Turistické informace

Tunisko


Všeobecné informace

Odlšinosti, všeobecné informace
Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Hasiči (civilní ochrana): 198 Lékařská záchranná služba: 190 Policie 197 Hl. město Tunis: Rychlá zdravotní služba ambulance: 71724080, 71725555 Lékařská pohotovost (AlloDocteur): 71781000, 21380884 Policie: 71846846 Odtahová služba (SOS Remorquage): 71801211, 71840840

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

K SEČ : +0


Pro oblast se Středomořským subtropickým podnebím je typické teplé, někdy až tropické léto s průměrnými teplotami 26 stupňů. V sezoně teploty často atakují 35 a více stupňů ve stínu. Zimy jsou vlhké s častým padáním srážek. Ani tehdy však teploměr většinou neklesá pod 13 stupňů.


Od pobřeží Středozemního moře směrem do vnitrozemí srážek výrazně ubývá a tak lze očekávat také znatelnou změnu v podnebí. Vnitrozemí je považováno za středovou a také přechodovou část mezi subtropickým pobřežím a pouští tvořenou horkou Saharou.

Od vnitrozemí směrem na jih pokrývá téměř celou část Tuniska nehostinná poušť. Saharskou poušť na území Tuniska však netvoří jen nikde nekončící pusté písečné duny, ale setkáváme se také s kamenitou formou pouště.

Nejteplejší turistickou lokalitou je ostrov Djerba.

Popis země, geografické a statistické údaje

VŠEOBECNÉ INFORMACE
Originální název:Al JumhuriyahatTunisiyah
Český název:Tuniská republika
Užívaný název: Tunisko
Anglický název: Tunisia
Rozloha: 163 610 km2
Poloha: 7°-12° v. d. a 30°-37° s. š.
Reliéf: nejvyšší bodJebel ech Chambi (1 544 m) -  nejnižší bod Shatt al Gharsah (-17 m)  
Vodstvo: nejdelší řeka - Mejerda (365 km)

Politika:
Hlavní město:  Tunis (674 000 obyv.)
Další města (tis. obyv.): Sfax 231, Sousse 125
Správní členění: 23 guvernátorů
Datum vzniku: 1956 vyhlášení nezávislosti
Forma vlády: prezidentská
Státní zřízení: republika
Členství: OSN, LAS

Obyvatelstvo:
Počet obyvatel (2006): 10 486 339
Hustota zalidnění: 64,1 obyv./km2
Národnostní složení:Arabové 97 %, Berbeři 1 %
Náboženství:sunnitští muslimové 99 %
Úřední jazyky:  arabština

Ostatní:
Mezinárodní zkratka: TUN
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): TN
Jízda: vpravo
Internetová doména: .tn

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Tuniska je +216 Mobilní operátoři: Orascom Telecom, Tunisiana, Tunisie Telecom

Státní a církevní svátky - omezení

Data muslimských svátků záleží na lunárním kalendáři, a tak se mění: Aid el-Kebir (únor), Moharem (červen nebo červenec, muslimský nový rok), Mouloud (srpen, narození Mohammeda), Aid es-Seghir (listopad, konec Ramadánu).


Státní svátky

18. ledna - den revoluce (čert ví jaké)
20. března - den nezávislosti (1956)
21. března - den mládeže
9. dubna - den mučedníků (něco jako u nás 6. červenec)
1. května - svátek práce
25. července - den republiky
13. srpna - den žen
17. listopadu - den nové éry (odstoupení Bourguiby r. 1987)

Dopravní předpisy, poplatky

Na dodržování mezinárodních dopravních předpisů dohlíží na silnicích policie a národní garda, která je rovněž ochotná poskytnout pomoc při poruše automobilu.

Pokud se vydáte na jih země do pouště, je třeba mít auto s náhonem na všechny čtyři kola a vybavení pro přežití na poušti. Vaší povinností je informovat nejbližší policejní stanici o trase a cíli cesty.

Tolerance alkoholu je v Tunisku nulová. Při porušení vám hrozí pokuta 100 - 5000 THD a odevzdání ŘP. Také je tu možnost vězení.

Cesta po setmění je riskantní.
Místní řidiči moc nerespektují dopravní předpisy.
Může se Vám stát, že potkáte volně se pohybující zvířata po vozovce, buďte proto opatrní.

Mýtné v Tunisku není zavedeno.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Silnice v Tunisku mají délku 19 000 km, z toho je vyasfaltováno 13 000 km a dálnice z Tunisu do Msakenu je dlouhá 142 km.

Poplatky, mýtné

Mýtné v Tunisku není zavedeno.

Průměrné ceny PHM

Počet benzínových pump v Tunisku je dostatečný a jsou otevřené každý den v týdnu, některé mají i nepřetržitý provoz. Samoobslužný systém není v Tunisku zaveden, o natankování se postarají zaměstnanci čerpací stanice.

Průměrné ceny v Tunisku:
1 l benzínu Super 0,570 TND
1 l benzínu Normal 0,530 TND
1 l nafty 0,310 TND

Rychlostní limity

Tunisko má tyto rychlostní limity:


Ve městech a v obci 50km/h
Na hlavních silnicích 90 km/h
Na dálnicích 110 km/h

Doporučená pojištění vozidel

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Povinnou výbavou je červený výstražný trojúhelník. K cestě do Tuniska potřebujete platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Občané ČR cestující na území Tuniska si mohou dovézt bezcelně jeden automobil, jenž je zapsán do pasu řidiče s platností na dobu 3 měsíců. Upozorňujeme v této souvislosti, že do pasu je takto možné zapsat pouze jeden automobil a zejm. na skutečnost, že plná moc (procuration) od majitele musí být ověřena příslušnými orgány ČR. Řidič pronajatého či zapůjčeného motorového vozidla je proto povinen nechat si ověřit plnou moc ještě v ČR. V opačném případě může dojít k zadržení vozidla na hranicích, a jeho vydání až při cestě zpět.

Půjčení auta

V turistických střediscích v Tunisku a velkých městech je řada půjčoven aut. Největší společnosti jsou Avis, Hertz a Europcar, ale existují i menší, místní a tudíž i levnější společnosti. Otázkou je jejich spolehlivost. Půjčit si můžete i motocykl.
Podmínkou pro pronájem vozu je platný řidičský průkaz (podle normy EU) platný minimálně jeden rok, věk nad 21 let, cestovní pas a kreditní karta.

Pokud si chcete na dovolené půjčit auto, rezervujte si ho přes internet již před cestou. V Tunisku je to pak většinou i mnohem dražší. Pokud chcete poznat zemi na vlastní pěst, je půjčené auto opravdu ideální na to, abyste se seznámili se zemí i jejími obyvateli.
Obvykle počítejte s cenou od 60 euro na den. V ceně je zahrnuto pojištění, daň a neomezený počet kilometrů. Půjčovné vám možná připadá přemrštěné, ale až zjistíte, jak vysoká jsou v Tunisku dovozní cla na auta, hned vám bude cena připadat pochopitelná.

Ceny soukromých půjčoven vypadají na první pohled nižší, ale musíte si uvědomit: K půjčovnému se přičítá 17% DPH, dále 8 euro za kolek, případně havarijní pojištění a pojištění cestujících při nehodě (u většiny cestovních kanceláří již zahrnuto v ceně). I v případě úplného havarijního pojištění jste povinni platit ne zrovna malou spoluúčast. Menší škody tedy v Tunisku vždy zaplatíte vy!

Pokud se chcete autem vypravit i do vzdálenějších oblastí, dejte pozor na to, aby měla půjčovna co nejvíce poboček v celé zemi. Jinak byste museli – například po nehodě – dopravit auto na vlastní náklady třeba na ostrov Djerba. Auto si nejprve vyzkoušejte a pokud objevíte nějaké škody, zaznamenejte si je. Potom se můžete vydat na delší cestu.
Pokud nemáte kreditní kartu, zaplatíte kauci ve výši půjčovného, kterou dostanete po vrácení vozu skoro vždy v dinárech nazpět.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Na dodržování mezinárodních dopravních předpisů dohlíží na silnicích policie a národní garda, která je rovněž ochotná poskytnout pomoc při poruše automobilu. Pokud se vydáte na jih země do pouště, je třeba mít auto s náhonem na všechny čtyři kola a vybavení pro přežití na poušti. Vaší povinností je informovat nejbližší policejní stanici o trase a cíli cesty. Tolerance alkoholu je v Tunisku nulová. Při porušení vám hrozí pokuta 100 - 5000 THD a odevzdání ŘP. Také je tu možnost vězení. Cesta po setmění je riskantní. Místní řidiči moc nerespektují dopravní předpisy. Může se Vám stát, že potkáte volně se pohybující zvířata po vozovce, buďte proto opatrní.

Pravidla parkování

V Tunisku parkování není problém, snad s výjimkou hlavního města, kde Vám při porušení předpisů mohou auto i odtáhnout. Dopravní policie však bývá k turistům shovívavá.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti

Více informací

Bezpečnostní upozornění

V souvislosti s demonstracemi plánovanými na podporu Palestiny v centru Tunisu i po celém Tunisku během následujících dnů vyzývá MZV ČR občany ČR ke zvýšené obezřetnosti. Doporučujeme vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a řídit se pokyny místních bezpečnostních složek.

V Tunisku stále platí výjimečný stav vyhlášený dne 24. 11. 2015, který je pravidelně prodlužován.

MZV ČR důrazně nedoporučuje cestovat do oblastí kolem hranic s Alžírskem a Libyí, do horských oblastí guvernorátů Kasserine a Kef, v nichž pravidelně probíhají vojenské protiteroristické akce, a do měst v okolí Siliany a Kasserinu či do pouštní zóny jižně od linie Bir Rijm Maatoug – Borj Bourguiba – Ben Guerdan a do horské oblasti na severozápadě Tuniska.

Spontánní manifestace a protestní hnutí mohou způsobit dopravní problémy po celé zemi. Je proto nezbytné důsledně dodržovat pokyny bezpečnostních složek. MZV ČR při cestování doporučuje mít vždy při sobě cestovní doklad a další doklady (např. k vozidlu), vyhýbat se větším shromáždění osob, izolovaným oblastem a nepohybovat se venku v nočních hodinách. Pohyb v pohraničních a pouštních oblastech je formálně zakázán. V případě silniční kontroly se vždy řiďte pokyny místních bezpečnostních sil.

Letiště

Vnitrostátní leteckou přepravu mezi městy Tunis, Djerba, Sfax a Tozeur zajišťuje Tunis Air. Tyto lety jsou velmi levné a mezi Tunisem a Djerbou se v hlavní sezoně létá až sedmkrát za den. Vnitrostátní letecké taxy se neplatí (a neplatí se ani „odletová taxa“ z Tuniska).

• Džerba - Melita (DJE)

• Enfidha (NBE)

• Gabes (GAE)

• Gafsa (GAF)

• Monastir (MIR)

• Thyna (SFA)

• Tozeur (TOE)

• Tunis - Carthage (TUN)

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Bezcelně je do Tuniska možno dovézt alkoholické nápoje do obsahu 25% alkoholu 2 litry na osobu, nad 25 % alkoholu 1 litr na osobu, 400 ks cigaret, 100 ks doutníků nebo 250 g tabáku na osobu, 1/4 l parfému a 1 l toaletní vody na osobu.

Na přechodnou dobu lze dovézt: dopravní prostředek (automobil, karavan, soukromé letadlo, motorku, motorový člun), až 2 fotoaparáty a 20 filmů pro vlastní potřebu, 1 kameru a 20 filmů, sportovní potřeby, campingové vybavení, hudební nástroje, 1 dalekohled, 1 přenosný psací stroj, 2 dětské kočárky, 1 jízdní kolo, 1 osobní počítač, 1 radiomagnetofon, CD přehrávač apod. Dovezené osobní věci musí být znovu vyvezeny.

Při dovozu zvířat je třeba předložit doklad o jejich veterinární způsobilosti vystavený oficiálním úřadem dané země (ČR). Jedná se o platné veterinární osvědčení vydané Státní (městskou) veterinární správou v ČR, které není starší 3 dnů, čip je výhodou. Doporučuje se pas EU, který je v ČR vydáván na základě čipování.

Je zakázáno dovážet zbraně všech druhů kromě řádně registrovaných loveckých, explozivní materiál, omamné a psychotropní látky, pornografii, produkty a zboží, které mohou ohrozit bezpečnost, zdraví, náboženské cítění a morálku veřejnosti.

Tuniské úřady velmi tvrdě postihují držení a užívání psychotropních látek.

K vývozu místní flóry a fauny je nutné povolení ministerstva zemědělství, vývoz antických předmětů je možný pouze na povolení ministerstva kultury.

Je zakázán dovoz i vývoz tuniských dinárů. Zbude-li určitá částka místní měny, je možno ji směnit zpět na valuty; lze proto doporučit postupnou směnu podle potřeby a uchovávat si pro případ zpětné směny stvrzenky vydané směnárnou.

Do Tuniska je povolen dovoz dalekohledů a elektronických zařízení umožňujících přenos zvuku či obrazového signálu (včetně dětských hlídacích chůviček) výhradně na základě povolení uděleného tuniskými orgány. Uvedenému režimu nepodléhají standardní mobilní telefony. V případě kontroly zavazadel na vstupním hraničním přechodu může dojít k zabavení přístroje, pro který nebylo uděleno povolení, a jeho následnému vydání až při odjezdu ze země. V případě dotazů k udělování povolení se prosím obraťte na Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze.

Do Tuniska je dovoleno dovážet veškeré cizí valuty, cestovní šeky a platební a úvěrové karty; cizí valuty do hodnoty cca 30.000 Kč, v případě částky převyšující uvedenou hodnotu je třeba o tom informovat při celním a devizovém odbavení při příjezdu, případný vývoz nedeklarované částky deviz je sankcionován odebráním peněz a pokutou ve výši odebrané částky a případně dalšími úředními postupy.
Kontrolu vývozu deviz a dinárů pravidelně provádí celní kontroloři po pasovém odbavení na mezinárodních letištích.

Potřebné dokumenty

Občané České republiky mohou na území Tuniska vstupovat pouze s platným cestovním pasem.

Platnost pasu v případě organizované turistiky s cestovní kanceláří musí minimálně o 3 měsíce překračovat plánovanou dobu pobytu, v případě individuální turistiky s platným vízem musí platnost pasu překračovat plánovanou dobu pobytu minimálně o 6 měsíců.


Očkovací průkaz se nevyžaduje, žádné očkování není povinné. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B.

Motoristé musí při vstupu předložit technický průkaz (event. též plnou moc od majitele – týká se především autobusů), platný řídičský průkaz a doklad o mezinárodním pojištění (zelenou kartu).

Občané ČR cestující na území Tuniska si mohou dovézt bezcelně jeden automobil, jenž je zapsán do pasu řidiče s platností na dobu 3 měsíců. Upozorňujeme v této souvislosti, že do pasu je takto možné zapsat pouze jeden automobil a zejm. na skutečnost, že plná moc (procuration) od majitele musí být ověřena příslušnými orgány ČR. Řidič pronajatého či zapůjčeného motorového vozidla je proto povinen nechat si ověřit plnou moc ještě v ČR. V opačném případě může dojít k zadržení vozidla na hranicích, a jeho vydání až při cestě zpět.

Při vstupu do celního a pasového pásma je nutno předložit kromě pasu ještě vyplněnou registrační kartu (cestovatel ji obvykle obdrží ještě na palubě letadla). Pasový úředník vrátí spodní díl, který je nutno odevzdat při odjezdu.

Pro organizovanou turistiku (s voucherem cestovní kanceláře) není vízová povinnost. Účastníci organizované turistiky (bez víza) však nemohou během pobytu v Tunisku vycestovat do sousedních zemí.

Individuální cestovatelé vízum mít musí! Jestliže se jim (zejména při využití charterových letů) podaří vstoupit na území Tuniska bez víza, jedná se pouze o nepozornost cizinecké policie, nikoli o potvrzení legálnosti pobytu. V případě kontroly pořádkovými orgány hrozí za nelegální pobyt sankce, včetně policejního zadržení.

Cestovatelé využívající Tuniska pouze jako tranzitní země (např. při letech Tunisairu ze subsaharské Afriky) mohou opustit mezinárodní letištní prostor rovněž pouze s platným vízem. V opačném případě musí setrvat na letišti, a to i tehdy, je-li návazný let např. až druhý den.

Víza vydává Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze, kde by si měl cestovatel před cestou ověřit, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Povinné přihlášení na policii zajistí ubytovací zařízení, pro cestovatele ubytované v soukromí platí přihlašovací povinnost na místní policii do 3 dnů po příjezdu.

Při opožděném opuštění země (např. z důvodu hospitalizace) je třeba požádat o výstupní vízum na policii v místě pobytu a doložit důvody prodloužení pobytu.

Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas!!!

Rozdílnosti

V Tunisku se nesmí fotografovat vládní, policejní a vojenské objekty, nádraží, letiště a další budovy označené tuniskou vlajkou (např. prezidentský palác a hlavní sídla místních HSP, včetně národní televizní stanice) a uniformované osoby. Vstup do mešit v době modliteb je nevěřícím zakázán. Nesmíte fotografovat ani muslimy, kteří svůj rituál provádějí mimo mešitu. Při focení místních obyvatel se doporučuje požádat je o svolení.
Od roku 1980 je zakázáno fotografovat židovské objekty, které jsou přísně střeženy policií. Je třeba respektovat zákaz vstupu do blízkosti těchto objektů, pokud je u nich vymezen prostor s policejní hlídkou.

Přístup k cizincům je velmi tolerantní, přesto nelze zapomínat, že Tunisko je zemí muslimskou. Tomu je třeba přizpůsobit chování (např. pokud jde o navazování kontaktů s místními dívkami a požívání alkoholu) a oblékání (zejména mimo turistické zóny vynechat příliš “úsporné” modely).

V průběhu roku 2003 zahájila činnost mravnostní policie, která namátkově legitimuje smíšenou společnost mladých lidí, nevyjímaje páry, u nichž prověřuje, zda jsou manžely a zda jejich chování odpovídá pravidlům muslimské společnosti. Stejným způsobem jsou prověřováni místní obyvatelé ve společnosti cizinců, a to zejména v nočních hodinách v okolí zábavních podniků.

Pobytové informace

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti, Doporučená pojšitění, ubytování...

Více informací

Doporučená pojištění osob

Mezi Českou republikou a Tuniskou republikou existuje dohoda o spolupráci v oblasti zdravotnictví. Nicméně je rozdílně vykládána jak českou, tak tuniskou stranou. Tuniská strana odmítá výklad, podle něhož by měla poskytovat bezplatnou zdravotní péči pro občany České republiky v případě jejich onemocnění nebo úrazu. Proto je pro české občany, cestující do Tuniské republiky, nezbytné sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh. Na druhé straně lze konstatovat, že lékařská péče v Tuniské republice je na dobré úrovni a poměrně dobře organizována, zvláště v soukromých klinikách. Nezapomeňte také na pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: ambulance (SAMU) 190
  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Tuniská kuchyně

Výrobky tuniské kuchyně jsou vydatné a chutné, ale ne moc pestré. Mezinárodní restaurace zde nejsou časté – výjimečně narazíte v turistických oblastech na italské, čínské nebo thajské restaurace. Ve většině měst najdete více restaurací. Kdo ze zahraničních turistů ale navštíví rotisserii nebo gargottu, spočinou na něm udivené pohledy – bude ale příjemně přivítán. Malé jídelny jsou většinou navštěvovány jen místními, kteří zde jedí grilované maso. Ke každému jídlo je podáván chléb chyba. Pravidlem je jíst pouze pravou rukou, levá ruka platí za nečistou. Francouzští kolonialisté tu po sobě zanechali nemalé kulinářské stopy. Evropsky inspirovaná jídla tedy najdete po celém Tunisku, ochutnat byste ale určitě měli i chutné místní speciality. Jedním z francouzských jídel je bageta, která se plní pastou harissa (ostrá kořeněná pasta), vajíčkem, tuňákem, olivami, rajčaty, salátem a vařenými bramborami. Fricassé je varianta bagety se stejnými přísadami, jen ve tvaru kruhu. Ryby, především tuňák, vejce, olivy a čerstvý chléb jsou základem tuniské kuchyně, které se servírují s pastou harissa jako předkrm. Olivy zde mají vynikající chuť - to platí nejen pro zelené, ale i pro černé (zralejší) olivy. Po sklizni v listopadu se nakládají do slaného nálevu a jsou zpracovány s olivovým olejem, bylinkami, česnekem a kořeněnou pastou harissa do marinády. Brik sestává z tenké kapsy z těsta, která je plněná vejcem a dalšími potravinami jako např. bylinkami, tuňákem, krevetami nebo jinými mořskými plody. Také ojja nebo chakchouka je jídlo s vejci, paprikovými lusky, rajčaty, s česnekem a s grilovanými tuniskými párky merguez nebo s krevetami. Natvrdo vařená vejce a tuňák jsou také přísady salátu mechouia, který je dále podáván s cibulí, paprikou, rajčaty a olivovým olejem. K typicky arabskému jídlu patří pasta hummusbitahina z cizrny a sezamu, která se podává s chlebem. Dále např. salát tabbulah z cibule, rajčat, ředkviček, petržele a máty nebo kofta – masové kuličky s mletými játry, paprikami a cibulí. Lablabi je ostrá cizrnová polévka s citrónem a kmínem, která se jí na snídani. Chorba je ostře kořeněná polévka s jehněčím masem, nudlemi, rajčaty, cibulí, která je ochucována harissou. Harissa je také součástí tradičního pokrmu severoamerických Berberů – kuskusu.

NAKUPOVÁNÍ NA TRHU

Tzv. medina je součástí každého většího města a jedná se o nejstarší část města, často obehnanou hradbami. V medině jsou spletité uličky, ve kterých obchodníci nabízejí své zboží, v dalších pokojích potom často skutečně i bydlí. V dnešní době jsou mediny spíše atrakcí pro turisty a tomu odpovídá také prodávaný sortiment – tepané tácky a talířky, výrobky z velbloudí kůže a různé další cetky.

Při nákupu u většiny prodejců v medině se smlouvá. Při procházce uličkami vám arabský prodavač mnohdy zastoupí cestu a bude vás doslova tahat do svého krámku, kde sice neuvidíte vůbec nic nového, ale rozhodně neuděláte nic špatného, když ho za nabídku jeho zboží alespoň pochválíte. Arabský prodejce si vás nejprve otipuje a pokud o nějaký předmět projevíte zájem, nasadí podle svého prvního dojmu cenu – dobré je tedy nemít viditelné fotoaparáty, drahé brýle, šperky, případně náramky z hotelu značící, že máte zaplacené all inclusive (kdo si může dovolit jíst celý den, může si přece také dovolit přispět chudým místním prodejcům – myslí si zpravidla arabský prodavač).

Na vaši otázku „how much?“ reaguje prodejce tím, že vysloví cenu, která je mnohonásobkem ceny, za kterou by výrobek mohl prodat, aniž by prodělal. Správný kupující by se v takovém případě měl chytit za hlavu a začít mumlat něco o tom, že ten člověk se musel zbláznit. Prodavači jsou multilinguisti a pár českých slovíček zpravidla znají, byť v našem jazyce nejsou tak dobří jako třeba ve francouzštině nebo italštině.

Podle síly vašich emocí prodavač upraví cenu směrem dolů. Rozhodně nikam nepospíchejte, průměrné smlouvání zabere alespoň 5 minut, často ale více, v extrémních případech třeba i půl hodiny, během nichž vás prodavač pozve na domácí čaj (hořký, případně hořkosladký), případně vám ukáže část domu, ve které se svojí rodinou žije.

Nikdy nekupujte věc, pokud se nedostanete alespoň na polovinu ceny, za kterou byl výrobek původně nabízen. Jakmile jste na polovině, můžete se pokusit srazit cenu výrobku o další polovinu (1/4 původní ceny). I při této ceně prodavač vydělá, takže nic nedávejte na jeho lamentování, že musí živit rodinu a šest dětí. To vám jen dává najevo své sympatie, protože ve smlouvání jste opravdu dobří a kam se na vás hrabou Italové, Francouzi a Němci (ti především). Pokud už výrobek za nabízenou cenu chcete koupit, stvrďte to plácnutím nebo podáním ruky. Pokud byl prodavač s vaším výkonem spokojen, často přihodí nějakou drobnost jako „pozornost podniku“.

CENY POTRAVIN

I běžné věci, resp. potraviny, lze pořídit za velmi slušné ceny, většinou levněji než u nás. Pro turisty je to opět velkou výhodou. Cena především potravin se bude měnit s měnící se lokalitou. V rušném centru Tuniska nakoupíte zcela jistě dráž než v malém turisticky nevytíženém městečku. V centru vyjde dráž i oběd v restauraci nebo nákup keramiky.

pivo 0,3l = od TND 0,9

cola, limo 1,5 l = od TND 0,6

balená voda 1,5 l = od TND 0,4

láhev vína = TND 4 – 6

mléko 1 l = TND 0,6

chléb = od TND 0,2

sýr 1kg = od TND 4,5

broskve 1kg = TND 1,5

banány 1 kg = TND 1,3

rajčata 1 kg = TND 0,5

Kurzy měny

Měna: tuniský dinár (TND) = 1000 millimů

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

V Tunisku většinou narazíte na obrovské hotelové komplexy se stovkami pokojů, jen 10 % z celkového počtu ubytovacích zařízení tvoří malé rodinné hotýlky. Kvalita hotelů v Tunisku je různá. Obecně se říká, že z hodnocení tuniských hotelů je potřeba hvězdičku ubrat. Čtyřhvězdičkový hotel často vypadá jako tři evropské, často trochu omšelé hvězdičky. Při výběru hotelu je tak dobré dát na předchozí zkušenost (pokud byla dobrá), případně na doporučení přátel či známých. Pokud má hotel tři hvězdičky a méně, raději se připravte na nějaká nepříjemná překvapení – méně častý úklid, plastové ubrusy v jídelně, občasný hmyz na pokojích, méně pestrou stravu bez ohledu na to, zda máte all inclusive nebo jenom polopenzi, nepořádek v okolí hotelu.

Apartmány a studia

K ubytování v apartmánu obvykle není poskytována strava, krom pokoje jsou apartmány vybaveny kuchyňkou. Studio je malý apartmán s kuchyňským koutem. V Tunisku je mezi ubytovacími zařízeními apartmánů a studií málo, v nabídce cestovních kamceláří jsou většinou hotely

Tipy na výlety

Tunis je hlavní město Tuniska a je největším městem v zemi, leží u Tuniského jezera.Turisty přivítá arabskou kulturou a dějinami, společně s novodobou architekturou. K ní se řadí i domy, které jsou postaveny v secesním stylu a patří k zajímavým pozoruhodnostem města.
Nedaleko Tunisu leží krásné antické město Kartágo, známá vesnice SidiBouSaid a letoviska La Marsa a Gammarth.


Sousse je přístavní město u Středozemního moře. Město se nachází na jihu zálivu Hammamet, asi 130 km jižně od hlavního města Tunis. Na severu letoviska se nacházejí velké hotelové komplexy s celkovou kapacitou několika desítek tisíc lůžek.


Monastir je pobřežní město na jihu zálivu Hammamet, 20 km jihovýchodně od Sousse . Monastir je v dnešní době důležitým univerzitním městem a stejně tak důležitým turistickým centrem.


Nenechte si ujít kulturní a tradiční festivaly, které se slaví v průběhu celého roku v mnoha městech a vesnicích. Při nich dávají Tunisané "radost ze života" velmi jasně najevo. Příležitostí je opravdu mnoho: Začátek jara, začátek rybářské sezóny, den narození místního světce, a ještě mnohem více. Turisté jsou při tom srdečně vítáni jako návštěvníci.

Stále více turistů navštěvuje Saharu, která zabírá téměř 40% území Tuniska. Pro milovníky sportu a dobrodružství se nabízí sandboarding, jízda na horském kole anebo výlety v terénních vozech.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky