními povrchy. Na rumunských silnicích často hrozí střet s neosvětlenými koňskými povozy a volně pobíhajícími domácími zvířaty. Také můžete potkat vozidla ve velmi špatném technickém stavu.

Některé silnice na vyznačené na mapách jsou již dokonce nesjízdné a někdy pro řidiče i nebezpečné. Naplánujte si proto na cestu mnohem větší časovou rezervu, jelikož nevíte, kde se budete muset vracet a hledat jinou cestu. Jízdě v noci se raději vyhněte.

Poplatky, mýtné

Při průjezdu Rumunskem je třeba vlastnit platnou dálniční známku nejen na dálnicích, ale i při průjezdu ostatních silnic patřící do národní silniční sítě. V Rumunsku jsou dálniční známky určené nejen pro automobily do 3,5t, ale i pro autobusy a nákladní vozy nad 3,5t. Stejně jako například v Bulharsku však dálniční známky nejsou distribuovány jako klasické nálepky, ale jako elektronické dálniční známky s názvem Roviniete (poplatek je také nazýván silniční daň). Díky této skutečnosti lze známku kromě návštěvy oficiálních prodejních míst (OMV Petrom, SC Mol atd.), zakoupit také online. Kromě průjezdu silničních úseků je v Rumunsku zpoplatněn také přejezd některých mostů. V Rumunsku je kromě silničních úseků zpoplatněn také přejezd některých mostů. Jedná se o dva mosty přes Dunaj (Danube Bridge) a jeden most přes řeku mezi městy Fetesti a Cernavoda. Při změně registrační značky vozidla je možno požádat o úpravu záznamu respektive aktualizaci poznávací značky v databázi dálničních známek (Rovinieta). Za podání žádosti o změnu je účtován jednorázový poplatek 20 Lei + DPH. Formuláře pro žádost naleznete na webu cnadnr.ro.

Průměrné ceny PHM

Natural 95 - 1,06 EUR

Diesel - 1,08 EUR

Rychlostní limity

Rumunsko má tyto rychlostní limity:
    Dálnice max. 110/130 Km/h
    Mimo obec max. 100/90 Km/h
    Obec max. 50 Km/h
    S návěsem/TIR max. 90/80 Km/h

Doporučená pojištění vozidel

Hlavní silnice mají v Rumunsku moderní mezinárodní standard. Na silnicích je třeba dávat pozor na toulavé psy, domácí zvířata, zvěř a na vesnické povozy. Nezapomeňte si proto sjednat k povinnému ručení také havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Pro řízení vozidla v Rumunsku musíte vlastnit platný řidičský průkaz , technický průkaz, zelenou kartou a doklad opravňující k řízení vozidla Pokud budete v Rumunsku pobývat dlouhodobě, doporučujeme vyměnit český řidičský průkaz za průkaz rumunský z důvodu snadnějšího administrativního postupu v případě zadržení řidičského průkazu policií při spáchání dopravního přestupku. Bezpečnostní pásy Jejich použití je povinné na předních i zadních sedadlech, pokud je jimi auto vybaveno. Děti do 12 let nesmějí během jízdy sedět na předním sedadle. Bezpečnostní helmy: Pro řidiče a spolujezdce na motocyklu nad 50 ccm je povinná helma. Každé vozidlo (kromě motocyklů) musí být vybaveno výstražným trojúhelníkem a v případě nehody, poruchy apod. musí být použit. Povinná je autolékárnička a hasicí přístroj. Hloubka dezénu: Minimální hloubka drážky pneumatiky je 1,5 mm.

Půjčení auta

V Rumunsku si můžete půjčit auto např. na letištích nebo vlakových nádražích. V ceně bývají nelimitované kilometry, pojištění proti krádeži a havarijní pojištění. Nebývá však započteno 19% DPH. Aby vám vozidlo půjčili, musí vám být minimálně 24 let a musíte být majitelem řidičského průkazu minimálně 2 roky.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Alkohol V Rumunsku platí absolutní zákaz požívaní alkoholu před a při řízení motorového vozidla. Denní svícení je povinné jen při jízdě mimo obec. Pokuty: Policie má právo dávat pokuty na místě. Úřady nemohou zabavit vozidlo, ale můžou zakázat řidiči jeho používání. Pokuty se pohybují rozmezích od 2 do 100 bodů: Každý bod představuje 10% minimální rumunské mzdy. překročení rychlostního limitu – 6 až 20 bodů jízda pod vlivem alkoholu - 9 až 20 bodů, zabavení ŘP na 90 dní jízda na červenou 4 až 5 bodů, zabavení ŘP na 30 dní nedání přednosti v jízdě 4 až 5 bodů používání mobilního telefonu při řízení 4 až 5 bodů nepoužití bezpečnostních pásů 2 až 3 body

Pravidla parkování

Parkovat se smí pouze na pravé straně vozovky, co nejblíže chodníku nebo krajnici. Zóny s omezeným parkováním jsou vyznačeny čarami na okraji vozovky. Používají se parkovací hodiny nebo disky.

Na státních silnicích je stání zcela zakázáno.

Při průjezdu rumunským územím zásadně nedoporučujeme parkovat nebo přespávat v autech na neosvětlených, neoznačených parkovištích mimo města apod.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Do Rumunska je možno cestovat za jakýmkoli účelem, tzn. včetně turistiky. Česká republika je však nově od 7. listopadu 2021 zařazena na rumunském cestovatelském semaforu mezi červené země, tedy země s vysokým rizikem. Před vstupem do Rumunska je potřeba disponovat vyplněným příjezdovým formulářem a pokud se chce cestující vyhnout povinné 14-denní karanténě, je nutné mít očkovací certifikát/ certifikát o prodělaném onemocnění Covid-19 v posledních 180 dnech nebo PCR test ne starší 72 hodin. Negativní PCR test však opravňuje pobývat na území Rumunska pouze po dobu 3 dnů.

UPOZORNĚNÍ: Výše uvedené podmínky platí rovněž pro profesionální řidiče kamionové dopravy, kteří již nespadají do okruhu osob/ profesí s původní výjimkou z karanténních opatření.

Příjezdový formulář je možné vyplnit online v této podobě on-line příjezdový formulář nebo v tištěné podobě (rumunsko-anglická verze). Povinnost vyplnění formuláře platí vždy a pro všechny, kteří na území Rumunska vstupují, bez ohledu na skutečnost, jestli se na ně domácí 14-ti denní karanténa vztahuje či nikoliv. Doporučujeme formulář vyplnit před cestou, letecké společnosti mohou registraci kontrolovat. Vyplňuje se i v případě tranzitu.

Základním karanténním opatřením nadále zůstává nařízená 14-ti denní karanténa v místě deklarovaného pobytu. Rozhodujícím kritériem pro nařízení karantény je skutečnost, ze které země cestující do Rumunska přijíždí. Karanténa není při vstupu do Rumunska nařízena v následujících případech:

1) pro osoby, které přijíždí ze země na zeleném seznamu (platí i pro osoby, které pochází z ostatních zemí, avšak posledních 14 dnů souvisle pobývali v zemi ze zeleného seznamu)

2) osoby nacházející se v tranzitu na území Rumunska, pokud opustí toto území do 24 hodin od vstupu na území Rumunska

3) osoby, které předloží negativní test na SARS-CoV-2 provedený max. 72 hodin před nástupem do hromadného dopravního prostředku nebo před vstupem na území Rumunska Přijíždějící s testem ze žlutých států mohou v Rumunsku pobývat neomezeně dlouhou dobu. Cestující s testem přijíždějící z červených států mohou pobývat v Rumunsku pouze do 72 hod. (týká se cest z ČR).

4) osoby očkované proti SARS-CoV-2, pokud uplynulo alespoň 10 dnů od podání poslední dávky vakcíny

5) osoby, které za posledních 180 dní prodělaly onemocnění COVID-19 a u nichž uplynulo nejméně 14 dní od data potvrzení nákazy před vstupem do země, a prokáží to jedním z těchto dokumentů - pozitivní RT-PCR test k datu diagnózy, propouštěcí zpráva z nemocnice apod. (platí pro přijíždějící ze žlutých a červených států)

6) Výjimku z karanténních opatření mají děti do 6 let.

Kompletní výčet výjimek z karantény naleznete v příloze.

Pokud tranzitujete přes Rumunsko do jiné cílové země, je třeba dodržet časový limit 24 hodin na průjezd Rumunskem (test na Covid-19 není potřeba).

Telefonní linka na informační centrum pro cesty do zahraničí: 22 41 83 200.
Pondělí – pátek 8:00 – 16:00

Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

---------------------------------------------------

Upozorňujeme na větší množství volně se pohybujících psů jak ve městech, tak i mimo ně. Buďte opatrní, ročně je zaznamenáno několik stovek případů pokousání.

Není bezpečné směňovat peníze mimo oficiální směnárny nebo banky. Doporučujeme nenosit u sebe větší hotovost a věnovat pozornost osobním dokladům.

Hraniční přechody

Maďarsko (od severu k jihu)
Czengersima - Petea
Vallaj - Urziceni
Nyirábrány - Valea lui Mihai
Ártánd - Bors
Méhlkerék - Salonta
Gyula - Varsand
Battonya - Turnu
Nagalak - Nadlac
Kiszombor - Cenad


Srbsko a Černá Hora (od severu k jihu)
Srpska Crnja - Jimbolia
Vatin - Moravita
Kaludjerovo - Naidas
Kladovo - Iron Gates (Drobeta Turnu Severin)
Novi Sip - Portile de Fier


Bulharsko (od západu k východu)
Vidin - Calafat (trajekt)
Oryahovo - Bechet (trajekt)
Svistov - Zimnicea (trajekt)
Russe - Giurgiu
Silistra - Kalarasi
Kardam - Negru Voda
Durankulak - Vama Veche
Vstupem do EU přestaly existovat.


Ukrajina (od severu k jihu)
Porubnoje - Siret
Reni - Galati
Djakove – Halmeu


Moldávie (od severu k jihu)
Cahul - Galati
Leuseni - Albita
Bianesti - Stefanesti

Letiště

•    Arad (ARW)
•    Bacau (BCM)
•    Bukurešť - Baneasa (BBU)
•    Bukurešť - Otopeni International (OTP)
•    Craiova (CRA)
•    Iasi (IAS)
•    Kluž Cluj Napoca (CLJ)
•    Kogalniceanu - Constanza (CND)
•    Oradea (OMR)
•    Salcea (SCV)
•    Satu Mare (SUJ)
•    Sibiu (SBZ)
•    Tautii Magheraus (BAY)
•    Temešvár (TSR)
•    Tirgu Mures (TGM)

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Od vstupu Rumunska do EU platí v této oblasti předpisy EU.

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do Rumunska na základě platného cestovního pasu nebo platného občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Rumunska.

V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

Pokud máte v úmyslu na území Rumunska pobývat maximálně 3 měsíce, není nutné vyřizovat žádné další formality.


V případě, že se občan EU chce na území Rumunska zdržet déle než 3 měsíce, musí se do 90 dnů od vstupu přihlásit na nejbližším útvaru cizinecké policie a zároveň splnit jednu z následujících podmínek účelu pobytu: zaměstnání, nebo samostatná výdělečná činnost, finanční nezávislost a zdravotní pojištění, studium, sloučení rodiny. Na základě níže předložených dokladů bude občanům EU vydáno ještě týž den tzv.potvrzení o registraci. Stejně tomu bude i u rodinných příslušníků-občanů EU. Rodinným příslušníkům, kteří nejsou občany EU bude vydáno pouze potvrzení s platností do doby vydání pobytové karty. Lhůta k jejímu vydání činí 90 dnů.
Místem, kde se občané EU a jejich rodinní příslušníci musí k pobytu přihlásit, resp. požádat o vydání registračního potvrzení, je tzv. OFICIUL ROMAN PENTRU IMIGRARI /cizinecká policie/. V Bukurešti sídlí na adrese: str. Nicolae Iorga 23, sector 1. Mimo Bukurešť jsou sídla cizinecké policie ve všech župních městech.

Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas, platnost
zápisů, které byly provedeny do tohoto data, končí.

Sebou potřebujete rodný list dítěte, Váš občanský průkaz
a 100 Kč na poplatek za zhotovení pasu. Dítě musíte vzít sebou,
fotografie se pořizují na místě.

Před začínající sezónou letních dovolených doporučujeme
obrnit se trpělivostí, na úřadech bývají několikahodinové
fronty.

Pas se vydává ve lhůtě 30 dnů.

Rozdílnosti

Velmi často se můžete v Rumunsku setkat se žebráním (hlavně na východě země a v Bukurešti). Na jedné straně jde o výsledek neutěšené sociální situace, ale na druhé straně také o dobře organizovanou „živnost“ především občanů romského původu. Skrytou formou žebrání je také nabízení různých drobných služeb, které zpravidla nikdo nechce (jako např. natankování benzinu, mytí skel u aut, prodej různých drobností apod.), a poté vyžadování odměny. V těchto případech je nutno velmi důrazně nabízené služby odmítnout – např. „nu doresc nimic“ (česky – nic nechci). Poskytovatelé těchto služeb jsou většinou velmi neodbytní, ale ne agresivní.

Pobytové informace

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Před cestou do Rumunska si zařiďte Evropský průkaz zdravotního pojištění, vydávaný mateřskou zdravotní pojišťovnou. Zdravotní péče se vztahuje pouze na akutní zdravotní problémy a nepokrývá např. nadstandardní zdravotní péči nebo repatriaci do ČR. Doporučujeme sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Jednotná nouzová linka    112
  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Rumunská kuchyně
Rumunská kuchyně je silně ovlivňována okolními balkánskými zeměmi. Je velmi pestrá, sytá a také pikantní. Typickou zeleninou je pórek, lilek a paprika, hojně se připravují sladkovodní i mořské ryby. Oblíbenými druhy ryb jsou jeseteři, kapři, sledi a fogoši, kteří se upravují obvykle vařením, dušením nebo pečením. Specialitou z oblasti delty Dunaje je kapr na grilu. Často se používá maso skopové, hovězí, vepřové i zvěřina, které se většinou upravují na rožni nebo na dřevěném uhlí na roštu, tzv. grataru. Z hovězího se připravuje například „mitetei“, což je obdoba čevapčiči. Sekané maso s rýží ve vinném nebo zelném listu se nazývá „sarmale“. Mezi drůbeží speciality patří kuře na smetaně. Další specialitou je kapusta „a la Cluj“, což je směs kapusty nasekané nadrobno s mletým masem, podávaná s kysanou smetanou. Koření se převážně čerstvými bylinkami a hojně se užívá mletá paprika i samotné paprikové lusky. Nejčastější přílohou jsou vařené brambory nebo rýže a všelijaké druhy zeleniny. Ta se upravuje vařením, dušením na másle, zapékáním nebo dokonce plněním různými náplněmi. V Rumunsku se často vaří polévky, které mohou být buď nakyslé, nebo v létě osvěžující chlazené. Kyselé polévky „čorby“ se připravují z ryb, masa a zeleniny a zahušťují se vaječnými žloutky. Kyselost jim dodává šťáva z kvašeného zelí či citrónová šťáva. Rumuni mají rádi sladké, někdy až přeslazené zákusky – dobrým příkladem je orientální chalva. Vyhledávaným dezertem jsou také pirožky a tvarohové dortíky. Specialitou rumunské kuchyně je zelenina nakládaná v dřevěném soudku, který je vytřený česnekem a také kandované ovoce.

Rumunské restaurace
Pokud si zajdete na oběd do některé z kvalitních rumunských restaurací, dostanete menu v obvyklém sledu. Nejdříve předkrm, neboli gustare, který se může skládat z kaviáru, plněných oliv, uzených kousků ryb a různých druhů sýra. Následuje hlavní předkrm ve formě plněných vajec, rajčat, zeleninových salátů s majonézou, upravených husích jater s nakládanými slanými okurkami. Dále následuje polévka a po ní hlavní chod. Když si v restauraci objednáte rybu či nějaké maso, je zvykem, že vám kuchař před přípravou přinese ukázat, z čeho bude pokrm zhotoven. Spropitné se od vás bude očekávat jen v lepších restauracích a přímořských letoviscích. Mimo hlavní město se spropitné běžně nedává..

Rumunské nápoje
Rumunsko proslavila hlavně výborná vína, jako je Murfatlar, Feteasca, Pinot Noir, Cabernet, Benátský ryzlink nebo i u nás kdysi hojně prodávaný Muscat Otonel. Rumuni si však víno ředí studenou sodovkou a pijí ho na ex. Oblíbeným destilátem je koňak „cujka“, jenž se podobá naší slivovici. Za národní nápoj je však považována švestková brandy „tzuika, které se vyrábí několik druhů. Rumuni vaří také poměrně dobré a levné pivo, které byste měli určitě ochutnat. V létě se připravuje Mazgram, který se podává ve vysoké sklenici, naplněné zčásti ledem a je doplněný silnou černou kávou a práškovým cukrem.

Kurzy měny

1 Rumunský nový leu (RON) = 100 bani

Orientační kurz: 1 nový leu = 5,46 CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Hotely:

V Rumunsku jsou klasifikované podle pětihvězdičkové stupnice v závislosti na vybavení a úrovni poskytovaných služeb. Kvalitní služby nabízejí zejména hotely ve větších městech. Průměrná cena ubytování v tříhvězdičkovém hotelu je 25-40 eur za osobu a noc. Rezervace na adrese NTO Carpati, Bd. Magheru 7, Bucharest 1, tel.: 0040 16 145 160 (pondělí až pátek 8-19.30 hod., sobota 8-14.30 hod.).

Hostely:

Bližší informace o ubytování v mládežnických ubytovnách je možné obdržet u Youth Hostel Romania, 3400 Cluj-Napoca, Str. Clabucet 2/69, tel.: 0040 64 186 616, e-mail: hr@mail.dntcj.ro

Většina z asi 150 rumunských kempů má sezonní provoz od června do září. Jejich vybavení se liší, ale nejlepší z nich mají kromě tekoucí vody také umývárny a sprchy s teplou vodou a dobře vybavené toalety. Běžně v nich jsou také elektrické přípojky, obchod s potravinami, restaurace nebo snack bar. Přímořské kempy a kempy kolem velkých měst mají obvykle také směnárnu a bistro. K pronajmutí bývají i chatky. Cenové rozpětí za osobu a noc ve stanu se pohybuje od 2 do 7 eur, v chatce od 4 do 13 eur. Mezinárodní karta CCI v Rumunsku neplatí! Další potřebné informace: National Tourist Office Carpati, Bd. Magheru 7, Bucharest 1, tel.: 0040 13 14 51 60.

Kempování ve volné přírodě je možné, ale příliš se nedoporučuje.

Tipy na výlety

Bukurešť
Rumunské hlavní město není zrovna turistickým lákadlem číslo jedna, přesto má své osobité kouzlo. Bukurešť je politickým, kulturním a hospodářským centrem země. Jelikož se v ní nachází hlavní rumunské letiště a všechna mezinárodní autobusová a vlaková nádraží, je také nejdůležitějším dopravním uzlem země.
Dominantou města je budova monumentálního Domu národů, kde dnes sídlí rumunský parlament a nachází se v něm centrum kongresové turistiky. Stavba tohoto Paláce parlamentu je po americkém Pentagonu druhou největší budovou na světě. Za návštěvu stojí Národní historické muzeum a Národní muzeum umění, nazývané také Skanzen, který představuje zajímavý etnografický park pod širým nebem.

Temešvár
Město Temešvár se rozkládá poblíž hranic s Maďarskoem a pyšní se  množstvím památek z doby Rakouska – Uherska.


Karpaty
Do Rumunska turisté míří často právě kvůli horám, Rumunské Karpaty jsou totiž druhým nejvyšším pohořím v Evropě a v Rumunsku zabírají téměř třetinu území. Karpaty mohou turistům nabídnout  spoustu nedotčených pohoří, horských jezer,  jeskyní a stezek kde za celý den nemusíte potkat ani človíčka. Karpaty jsou rovněž vyhledávaným cílem lyžařů.


Sinaia
Rumunské zimní středisko a lázně Sinaia bývá často nazýváno  „Perlou Karpat“. Lázeňské město se zaměřuje na léčbu neurózy, žaludečních a ledvinových chorob a na rekondiční programy. V oblasti je rovněž množství značených turistických stezek.

Dunajská delta
Tato jedinečná oblast se stala vyhledávaným cílem turistů z celého světa zejména kvůli své kráse a bohatství živočišné a rostlinné říše. K vidění je zde přes 1200 druhů rostlin a více než 3400 druhů živočichů, mnohé jsou chráněné zákonem. Vstup do některých zón je proto možný jen s povolením Správy rezervace biosféry v Dunajské deltě.


Constanta
Největší rumunský přístav u pobřeží Černého moře je zároveň vyhledávaným turistickým letoviskem.

V Rumunsku připravuji novou turistickou atrakci – „Rudou stezku", která turisty provede ve šlépějích někdejšího komunistického diktátora Nicolae Ceauşeska a jeho manželky Eleny. Tzv. Rudá stezka zavede turisty k rezidencím, které pár obýval, ale také na místo, kde byl tehdejší prezident s manželkou den po Štědrém dnu roku 1989 po krátkém procesu odsouzen za genocidu k trestu smrti a ihned popraven. Poslední průzkum veřejného mínění ukazuje, že 84 procent Rumunů Ceauşeskovu popravu neschvaluje a 70 procent dotázaných by chtělo stíhat osoby odpovědné za rozsudek smrti. Na 41 procent obyvatel země by nyní Ceauşeskovi dalo svůj hlas coby kandidátovi na prezidenta. Průzkumu se zúčastnilo 1 460 osob.


Sociologové nostalgii po diktátorovi zdůvodňují loňskou exhumací ostatků. Odborníci tehdy na základě genetických testů zjistili, že diktátor je skutečně pohřben na bukurešťském vojenském hřbitově Ghencea. Pro nedostatek vzorků DNA se ale nepodařilo určit, zda žena pohřbená spolu s Ceauşeskem je opravdu jeho manželka Elena. Ceauşescu vládl v Rumunsku 25 let, na konci roku 1989 ho ale moci zbavila revoluce. Změnu režimu zde provázela na rozdíl od jiných východoevropských států vlna násilí. Při střetech mezi demonstranty a vládními jednotkami v prosinci 1989 zahynulo zhruba 1 100 lidí.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky