Turistické informace

Řecko


Všeobecné informace

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Tísňové volání: 112 Tísňové volání policie: 100 Tísňové volání záchranky: 116 Tísňové volání hasičů: 199 Pro požár v lese: 1591 Pobřežní hlídka: 108 Drogy: 109 Policie pro turisty: 171 Sociální pomoc v nouzi: 197

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

GMT + 2

Řecko je zemí s typickým středomořským podnebím, které se vyznačuje většinou bezoblačnouoblohou a teplotami v létě kolem 30°C. Zimy tu bývají mírné, ale zato často deštivé. Obzvláštěvysoké teploty bývají na jihu země, např. na Krétě nebo Kykladech, kde se teploty mohou vyšplhat až ke 40°C.

Popis země, geografické a statistické údaje

Obecné:
Originální název: Elliniki Dhimokratia
Český název: Řecká republika
Užívaný název: Řecko
Anglický název: Greece
Rozloha: 131 940 km2
Poloha: 20°-28° v. d. a 35°-42° s. š.  
Reliéf: nejvyšší bod - Olympus (2 917 m), nejnižší bod - Středozemní moře (0 m)  
Vodstvo: nejdelší řeka - Evros (526 km)
Klima: subtropický pás Biota: subtropická biota

Politika
Hlavní město: Atény (772 000 obyv.)
Další města (tis. obyv.): Soluň 384, Pireus 183
Správní členění: 51 okresů a 1 auton. Region
Datum vzniku: 1830
Forma vlády: parlamentní
Státní zřízení: republika
Členství: EU, NATO, OSN, CE, OBSE, OECD

Obyvatelstvo:
Počet obyvatel (2009): 10 737 428
Hustota zalidnění: 81,4 obyv./km2
Národnostní složení: Řekové 98 %, Makedonci, Turci, Albánci
Náboženství: pravoslavní 98 %
Úřední jazyk: řečtina

Ostatní:
Mezinárodní zkratka: GRC
Vstoupení do OSN: 1945
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): GR
Jízda: vpravo
Internetová doména: .gr

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Řecka je + 30 Mobilní operátoři: Vodaphone, CosmOTE a TIM

Státní a církevní svátky - omezení

Státní svátky, církevní svátky
Den nezávislosti (25. březen) – připomíná datum 25. 3. 1821, kdy byl zahájen národně osvobozenecký boj proti turecké nadvládě.

Den „OCHI“ (v překladu Den „NE“, 28. říjen) – připomíná řecké odmítnutí italského ultimáta požadujícího „právo vstupu a přechodu“ italských fašistických vojsk, kterým byla dne 28. 10. 1940 zahájena řecko-italská válka.


Další svátky:
Nový rok (1. leden)
Svátek práce (1. květen)


Náboženské svátky, které jsou současně dny pracovního klidu:

Svátek „Theofania“ spojený s „žehnáním vod“ (6. leden)
Velký pátek a Velikonoční pondělí (termín dle pravoslavného kalendáře), kterým předchází 40 dní předem tzv. „Čisté pondělí“ a následuje za 40 dní den „Ducha svatého“
Svátek Panny Marie (15. srpen)
Vánoce (25.–26. prosinec)

Dopravní předpisy, poplatky

Alkohol:
Tolerance je v Řecku do 0,5 promile alkoholu v krvi. Pro motocyklisty, dále pro řidiče začátečníky (kteří vlastní řidičský průkaz méně než 2 roky) a také pro profesionální řidiče je tolerance snížena na 0,2 promile alkoholu v krvi.

Potkávací světla se používají za dne jen za zhoršené viditelnosti. Ve městech platí zákaz používat dálková světla.

Pokuty:
POZOR - pokuty v Řecku jsou velmi vysoké a obvykle pevně stanovené, nelze tedy smlouvat. V případě zaplacení pokuty do cca týdne se platí jen polovina.


Pro ukázku uvádíme pár přestupků:
Porušení zákazu parkování / parkování na špatném místě - 80 Euro
Nezastavení na značce STOP - 700 Euro
Překročení rychlosti dle místa a výše až do: 350 Euro
Nepoužití bezpečnostních pásů řidičem, řidič zaplatí - 350 Euro
Nepoužití bezpečnostních pásů - každý spolujezdec zaplatí 350 Euro
Pokud řidič bezpečnostní pás má, ale spolujezdci nemají, zaplatí řidič za každého 80 Euro
Řidič moto nemá přilbu, řidič zaplatí 350 Euro
Spolujezdec nemá přilbu, spolujezdec zaplatí 350 Euro
Řidič přilbu má, spolujezdec ne - řidič zaplatí 80 Euro
Telefonování z mobilu za jízdy 100 Euro
Jízda na červenou - 700    Euro
Přejetí dvojité bílé čáry / předjíždění - 700 Euro
Parkování na rychlostní silnici - 700 Euro


Pokuta za parkování je v Řecku 80 euro. Pokud lísteček vezmete a zajdete s ním na poštu, zaplatíte jen 50%, tedy 40 euro. Pokud pokutu nezaplatíte, vyžádá si policie od půjčovny vaší smlouvu, kde jsou opsané údaje z vašeho řidičského průkazu a řeší to přes policii naší (je to v rámci EU, stejně jako třeba přestupky v Německu či Rakousku). Najdete-li tedy za stěračem růžový lístek, raději ho nezahazujte, ale zajděte na poštu a zaplaťte.
            

Často dochází k předjíždění zleva doprava bez předchozího upozornění

Především na vesnických cestách můžete potkat stáda přecházejících zvířat.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

V Řecku je 117 000 km silnic.

Při cestování po Řecku autem pamatujte na to, že značení místních silnic není dostatečné a bez kvalitní mapy se neobejdete. Nápisy u hlavních silnic bývají v řečtině i latince, na vedlejších silnicích jsou však výhradně v řečtině.

Poplatky, mýtné

Jelikož se v Řecku o provoz dálničních úseků i výběr mýtného stará asi 6 různých společností, je zde situace kolem mýtných poplatků komplikovanější než v ostatních evropských státech. Jednotlivé společnosti nezajišťují jen výstavbu a opravu dálničních úseků, ale také výběr mýtného. Dálniční poplatky jsou od řidičů motocyklů, vozidel do i nad 3,5t vybírány při každém průjezdu mýtnou branou. Kromě poplatků za průjezd dálnic je zpoplatněn také průjezd některých mostů a tunelů, jedná se o most Charilaos Trikoupis (Rio – Antirio) a podmořský tunel Aktio – Preveza. Ti, kteří přes Řecko projíždějí častěji, mohou využít některý ze systému pro automatickou platbu mýtného. V Řecku je kromě dálničních úseků zpoplatněn také průjezd některých větších mostů a tunelů. Rozpis jednotlivých míst včetně cen poplatků za průjezd naleznete v níže uvedené tabulce. Dálniční poplatky jsou při průjezdu mýtnou branou standardně vybírány obsluhou v hotovosti. V některých případech může být mýtné zaplaceno prostřednictvím mincovního automatu či kreditní karty. Pro ty, kteří přes placené úseky projíždí častěji, je připravena možnost využít automatického mýtného systému. Více o tomto zařízení naleznete v následujícím odstavci. V Řecku je, oproti ostatním státům, problematika automatického výběru dálničních poplatků trochu složitější. Problém tkví ve skutečnosti, že v Řecku je několik provozovatelů soukromých dálnic, přičemž každý využívá jiný systém. Jedná se o dálniční úseky a systémy Aegean Motorway (eWay), Attiki Odos (e-Pass), Moreas (e-Pass), Nea Odos (FastPass), Olympia Odos (Olympia Pass) a most Rio - Antirio (e-Pass). Momentálně se pracuje na rozšíření projektu s názvem GRITS - Greek Interoperable Tolling Systems, který zajišťuje vzájemnou kompatibilitu, respektive přenosnost, zařízení pro sledování projetých mýtných bran. Momentálně lze výhod Greek Interoperable Tolling Systems využívat na dálnicích Attiki Odos, Aegean Motorway, Moreas, Olympia Odos a při přejezdu mostu Rion-Antirion.

Průměrné ceny PHM

Natural 95 - 1,55 EUR

Diesel - 1,34 EUR

Rychlostní limity

V Řecku platí tyto rychlostní limity:

Motocykly: v obci 40 km/h, mimo obec 70 km/h, na dálnici 90 km/h

Osobní vozy: v obci 50 km/h, mimo obec 90, na vybraných úsecích 100 km/h (s přívěsem 80 km/h), na dálnici 130 km/h (s přívěsem 90 km/h)

Doporučená pojištění vozidel

Kvalita Řeckých silnic není příliš dobrá. Pokud se do Řecka chystáte cestovat autem, doporučujeme Vám sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112 Policie 100

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Řidiči mohou používat platný národní řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz není řeckými orgány vyžadován. Nadále je vyžadován technický průkaz a zelená karta, jako doklad o pojištění vozidla. Při cestě vlastním autem je nutností zelená karta. Motocyklista a jeho spolujezdec musí mít ochrannou přilbu. U automobilů je na předních sedadlech povinnost používat bezpečnostní pásy. Pokud je někdo ze zdravotních důvodů osvobozen od používání bezpečnostních pásů, musí mít při sobě lékařské potvrzení s překladem do řečtiny. Dětem do od 3 let a do 150 cm je zakázáno sedět při jízdě na předním sedadle, musí používat dětský zádržný systém. Všechna vozidla musí být vybavena výstražným trojúhelníkem, který musí být v případě poruchy umístěn 100 m za vozidlem. Všechna vozidla musí být vybavena hasicím přístrojem. Sněhové řetězy mohou být používány v případě, že vozovka je pokryta sněhem či ledem.

Půjčení auta

V Řecku působí mezinárodní autopůjčovny jako Avis nebo Hertz, které mají pobočky po celé zemi, pronajmout auto si však můžete i u místních společností a pravděpodobně si sjednáte i levnější cenu. Pronájem auta je v Řecku je snadná záležitost, stačí vám pouze řidičský průkaz, počítejte však s poměrně vysokými poplatky (1000 – 3000 Kč za den). Minimální věk je 21 let. Na kratší výlety se můžete vydat na mopedech nebo motocyklech, které jsou běžně k pronajmutí v turistických centrech. Cena pronájmu se pohybuje kolem 500 Kč za den. K jízdě na motocyklu je nutná ochranná helma, většina půjčoven vám jí poskytne v ceně pronájmu.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Alkohol: Tolerance je v Řecku do 0,5 promile alkoholu v krvi. Pro motocyklisty, dále pro řidiče začátečníky (kteří vlastní řidičský průkaz méně než 2 roky) a také pro profesionální řidiče je tolerance snížena na 0,2 promile alkoholu v krvi. Potkávací světla se používají za dne jen za zhoršené viditelnosti. Ve městech platí zákaz používat dálková světla. Pokuty: POZOR - pokuty v Řecku jsou velmi vysoké a obvykle pevně stanovené, nelze tedy smlouvat. V případě zaplacení pokuty do cca týdne se platí jen polovina. Pro ukázku uvádíme pár přestupků: Porušení zákazu parkování / parkování na špatném místě - 80 Euro Nezastavení na značce STOP - 700 Euro Překročení rychlosti dle místa a výše až do: 350 Euro Nepoužití bezpečnostních pásů řidičem, řidič zaplatí - 350 Euro Nepoužití bezpečnostních pásů - každý spolujezdec zaplatí 350 Euro Pokud řidič bezpečnostní pás má, ale spolujezdci nemají, zaplatí řidič za každého 80 Euro Řidič moto nemá přilbu, řidič zaplatí 350 Euro Spolujezdec nemá přilbu, spolujezdec zaplatí 350 Euro Řidič přilbu má, spolujezdec ne - řidič zaplatí 80 Euro Telefonování z mobilu za jízdy 100 Euro Jízda na červenou - 700 Euro Přejetí dvojité bílé čáry / předjíždění - 700 Euro Parkování na rychlostní silnici - 700 Euro Pokuta za parkování je v Řecku 80 euro. Pokud lísteček vezmete a zajdete s ním na poštu, zaplatíte jen 50%, tedy 40 euro. Pokud pokutu nezaplatíte, vyžádá si policie od půjčovny vaší smlouvu, kde jsou opsané údaje z vašeho řidičského průkazu a řeší to přes policii naší (je to v rámci EU, stejně jako třeba přestupky v Německu či Rakousku). Najdete-li tedy za stěračem růžový lístek, raději ho nezahazujte, ale zajděte na poštu a zaplaťte. Často dochází k předjíždění zleva doprava bez předchozího upozornění Především na vesnických cestách můžete potkat stáda přecházejících zvířat.

Pravidla parkování

Kromě obvyklých míst, kde je parkování zakázáno, je třeba znát a respektovat místní odchylky. V porovnání s českými poměry zaujme například zákaz parkování v ochranné třímetrové zóně kolem hydrantů. Naštěstí mají turisté v Aténách vyhrazena parkovací místa, krátkodobě tam lze parkovat také karavany. V hlavním městě je zakázáno stát v takzvané zelené zóně. Také tam se však občas najdou místa, kde je možné použít parkovací disky. Parkovací poplatky se v různých městech liší, intervaly jsou vesměs od 30 minut až po tři hodiny. Botičky se v Řecku nenasazují, ale ze špatně zaparkovaných vozidel policisté odebírají značky.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

PODMÍNKY PRO VSTUP NA ÚZEMÍ ŘECKA:

     A) Registrace před vstupem - Passenger Locator Form (PLF)

Každý cestující bez ohledu na věk, výchozí destinaci, státní příslušnosti a způsob příjezdu musí nejpozději před vstupem do země vyplnit v angličtině a odeslat oficiální elektronický formulář, tzv. Passenger Locator Form - PLF, který je k dispozici na řecké vládní platformě https://travel.gov.gr/#/, kde uvede všechny plánované pobyty, přesuny a kontakty v GR (včetně PSČ), jakož i kontaktní osobu pro případ onemocnění. Po vyhodnocení formuláře obdrží zpravidla obratem individuální QR kód, kterým se musí (v elektronické nebo tištěné podobě) prokázat při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území GR. Spolucestující děti do 18 let se vpisují do PLF formuláře jednoho z rodičů nebo rodina s dětmi vyplní jeden společný PLF formulář.

Řecké úřady upozorňují, že QR kód je součástí cestovního dokladu a cestující bez něj nemá být vpuštěn na palubu lodi, letadla či autobusu (dle příslušné směrnice je přepravní společnost v případě nedodržení odpovědná za repatriaci cestujícího do výchozí destinace na vlastní náklady) ani na území GR (bylo potvrzeno i v případě zahraničního diplomata), porušení je pokutováno (500 EUR).

    B) Povinnost doložit bezinfekčnost

Všichni cestující starší 12 let (bez ohledu na státní příslušnost, výchozí destinaci a způsob vstupu do země) musí při vstupu do země prokázat bezinfekčnost jedním z níže uvedených dokladů:

a. Oficiálním národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění koronavirem Covid-19, pokud byla vakcinace završena nejméně před 14 dny (upozorňujeme, že do té doby nebude certifikát uznán.). Certifikát musí obsahovat jméno a příjmení uvedené v pase, typ použité vakcíny, počet dávek a datum jejich provedení.

Řecké úřady uznávají za účelem vstupu do země následující vakcíny: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Novavax, Johnson + Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

b. Potvrzením o negativním PCR testu provedeném výtěrem z nosohltanu nebo hltanu (nikoliv ze slin nebo kloktáním) nejdéle 72 hodin před překročením hranice nebo od 21. 6. 2021 o negativním antigenním testu provedeném nejdéle 48 hodin před překročením hranice v akreditované laboratoři země původu nebo tranzitu. Potvrzení negativní diagnózy musí obsahovat jméno a příjmení tak, jak je uvedeno v cestovním dokladu, a musí být předloženo v originále v tištěné nebo elektronické formě (doporučujeme, aby potvrzení obsahovalo rovněž číslo cestovního dokladu).

Upozorňujeme, že řecké úřady uznávají PCR testy provedené výtěrem z nosohltanu nebo krku (hltanu), příslušná vládní vyhláška však neuznává testy provedení ze slin nebo kloktáním.

c. Potvrzením o prodělaném onemocnění covid-19, které bylo vystaveno 30 dnů po prvním pozitivním PCR/Rapid Ag testu provedeném v akreditované laboratoři země původu nebo tranzitu. Potvrzení musí být vystaveno orgánem veřejné správy dle místní legislativy, musí obsahovat jméno a příjmení tak, jak je uvedeno v cestovním dokladu, a je platné 180 dnů od data prvního (pozitivního) testu.

Všechny uvedené dokumenty musí být vystaveny v anglickém, francouzském, německém, italském, španělském nebo ruském jazyce.

d. Doklady o ukončené vakcinaci podle bodu a), o negativním testu podle bodu b) a o prodělané nemoci podle bodu c) se prokazují rovněž Digitálním COVID certifikátem EU (EU Digital COVID Certificate) vystaveným Ministerstvem zdravotnictví ČR. -> VZOR  EU DCC

Cestující  bez jednoho z výše uvedených typů potvrzení o bezinfekčnosti nemá být vpuštěn na palubu letadla, lodi, autobusu či vlaku ani na území Řecka.

Řecká vláda si vyhrazuje právo podmínky vstupu do země a opatření kdykoliv upravit nebo změnit podle vývoje epidemiologické situace v Řecku nebo ve výchozích zemích, odkud cestovatelé přijíždějí. Doporučujeme, aby cestovatelé průběžně sledovali aktualizovaná cestovní doporučení řecké vlády na oficiální platformě https://travel.gov.gr/ nebo tyto webové stránky velvyslanectví a řídili se jimi. Cestovatelé si musí být vědomi toho, že stav globální pandemie nadále trvá, a pro pobyt v Řecku musí počítat se změnou epidemiologické situace a příslušných opatření, sledovat vývoj situace a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, cestovním pojištěním kryjícím uvedená rizika nebo vlastními finančními prostředky. Musí rovněž počítat s omezeními (izolace, karanténa) v případě pozitivního testu a onemocnění na Covid-19 v průběhu pobytu v Řecku.

     C) Testování na hranicích a karanténa

Cestující ze všech destinací mohou být při příjezdu do Řecka podrobeni kontrolním antigenním rychlotestům na Covid-19 a jsou povinni tyto testy strpět. Odmítnutí podstoupit kontrolní test nebo pozitivní výsledek kontrolního testu mohou být důvodem k odepření vstupu do země.

Testovaní cestující musí vyčkat na místě až do oznámení výsledku kontrolního rychlého antigenního testu. V případě pozitivního výsledku musí zůstat 10 dnů v karanténě v úřady určeném hotelu - další informace v kap. 3. OPATŘENÍ). Karanténa je ukončena poté, co na konci stanovené lhůty bude proveden PCR test. Tato povinnost se může vztahovat i na jeho nejbližší spolucestující (rodinu, přítele). Porušení se trestá pokutou 5.000 EUR. Cestující testovaní na pozemní hranici nebudou v případě pozitivity vpuštěni do země.

Telefonní linka na informační centrum pro cesty do zahraničí: 22 41 83 200.
Pondělí – pátek 8:00 – 16:00

Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

-----------------------------------

Bezpečnostní situace v Řecku odpovídá standardu jiných zemí EU.

Doporučuje se opatrnost při ochraně osobních věcí, zvláště cestovních dokladů a finančních prostředků, a to zejména na místech se zvýšenou koncentrací turistů či lidí (např. nádraží, letiště, obchodní domy, turisticky atraktivní místa, velké kulturní akce).

Převoz a přechovávání i malého množství drog je často trestáno dlouholetým vězením. Nošení nože nebo slzného spreje je posuzováno jako nepovolené ozbrojování.
 
 Nedoporučuje se cestovat do vojensky citlivých oblastí podél řeckých hranic.

Při plavbě na jachtách, člunech a vodních skútrech je zakázáno požívat alkohol, což se vztahuje nejen na kormidelníka plavidla, ale na všechny členy posádky.

Je rovněž povinností informovat přístavní policii v případech, kdy je v plánu vzdálit se s plavidlem z přístavu na dobu delší než 2 hodiny.
Pro řízení plavidel je třeba disponovat příslušným povolením. Pro bližší informace se doporučuje kontaktovat přístavní policii.
Všichni členové posádky plavidel jsou povinni mít plavecké vesty a sedět pouze na k tomu vyhrazených místech.

Jízda na vodních skútrech je povolena pouze mimo oblasti vyhrazené plavcům. Zároveň je možné na nich jezdit ne blíže než 300 metrů a ne dále než 700 metrů od pobřeží. V časovém intervalu od 14:00 do 17:00 hod. platí zákaz jízdy na vodních skútrech.

Potápění s přístroji je možné jen na zvláštní povolení a jen v některých oblastech.

Hraniční přechody

Makedonie
Doirani - Dojran
Evzoni - Gevgelija
Niki – Bitola


Bulharsko
Promahonas - Koulata
Ormenio - Svilengrad
Thermes - Zlatograd
Drama - Goce Dolcev


Albánie
Kakavia


Turecko
Kastanies - Edirne
Kipi -Ipsala

Letiště

•    Alexandrupoli Dimokritos (AXD)
•    Astypalaia Island (JTY)
•    Atény (ATH)
•    Chania (CHQ)
•    Chios (JKH)
•    Ikaria Island (JIK)
•    Ioánnina (IOA)
•    Iraklion (HER)
•    Kalamata (KLX)
•    Kalymnos Island (JKL)
•    Karpathos (AOK)
•    Kasos (KSJ)
•    Kastelorizo (KZS)
•    Kavala (KVA)
•    Kefallinia - Kefalónie (EFL)
•    Kithira (KIT)
•    Korfu (CFU)
•    Kós (KGS)
•    Leros (LRS)
•    Limnos (LXS)
•    Milos (MLO)
•    Mytilene (MJT)
•    Mýkonos (JMK)
•    Naxos Is (JNX)
•    Patras - Araxos (GPA)
•    Preveza / Lefkáda - Aktion (PVK)
•    Páros (PAS)
•    Rhodos (RHO)
•    Samos (SMI)
•    Santorin (JTR)
•    Sitia (JSH)
•    Skiathos (JSI)
•    Skyros (SKU)
•    Soluň (SKG)
•    Syros Island (JSY)
•    Volos - Nea Anchialos (VOL)
•    Zakynthos (ZTH)

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Fyzická osoba může, bez povinnosti dorovnat spotřební daň a bez sankčních poplatků, dovézt z ČR do Řecka a vyvézt z Řecka do ČR následující zboží v uvedených množstevních limitech za podmínky, že toto zboží je určeno k osobní potřebě, nikoli pro účely obchodu či řemesla, a nepodléhá zákazu dovozu do Řecka (resp. průvozu):

Množstevní limity:
- 10 litrů alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 %
- 20 litrů meziproduktu (např. vermut, likér apod.)
- 90 litrů vína, z toho u šumivých vín 60 litrů
- 110 litrů piva
- 800 ks cigaret
- 400 ks cigarillos (krátkých doutníků) a doutníků o váze menší než 3 gr/kus
- 200 ks ostatních doutníků
- 1 kg tabáku.

Bez zvláštního povolení je zakázán vývoz a dovoz zbraní a střeliva, léků (vyjma těch určených pro osobní potřebu), starožitností a uměleckých předmětů, chráněných rostlin, zvířat a přírodnin.

Mimo palivovou nádrž lze v kovovém kanystru převážet maximálně 10 litrů pohonných hmot.

V hotovosti lze převážet nejvíce 10 000 EUR, resp. ekvivalent této částky v jiné měně.

V případě plánovaného převozu předmětů nestandardní povahy doporučujeme se před cestou informovat na Velvyslanectví Řecka v Praze a případně si vyžádat příslušná povolení.

Zvířata musí být vybavena cestovním pasem, obsahujícím záznamy o očipování nebo tetování a o provedených očkováních (povinně proti vzteklině).

Potřebné dokumenty

Řecko je součástí  Schengenského prostoru, ke vstupu do země tedy potřebujete platný pas nebo stačí i platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Můžete volně překračovat hranice státu, aniž byste procházeli hraniční kontrolou.

Při pobytu delším než 3 měsíce lze doporučit si na místně příslušném oddělení řecké policie požádat o povolení k pobytu pro občana EU, jehož držení je při dlouhodobých pobytech základním předpokladem při komunikaci s řeckými úřady.

Vstup na území Řecka může být odepřen těm osobám, které se nacházejí v řecké národní databázi nežádoucích osob.


Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas, platnost
zápisů, které byly provedeny do tohoto data, končí.

Sebou potřebujete rodný list dítěte, Váš občanský průkaz
a 100 Kč na poplatek za zhotovení pasu. Dítě musíte vzít sebou,
fotografie se pořizují na místě.

Před začínající sezónou letních dovolených doporučujeme
obrnit se trpělivostí, na úřadech bývají několikahodinové
fronty.

Pas se vydává ve lhůtě 30 dnů.

Rozdílnosti

Siesta
Jako každý jižanský národ, i Řekové dodržují  odpolední siestu. Tato doba oddychu mezi 14:30 až 17 hodinou je dokonce stanovena zákonem. I když platí jen pro státní sektor, dodržuje ji i většina živnostníků. Je to z toho důvodu, že během žhavých letních dní se odpolední teploty šplhají opravdu k vysokým hodnotám a proto je siesta jediným způsobem jak neplýtvat silami. V tuto dobu se nehodí odpočívající Řeky rušit, navštěvovat je nebo jim telefonovat. Poté pracují často dlouho do noci, kdy zákazníkům tuto dobu vynahradí.


Toalety
Cestujete-li do Řecka poprvé, tohle Vás možná zaskočí. Díky úzkému odpadnímu potrubí a absenci kanalizace je třeba použitý toaletní papír namísto do záchodové mísy odhazovat do košů či nádob, určených k tomuto účelu. Vyvarujete se tak zbytečných potíží s ucpaným odpadem.


Nudismus
Kultura nahého těla byla v Řecku ještě donedávna zakázána a za porušení tohoto zákazu mohl být provinilec potrestán i vězením. Teprve v poslední době byl nudismus na některých vyhrazených plážích povolen.


Stezky v areálech archeologických památek mohou být i ve špatném stavu, proto je třeba mít se na pozoru a uzpůsobit tomu obutí.


Návštěva mnišského státu Athos (Agios Oros) je povolena pouze mužům (ženám je vstup zakázán). Nezletilí mohou vykonat návštěvu pouze se zákonným zástupcem, anebo se souhlasem rodičů (v písemné podobě s ověřeným podpisem) v doprovodu jiné zletilé osoby. Cizinci musí předem obdržet písemné povolení od „Holy Executive of the Holy Mount Athos – Pilgrims´ bureau“ v Thessaloniki. Toto povolení lze udělit v jednom dni maximálně 10 cizincům, kteří nevyznávají pravoslavnou víru, a platí čtyři dny v konkrétním termínu. Rezervace se provádějí šest měsíců předem telefonicky (+30-23102578), faxem (+30-2310222424) nebo e-mailem (piligrimsbureau@c-lab.gr). Povolení se vyzvedává osobně s cestovním dokladem v kanceláři „Pilgrims´ Office“ (úřední hodiny od pondělí do pátku 7,30-13,00 hod.) v přístavu Ouranopolis, odkud odplouvají lodě na horu Athos.


Pokud si vybíráte ubytování při soukromé cestě, zjistěte si, zda jde o novou stavbu nebo jestli je to studio nebo apartmán ve starém domě – tam totiž můžete mít problém s hmyzem.


Obecně platí, že kde je v Řecku vodovodní síť, je také pitná a nezávadná voda. Pro nás může mít neobvyklou chuť, což je dáno odlišnou mineralizací. Raději ale doporučujeme dát přednost vodě balené.

Pobytové informace

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Před cestou do Řecka si zařiďte Evropský průkaz zdravotního pojištění, vydávaný mateřskou zdravotní pojišťovnou. Zdravotní péče se vztahuje pouze na akutní zdravotní problémy a nepokrývá např. nadstandardní zdravotní péči nebo repatriaci do ČR. Doporučujeme sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Tísňové volání 112, První pomoc 166
  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.


Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Řecká kuchyně patří mezi nejstarší a nejoblíbenější kuchyně světa, jídla jako tsatsiky, gyros nebo musaka jsou známé po celém světě. Tajemství řecké kuchyně spočívá především ve své rozmanitosti a jednoduchosti. Na své si zde přijdou vegetariáni i milovníci masa, ryb a mořských plodů.
V řecké kuchyni se prolínají vlivy evropské, arabské a asijské kuchyně. Nejchutnější jídla bývají jednoduchá a nenáročná na přípravu .


Řecké nápoje
K jídlu obvykle Řekové popíjejí víno a zdejší vína patří mezi nejlepší na světě. Pokud máte raději ostřejší pití, můžete vyzkoušet typické řecké ouzo. Jedná se o aperitiv z anýzových semínek, který se pije buď samotný, nebo smíchaný s vodou. Dálším obvyklým nápojem je rakija, nápoj podobný italské grappě. Můžete si vybrat z různých chutí, od trpké po jemnou. Mezi turisty je však nejznámější a nejoblíbenější Metaxa, řecká brandy, jejíž kvalita je značena hvězdičkami. K mání bývá nejčastěji tří-, pěti a sedmihvězdičková, přičemž poslední jmenovaná je nejjemnější.
Častým nápojem k jídlu je také pivo, z evropských značek především Amstel a Heineken. Z domácí produkce stojí za zmínku především Mythos mající mírně ořechovou chuť.
Při objednávání kávy nezapomeňte, že „turecké kávě“ se tu říká „řecká káva“. Je velmi silná a podává se v malých šálcích bez mléka. Běžně se podává již oslazená a na nápojovém lístku ji najdete pod názvem metrio. Budete-li chtít kávu bez cukru, ojednejte si sketo, budete-li chtít cukr navíc, pak žádejte glyko. Velmi oblíbené je v řecku také frappé, ledová káva podávaná s mlékem.
 


Ceny potravin:

zelenina a ovoce je o něco levnější než u nás, dražší jsou mléčné výrobky, chleba a pečivo.

Nakupovat můžete v supermarketech, které jsou levné, ale zas moc jich není na pobřeží. Další možností je návštěva soukromého obchodu nebo tržiště. Smlouvání není v Řecku tak obvyklé jako například v Turecku nebo Tunisku, ale cena se dá dohodnout až o 20 % nižší než byla ta původní.

Kurzy měny

Řecká měna: euro (EUR)

Orientační kurz: 1 euro = 25,43 CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Ubytování v Řecku je pro zahraniční turisty poměrně levné, možnosti ubytování jsou široké. Podle oficiálního ubytovacího sazebníku se hotely rozdělují do tříd označených A-E (toto značení v podstatě odpovídá počtu hvězdiček 5-1). Navíc existuje kategorie de luxe. I ubytování nižší kategorie je často velmi kvalitní. Ubytovací zařízení jsou každoročně kontrolována a hodnocena Řeckým ústředím turistického ruchu. Oficiální hodnocení včetně cen a poskytovaných služeb musí viset v každém pokoji.

Většina větších hotelů mívá vlastní bazén a tenisové kurty. Snídaně často bývá započtena v ceně ubytování, v lepších hotelích je podávána formou bufetů.

Pokud se rozhodnete v létě navštívit některou z turisticky atraktivních lokalit, zarezervujte si ubytování raději dopředu, protože velkou část ubytovacích kapacit mají zamluvenou cestovní kanceláře. V ostatních lokalitách a mimo sezónu nebývá s ubytováním problém, raději se však předem ujistěte, že je ubytovací zařízení mimo sezónu v provozu.

Ve většině hotelů můžete platit platební kartou nebo šekem, v menších hotelích a penzionech však můžou vyžadovat hotovost.

KEMPY:

V Řecku je na 350 kempů s kapacitou téměř 31 000 stanů a 950 bungalovů. Kempy se nacházejí na atraktivních místech po celém Řecku, jsou dobře vybaveny a většina z nich je sdružena v Panhellenic Campings Association. Volné kempování mimo vyhrazené kempy je přísně zakázáno.

Ubytování v soukromí je v Řecku rozšířené, cedule Zimmer, Rooms nebo Domatia jsou k vidění již na letištích a v přístavech. Najdete u nich „zprostředkovatele“, s kterými si bez problému ubytování domluvíte. Výhodnější je však domluvit se přímo s majitelem, protože si pak můžete vyjednat lepší cenu. Pokoje jsou většinou pěkné a cenově přijatelné. Jejich seznam včetně kontaktů najdete v Městských informačních centrech.

Tipy na výlety

Kréta
Největší řecký ostrov je dlouhý 250 km a najdete zde divokou přírodu, stovky samostatných pláží s pozvolným vstupem do moře a teplou vodu. Mínojské paláce v Knossu jsou jistě nejznámější a památkou na ostrově. Z přírodních zajímavostí si určitě nenechte ujít nejdelší roklinu Evropy – Samaria.

Rhodos
Celý ostrov obklopují písečné pláže s jemným pískem a průzračné moře. Historické hlavní město Rhodos proslavil hlavně jeden z divů antického světa, Rhodský kolos, který střežil přístav.


Thasos
Oblíbený ostrov ležící v severní části Egejského moře. Ostrov Thasos je vyhlášený nádhernými borovicovými háji, malebnými plážemi a starověkými zříceninami. Tato destinace je vhodná pro strávení romantické dovolené v krásné přírodě s nádechem antické historie.

Korfu
Na Korfu narazíte na směs mezinárodních vlivů, jak v architektuře, tak i mentalitě obyvatel. Ostrov si díky překrásné přírodě vysloužil přezdívku „smaragdový“.

Lefkada
Nedaleko Korfu v Jónském moři leží ostrov, který je velmi oblíbenou turistickou destinací. I přesto si zachovává svůj přirozený ráz a návštěvníkům nabízí bílé pláže, tyrkysové vody a sytě zelenou vegetaci.
 
Zakynthos
„Želví ostrov“ vás okouzlí svými panenskými plážemi, přírodou, ale i perfektními službami, která nabízí zdejší letoviska.

Peloponés
Tato část Řecka je vhodná zejména pro milovníky historie a antických památek, kterými je poloostrov doslova zaplněný. Avšak i pro relaxační dovolenou zde najdete vhodné podmínky: příjemné pláže a teplé moře, stálé počasí a veškeré zázemí pro strávení pohodlné dovolené.

Chalkidiki
Poloostrov jižně od Soluně je turisticky oblíbené rekreační místo s mnoha plážemi. V jeho východní části najdete mnišský stát Athos, autonomní oblast s 20 kláštery. Vstup je na toto území umožněn pouze na zvláštní povolení.

Olympská riviéra
Jedna z nejvýznamnějších rekreačních oblastí pevninského Řecka leží asi 100 km od Soluně. Tato destinace je mimořádně populární pro své písčité pláže a čisté moře, a také pro malebnou krajinu, kterou tvoří mohutné hory majestátního Olympu. Výhodná poloha oblasti mezi Soluní a Athénami umožňuje návštěvníkům objevovat památky a zajímavosti severního i středního Řecka

Kykladské ostrovy
Název souostroví Kyklady vznikl z řeckého slova kyklos, které znamená kruh. Souostroví se skládá z 56 ostrovů, z nichž je pouze 26 obydlených. Typické bílé domy s modrými střechami zaplňují stráně kopců a malé přístavy obklopují moře s neuvěřitelně průzračnou vodou Egejského moře. Mezi vyhledávané Kykladské ostrovy patří Mykonos, Naxos, Paros a nejpopulárnější je jistě kouzelné Santorini.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky