Turistické informace

Írán


Všeobecné informace

Ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

policie: 110 hlášení nehod: 197, 6692 6666 (Teherán) lékařská pohotovost: 123, 115 Zastupitelský úřad ČR v Teheránu Adresa: No. 56 Dr. Lavasani Ave. P.O.Box 11365-4457, Farmaniyeh Tehran 11155 Telefon: +98-21-22836038 (hlasový strom v češtině navede na linky jednotlivé pracovníky a částí úřadu), +98-21-22288149, +98-21-22288153 Fax: +98-21-22802079 E-mail velvyslanectví: teheran@embassy.mzv.cz Web ZÚ: www.mzv.cz/tehran

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: +3:30
Írán je stát v Asii, dříve známý pod jménem Persie. Jeho sousedé jsou Irák, Turecko, Arménie, Ázerbájdžán, Turkmenistán, Afgánistán a Pákistán. Írán je omýván Arabským mořem v Perském zálivu a na severu mořem Kaspickým.
V Íránu je subtropické podnebí s významným kontinentálním vlivem, ale na jihnu je horké a suché tropické podnebí. V Íránu se setkáte se 4 ročními obdobími, nejtepleji je v červenci s teplotami kolem 35°C, v zimě, která trvá od prosince do března se setkáte i se sněhem. Záleží samozřejmě na  místě kde se v Íránu nacházíte. V severní části země se mohou teploty pohybovat i hodně pod bodem mrazu, k -15 až -20°C. v jižní části země bývá zima příjemnější.

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Jomhuri-ye Eslami-ye Iran 
Český název: Íránská islamská republika 
Užívaný název: Írán 
Rozloha: 1 648 000 km2
Poloha: 44°-64° v. d. a 25°-40° s. š.  
Nejvyšší bod - Qolleh-ye Damavand (5 671 m)
Nejnižší bod - Kaspické moře (-28 m)   
Nejdelší řeka - Aras (1 072 km) 
Hlavní město: Teherán (6 750 000 obyv.) 
Další města: Mashhad, Esfahan 
Počet obyvatel (2009): 66 429 284 
Národnostní složení: Peršané 51 %, Ázerbajdžánci 24 %, Kurdové 9 %, Gílámci 5 % Náboženství: šíitští muslimové 93 %, sunnitští muslimové 6 % 
Úřední jazyk: perština 
Mezinárodní zkratka: IRN 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): IR 
Jízda: vpravo 
Internetová doména: .ir

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Íránu je +98

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Rightel

Vodafone /Rightel/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Írán u Vodafonu patří do zóny 3. Příchozí hovor stojí 35,59 Kč, Odchozí hovor stojí 61,01Kč, SMS 14,52 Kč, MMS stojí 11,50 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Írán u T-mobilu patří do zóny 3. Příchozí hovor stojí 49 Kč, Odchozí hovor stojí 60Kč, SMS 14,60 Kč, MMS stojí 21,60 Kč.

Státní a církevní svátky - omezení

Je třeba upozornit, že některé íránské svátky se řídí islámským lunárním kalendářem a v jiných rocích proto připadají na odlišné dny evropského kalendáře.

•    11. 2. Den vítězství islámské revoluce 
•    5. 2. svátek Arbaín (40 dní po výročí smrti imáma Husajna)
•    13. 2. svátek úmrtí proroka Muhammada
•    15. 2. svátek úmrtí imáma Rezy
•    20. 3. Den výročí znárodnění ropného průmyslu (v r. 1951)
•    22.–26. 3. novoroční svátky (Nourúz)
•    1. 4. Den vyhlášení Íránské islámské republiky (v r. 1979)
•    17. 5. volný den připomínající úmrtí Fatémy Zhara (jediné z potomstva proroka Muhammada, jejíž rod přežil)
•    4. 6. výročí úmrtí imáma Chomejního
•    5. 6. výročí povstání (masových nepokojů v reakci na uvěznění Chomejního po jeho významném veřejném projevu v roce 1963)
•    26. 6. výročí narození imáma Alího
•    27. 7. oficiální svátek (výročí narození imáma Mahdího)
•    12. 8.–10. 9. přibližný termín pro postní měsíc Ramadán
•    1. 9. bankovní den
•    10. 9. svátek ukončení Ramadánu (Íd-e Fitr)
•    4. 10. výročí úmrtí imáma Dža’fara Sádika
•    17. 11. svátek Ghorban
•    15. 12. svátek Tasúa
•    16. 12. svátek Ašúra (předvečer a výročí vraždy imáma Husajna a jeho rodiny u města Karbalá)
•    25. 12. svátek Ghadír-e Qom

Dopravní předpisy, poplatky

Poplatky za dálnice v Íránu jsou velmi nízké - 100 IRR za osobní automobil, 200 IRR za minibus.

Při cestě do Íránu musíte mít tyto doklady:

Mezinárodní řidičský průkaz

Zelená karta

Není povoleno používat auta s řízením na pravé straně.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Celková délka silnic je 79 243 km, z toho dálnic 890 km, 4 proudových komunikací 2 738 km, silnic 1. třídy 3 676 km, okresních 18 526 km.
Kvalita vozovek je různá, spíše však lepší než v okolních státech. Hlavní dálniční tahy jsou velmi dobré kvality.
Hlavním silničním tahem (označení A-1) je silnice z Bázargánu (na turecké hranici) přes Teherán na hranici s Afghánistánem. Další dálniční spoj (A-2) vede do Mirgace na pákistánské hranici (dále pak pokračuje do pákistánského Quett). Silnice Herát-Dughan vedoucí do Afgánistánu byla rekonstruována pro snadnější návrat afghánských uprchlíků. 

Poplatky, mýtné

Poplatky za dálnice v Íránu jsou velmi nízké - 100 IRR za osobní automobil, 200 IRR za minibus.

Průměrné ceny PHM

Většina osobních aut v Íránu používá olovnatý benzín nízké kvality, benzín vyšší kvality je k dostání pouze u vybraných čerpacích stanic (obvykle se nacházejí ve větších městech). Nafta pro dieselové motory se v Íránu prodává pouze ve variantě pro nákladní vozy.
Použití osobních aut s dieslovým motorem není v Íránu povoleno.

Rychlostní limity

V Íránu platí tyto rychlostní limity:
Obec: 50km/h
Mimo obec: 70-110km/h
Dálnice: 70-120km/h

Doporučená pojištění vozidel

Kvalita vozovek v Íránu je různá, spíše však lepší než v okolních státech. Hlavní dálniční tahy jsou velmi dobré kvality. Ve velkých městech se připravte na opravdu velký provoz, zejména motorek, osobních vozů atd. Íránští řidiči jezdí velice riskantně a ve větších městech je doprava opravdu hustá. Pokud ovšem patříte k těm, kteří preferují cestování autem, doporučujeme sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA policie: 110 hlášení nehod: 197, 6692 6666 (Teherán)

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Při cestě do Íránu musíte mít tyto doklady: Mezinárodní řidičský průkaz, zelená karta. Není povoleno používat auta s řízením na pravé straně.

Půjčení auta

Půjčení vozidla je možné přes rezervační systémy světově známých půjčoven. Rezervační systémy jsou dostupné na internetu. Společnosti u kterých je možné provést rezervaci vozidla: Hertz, Avis, Europcar, Sixt.

Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži).

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Policie v Íránu je nesmlouvavá. Pokud vás zastaví, kontroluje doklady, cestovní pasy. Ve velkých městech je policie na každém kroku. Při nájezdech na rychlostní komunikace a pak každých cca 50 km narazíte na policejní hlídku. Motorky nesmějí na dálnice. Pokud chcete někoho na silnici předjet a nevidíte před něj, naznačí vám blinkrem, že je naproti volno a můžete ho předjet tím, že zabliká. Ovšem pozor, zabliká levým blinkrem, takže si můžete myslet, že se sám chystá někoho předjet. V Iránu se ve dne nesvítí a sami Íránčané rozsvěcují vozidla až za tmy, takže je dobré dávat na silnicích daleko větší pozor než u nás. Ve velkých městech se připravte na opravdu velký provoz, zejména motorek, osobních vozů atd. Při průjezdu kruhovým objezdem platí zvýšená opatrnost!! Íránští řidiči jezdí velice riskantně a ve větších městech je doprava opravdu hustá.

Pravidla parkování

Pokud pojedete do Íránu, doporučujeme parkovat vozidla zásadně na hlídaných parkovištích a auto důsledně a vždy zamykat.

Informace pro turisty

Česko není od 22. 6. 2021 na seznamu zemí, ze kterých se nesmí do Íránu cestovat.

Všichni cestující starší 8 let musí při vstupu do země předložit negativní PCR test na COVID-19 max. 96 hodin starý. Certifikát je uznáván, i když lhůta 96h uplyne během cesty, avšak může být vyžadováno podstoupení dalšího testu po příletu na náklady cestovatele. Dokument musí být vystaven v angličtině nebo zdarma ověřen íránským velvyslanectvím v zemi vydání certifikátu. Řada aerolinií bez předložení tohoto testu ani neumožňuje nastoupit do letadla již v místě odletu, přičemž věková hranice pro vyžadování testu se může lišit.

Očkované osoby cestující z evropských zemí, u kterých uplynulo alespoň 15 dní od ukončení očkování, nemusí předkládat negativní PCR test. Předkládaný certifikát o očkování musí být v angličtině

Všichni cestující vyplnit příjezdový formulář (COVID-19 Self Declaration Form), může být vyžadován aerolinkou již před odletem. Před pasovou kontrolou probíhá kontrola PCR testů a screening na příznaky (zvláště měření teploty). Cestovatelé, kteří vykazují příznaky po příletu jsou umístěni do karantény na vlastní náklady, dokud vykazují příznaky a nemají další negativní test. K respektování těhto opatření se je třeba písemně zavázat - na palubě letadla cestující obdrží formulář, kterým se ukáže u následné kontroly.

Nadále platí vízová povinnost pro občany ČR. Dle vyjádření íránského Minsterstva zahraničních věcí nebude Írán do odvolání vydávat turistická a poutnická víza.

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Všichni cestující starší 8 let musí při vstupu do země předložit negativní PCR test na COVID-19 max. 96 hodin starý. Certifikát je uznáván, i když lhůta 96h uplyne během cesty, avšak může být vyžadováno podstoupení dalšího testu po příletu na náklady cestovatele. Dokument musí být vystaven v angličtině nebo zdarma ověřen íránským velvyslanectvím v zemi vydání certifikátu. Řada aerolinií bez předložení tohoto testu ani neumožňuje nastoupit do letadla již v místě odletu, přičemž věková hranice pro vyžadování testu se může lišit.

Očkované osoby cestující z evropských zemí, u kterých uplynulo alespoň 15 dní od ukončení očkování, nemusí předkládat negativní PCR test. Předkládaný certifikát o očkování musí být v angličtině

Všichni cestující vyplnit příjezdový formulář (COVID-19 Self Declaration Form), může být vyžadován aerolinkou již před odletem. Před pasovou kontrolou probíhá kontrola PCR testů a screening na příznaky (zvláště měření teploty). Cestovatelé, kteří vykazují příznaky po příletu jsou umístěni do karantény na vlastní náklady, dokud vykazují příznaky a nemají další negativní test. K respektování těhto opatření se je třeba písemně zavázat - na palubě letadla cestující obdrží formulář, kterým se ukáže u následné kontroly.

Nadále platí vízová povinnost pro občany ČR. Dle vyjádření íránského Minsterstva zahraničních věcí nebude Írán do odvolání vydávat turistická a poutnická víza.

MZ varuje cestovatele, aby se vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí, nefotografovali ani nenatáčeli shromáždění a vládní budovy, a dbali všech opatření a doporučení místních bezpečnostních složek. 
Nadále trvá doporučení necestovat do pohraničních a pobřežních oblastí. Jedná se především o příhraničních oblastech na západě země (hraniční oblasti v provinciích Západní Ázerbájdžán, Ílám, Kurdistán, Kermánšáh a Chúzestán) s ohledem na bezpečnostní situaci v Iráku a občasnými střety íránských ozbrojených složek s kurdskými protivládními skupinami. V oblasti se ještě stále nacházejí minová pole z doby irácko-íránské války. Cestování v této části Íránu může být spojeno se zvýšeným rizikem. 

V případě všech cest do Íránu doporučuje MZV ČR  zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD.

V případě nouze se čeští občané mohou obrátit na nouzovou linku ZÚ +989128174178.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Íránská hranice má celkem: 5440 km
sousední země: Afghánistán 936 km, 35 km Arménie, Ázerbájdžán-řádné 432 km, Ázerbajdžán-Naxcivan exclave 179 km, Irák 1458 km, Pákistán 909 km, Turecko 499 km, Turkmenistán 992 km

Pohyb po zemi je z bezpečnostních důvodů omezen prezidentským dekretem vydaným 31.12.2001 následovně:
a. úplný zákaz pobytu v těchto pohraničních oblastech:
- všechna pohraniční města provincie Chorásán a všechna pohraniční území provincie Sístán a Balúčistán hraničící s Afghánistánem (s výjimkou města Zábol)
- všechna pohraniční města provincií Západní Ázerbajdńán a Kermánšáh (= Báchtarán) hraničících s Irákem (pozn.: zde se stále nacházejí minová pole z doby íránsko-irácké války)
- oblast měst Saghez, Báneh a Maríván v provincii Kurdestán
- oblast měst Čovár, Mehrán a Dehlorán a provincii Ílám
b. průjezd pouze se zvláštním povolením umožňujícím též výjezd z Íránu na trasách:
- Sanandadž - Maríván - Bášmagh (provincie Kurdestán)
- Orumíe - Píránšahr - Hádž Omrán - Sardašt (provincie západní Ázerbajdžán)
- Farímán - Tájbád - Doghárún (provincie Chorásán)
- Záhedán - Zábol - Mílak
c. cestování s platným pasem je povoleno na trasách:
- Sanandadž - Maríván (provincie Kurdestán)
- Islámábád - Chosraví (provincie Kermánšáh / Báchtarán)
- Farímán - Tájbád - Doghárún (provincie Chorásán)
- Záhedán - Mírdžáveh a Íránšahr - Čábahár (provincie Sístán a Balúčistán)

Letiště

V Íránu je cca 80 letišť. Z toho 72 civilních, 8 vojenských.
Hlavním letištěm v Íránu  je Mezinárodní letiště Imána Chomejního (IKIA), kam byly přesměrovány lety všech cizích leteckých společností létajících do Teheránu a všechny mezinárodní linky Iran Air, Mahan Air a dalších společností. 
Letiště je vzdálené od Teheránu cca 70 km jižně. 
Z Prahy nelze letět přímo do Teheránu, je nutný přestup. Z větších evropských letišť jsou však směřovány přímé lety.

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Při vstupu do Íránu jsou celní prohlídky běžnou záležitostí. Celní prohlídky na mezinárodním letišti Imáma Chomejního v Teheránu jsou relativně přísné. Po příletu do Íránu si musí všichni cestovatelé nechat svá zavazadla zkontrolovat v rentgenovém zařízení. V případě, že cestovatel doveze zboží pro dovoz íránskými zákony zakázané, je toto zboží zabaveno a dovozce zaplatí též vysokou finanční pokutu. V krajním případě mu hrozí trestní stíhání. Celníci se také mohou ptát na přesnou trasu cesty po Íránu, adresu pobytu apod. 
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Čeští turisté přijíždějící do Íránu musí mít cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců ode dne vstupu do země a platné íránské vízum. 
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. 
Pro pobyt delší než čtrnáct dní je třeba zažádal o vízum na Velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze.
MZV ČR upozorňuje občany ČR, že pokud cestují do Íránské islámské republiky letecky za účelem turistiky, mohou též obdržet vízum k pobytu do čtrnácti dnů na mezinárodním letišti v Íránu. Jedná se zejména o tato mezinárodní letiště: Mezinárodní letiště Imáma Chomejního v Teheránu, letiště v Tabrízu, Isfahánu, Mashhadu, Šírázu, Raštu nebo na ostrově Qiš. 

Poplatek za vízum je € 50,-, cestovní pas musí mít platnost ještě minimálně 6 měsíců po vypršení platnosti víza a cestující musí předložit zpáteční letenku.


Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Všichni včetně turistů musí nosit dlouhé kalhoty, ženy i dlouhé rukávy a zakryté vlasy.

Írán je šíitská země a při pobytu na jeho území je třeba respektovat místní pravidla týkající se oblékání, naprostého zákazu požívání alkoholu, fyzického kontaktu na veřejnosti, fotografování osob atd. Ženy by měly nosit plášť nebo delší košili (alespoň nad kolena) a k tomu dlouhou volnou sukni nebo kalhoty, povinný je šátek zakrývající hlavu i krk. Muži mohou nosit obvyklé turistické oblečení, nesmí ale mít krátké kalhoty. 

Koupání: V Kaspickém moři i v Perském zálivu se koupou zvlášť ženy a zvlášť muži. Na ostrově Kish existují mezinárodní pláže pouze pro zahraniční návštěvníky, na nichž je možno se koupat společně.

V zemi je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty. 

Pobytové informace

Česko není od 22. 6. 2021 na seznamu zemí, ze kterých se nesmí do Íránu cestovat.

Všichni cestující starší 8 let musí při vstupu do země předložit negativní PCR test na COVID-19 max. 96 hodin starý. Certifikát je uznáván, i když lhůta 96h uplyne během cesty, avšak může být vyžadováno podstoupení dalšího testu po příletu na náklady cestovatele. Dokument musí být vystaven v angličtině nebo zdarma ověřen íránským velvyslanectvím v zemi vydání certifikátu. Řada aerolinií bez předložení tohoto testu ani neumožňuje nastoupit do letadla již v místě odletu, přičemž věková hranice pro vyžadování testu se může lišit.

Očkované osoby cestující z evropských zemí, u kterých uplynulo alespoň 15 dní od ukončení očkování, nemusí předkládat negativní PCR test. Předkládaný certifikát o očkování musí být v angličtině

Všichni cestující vyplnit příjezdový formulář (COVID-19 Self Declaration Form), může být vyžadován aerolinkou již před odletem. Před pasovou kontrolou probíhá kontrola PCR testů a screening na příznaky (zvláště měření teploty). Cestovatelé, kteří vykazují příznaky po příletu jsou umístěni do karantény na vlastní náklady, dokud vykazují příznaky a nemají další negativní test. K respektování těhto opatření se je třeba písemně zavázat - na palubě letadla cestující obdrží formulář, kterým se ukáže u následné kontroly.

Nadále platí vízová povinnost pro občany ČR. Dle vyjádření íránského Minsterstva zahraničních věcí nebude Írán do odvolání vydávat turistická a poutnická víza.

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Lékařská péče v Íránu je dostupná a zpravidla na dobré úrovni. Doporučujeme rozhodně sjednat cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh!

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Záchranka         115
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Íránská kuchyně je vyhlášená a patří mezi zdravější. Íránci jedí hodně ovoce a zeleniny, z masa hlavně jehněčí a kuřecí. Národním jídlem je právě jehněčí s rýží na různé způsoby. Nejtypičtější snídaní je chleba, máslo, feta sýr, med, marmeláda a samozřejmě černý čaj.
Rýže patří k chloubě Íránců. Nejčastějším nápojem je tady obyčejná voda. K oblíbeným pochoutkám patří různé druhy ořechů. 

Kurzy měny

Íránskou měnou je íránský riál. Označení IRR.
České banky a směnárny nenabízí tuto měnu (íránský riál) ve svém kurzovním lístku.

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

V Íránu nalezete hotelové ubytování, hotely jsou značeny hvězdičkami a cenové rozpětí je dle lokality a vybavenosti. Orientační ceny jsou od 25 dolarů až do 48 dolarů a výše, za pětihvězdičkový hotel v centru Teheránu. 
Podrobnosti zde:

Při svých cestách po Íránu můžete přenocovat i venku, ale kempování evropského typu zde nenajdete. 
Spaní pod širákem či pod stanem je v Íránu zcela běžné, spát se dá i v městských parcích. Zcela jistě nebudete jediní, kteří zde budou v noci spát. V Íránu vyrážejí celé rodiny na kemp v parku.

Tipy na výlety

Termín návštěvy země si odvoďte od míst, která tam chcete navštívit. Pokud vás lákají památky spíše v nižších nadmořských výškách či blíže k Perskému zálivu, navštivte Írán mezi únorem a dubnem. Chystáte-li se do hor, je ideální dobou k návštěvě duben až květen. Plánujete-li delší pobyt, berte ohled právě na klima, které je už v dubnu u Perského zálivu pro našince takřka nesnesitelné. Teploty tady dosahují 40 °C.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky