Turistické informace

Estonsko

Estonsko je nejsevernější z Pobaltských zemí. Velkou část hranice s Ruskem zabírá Čudské jezero. Břehy Estonska jsou omývány Baltským mořem. Na ostrovech si obyvatelé pečlivě chrání své tradice, takže zde můžete obdivovat původní architekturu a vesnický způsob života. Země je rovinatá a téměř polovinu území Estonska zabírají lesy. V Estonsku se nachází velké množství jezer, rašelinišť a bažinatých oblastí, díky kterým je procházka estonskou přírodou nezapomenutelný zážitek.

Všeobecné informace

Estonsko je nejsevernější z Pobaltských zemí. Velkou část hranice s Ruskem zabírá Čudské jezero. Břehy Estonska jsou omývány Baltským mořem. Na ostrovech si obyvatelé pečlivě chrání své tradice, takže zde můžete obdivovat původní architekturu a vesnický způsob života. Země je rovinatá a téměř polovinu území Estonska zabírají lesy. V Estonsku se nachází velké množství jezer, rašelinišť a bažinatých oblastí, díky kterým je procházka estonskou přírodou nezapomenutelný zážitek.

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

110 – Policie
112 - hasiči, zdravotnická pomoc, ambulance
188 - Technická pomoc vozidlům na silnici  
1182 - Všeobecné informace
Hraniční přechod s Ruskem u Narvy: 356 69 00
Velvyslanectví České republiky Lahe 4 101 50 Tallinn Estonia tel.: +372 627 44 00 tel.
Konzulární a diplomatické služby: +372 566 790 29 fax: +372 63 14 716 e-mail: tallinn@embassy.mzv.cz www.mzv.cz/tallinn

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: +1
Estonská  republika leží v severní Evropě, je to přímořský stát, kdy částečnou hranici tvoří Baltské moře a zde má i společnou hranici s Finskem. Dále Estonsko hraničí s Ruskem a Lotyšskem.
Podnebí je mírné, i když chladnější než u nás. Charakteristické jsou pro estonské podnebí příjemná léta a velmi chladné zimy, které začínají v listopadu a trvají do poloviny března. 
Průměrné teploty se pohybují okolo 21°C v létě a -8°C v zimě. Největší vedra přicházejí v červenci, kdy se můžete setkat s 30°C. Naopak v zimě vás může překvapit mráz a k -23°C. 

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Eesti Vabariik
Český název: Estonská republika 
Užívaný název: Estonsko 
Rozloha: 45 226 km2 
Poloha: 21°-28° v. d. a 57°-59° s. š.  
Nejvyšší bod - Suur Munamagi (318 m)
Nejnižší bod - Baltské moře (0 m)   
Hlavní město: Tallinn 
Další města: Tartu, Narva  
Počet obyvatel (2013):  1.286.540 
Národnostní složení: Estonci 68,7% Rusové 24,8%, Urajinci 
Náboženství: luteráni, pravoslavní 
Úřední jazyk: estonština 
Mezinárodní zkratka: EST 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): EST 
Jízda: vpravo
Internetová doména: .ee 

Podrobnosti zde:

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Estonska je +372

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Elisa Eesti, Tele2

Vodafone /Elisa, Tele2/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Estonsko u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Estonsko u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Estonsko má zavedeny tyto státní a církevní svtáky:

1. leden - Nový rok
24. únor - Den samostatnosti Estonska
2. duben - Velký pátek (pohyblivé datum)
1. květen - Svátek jara
6. červen - Svatodušní svátky
23. červen - Svátek vítězství
24. červen - Den sv. Jana
20. srpen - Den obnovy samostatnosti Estonska
16. listopad - Den obrody Estonska - není pracovní volno
24. - 26. prosinec - Štědrý den, 1 svátek vánoční, 2 svátek vánoční

Dopravní předpisy, poplatky

Za použití silnic se neplatí, platí se poplatek při vjezdu do historického centra Tallinu.

Povinné vybavení - řidič i spolujezdec na předním sedadle a na každém, jež je vybaveno bezpečnostním pásem musí být připoután, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné.

Při cestě do Estonska musíte mít tyto doklady:

Mezinárodní řidičský průkaz

Osvědčení o registraci

Zelená karta

Technický průkaz

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Celková silniční síť má cca 30 300 km.
Estonsko má hustou silniční síť nejrůznější kvality.
Pokud budete jezdit mimo hlavní město, nenarazíte na příliš hustý provoz. 

Poplatky, mýtné

Za použití silnic se neplatí, platí se poplatek při vjezdu do historického centra Tallinu.

Průměrné ceny PHM

Orientační ceny pohonných hmot v Estonsku:
Natural 95 1,04EUR
Nafta 1,09EUR

Rychlostní limity

Povolená rychlost: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h na dálnici.

Doporučená pojištění vozidel

Stav silnic ve městech není v dobrém stavu, povrch je často nerovný s mnoha výmoly. Hlavní silnice mimo města jsou v poměrně dobrém stavu. Povrch silnic nižších tříd je písečný nebo štěrkový. V zimě vázne odklízení sněhu. Nezapomeňte si proto sjednat k povinnému ručení i havarijní pojištění. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Policie: 110

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Povinné vybavení - řidič i spolujezdec na předním sedadle a na každém, jež je vybaveno bezpečnostním pásem musí být připoután, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné.
Při cestě do Estonska musíte mít tyto doklady:
Mezinárodní řidičský průkaz. Osvědčení o registraci. Zelená karta, malý technický průkaz.

Půjčení auta

Pronajmout si auto není v Estonsku nic složitého, obzvláště pokud se nacházíte v některém větším městě. Půjčovny bývají většinou na nádražích, letištích nebo v centrech měst. Nejznámějšími společnostmi jsou mezinárodní Avis nebo Herz. Před zapůjčením, vozidla si porovnejte nabídku jednotlivých autopůjčoven, protože ceny se mohou výrazně lišit a některé mohou nabízet například různé slevy či víkendové akce. Ceny se pohybují okolo 50 EUR za den bez omezení kilometrů. Některé půjčovny nevydají auto osobě mladší 21 nebo 22 let. Navíc musíte vlastnit řidičský průkaz alespoň 1 rok a kreditní kartu, kterou budete půjčku platit.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

V Estonsku se jezdí po pravé straně vozovky, cestující na předních sedadlech musí být připoutáni, není povolen žádný alkohol v krvi ani telefonování za jízdy. V zimním období – listopad až březen je nutné zimní obutí vozu. Denní svícení je povinné celoročně. Povinné vybavení - řidič i spolujezdec na předním sedadle a na každém, jež je vybaveno bezpečnostním pásem musí být připoután, hasicí přístroj a lékárnička jsou povinné. Je povinné vozit dva zakládací klíny. Reflexní vestu musí mít všichni, kdo vystupují z vozidla během mimořádné události. Policie vybírá pokuty přímo na místě. Překročení rychlosti: až 400EUR Jízda na červenou: 200EUR Alkohol: 1200EUR

Pravidla parkování

Parkování v Estonsku:
V Tallinu se parkuje v parkovacích zónách, na některých místech jsou i parkovací automaty. Vozidlo musí být označeno parkovacím lístkem umístěným na viditelném místě.
Doporučuje se parkovat na hlídaných parkovištích, hrozí vysoké riziko vykradení vozidla.
Parkování osob se sníženou pohyblivostí:
Na větších parkovištích jsou vyznačena místa pro parkování.
Na místech, kde je placené stání je parkování pro tyto řidiče bezplatné.

Informace pro turisty

Čeští občané bez potvrzení o očkování nebo o prodělání Covid-19 musí po vstupu do Estonska podstoupit dva PCR testy a dodržovat 10 denní karanténu.

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Čeští občané bez potvrzení o očkování nebo o prodělání Covid-19 musí po vstupu do Estonska podstoupit dva PCR testy a dodržovat 10 denní karanténu.

Estonsko patří z turistického hlediska k poměrně bezpečným zemím. Nicméně je třeba, aby v místech velké koncentrace osob (nádraží, letiště, trhy apod.), kde dochází ke kapesním krádežím, lidé byli velmi ostražití. Nenosit pohromadě osobní doklady a všechny peníze. Cenné předměty /zlato, videokamera, fotoaparát apod./ nevystavovat příliš na veřejnosti.
Při cestování osobním vozem v městském provozu je vhodné v autě se zamknout, zamezí se tak možnému odcizení osobních zavazadel při zastavení na křižovatce.

Hraniční přechody

Estonská hranice má cca 633 km.
Celnice jsou otevřeny 24 hodin denně na těchto hraničních přechodech:
S Lotyšskem 343 km (Ikla - Ainazi, Valga - Valka, Murati - Veclaicene)
S Ruskem 290 km (Narva - Ivangorod, Vaartsi - Pecory, Luhamaa - Shumilino)

Letiště

Do Tallinnu lze využít spojů ČSA.
Do Tartu létá Finnair.
• Tartu (TAY)
• Talin (TLL)

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Osoby přijíždějící do Estonska z jiného členského státu EU mají právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, například maximálně:
800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, 400 kusů doutníčků,1 kg tabáku, 10 litrů destilátu, 20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% obsahu alkoholu, 90 litrů vína ( včetně 60 litrů perlivého), 110 litrů piva
palivo: je možné dovézt plnou nádrž vozidla + dalších 10 litrů paliva
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí Estonska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Občané ČR nepotřebují při cestě do Estonska víza.
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

V estonských barech, kavárnách, nočních klubech a jiných stravovacích zařízeních platí úplný zákaz kouření od roku 2007. Kouření je zakázáno také v podchodech, veřejné dopravě včetně taxi, na zastávkách a dalších stanovených místech.

Pobytové informace

V týdnu v týdnu od 28.6. do 4.7.2021  mohou občané České republiky přicestovat z České republiky do Estonska BEZ POVINNOSTI absolvovat obecnou 10-denní karanténu.  

Na tuto skutečnost navazuje další ulehčení pro cestující z ČR: pokud mají ukončené očkováni (bez ohledu na typ vakcíny a počet dnů, které uplynuly) nebo prodělali Covid-19, nemusí vyplnit příjezdový formulář. Pro oba tyto případy však platí podmínka, že neuplynul více než 1 rok a cestující je schopen tuto skutečnost na požádání prokázat (očkovacím certifikátem nebo potvrzením o prodělaném onemocnění).  

Test PCR ani antigenní není při vstupu do Estonska požadován.

Stejná situace platí i pro české občany, kteří tranzitují Estonskem při návratu do České republiky (v případě příjezdu z ne-schengenského Ruska kontaktujte velvyslanectví Tallinn pro aktuální informace).

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Čeští občané budou v Estonsku ošetřeni bezplatně na základě Evropské karty zdravotního pojištění, tak jako občané ostatních států EU. Jedná se ale pouze o nezbytnou lékařskou pomoc. Doporučujeme sjednat si pojištění léčebných výloh, tedy připojištění, které bude hradit nadstandardní služby například při úrazu nebo nemoci. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

  DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA:  Ambulance        112

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Základem estonské kuchyně je především maso, zejména kuřecí, vepřové a rybí. Oblíbenou pochoutkou je huspenina, uzený pstruh a jiné solené a uzené ryby. Estonci často jedí párky, jelita, uzeniny a všemožné druhy salámů. Nejčastější přílohou jsou brambory, zelí a spousta dalších druhů zeleniny. Velké oblibě se těší i mléčné produkty, vejce, ječná nebo rýžová kaše. Téměř do všeho pak dávají Estonci zakysanou smetanu „hapukoor“. Je součástí omáček, polévek, masa, salátů i zeleniny. Jedním z nejoblíbenějších estonských jídel je marinovaný úhoř servírovaný zastudena, tzv. „Marineeritud angerjas“.

Kurzy měny

Estonskou měnou je euro. Označení EUR.

Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Ubytování v Estonsku je velmi drahé a pro turisty představuje největší výdaj. Všechny typy ubytování je dobré si rezervovat s dostatečným předstihem, jelikož během letní sezóny jsou zařízení většinou přeplněná.
Hotelové ubytování se v Estonsku velmi rychle rozvíjejí a proto nutno počítat s širokou škálou nabídky. Ceny se průměrně pohybují v 3hvězdičkovém hotelu od 50 do 150EUR. Záleží však na délce pobytu a kvalitě hotelu. 
Podrobnosti zde:

Při cestování po Estonsku můžete využít přenocování v kempu.
Kempy bývají umístěny většinou nedaleko nějaké přírodní zajímavosti nebo na okraji národního parku. Sprchy a toalety bývají společné pro celý kemp a s hygienou je to v různých oblastech různé. Kempy bývají otevřeny přibližně od května do září.
Je povoleno i volné táboření, podmínkou je však po sobě uklidit.
Podrobnosti zde:

Oblíbeným se stalo ubytování na farmách, statcích a venkovských chalupách. Nejatraktivnější oblastí je pobřeží Baltského moře.

Tipy na výlety

Za zhlédnutí památek v Estonsku rozhodně patří zachovalé středověké centrum starého města v Tallinu. Tato památka je zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi další památky a zajímavosti v Estonsku patří i další místa v Tallinnu jako je Kadriorg,  čtvrť s mnoha barokními paláci, jenž nechala postavit ruská carevna Kateřina I..
I Estonsko nabízí zimní dovolenou. Například středisko Kuutsemäe Puhkekeskus. V poměru k poměrně nízké poloze střediska nabízí slušné služby, včetně vleků a běžeckých tratí. Skipas je možné zakoupit pouze na jeden den, sezónní skipasy tu neexistují. Večerní lyžování se nabízí na celkem 2 km sjezdovek. Středisko nabízí 4 sjezdovky zelené, 3 modré a 2 červené. Budete se pohybovat v nadmořské výšce od 150m n m do cca 220mnm.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky