Turistické informace

Bulharsko

Pro Bulharsko je typické střídání nížin a hor. Bulharské klima je díky svým horám velmi proměnlivé. Pro turisty Bulharsko nabízí pohoří Pirin a Rodopy, a zároveň písečné pláže Černého moře. Na své si přijdou ti co chtějí jen tak odpočívat u moře i aktivní sportovně založení turisté. Na rozlehlém území této země se nachází nespočet památek a míst k navštívení.

Všeobecné informace

Pro Bulharsko je typické střídání nížin a hor. Bulharské klima je díky svým horám velmi proměnlivé. Pro turisty Bulharsko nabízí pohoří Pirin a Rodopy, a zároveň písečné pláže Černého moře. Na své si přijdou ti co chtějí jen tak odpočívat u moře i aktivní sportovně založení turisté. Na rozlehlém území této země se nachází nespočet památek a míst k navštívení.

Důležitá telefonní čísla, emergency, Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí, Popis země, geografické a statistické údaje, Předčíslí a telefonní sítě GSM, Státní a církevní svátky - omezení

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

166 - policie
160 - hasiči
150 - první pomoc
165 - dopravní policie
146 - pomoc na silnicích
Tísňové volání: 112
Velvyslanectví České republiky (Posolstvo na Češkata Republika) blvd. Yanko Sakazov 9 1504 Sofia, Bulgaria tel. +359-2-9486800 fax: +359-2-9486818
služba mimo pracovní dobu a o víkendu: +359 888 398 045 e-mail: sofia@embassy.mzv.cz (sekretariát)
web: http://www.mzv.cz/sofia

Honorární konzulát České republiky ve Varně Adresa: Cani Ginčev 24, 9002 Varna, BR Telefon: +359 52 641 775 Fax : +359 52 641 774
E-mail : Varna@honorary.mzv.cz
Působnost úřadu : oblast (kraj) Dobrič, Varna, Burgas (přímořské oblasti)
Provozní hodiny úřadu: úterý a čtvrtek 14.00-16.00
V letních měsících (červenec - srpen) je v provozu konzulární jednatelství v Burgasu.
Aktuální spojení lze získat prostřednictvím Velvyslanectví České republiky v Sofii.

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: +1 Bulharsko je zemí v jihovýchodní Evropě, na Balkánském poloostrově. Hraničí s Rumunskem, Srbskem, Makedonií, Řeckem a Tureckem. Východní hranicí Bulharska je Černé moře. Bulharsko má mírné kontinentální podnebí, černomořské pobřeží a povodí řeky Marice tvoří přechod k podnebí středomořskému. Velká část povrchu Bulharska je hornatá. Průměrné zimní teploty se pohybují od -2 do 2 °C, letní pak od 21 do 25 °C.

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Republika Balgarija
Český název: Bulharská republika
Užívaný název: Bulharsko
Rozloha: 110 910 km2
Poloha: 22°-28° v. d. a 21°-24° s. š.
Nejvyšší bod - Musala (2 925 m)
Nejnižší bod - Černé moře (0 m)
Nejdelší řeka - Dunaj (2 850 km)
Hlavní město: Sofie
Další města : Plovdiv, Varna
Počet obyvatel: 7,364 mil. (údaje za r. 2011)
Národnostní složení: Bulhaři 85 %, Turci 9 %, Romové 4,2 %
Náboženství: pravoslavní 76 %, muslimové 9,5 %
Úřední jazyk: bulharština
Mezinárodní zkratka: BGR
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): BG
Jízda: vpravo
Internetová doména: .bg

Podrobnosti zde:

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Bulharska je +359

V zemi jsou tito mobilní operátoři: MobilTel, VivaCom

Vodafone /MobilTel/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Bulharsko u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Bulharsko u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Bulharský kalendář má zavedeny tyto státní a církevní svátky:
1.leden - Nový rok
3.březen - Státní svátek
duben Velký pátek, Velikonoční neděle a pondělí
1.květen - Svátek práce
6.květen - Den sv.Jiří a Den chrabrosti a bulharské armády
24.květen - Den sv.Cyrila a Metoděje a Den slovanské kultury a vzdělávání
6.září - Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)
22.září - Den nezávislosti (1908)
1.listopad - Den národních buditelů
24.,25.,26.prosinec - Vánoční svátky

Podrobnosti zde:

Dopravní předpisy, poplatky

Pro průjezd Bulharskem potřebujete platnou dálniční známku.  Dálniční známku lze zakoupit ve třech různých dobách platnosti tj. roční, měsíční, denní a týdenní, která se nejčastěji využívá při cestách na dovolenou.

Povinné vybavení - bezpečnostní pásy povinné zapnuté i na zadních sedadlech, jsou-li tam. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a autolékárnička jsou povinné. Hasicí přístroj musí být v každém automobilu. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události.

Při cestě do Bulharska musíte mít tyto doklady:

Řidičský průkaz

Technický průkaz

Zelená karta

Ověřená plná moc v případě, že jedete vypůjčeným vozem.

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Bulharská dopravní infrastruktura je relativně dobře rozvinutá. Silniční síť sestává z více než 37 tis. km silnic, z toho cca 450 km dálnic. Stejně jako ve většině okolních států je i pro průjezd Bulharskem třeba platná dálniční známka která umožní legální a rychlý průjezd placených úseků. V silniční dopravě je hlavní prioritou dostavba dálnic.

Poplatky, mýtné

Pro průjezd Bulharskem potřebujete platnou dálniční známku. Dálniční známku lze zakoupit ve třech různých dobách platnosti tj. roční, měsíční, denní a týdenní, která se nejčastěji využívá při cestách na dovolenou.

Průměrné ceny PHM

Orientační ceny pohonných hmot v Bulharsku:
Natural 95 2,29BGN
Nafta 2,22BGN

Rychlostní limity

Povolená rychlost: 
50 km/h v obci 
90 km/h mimo obec 
130 km/h na dálnici

Doporučená pojištění vozidel

V Bulharsku je mnoho silnic ve špatném stavu a silniční opravy nejsou obvykle značené. Od listopadu do dubna je dopravní provoz částečně komplikován díky sněžení. Pokud ovšem patříte k těm, kteří preferují cestování autem, doporučujeme sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění a úrazové pojištění všech cestujících. Rovněž se v Bulharsku vyskytuje velký počet krádeží, které často provádějí děti. Doporučujeme cestování autem v denních hodinách a parkovat na hlídaných parkovištích. Nezapomeňte si proto sjednat pojištění zavazadel. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňové volání: 112 Policie: 166 Dopravní policie: 165

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Povinné vybavení - bezpečnostní pásy povinné zapnuté i na zadních sedadlech, jsou-li tam.
Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a autolékárnička jsou povinné.
Hasicí přístroj musí být v každém automobilu.
Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události.
Při cestě do Bulharska musíte mít tyto doklady:
Řidičský průkaz, zelená karta, malý technický průkaz.
Ověřená plná moc v případě, že jedete vypůjčeným vozem.

Půjčení auta

Ceny půjčoven aut se zhruba drží evropského standardu, ale kvalita aut bývá trochu horší. Na pobřeží jsou nabídky půjčení aut kolem 30 EUR/den, ale ceny se mohou lišit a můžete mít nabídky i 20 a 15 EUR na den, to ale pouze v případě půjčení auta na víc dnů. 

Podmínkou pro pronájem vozu je mezinárodní řidičský průkaz a kreditní karta. Největší společnosti jsou Avis, Hertz a Europcar. 

Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži). 

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Bulharská policie je při řešení dopravních přestupků velmi přísná. Je vhodné dodržovat všechna pravidla silničního provozu, rychlostní a další omezení. Poměrně častou součástí postihu je také zabavení řidičského průkazu na 1 měsíc až 1 rok. Dopravní policie je na silnicích velice zřídka a kontroluje hlavně cizince, poznají je na dálku podle toho, že svítí i ve dne. V Bulharsku je denní svícení povinné celoročně. Mlhovky smí být použity pouze za mlhy, deště nebo sněžení, a to současně s obrysovými světly. Motocykly svítí za jízdy stále. Alkohol - povolené množství alkoholu při řízení: 0,5 ‰. Povinné vybavení - zapnuté bezpečnostní pásy i na zadních sedadlech, jsou-li tam. Výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a autolékárnička. Hasicí přístroj musí být v každém automobilu. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události. Je třeba si dávat pozor na falešné policisty. Silniční policista musí mít na hrudi připnutou kartu s fotografií, jménem a hodností. Praví policisté jezdí většinou v automobilech bílé barvy se signálním modrým světlem na střeše. SPZ pravého policejního auta se liší od normálních registrací. Pokud Vás policista zastaví, vždy od něj vyžadujte prokázání se legitimací. Při zastavení na křižovatce nebo u čerpacích stanic buďte ostražití.

Pravidla parkování

Pravidla parkování v Bulharsku: Modré zóny –  až na 1 hodinu. V jednosměrné ulici parkujte jen vlevo. Parkovací disky nejsou zavedeny, řidič by si měl označit vozidlo vyplněným parkovacím lístkem, který lze koupit na místě u prodavačů v kiosku. Samotní Bulhaři si s parkováním moc hlavy nelámou a parkují kde chtějí. Parkování osob se sníženou pohyblivostí: Místa jsou označena symbolem invalidního vozíku, ale žádné slevy se na ně nevztahují.

Informace pro turisty

Od 1. 12. 2021 do 31. 3. 2022 platí v Bulharsku (v souladu s prodloužením nouzové situace od 1. 12. 2021 do konce března roku 2022) při vstupu na bulharské území (i před nástupem do letadla) pro osoby (občany EU a jejich rodinné příslušníky, nebo osoby s dlouhodobým či trvalým pobytem v Bulharsku) přijíždějící z České republiky (aktuálně červená zóna) povinnost předkládat JEDEN ze tří následujících dokladů (bod 4.4):

1. certifikát o ukončeném očkování (po uplynutí 14 dní od poslední dávky)

2. doklad o prodělaném onemocnění COVID-19 (od 11. do 180. dne od posledního testu

3. doklad o provedeném testu na COVID-19 - PCR testu do 72 hodin před vstupem do země.

Velvyslanectví ČR v Sofii důrazně doporučuje turistům uzavřít před cestou do Bulharska komerční zdravotní pojištění, a to na celou délku pobytu. Stejně tak velmi doporučujeme uzavřít pojištění na Covid-19. 

DĚTI DO 12 LET PŘIJÍŽDĚJÍCÍ Z ČERVENÉ ZÓNY (TJ. AKTUÁLNĚ ČR) NEMUSÍ PŘEDKLÁDAT VÝŠE UVEDENÉ DOKUMENTY!

Bezpečnostní upozornění, Hraniční přechody, Letiště, Omezení dovozu a vývozu / zákazy, Potřebné dokumenty, Rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Od 1. 12. 2021 do 31. 3. 2022 platí v Bulharsku (v souladu s prodloužením nouzové situace od 1. 12. 2021 do konce března roku 2022) při vstupu na bulharské území (i před nástupem do letadla) pro osoby (občany EU a jejich rodinné příslušníky, nebo osoby s dlouhodobým či trvalým pobytem v Bulharsku) přijíždějící z České republiky (aktuálně červená zóna) povinnost předkládat JEDEN ze tří následujících dokladů (bod 4.4):

1. certifikát o ukončeném očkování (po uplynutí 14 dní od poslední dávky)

2. doklad o prodělaném onemocnění COVID-19 (od 11. do 180. dne od posledního testu)

3. doklad o provedeném testu na COVID-19 - PCR testu do 72 hodin před vstupem do země.

Velvyslanectví ČR v Sofii důrazně doporučuje turistům uzavřít před cestou do Bulharska komerční zdravotní pojištění, a to na celou délku pobytu. Stejně tak velmi doporučujeme uzavřít pojištění na Covid-19. 

Děti do 12 let přijídějící z červené zóny tj. aktuálně ČR NEMUSÍ PŘEDKLÁDAT VÝŠE UVEDENÉ DOKUMENTY!

Obecně je v Bulharsku míra kriminality vyšší než v ČR - zejména se jedná o kapesní krádeže, vykrádání automobilů, ale i o krádeže aut apod. Nedoporučuje se přespávat v automobilech na nehlídaných místech. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat bezpečnému zajištění finančních prostředků, veškerých osobních dokladů, platebních karet apod. Zvýšenou pozornost je potřeba také věnovat při výměně valut - zde je nutné využívat pouze služeb solidních směnáren nebo bank. I ve směnárnách je však třeba si před vlastní výměnou ověřit skutečný kurz. Vždy je třeba se vyhnout pouliční směně valut!

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Bulharsko má cca 1808 km hranice.
S Rumunskem 608 km (Rus, Vidin)
S Řeckem 494 km (Kutala, Promahonas, Svilengrad, Ormenion)
S Makedonií 148km (Deve Bair, Gyueshevo, Zlatarevo, Delcevo)
Se Srbskem 318km (Balotin, Dimitrovgrad, Strezimirovc, Klisura)
S Tureckem 240km (Kapikule)

Letiště

• Burgas (BOJ) • Plovdiv (PDV) • Sofie (SOF) • Varna (VAR)
Do Bulharska jsou zavedeny pravidelné linky ČSA a Bulgaria Air z Prahy do Sofie.
Do Burgasu nebo Varny, kde se nachází další bulharská mezinárodní letiště se dostanete buď s přestupem v Sofii, lze však i využít autobusovou nebo vlakovou dopravu. Další možnost jsou nízkonákladové letecké spoje z Prahy do Burgasu – např. WizzAir.

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Osoby přijíždějící do Bulharska z jiného členského státu EU mají právo jednorázově dovézt maximálně: 800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, 400 kusů doutníčků,1 kg tabáku 10 litrů destilátu, 20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% obsahu alkoholu, 90 litrů vína ( včetně 60 litrů perlivého), 110 litrů piva 500 g kávy nebo 200 g kávového extraktu, 100 g čaje nebo 40 g čajového extraktu 50 ml parfému nebo 250 ml toal.vody Na dovoz výše uvedeného zboží mají právo pouze osoby starší 17 let. Věkové omezení neplatí pro léky - je možné dovézt do země množství a druh odpovídající osobní potřebě cestujícího.
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do Bulharska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Kouření je zakázáno ve všech vnitřních veřejných prostorách s výjimkou barů a restaurací a klubů. Novela zákona, která vstoupila v platnost v červnu roku 2010, umožňuje zřídit kuřácké zóny v restauracích, kavárnách i na nádražích nebo autobusových zastávkách.

Pobytové informace

Pro české občany se počínaje 1. květnem 2021 mění podmínky pro vstup do Bulharska - země bude nově uznávat potvrzení o provedeném očkování proti COVID-19.

Čeští občané, kteří vstupují na území Bulharska, se mohou prokázat jedním z následujících dokumentů:

dokumentem potvrzujícím ukončené očkovací schéma proti COVID-19, to znamená aplikaci příslušného počtu dávek vakcíny proti COVID-19 podle závazných specifikací. Zároveň může osoba vstoupit až po uplynutí 14denní lhůty po obdržení poslední dávky.

dokumentem potvrzujícím kladný výsledek provedeného testu PCR nebo antigenního testu na COVID-19 u osob, které prodělaly onemocnění koronavirem v období mezi 15. a 180. dnem od data provedeného testu.

dokumentem potvrzujícím negativní výsledek provedeného testu PCR ne starším než 72 hodin před vstupem do země, nebo negativní výsledek antigenního testu ne starším než 48 hodin před vstupem do země.

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

Českým občanům je v Bulharsku poskytována neodkladná lékařská péče na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění. Péče na základě evropského průkazu zdravotního pojištění umožňuje péči pouze u smluvních zařízení veřejné zdravotní pojišťovny a v žádném případě nezahrnuje náklady na repatriaci do ČR v případě zranění či úmrtí. V Bulharsku také existuje u některých standardních lékařských výkonů daleko vyšší finanční spoluúčast ze strany pacienta a obvyklé je i hotovostní hrazení některých lékařských pomůcek a léků, a to např. i při operacích apod. V případě provozování rizikových sportů (létání na rogalech, vodní sporty, horolezectví aj.) je nutné mít speciální připojištění pokrývající i tyto aktivity. Doporučujeme tedy rozhodně pojištění léčebných výloh a úrazové pojištění.  Nezapomeňte také na pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám a pojištění zavazadel.

  DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Lékařská pohotovost         150
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.


Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Základem bulharské kuchyně je zelenina a nejrůznější koření. Téměř do všech pokrmů je přidávána paprika, rajčata, česnek, ovčí sýr nebo bílý jogurt. Nejčastěji užívaným kořením je čubrica, rostlina, která v Bulharsku běžně roste a je podobná oreganu. Mezi nejčastěji připravovaná masa patří ryby, hovězí a vepřové. Typické je pečení masa na rožni nebo na roštu. Často se připravují zeleninové saláty, nejznámější je šopský salát. Mezi tradiční bulharská jídla patří například studená polévka tarator, brambory musaka, kjufteta a kebabčeta, sýr kaškaval či dršťková polévka škembe čorba. Bulharskou specialitou je také slaný koláč z listového těsta zvaný banička.
Ceny se mohou lišit podle lokality, někdy až trojnásobně. S přibývající vzdáleností od hlavní pláže ceny klesají.
Orientační ceny v obchodě: balená voda 1 l = Lv 0,5 džus 1 l = od Lv 1,5 chléb 1 kg = od Lv 0,7 pečivo = Lv 0,3 – 1, máslo = od Lv 1 stolní víno 1 l = od Lv 2 značkové víno 1 l = od Lv 3,5 pivo (05l/0,3l) = od Lv 0,5 podle značky zmrzlina = od Lv 0,5 vybrané ovoce 1 kg - meruňky, broskve = od Lv 1,5 - meloun = od Lv 0,5 vybraná zelenina 1 kg - okurky = od Lv 1 - rajčata, papriky = od Lv 1,3

Kurzy měny

Bulharská měna je bulharský Lev, označení BGN.

Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Bulharské hotely na pobřeží se různí kvalitou i cenou. Ubytování můžete sehnat již od 80EUR. Hotely jsou značené hvězdičkami tak, jak to známe u hotelů v Evropě.
Podrobnosti zde:

Při cestě do Bulharska můžete využít i přenocování v kempu. Kempy jsou rozděleny do kategorií, můžete kempovat i v bulharských národních parcích. Ceny se pohybují od 5EUR za osobu a noc. Ve větších kempech si můžete pronajmout i chatky.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Za lyžováním můžete vyrazit  i do Bulharska. Nejznámější jsou Pamporovo, Bansko a Borovets. Bansko se nachází na úpatí Pirinského pohoří, zimní středisko zde funguje přes deset let. Bansko nabízí celoroční relaxaci a zábavu, najdete zde spojení tradičního i moderního stylu, nově vystavěné hotely a apartmány. Vyžití zde najdou jak mladí lyžaři, tak i rodiny s dětmi. Fungují zde lyžařské školy a půjčovny lyží i snowboardů. Největší středisko je Borovets s více než 58 km svahů. Lyžuje se ve výšce 2 560 m n.m..

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky