Turistické informace
Lotyšsko
Povrch má nížinný a místy slabě zvlněný charakter. Vidzemské pahorky jsou nejvyšší vrchovinou. Lotyšské pobřeží je málo členité. Turisticky atraktivní místo je jistě úzký pruh měst kolem pobřeží zvaný Jarmula. Populární pro muzea, galerie, restaurace a pláže. Lotyšsko nabídne i další historicky zajímavá místa a města.
Všeobecné informace
Od 12. 10. 2020 je před cestou do Lotyšska nutné se registrovat formou elektronického dotazníku (vyplňuje se jméno a příjmení, osobní identifikační číslo, tel. kontakt, skutečné místo, kde se bude osoba nacházet, státy, navštívené v posledních 14 dnech a některé další položky). Formulář musí vyplnit každý přijíždějící dospělý a taktéž je potřeba vyplnit formulář za nezletilé děti. Formulář nesmí být vyplňován dříve než 48 hodin před překročením lotyšských hranic. Po vyplnění formuláře obdržíte QR kód, který ukážete při kontrole na hranicích. Data vyplněná do formuláře budou uchovávána po dobu 30 dnů. Odkaz na formulář zde.
Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení
Důležitá telefonní čísla, emergency
118 nebo 117 - informace (v lotyštině, ruštině, angličtině) 112 – policie, hasiči, první pomoc Velvyslanectví České republiky Elizabetes iela 29a LV-1010 Riga Latvia telefon: 00371- 67217814, 67287306 fax: 00371- 67217821 e-mail: riga@embassy.mzv.cz
Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí
Čas k SEČ: +1
Lotyšsko je další zemí ze tří pobaltských. Její hrance jsou s Litvou, Běloruskem, Ruskem a Estonskem.
Lotyšsko má mírné podnebí, léto je zde teplé, zima začíná prosincem a končí na konci března. Během zimy jsou běžné záplavy sněhu. Zimní teploty jsou průměrně kolem -5°C a letní teploty kolem 18°C.
Lotyšsko je nížinnou zemí s borovicovými a smíšenými lesy, četnými jezery a řekami, čímž by mohlo být zajímavé pro milovníky přírody.
Podrobnosti zde:
Popis země, geografické a statistické údaje
Originální název: Latvijas Republika
Český název: Lotyšská republika
Užívaný název: Lotyšsko
Rozloha: 64 589 km2
Poloha: 20°-28° v. d. a 55°-58° s. š.
Nejvyšší bod - Gaizinkalns (312 m)
Nejnižší bod - Baltské moře (0 m)
Nejdelší řeka - Daugava (1 020 km)
Hlavní město: Riga
Další města: Daugavpils, Liepaja
Forma vlády: parlamentní Státní zřízení: republika
Počet obyvatel (2011): 2 067 887
Národnostní složení: Lotyši 55 %, Rusové 33 %, Bělorusové Náboženství: luteráni 60 %, katolíci 25 %, pravoslavní 10 %
Úřední jazyk: lotyština
Mezinárodní zkratka: LVA
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): LV
Jízda: vpravo
Internetová doména: .lv
Podrobnosti zde:
Předčíslí, GSM sítě
Předčíslí Lotyšska je +371
V zemi jsou tito mobilní operátoři: Tele2, Bite
Vodafone /Tele2/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Lotyšsko u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.
O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.
T-mobile - Lotyšsko u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.
Státní a církevní svátky - omezení
Hlavním státním svátkem Lotyšska je 18. listopad – vyhlášení nezávislé Lotyšské republiky roku 1918.
Druhým nejdůležitějším svátkem je pak 4. květen – den obnovení lotyšské nezávislosti v r. 1990.
Dalšími svátky, kdy se nepracuje, jsou:
1. leden – Nový rok
Velký pátek a Pondělí velikonoční
1. květen – Svátek práce
8. květen – porážka fašismu
23. červen – Lígo (letní slunovrat)
24. červen – Jánis (letní slunovrat)
24. prosinec (nově od r. 2008)
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční
31. prosinec – Silvestr
Dopravní předpisy, poplatky
Dálniční poplatky se v Lotyšsku nevybírají.
Povinné vybavení - řidič a jeho spolujezdec se musí připoutat bezpečnostním pásem. Děti nižší než 150 cm a mladší 12 let musí sedět v dětské sedačce (záleží na velikosti dítěte) nebo na podsedáku s bezpečnostním pásem. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné.
Při cestě do Lotyšska musíte mít tyto doklady:
Řidičský průkaz
Malý technický průkaz
Ověřená plná moc v případě, že cestujete vypůjčeným vozem.
Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.
Dálniční síť, poplatky a mýto
Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací
Silniční síť má celkovou délku cca 20 182km. Asfaltový povrch mají jen silnice spojující větší města.
Dálnice v Lotyšsku neexistují. Jen v okolí Rigy jsou krátké úseky rychlostní silnice.
Poplatky, mýtné
Dálniční poplatky se v Lotyšsku nevybírají.
Průměrné ceny PHM
Orientační ceny pohonných hmot v Lotyšsku:
Natural 95 1,03LVL
Nafta 1,04LVL
Rychlostní limity
Povolená rychlost: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h na dálnici.
Doporučená pojištění vozidel
Hlavní silnice jsou v Lotyšsku v poměrně uspokojivém stavu, silnice II. třídy jsou většinou nezpevněné cesty ve špatném stavu. Silniční síť je poměrně dobře rozvinutá. Ve městech jsou silnice ve špatném stavu, mimo obce mají hlavní silnice dobrý povrch. Spousta vedlejších vozovek je pokryta vrstvou písku a štěrku. V zimě není obvykle sníh rychle odstraňován. Krádeže aut nejsou výjimkou, doporučujeme používat hlídaná parkoviště. Nezapomeňte proto na pojištění zavazadel. Pokud se do Lotyšska chystáte cestovat autem, nezapomeňte si sjednat k povinnému ručení i havarijní pojištění. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112
CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny
JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)
Podrobnosti zde:
Potřebné vybavení vozidel a doklady
Povinné vybavení - řidič a jeho spolujezdec se musí připoutat bezpečnostním pásem. Děti nižší než 150 cm a mladší 12 let musí sedět v dětské sedačce (záleží na velikosti dítěte) nebo na podsedáku s bezpečnostním pásem. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné. Při cestě do Lotyšska musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelená karta. Ověřená plná moc v případě, že cestujete vypůjčeným vozem.
Půjčení auta
Půjčení vozidla v Lotyšsku je možné přes velké nadnárodní autopůjčovny.
Porovnejte si ceny vždy z více půjčoven.
Orientační cena půjčení vozu v Rize na 3 dny je od 134EUR.
Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži).
Rozdílnosti pravidel silničního provozu
Pokuty a informace
V Lotyšsku platí přísný zákaz antiradaru ve vozidle. Po celou dobu jízdy je nutné mít rozsvícená světla. Denní svícení je povinné celoročně. Používat mobilní telefony za jízdy je zakázané. Od 1.12. do 1.3. musí mít řidiči zimní pneumatiky. Od 1. 4. je zakázáno používat zimní pneumatiky s hroty, které většina řidičů používá v zimních měsících. Řidič a spolucestující musí být za jízdy připoutáni bezpečnostními pásy. Povolená hranice alkoholu v krvi řidiče byla stanovena na 0,05 promile, u řidičů začátečníků, kteří vlastní řidičský průkaz méně než dva roky je tento limit snížen na 0,02 promile. Platí upozornění na ne zcela kvalitní silnice. Děti nižší než 150 cm a mladší 12 let musí sedět v dětské sedačce (záleží na velikosti dítěte) nebo na podsedáku s bezpečnostním pásem. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné. Chodci a cyklisté mimo město musí mít za snížené viditelnosti reflexní vestu.
Pravidla parkování
Parkování v lotyšských městech probíhá platbou v parkovacím automatu. Doporučujeme parkovat na hlídaném parkovišti, jinak hrozí vykradení nebo odcizení vozidla. Za špatné parkování je nasazována botička.
Parkování osob se sníženou pohyblivostí:
Tito řidiči mají vyhrazena parkovací místa, označena symbolem vozíku, a na vozidle musí být označení invalidního vozíku.
Informace pro turisty
Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
V Lotyšsku je s platností od 11.10.2021 vyhlášen tříměsíční mimořádný stav.
Osoby, které mohou prokázat (nejlépe EU DCC – evropským digitálním covid certifikátem) ukončené očkování (tj. od 15. dne po podání druhé, resp. poslední dávky) proti nemoci covid-19 (registrovanou vakcínou ve státech EU) nebo prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech - vyplňují pouze příjezdový elektronický dotazník www.covidpass.lv, ne dříve než 48 hodin před překročením lotyšských hranic. Při současném zařazení ČR mezi „žluté“ země se na tyto občany nevztahuje žádná další povinnost (samoizolace, testování).
Občané ČR se mohou seznámit s dalšími informacemi pro turisty na webové adrese www.latviatravel.com.
Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti
Bezpečnostní upozornění
Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
V Lotyšsku je s platností od 11.10.2021 vyhlášen tříměsíční mimořádný stav.
Osoby, které mohou prokázat (nejlépe EU DCC – evropským digitálním covid certifikátem) ukončené očkování (tj. od 15. dne po podání druhé, resp. poslední dávky) proti nemoci covid-19 (registrovanou vakcínou ve státech EU) nebo prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech - vyplňují pouze příjezdový elektronický dotazník www.covidpass.lv, ne dříve než 48 hodin před překročením lotyšských hranic. Při současném zařazení ČR mezi „žluté“ země se na tyto občany nevztahuje žádná další povinnost (samoizolace, testování).
Občané ČR se mohou seznámit s dalšími informacemi pro turisty na webové adrese www.latviatravel.com.
Podrobnosti zde:
Hraniční přechody
Lotyšská hranice má cca 1382 km.
Hraniční přechody jsou v provozu 24 hodin denně.
S Litvou 576km (Medumi - Smeline, Subate - Obeliai, Grenctale - Salociai, Meitene - Kalvai, Ezere - Buknacai, Pluoni - Skuodas, Rucava - Butinge)
S Běloruskem 171 km ( Patarnieki - Grigorovscina, Silene - Urbani)
S Ruskem 292 km (Karsava (Pededze), Zilupe (Terehova) - Sebez)
S Estonskem 343 km (Veclaicene - Murati, Valka - Valga, Ainazi – Ikla)
Letiště
Riga (RIX)
Letecké spojení s Lotyšskem nabízí ČSA na lince Riga - Praha, létají denně oběma směry, zatímco AirBaltic Prahu mezi svými destinacemi nemá. Dalším dopravcem je např. WizzAir.
Podrobnosti zde:
Omezení dovozu a vývozu / zákazy
Osoby přijíždějící do Lotyšska z jiného členského státu EU mají právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, například maximálně:
800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, 400 kusů doutníčků,1 kg tabáku , 10 litrů destilátu, 20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% obsahu alkoholu, 90 litrů vína ( včetně 60 litrů perlivého), 110 litrů piva
Vše ostatní se musí na lotyšských hranicích deklarovat. Množství dováženého alkoholu a dalších produktů není většinou lotyšskými hraničními orgány kontrolován. Je však ve vlastním zájmu cizince neporušovat celní předpisy Lotyšské republiky.
Jakákoliv finanční hotovost, včetně šeků, platebních příkazů atp., převyšující 10.000,--EUR, musí být celně deklarována.
Podrobnosti zde:
Potřebné dokumenty
Občan ČR může cestovat do zemí EU, tedy i Lotyšska, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Občané ČR nepotřebují při cestě do Lotyšska víza.
Podrobnosti zde:
Rozdílnosti
V Lotyšsku platí přísný zákaz antiradaru ve vozidle.
Po celou dobu jízdy je nutné mít rozsvícená světla. Denní svícení je povinné celoročně.
Používat mobilní telefony za jízdy je zakázané.
Od 1.12. do 1.3. musí mít řidiči zimní pneumatiky.
Od 1. 4. je zakázáno používat zimní pneumatiky s hroty, které většina řidičů používá v zimních měsících.
Řidič a spolucestující musí být za jízdy připoutáni bezpečnostními pásy.
Povolená hranice alkoholu v krvi řidiče byla stanovena na 0,05 promile, u řidičů začátečníků, kteří vlastní řidičský průkaz méně než dva roky je tento limit snížen na 0,02 promile.
Platí upozornění na ne zcela kvalitní silnice.
Děti nižší než 150 cm a mladší 12 let musí sedět v dětské sedačce (záleží na velikosti dítěte) nebo na podsedáku s bezpečnostním pásem. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné.
Chodci a cyklisté mimo město musí mít za snížené viditelnosti reflexní vestu.
Pobytové informace
S platností od 19. 6. byla Česká republika přeřazena Lotyšskem do kategorie států s nízkým rizikem nákazy.
Do Lotyšska je možno cestovat za účelem turistiky.
Osoby, které mohou prokázat ukončené očkování proti nemoci covid-19 (registrovanou vakcínou ve státech EU) - vyplňují pouze příjezdový elektronický dotazník (covidpass.lv), ne dříve než 48 hodin před překročením lotyšských hranic.
Osoby, které nebyly očkovány – vyplňují dotazník covidpass a před vstupem na území Lotyšska musí podstoupit test ke zjištění covid-19, s negativním výsledkem.
Upouští se od vyžadování popříjezdové 10-denní samoizolace.
Užitečné a přehledné informace o situaci ohledně COVID-19 v Lotyšsku, včetně opatření zavedených v návaznosti na nouzový stav, naleznete zde
Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny
Doporučená pojištění osob
Obecně platí, že první pomoc je poskytována bezplatně jak občanům Lotyšska, tak i cizincům zdarma, za vše ostatní se platí. I přes existenci Evropského průkazu zdravotního pojištění doporučujeme mít sjednané cestovní pojištění, které bude hradit nadstandardní služby v případě úrazu nebo nemoci. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě přírodní turistiky po Lotyšsku doporučujeme podstoupit očkování proti klíšťové encefalitidě, protože výskyt infikovaných klíšťat patří mezi největší v Evropě.
DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: První pomoc 03
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.
CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ
• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného.
• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře
JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ
• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby:
• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny
• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události.
• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady:
• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí
• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici
• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí
• asistenční kartu
• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy
DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny.
V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.
Podrobnosti zde:
Gastronomie, ceny v sezóně
Podobně jako v Estonsku, se i v Lotyšsku teší velké oblibě vepřové maso, zvěřina a ryby. Dále jsou oblíbené obilniny, luštěniny, červená řepa, kapusta a zelí. Nejčastější přílohou jsou brambory, které zemi v minulosti mnohokrát ochránili od hladomoru. Hodně se konzumuje i mléko, kefír, sýry a vejce.
Na lotyšském stole často najdeme nakládanou zeleninu nebo nakládané houby. Pro východní Evropu je typická i konzumace pirožků a boršče, ani Lotyšsko není výjimkou. Z luštěnin vaří nejrůznější kaše. Nejoblíbenějším nápojem je pivo, a též káva a čaj.
Veškeré potraviny jsou k dispozici, ceny jsou oproti českým vyšší, někdy takřka dvojnásobné. Vzhledem k horší kvalitě vody z městské vodovodní sítě se doporučuje k pití jen balená pitná voda.
Kurzy měny
Lotyškou měnou je lat. Označení LVL.
Podrobnosti zde:
Nejčastější typy ubytování / ceny
Hotely, Kempy, Soukromí
Hotely v Lotyšsku najdete nejčastěji 3 a 4 hvězdičkové, jejich kvalita každoročně stoupá a dá se počítat se standardním vybavením.
Orientačně se ceny pohybují od 60 do 110EUR za osobu a noc.
Podrobnosti zde:
Tipy na výlety
Pro české turisty je zajímavé pobřeží Baltického moře. Nejznámějším turistickým střediskem na Baltu je městečko Jurmala, které se nachází cca 20 km od Rigy.
Riga
Riga je přístav, ležící u Baltského moře, na řece Dvina. Není tak architektonicky významná jako ostatní baltské přístavy Tallinn nebo Vilnius, ale přesto tu najdeme starobylé germánské stavby a další památky. Hlavně středověké jádro města, historická Vecriga (Stará Riga) je plná těchto staveb. Krom toho zde najdeme kouzelnou spleť uliček, parků, nábřeží a průplavů. Nejnavštěvovanější dominantou této části města je kostel sv. Petra. Další významnou památkou je hrad Riga, postavený okolo roku 1330.
Tipy na výlet:
přímořské středisko Jurmala, Sigulda
národní park Gauja
Mohlo by Vás zajímat
Co nezapomenout sebou
- K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
- Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
- Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
- Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
- Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
- Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
- Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
- Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
- Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky