Turistické informace

Bělorusko

Nezničená běloruská příroda, malebné vesničky plné starosvětské romantiky, průzračně čistá voda jezer i řek, to všechno nabízí Bělorusko. Reliéf země je relativně plochý s mírnou vrchovinou táhnoucí se směrem z jihozápadu na severovýchod. S komplexní historií a bohatou architekturou je Bělorusko báječné místo k prozkoumání, bez ohledu na roční období.

Všeobecné informace

Nezničená běloruská příroda, malebné vesničky plné starosvětské romantiky, průzračně čistá voda jezer i řek, to všechno nabízí Bělorusko. Reliéf země je relativně plochý s mírnou vrchovinou táhnoucí se směrem z jihozápadu na severovýchod. S komplexní historií a bohatou architekturou je Bělorusko báječné místo k prozkoumání, bez ohledu na roční období.

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Hasiči (+375) 101
Policie 102
Záchranná služba 103
Velvyslanectví ČR v Bělorusku Bělorusko, 220030 Minsk, Muzykalnyj per. 1/2
Tel.: +375 17 2265244-6 Fax: +375 17 2110137
E-mail: minsk@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/minsk
Nouzová linka pro české občany (mimo pracovní dobu zastupitelského úřadu): +375 29 6665243
 
Honorární konzulát ČR v Brestu b-r Kosmonavtov 75/1 224030Brest Bělorusko
Tel.: +375 162 220527 E-mail: brest@honorary.mzv.cz

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: +1 Bělorusko je vnitrozemský stát ve východní Evropě. Hraničí s Polskem, Litvou, Lotyšskem, Ruskem a Ukrajinou. Bělorusko má mírné kontinentální klima, nicméně je potřeba počítat s tím, že teploty pod bodem mrazu se mohou objevit již v říjnu a mohou trvat až do května. Během letních měsíců se teploty na pár týdnů mohou vyšplhat až ke 30 °C. Průměrné teploty se během zimních měsíců pohybují kolem -15 °C, průměrné lednové teploty se pohybují od -5,1 na západě do -7,5 °C na východě, v červenci je pak po celé zemi průměrná teplota kolem 19°C.

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Respublika Byelarus
Český název: Republika Belarus
Užívaný název: Bělorusko  
Rozloha: 207 600 km2
Poloha: 23°-32° v. d. a 51°-56° s. š.
Nejvyšší bod - Dzyarzhynskaya Hara (346 m)
Nejnižší bod - Nyoman (90 m)
Nejdelší řeka - Dněpr (2 201 km)
Hlavní město: Minsk
Další města: Gomel, Mogilev
Počet obyvatel (2013): 9,463 mil.
Národnostní složení: Bělorusové 83 %, Rusové 8 %, Poláci, Ukrajinci
Náboženství: pravoslavní 70 %, katolíci 8 %
Úřední jazyk: běloruština
Mezinárodní zkratka: BLR
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): BY
Jízda: vpravo
Internetová doména: .by

Podrobnosti zde:

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Běloruska je +375

V Bělorusku jsou tito mobilní operátoři: MTS, Velcom, Best-life

Vodafone /Velcom/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Bělorusko u Vodafonu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 17,81 Kč, Odchozí hovor stojí 30,52Kč, SMS 9,68 Kč, MMS stojí 11,58 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Bělorusko u T-mobilu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 18 Kč, Odchozí hovor stojí 35Kč, SMS 9,60 Kč, MMS stojí 16,60 Kč.

Státní a církevní svátky - omezení

Běloruský kalendář má zavedeny tyto státní a církevní svátky:
Pokud státní svátek vychází na víkend, je zvykem, že se náhradní volno přesouvá na nejbližší pracovní den.
1 leden - Nový rok
7 leden - Pravoslavné vánoce
8 březen - Den žen
24 duben - Pravoslavné dušičky
1 květen - Svátek práce
9 květen - Den vítězství
3 červenec - Den republiky (jedná se o hlavní státní svátek)
7 listopad - Den říjnové revoluce
 

Podrobnosti zde:

Dopravní předpisy, poplatky

Za užití dálnice (Brest-přechod RF, Smolensk) se platí mýtné. Mýtnice jsou zřetelné. Cizinci platí za osobní automobil na několika místech 3 USD. Dále se na hraničním přechodu vybírá ekologický poplatek. Jeho výše nepřesahuje 10 USD.

Při cestě do Běloruska musíte mít tyto doklady:
Řidičský průkaz
Zelená karta
Malý technický průkaz
Ověřenou plnou moc, v případě, že jedete vypůjčeným vozem.

Při vjezdu na území Běloruska osobním automobilem je třeba na hranici vyplnit celní deklaraci o dočasném dovozu. S vozidlem je třeba opustit území Běloruska před vypršením doby povolení pro dočasný vjezd, tedy do 3 měsíců!

Automobil musí být povinně vybaven výstražným trojúhelníkem, lékárničkou a hasicím přístrojem.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

V Bělorusku je cca 86,4 tis. km silnic, z nichž 74,7 tis. km má pevný povrch. Běloruské silnice jsou obecně velmi dobré, dálnice M1 z Brestu přes Minsk do Moskvy dokonce velmi kvalitní. Mimo hlavní tahy a ve vesnicích však kvalita vozovky kolísá. Za užití dálnice (Brest-přechod RF, Smolensk) se platí mýtné. Mýtnice jsou zřetelné. Cizinci platí za osobní automobil na několika místech po 3 USD. Dále se na hraničním přechodu vybírá ekologický poplatek. Jeho výše nepřesahuje 10 USD.

Poplatky, mýtné

Za užití dálnice (Brest-přechod RF, Smolensk) se platí mýtné. Mýtnice jsou zřetelné. Cizinci platí za osobní automobil na několika místech po 3 USD. Dále se na hraničním přechodu vybírá ekologický poplatek. Jeho výše nepřesahuje 10 USD.

Průměrné ceny PHM

Orientační ceny pohonných hmot v Bělorusku:
Natural 95 0,70EUR
Nafta 0,72 EUR

Rychlostní limity

Bělorusko má zavedeny tyto rychlostní limity:
Obec: 60 km/h
Mimo obec 90 km/h
Dálnice: 110 km/h

Doporučená pojištění vozidel

Všeobecně jsou v Bělorusku silnice ve velmi špatném stavu. Je třeba dávat dobrý pozor hlavně při zhoršené viditelnosti, nebo po dešti, kdy jsou výtluky zakryty kalužemi. Nezapomeňte si proto sjednat k povinnému ručení také havarijní pojištění a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Policie 102

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Při cestě do Běloruska musíte mít tyto doklady:
Řidičský průkaz, zelená karta, malý technický průkaz.
Ověřenou plnou moc, v případě, že jedete vypůjčeným vozem.
Při vjezdu na území Běloruska osobním automobilem je třeba na hranici vyplnit celní deklaraci o dočasném dovozu. S vozidlem je třeba opustit území Běloruska před vypršením doby povolení pro dočasný vjezd, tedy do 3 měsíců!
Automobil musí být povinně vybaven výstražným trojúhelníkem, lékárničkou a hasicím přístrojem.

Půjčení auta

Půjčení vozidla lze uskutečnit objednáním přes internet přímo z ČR. Ceny jsou výhodnější v případě, že si vůz zapůjčíte na několik dní. Některé společnosti, přes které lze vozidlo zapůjčit: Avis, Eurocar, Sixt.
Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži). 

Orientační cena půjčení vozu na 3 dny v Minsku je od 141EUR.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Při cestách v Bělorusku buďte připraveni na časté měření rychlosti a kontroly, zvláště o víkendu. Policisté obvykle jednají korektně, ale přísně. Každé porušení dopravních předpisů je pokutováno. Cizinci může být za porušení předpisů vysloven trest vyhoštění ze státu a dokonce mu zakázán vjezd do Běloruska až na dobu 5 let. Děti do 12 let nesmí sedět na předních sedadlech. Bezpečnostní pásy jsou povinné pouze na předních sedadlech. Vozidlo musí mít ve výbavě hasící přístroj. Rozsvícená potkávací světla jen za zhoršené viditelnosti. Také v případě, že vozidlo je vlečeno či vleče jiné motorové vozidla. Na dálnici je zákaz vlečení porouchaného auta, odtáhnout ho lze jen s pomocí odtahové služby. Po silnici nesmí jezdit vozidla s tónovanými skly. Na silnicích se dvěma pruhy v každém směru mají řidiči maršrutek přednost při výjezdu ze zastávky. Chodci mají přednostní právo na přechodu a řidiči musí snížit rychlost až do zastavení vozidla. Dále je zakázáno předjíždění ve vzdálenosti menší než 50 m od přechodu a otáčení méně než 15 metrů od přechodu.

Pravidla parkování

V Bělorusku doporučujeme parkovat zásadně na hlídaných parkovištích a auto důsledně a vždy zamykat.

Informace pro turisty

Cestování mezi Českou republikou a Běloruskem doznalo za poslední rok značných omezení a je aktuálně velmi komplikované

Vzhledem k poměrně nepříznivému vývoji epidemiologické situace v Bělorusku doporučujeme v souladu s doporučeními Ministerstva zdravotnictví ČR cestovat do Běloruska pouze v nezbytných případech.

Z důvodu zhoršené epidemiologické situace v ČR i v Bělorusku, došlo k výrazným omezením v dopravě a zavádění restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území Běloruska. Aktuální usnesení vlády Běloruské republiky č. 591 z 13.10. 2020 stanovuje, že všechny osoby, které přicestují do Běloruska ze zemí uvedených na seznamu ministerstva zdravotnictví, musí podstoupit desetidenní domácí karanténu.

Upozorňujeme, že zapsání se k provedení testu PCR v Bělorusku je dosti komplikovaná a nelze se spoléhat na získání volného termínu v průběhu cesty a v tuto chvíli neslouží k překonání povinnosti absolvovat desetidenní karanténu.

Doporučujeme českým občanům, aby si před cestou do Běloruska ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu (Velvyslanectví Běloruska v Praze), zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Cestování mezi Českou republikou a Běloruskem doznalo za poslední rok značných omezení a je aktuálně velmi komplikované

Vzhledem k poměrně nepříznivému vývoji epidemiologické situace v Bělorusku doporučujeme v souladu s doporučeními Ministerstva zdravotnictví ČR cestovat do Běloruska pouze v nezbytných případech.

Z důvodu zhoršené epidemiologické situace v ČR i v Bělorusku, došlo k výrazným omezením v dopravě a zavádění restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území Běloruska. Aktuální usnesení vlády Běloruské republiky č. 591 z 13.10. 2020 stanovuje, že všechny osoby, které přicestují do Běloruska ze zemí uvedených na seznamu ministerstva zdravotnictví, musí podstoupit desetidenní domácí karanténu.

Upozorňujeme, že zapsání se k provedení testu PCR v Bělorusku je dosti komplikovaná a nelze se spoléhat na získání volného termínu v průběhu cesty a v tuto chvíli neslouží k překonání povinnosti absolvovat desetidenní karanténu.

Doporučujeme českým občanům, aby si před cestou do Běloruska ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu (Velvyslanectví Běloruska v Praze), zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Běloruská hranice má cca 3306 km.
Lotyšsko 171 km 
Litva 680 km 
Rusko 959 km
Ukrajina 891 km
S Polskem 605km
Hraniční přechody:
Kuznica Belostok (PL) - Bruzgi (BY) osobní, nákladní, autobusy
Bobrownik (PL) - Berestovica (BY) osobní, nákladní, autobusy cca 60 km na jih od Grodno Polovcy (PL) - Peščatka (BY) osobní auta Terespol/Brest Varšavský most – osobní, bus - jedná se o nejzatíženější přechod, musíte zde počítat se zdržením.
Slowatycze-Domačevo – osobní

Letiště

Minsk 1 (MHP)
Minsk 2 (MSQ)
Letecké spojení mezi Prahou a Minskem je každodenní, provozované společnostmi ČSA a BELAVIA.

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Při překračování hranic Běloruska je obvykle potřeba vyplnit běloruské celní prohlášení.
Dovoz a vývoz domácí měny je omezen na 100 běloruských rublů. Valuty můžete dovážet v neomezeném množství, při částce nad 3000 USD je nutno to uvést v celním prohlášení.
Při vývozu platí to samé, jenom při vývozu částky nad ekvivalent 10 000 USD je třeba předložit povolení banky.
Cennosti a drahé věci (např. počítače) je ve vlastním zájmu vhodné do celního prohlášení uvést vždy, čímž se cestující vyhne případným problémům při vycestování z Běloruské republiky. Potvrzené celní prohlášení je třeba mít při výjezdu u sebe. To znamená, že je potřeba vyplnit prohlášení dvě - jedno se odevzdá při vstupu na území Běloruska a druhé (potvrzené) si cestující nechá u sebe.
Bez zaplacení cla je povolen dovoz osobního majetku (kromě nábytku) do váhy 50 kg a ceny do 1.000,- EURO, neobchodního zboží dovážené cizinci pracujícími v Bělorusku či jejich rodinnými příslušníky. Bezcelně je možné také dovézt max. 1 litr alkoholických nápojů, 1 litr vína, 200 kusů cigaret nebo 200 gramů tabáku na osobu starší 18 let, dále 5 kusů šperků, 1 kus náramkových hodinek, 3 kusy oděvu z přírodní kůže či kožešiny a 4 kusy pneumatik. Je nutné, aby turisté striktně dodržovali zejména dovážené a vyvážené množství alkoholu a tabákových výrobků.

Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Mezi Českou republikou a Běloruskou republikou platí vízová povinnost. Ke vstupu na území Běloruské republiky je tedy kromě platného cestovního dokladu nutné i platné vstupní vízum.
Občané ČR mohou o běloruská víza a o veškeré informace týkající se udělování víz požádat na: Velvyslanectví Běloruské republiky ul. Sádky 626 Praha 7 – Trója 171 00 tel. 233 540 899, 233 541 011 fax. 233 540 925 e-mail czech@belembassy.org 
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

MZV ČR upozorňuje občany na skutečnost, že pokud jako řidiči se nedostaví včas s vozidlem k pasovému a celnímu odbavení podle doby platnosti dočasného povolení dovozu vozidla (tzv. vremennyj vvoz) a víza, mohou příslušné orgány Běloruské republiky vozidlo zabavit. S vozidlem je třeba opustit území Běloruska před vypršením doby povolení pro jeho dočasný vjezd. Nelze spoléhat na to, že stačí přijet na hraniční přechod v den vypršení jeho platnosti. Jsou známy případy, kdy kvůli enormně dlouhé čekací době na hraničním přechodu byl řidič odbaven několik hodin po uplynutí doby povolení a dopravní prostředek byl konfiskován.


Podrobnosti zde:

Pobytové informace

UPOZORNĚNÍ - uzavření pozemní hranice Běloruska

Dočasný zákaz vstupu cizích státních příslušníků na území Běloruska

Na základě rozhodnutí Rady ministrů Běloruské republiky je cizím státním příslušníkům od 1. listopadu 2020 dočasně zakázán vstup na území Běloruské republiky. Rozhodnutí se týká cizích státních příslušníků vstupujících na území Běloruské republiky přes silniční, železniční a říční hraniční přechody.

Mezinárodního letiště „Národní letiště Minsk“ se uvedené opatření netýká.. Dle sdělení Rady ministrů Běloruské republiky bylo uvedené rozhodnutí přijato s cílem zamezení šíření onemocnění COVID-19.

Aktuální usnesení vlády BLR č. 591 z 13.10. 2020 stanovuje, že všechny osoby, které přicestují do Běloruska ze zemí uvedených na seznamu ministerstva zdravotnictví, musí podstoupit 10denní domácí karanténu.

Stejně tak je v současné době nařízena 10denní karanténa pro všechny osoby, které přišly do přímého kontaktu s nemocnými COVID-19, a to od data posledního kontaktu (tzv. první úroveň kontaktu). Pro osoby se zprostředkovaným kontaktem je nařízena karanténa v případě příznaků respirační choroby a to do doby odeznění příznaků.

Doporučená pojištění osob, Gastronomie, ceny v sezóně, Kurzy měny, Nejčastější typy ubytování / ceny

Více informací

Doporučená pojištění osob

V souladu s nařízením prezidenta Běloruska „O pojišťovací činnosti“ musí mít zahraniční občané povinně sjednánu smlouvu o zdravotním pojištění na sumu 5 000 USD, a to přímo s běloruskou pojišťovnou nebo prostřednictvím smluvní zahraniční pojišťovny (na pojistce musí být zřetelně uvedena běloruská pojišťovna). Při absenci pojištění a vzniku události vyžadující si zdravotní péči musí být tato péče uhrazena dotyčnou osobou nebo osobou (stranou), která cizince do země pozvala. Doporučujeme tedy rozhodně sjednat cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

  DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Záchranná služba      103
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat
využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte
také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také
pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého
závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu
náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby,
které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního
onemocnění nebo úrazu.
CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ
• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo
léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci,
ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením,
lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České
republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení
pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na
asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám
sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení
pojistné události v případě smrti pojištěného.
• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře
JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ
• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby:
• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny
• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu
hlášení pojistné události.
• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující
doklady:
• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí
• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud
je máte k dispozici
• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí
• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy
DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby,
diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a
výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena.
Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu
nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz
určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu
pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům
vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského
a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny.
V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila
náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a
předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního
listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Fenoménem běloruské kuchyně jsou houby, které se často podávají při zvláštních příležitostech. Mohou být servírované jako hlavní jídlo, jako omáčka nebo jako krém. Populárním jídlem jsou hřiby na smetaně a polévka připravovaná z hříbků a krupice. Velmi chutné je i vepřové maso s houbovou omáčkou. Ingrediencemi, které často najdete v běloruské kuchyni jsou česnek a kmín. V Bělorusku se setkáte i s typickou ruskou kuchyní, takže nechybí například boršč s červenou řepou. Specialitami hlavního města Minsku jsou filet á la Minsk a řízek. Nejčastější přílohou jsou brambory.

Kurzy měny

Měna: Běloruský rubl (BYB)

Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Běloruské ubytovací služby na hlavních trasách jsou na nízké úrovni. Ubytování v hotelu je možné ve větších městech, při hlavní trase je to Brest, Kobrin, Baranoviči, Minsk, Borisov, Orša. Jediný 4hvězdičkový hotel je pouze v Minsku. Spíše počítejte s nižší kvalitou ubytování.

Podrobnosti zde:

Kempy v Bělorusku nejsou zavedeny.

Pokud v Bělorusku nebudete ubytováni ve veřejném ubytovacím zařízení a plánujete svůj pobyt na delší dobu než 5 dnů, jste povinni se registrovat. Registraci musíte provést osobně na příslušném oddělení občanství a migrace.

Tipy na výlety

Nezničená běloruská příroda, malebné vesničky plné starosvětské romantiky, průzračně čistá voda jezer i řek, to všechno nabízí Bělorusko. Reliéf země je relativně plochý s mírnou vrchovinou táhnoucí se směrem z jihozápadu na severovýchod. S komplexní historií a bohatou architekturou je Bělorusko báječné místo k prozkoumání, bez ohledu na roční období.
Největším lyžařským resortem s více než 3 km sjezdovek a třemi vleky je středisko Silichy. Dalšími středisky jsou Mozir, Logojsk.

Související odkazy:
» zdroj:

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky