Turistické informace

Irsko

Malá země s velkou pověstí a ještě větší porcí přírodních krás a historických památek.  Nespočet středověkých zámků, hradů, krajina malebných kopců, útesů a údolí. Irsko je nesmírně rozmanité, na západním pobřeží můžete jít z pláže do hor, najdete zde mnoho oblastí pro cykloturistiku. Země pro aktivní dovolenou, kde nebudete vědět kam dřív…

Všeobecné informace

Malá země s velkou pověstí a ještě větší porcí přírodních krás a historických památek.  Nespočet středověkých zámků, hradů, krajina malebných kopců, útesů a údolí. Irsko je nesmírně rozmanité, na západním pobřeží můžete jít z pláže do hor, najdete zde mnoho oblastí pro cykloturistiku. Země pro aktivní dovolenou, kde nebudete vědět kam dřív…

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

999 nebo 112 - Tísňová volání (policie, hasiči, záchranná služba, pobřežní hlídky) 1850 - 661 771 - 24 hod. linka pomoci Irish Tourist Assistance Service Embassy of the Czech Republic 57 Northumberland Road Ballsbridge, Dublin 4 Telefon: +353 1 6681343 / Mobil v mimopracovní době: +353 (0)87 618 9055 Fax: +353 1 6681660 E-mail: dublin@embassy.mzv.cz URL: www.mzv.cz/dublin

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: -1
Irsko je stát v severozápadní Evropě, zaujímající zhruba 90%  povrchu stejnojmenného ostrova, který leží v Atlantském oceánu.
V Irsku panuje mírné teplé podnebí. Musíte počítat s tím, že v Irsku hodně prší, zejména od srpna do ledna. V lednu a únoru jsou zde průměrné teploty od 4 do 7°C.
Nejvíce slunečných dnů je v Irsku od května do června. Díky častým a silným větrům se počasí velmi rychle mění.

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Ireland 
Český název: Irsko 
Užívaný název: Irsko 
Rozloha: 70 280 km2 
Poloha: 6°-11° z. d. a 51°-55° s. š.  
Nejvyšší bod - Carrauntoohil (1 041 m)
Nejnižší bod - Atlantický oceán (0 m)  
Nejdelší řeka - Shannon (368 km) 
Hlavní město: Dublin 
Další města: Cork, Limerick 
Počet obyvatel (2012): 4 588 252
Národnostní složení: Irové 88 %, Angličané, Walesané  
Náboženství: katolíci 84 % 
Úřední jazyky: keltština, angličtina 
Mezinárodní zkratka: IRL 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): IRL
Jízda: vlevo
Internetová doména: .ie 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Irska je +353

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Hutchison, O2, Vodafone

Vodafone /Vodafone/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Irsko u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Irsko u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Irský kalendář má níže uvedené svátky. Veškeré státní svátky i ostatní pohyblivé svátky jsou dny pracovního klidu.

1 leden – Nový rok
17 březen – Den Sv. patrika
6 – 9 duben – Velký pátek, Velikonoční neděle, Velikonoční pondělí
2 květen – 1. Máj (platí jen v Severním Irsku)
31 květen – Jarní státní svátek (platí jen v Severním Irsku)
7 červen – Svátek jara (jen Irská republika)
12 červenec – Den oranžistů  (jen v Severním Irsku)
30 srpen – Srpnový státní svátek (jen Irská republika)
25 říjen  - Říjnový státní svátek (jen Irská republika)
25 - 26 prosinec - Vánoce

Dopravní předpisy, poplatky

Irské silnice a dálnice jsou většinou bez poplatku.

Zpoplatněny jsou úseky : M1 Gormanston - Monasterboice (1,90 euro) , M4 Kilcock - Enfield - Kinnegad , M50 Dublinský okruh mezi odbočkami 6 a 7 je zpoplatněn  za 3 eura (POZOR! Nedá se platit hotově na dálnici).

Povinné vybavení - používání bezpečnostních pásů je povinné na předních i zadních sedadlech (pokud je jimi vozidlo vybaveno). Děti do 12ti let nesmí sedět na předním sedadle, pokud nemají vhodný speciální bezpečnostní systém upravený na jejich velikost.

Při cestě do Irska musíte mít tyto doklady:

Řidičský průkaz

Zelená karta

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Silniční síť má délku cca 92.300 km, z toho komunikace 1 třídy cca 2.800 km. Délka komunikací poslední 4. kategorie- místní komunikace je 76.600 km.
Irsko má cca 2800km silnic 1 třídy, na kterých se vybírá mýto.
V Irsku se jezdí vlevo.

Poplatky, mýtné

V Irsku se platí poplatky – mýtné za využití některých úseků dálnic, ale také poplatky za průjezd tunelem, či přejezd mostu. 
Jednotlivé úseky jsou přehledně sepsány na oficiálních stránkách nra.ie kde v případě nejasností naleznete v angličtině všechny potřebné informace.
Orientačně se ceny mýta pohybují od 1,3EUR do 3EUR za osobní automobil.
Orientační ceny na Dublin Port Tunnel od 3 do 12 EUR, záleží na čase a směru.

Zpoplatněny jsou úseky : M1 Gormanston - Monasterboice (1,90 euro) , M4 Kilcock - Enfield - Kinnegad , M50 Dublinský okruh mezi odbočkami 6 a 7 je zpoplatněn  za 3 eura.

Průměrné ceny PHM

Orientační ceny pohonných hmot v Irsku:
Natural 95 1,54EUR
Nafta 1,45EUR

Rychlostní limity

Pozor, jezdí se vlevo, předjíždí se zprava a na kruhovém objezdu je přednost zprava!

Povolená rychlost - 50 km/h v obci, 60-100 km/h (dle značení) mimo obec, 120 km/h na dálnici.

Doporučená pojištění vozidel

Irské silnice jsou v dobrém stavu. Doporučuje se ale dbát na základní pravidla bezpečnosti, jako například parkovat na vyhrazených a bezpečných místech a nenechávat ve vozidle cenné věci. Nezapomeňte proto na pojištění zavazadel. Doporučujeme Vám sjednat si také k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka: 999 nebo 112

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Porobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Povinné vybavení - používání bezpečnostních pásů je povinné na předních i zadních sedadlech (pokud je jimi vozidlo vybaveno). Děti do 12ti let nesmí sedět na předním sedadle, pokud nemají vhodný speciální bezpečnostní systém upravený na jejich velikost. Při cestě do Irska musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelená karta.

Půjčení auta

Půjčovny aut v Irsku jsou na letištích i ve městech. Mezinárodní firmy (Hertz, Avis), mívají výhodnější sazby při objednávce vozu předem přes internet. Další vyhledávané půjčovny jsou např. ADA Location de Vehicles, Budget Rent A Car, Europcar a National Car Rental. Sortiment je široký, od džípu či BMW po kolo. Některé firmy nabízejí možnost vrácení vozu i v jiném městě než kde bylo půjčeno.
K zapůjčení vozu je třeba pas, platný mezinárodní nebo národní řidičský průkaz nejméně dva roky starý, minimální věk 23 let, maximální obvykle 65 - 70 let. Některé půjčovny vyžadují složení zálohy pro případ poškození vozidla. V ceně zapůjčení je pojištění zákonné odpovědnosti. Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění, zejména proti  nehodě a závažné poruše.
Většina půjčoven účtuje ceny v letní sezoně vyšší, než mimo sezónu. Ceny včetně pojištění a povinných poplatků začínají od 55 €/den v hlavní sezóně a od 40 €/den mimo sezónu, při delším zapůjčení vozu je na další dny přiměřená sleva. 

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

V Irsku policisté pokuty na místě nevybírají. Řidič dostane do rukou jen formulář s návodem jak pokutu uhradit. Většinou to musí udělat na policejní stanici do 21 dnů. Denní svícení e povinné celoročně. To platí i por motocykly. Povolené množství alkoholu při řízení: 0,05 ‰. Povinné vybavení - používání bezpečnostních pásů je povinné na předních i zadních sedadlech (pokud je jimi vozidlo vybaveno). Děti do 12ti let nesmí sedět na předním sedadle, pokud nemají vhodný speciální bezpečnostní systém upravený na jejich velikost. Výše pokut za běžné přestupky kolísá podle závažnosti od 19 do 220 EUR. Orientační výše pokut v Irsku: nepřiměřená rychlost:19 - 120 EUR jízda na červenou:až 190 EUR V Irsku se jezdí vlevo. V Irsku jsou používány obrazové značky. Směrovky a směrové tabule jsou v angličtině a gaelštině, ta je používána hlavně v irsky mluvících oblastech.

Pravidla parkování

Parkování v Irsku je zakázáno podél dvojité žluté čáry, na zastávce autobusu, na přechodu pro chodce. V noci je nutné nechat zapnutá parkovací světla na vozidle.

Při nesprávném parkování najdete na vozidle formulář s návodem, jak pokutu uhradit. Pokuta za špatné parkování:19 - 25 EUR. 

Parkování osob se sníženou pohyblivostí: 
Na silnicích a na parkovišti jsou reservovaná místa označena symbolem vozíčkáře.
Parkování na silnici:
Neparkujte v místech, kde je parkování přísně zakázáno.
Tarify a povolení k prodlouženému parkování pro vozidlo vozíčkáře se různí. Ověřte na místě.
Nejezděte a neparkujte v pěších zónách.

Parkování na parkovištích:
Na určitých parkovištích existují slevy pro vozidla s označením vozíčku. 

Informace pro turisty

Od 3.12.2021 platí povinnost pro všechny cestující mít s sebou doklad o negativním covid testu. V případě, že cestující je očkován či nemoc prodělal v posledních 180 dnech, může přicestovat s negativním antigenním testem (ne starším než 48 hod) či s PCR (ne starším než 72 hod). Pokud není očkován, ani nemoc neprodělal, je nutno přicestovat s negativním PCR (ne starším 72 hod). Vyňaty z povinnosti jakéhokoli testu jsou děti do 11 let (do 12. tých narozenin). 

​Očkování či prodělání je nutno doložit digitálním covidovým certifikátem (EU Digital Covid Certificate) či jiným potvrzením, splňujícím konkrétní parametry. 

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Od 3.12.2021 platí povinnost pro všechny cestující mít s sebou doklad o negativním covid testu. V případě, že cestující je očkován či nemoc prodělal v posledních 180 dnech, může přicestovat s negativním antigenním testem (ne starším než 48 hod) či s PCR (ne starším než 72 hod). Pokud není očkován, ani nemoc neprodělal, je nutno přicestovat s negativním PCR (ne starším 72 hod). Vyňaty z povinnosti jakéhokoli testu jsou děti do 11 let (do 12. tých narozenin). 

​Očkování či prodělání je nutno doložit digitálním covidovým certifikátem (EU Digital Covid Certificate) či jiným potvrzením, splňujícím konkrétní parametry. 

Situace pro turisty v Irsku je vcelku příznivá, zvláštní nebezpečí turistům nehrozí. Doporučuje se však dbát na základní pravidla bezpečnosti, zejména chránit příruční zavazadla s cestovními dokumenty a finančními prostředky, parkovat na vyhrazených a bezpečných místech, nenechávat ve vozidle cenné věci, využít možnosti hotelového trezoru a nezanechávat cenné předměty, finanční prostředky a cestovní doklady v hotelovém pokoji, netábořit mimo vyhrazená místa.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Irská hranice má cca 360 km a sousední zemí je Velká Británie.

Letiště

V Irsku jsou tři mezinárodní letiště - v Dublinu, Shannonu a Corku a šest oblastních letišť v dalších větších městech.

Přímé letecké spojení Dublin-Praha poskytované společností Ryanair bylo od 19. října opět přerušeno, a to až do konce března 2021. 
Zatím existuje letecké spojení do  Polska, Německa, Rakouska a na Slovensko. Funguje námořní spojení mezi Irskem a Velkou Británií a námořní spojení mezi Irskem a Francií pro pozemní cestu. Letecký tranzit, tj. přestup na letišti v Dublinu, není omezen.

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Osoby přijíždějící do Irska z jiného členského státu EU mají právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, například maximálně:
800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, 400 kusů doutníčků,1 kg tabáku
10 litrů destilátu, 20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% obsahu alkoholu, 90 litrů vína ( včetně 60 litrů perlivého), 110 litrů piva
Dovoz rostlin je přísně zakázán.
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí EU, tedy i do Irska, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. 
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Irsko bylo první zemí Evropské unie, které přistoupilo k plošnému zákazu kouření v restauracích. Stalo se tak v roce 2004. Kouření je zcela zakázáno na pracovištích, včetně barů a restaurací a ve veřejné dopravě. 

Pobytové informace

Irsko uplatňuje 5ti stupňový plán opatření reagující na aktuální situaci v zemi. Nejnižší stupeň opatření je 1, nejvyšší 5. 

Od 16.1.2021 mají všichni cestující přijíždějící do Irska povinnost prokázat se negativním PCR testem, ne starším 72 hod. Vyňaty jsou děti do 6 let věku (včetně). Dále platí povinnost při vstupu do Irska vyplnit online formulář COVID-19 Passenger Locator Form a nutnost podrobit se 14-ti denní karanténě v místě uvedeném ve formuláři. Po vyplnění a odeslání formuláře obdržíte email, který je třeba předložit na hranicích při vstupu do Irska. Karanténa může být kratší, pokud je pobyt kratší než 14 dní. V tom případě musí být dodržena po celou dobu pobytu. Karanténu je možno zkrátit negativním testem provedeným na území Irska, a to nejdříve 5 dní po příjezdu, karanténa trvá až do obdržení negativního výsledku.

Irsko přistoupilo ke společnému evropskému "semaforu" označení zemí podle epidemiologické situace na země červené, oranžové a zelené. ČR je aktuálně zemí červenou.

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Zdravotnictví v Irsku je oproti ČR na nižší kvalitativní úrovni. Základní ambulantní ošetření se poskytuje v ordinaci praktických lékařů (GP - General Practitioner) nebo obvodních zdravotnických střediscích (community care). Základ nemocniční sítě představuje několik desítek státních nemocnic (public hospitals), kterou doplňuje menší počet polosoukromých (voluntary) a soukromých (private) nemocnic (hospitals). Za jakoukoli návštěvu lékaře či den strávený v nemocnici se platí standardní paušální poplatek. Veškeré předepsané léky se rovněž hradí v plné výši. Doporučujeme tedy rozhodně sjednat cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA:  Tísňové volání 999 nebo 112
   

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

V irské kuchyni je hlavně důležitý kus pořádného masa. Nejčastější úpravou je vaření či pečení. Nesmí chybět brambory a porce zeleniny. Snídaně bývají hodně vydatné a na oběd se podává pouze hustá polévka s chlebem. Hlavním jídlem celého dne je večeře. Oblíbené jsou mořské plody, ale také i obyčejné „fish and chips“ – ryba s hranolky. Specialitou je dušené jehněčí s cibulí a brambory, zelí se slaninou či šunkou, hovězí steaky nebo pečená vepřová žebra v medové omáčce. Na pobřeží se hojně jedí slávky v jakékoliv úpravě. Po večeři je obvyklé si dát sladký zákusek nebo zrající sýr.

Ve srovnání s jinými zeměmi EU patří ceny v Irsku k nejvyšším.
Orientační ceny v restauraci:
káva, čaj = € 2,00
voda/nealko =  € 2,00 / 2,50
víno 2 dcl =  € 4,50
pivo Guinness malé / velké = od € 3,00 / 5,00  
běžné polední jídlo v pubu = od € 8,00
běžné hlavní jídlo v restauraci = € 15,00 – 20,00
večeře v restauraci = € 20,00 – 40,00
láhev místního vína = € 20,00
pinta piva / Cideru v pubu v Dublinu = € 4,20 / 4,70
hamburger / BigMac  = € 1,00 / 3,50
hranolky = € 3,00
občerstvení (sendvič / polévka / bageta) = od € 4,50

Kurzy měny

Irskou  měnou je euro. Označení EUR.

Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Irské hotely jsou značeny hvězdičkami, stejně tak jak to známe u nás. Cena se pohybuje od 55EUR za osobu a noc. 
Podrobnosti zde:

Při cestách po Irsku můžete využít přenocování v kempu.
Kempy se dělí do kategorií podle hvězdiček. Všechny mají základní vybavení, v mnoha jsou obchody s potravinami, bazény či vybavení ke sportu. Ceny se pohybují od 8,5 do 15.00 EUR za noc.
Podrobnosti zde:

Podél silnic nebo na volném prostranství se stanovat nesmí, většinou jsou pozemky soukromých majitelů se kterými se můžete domluvit.

Tipy na výlety

Malá země s velkou pověstí a ještě větší porcí přírodních krás a historických památek.  Nespočet středověkých zámků, hradů, krajina malebných kopců, útesů a údolí. Irsko je nesmírně rozmanité, na západním pobřeží můžete jít z pláže do hor, najdete zde mnoho oblastí pro cykloturistiku. Země pro aktivní dovolenou, kde nebudete vědět kam dřív…
Irsko nabízí možnost lyžování v ve středisku Ski Centre Sandyford. Jde však o kryté lyžování na umělém povrchu.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky