Turistické informace

Norsko

Krásná a místy divoká příroda, úžasné vodopády a jezera, hory, které vás budou fascinovat…strmé vodopády, fjordy, hluboké lesy. Norsko rozhodně stojí za návštěvu.


Všeobecné informace

Odlišnosti, svátky...

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Tísňové volání (nejen policie): 112 Tísňové volání záchranky: 113 Tísňové volání hasičů: 110 +47 5164 6061 , +47 5151 7000 – námořní záchranná služba +47 6757 7777 – záchranná služba policie (pokud není akutní): 02800 linka důvěry, problém v rodině, týrání dětí: 116 111 TDD (text telefon) - 1412

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

GMT +1

Nejvhodnější je naplánovat cestu do Norska během letních měsíců, zhruba od května do září, kdy tu bývá nejtepleji. Na východě Norska a v hlavním městě sice v tu dobu nebývá nejstálejší počasí, ale zato nejteplejší jaké zde můžete očekávat. Pokud byste v této době chtěli spatřit půlnoční slunce, museli byste se vydat na sever od polárního kruhu, například do městečka Bodø. Od listopadu do dubna pak v Norsku panuje studené zimní počasí. Na pobřeží však bývá zima trochu mírnější. Nejvíce sněhu očekávejte během ledna a února. V tuto dobu bývají ubytovací kapacity na horách plné, proto si raději pobyt zarezervujte dopředu.

Popis země, geografické a statistické údaje

Obecné:
Originální název: Kongeriket Norge
Český název: Norské království
Užívaný název: Norsko
Anglický název: Norway
Rozloha: 324 220 km2
Poloha: 5°-31° v. d. a 58°-71° s. š.  
Reliéf: nejvyšší bod - Galdhopiggen (2 469 m), nejnižší bod - Norské moře (0 m)   
Vodstvo: nejdelší řeka - Glomma (598 km)
Klima: mírný pás, arktický pás Biota: lesy mírného pásu, tundry

Politika:
Hlavní město: Oslo (483 000 obyv.)
Další města (tis. obyv.): Bergen 222, Trondheim 143
Správní členění: 19 provincií
Datum vzniku: 1905
Forma vlády: konstituční monarchie  
Státní zřízení: království
Členství: NATO, OSN, EFTA, CE, OBSE, OECD

Obyvatelstvo:
Počet obyvatel (2009): 4 660 539
Hustota zalidnění: 14,4 obyv./km2  
Národnostní složení: Norové 97 %, Dánové, Švédové, Laponci
Náboženství: luteráni 86 %, bez vyznání 10 %
Úřední jazyk: norština

Ostatní:
Mezinárodní zkratka: NOR
Vstoupení do OSN: 1945
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): N
Jízda: vpravo
Internetová doména: .no

Předčíslí, GSM sítě

Předvolba Norska je +47 Mobilní operátoři: NetCom,Telenor Mobil

Státní a církevní svátky - omezení

Státní svátky, církevní svátky

01. 01. - Nový rok
01. – 05. 04. - Velikonoce (pohyblivý svátek)
01. 05. - Svátek práce
13. 05. - Nanebevstoupení Páně (pohyblivý svátek)
17. 05. - Státní svátek - Den ústavy (1814)
23. - 24. 5. - Letnice (pohyblivý svátek)
25. – 26.12. - Vánoce


Pohyblivé svátky

Velikonoce  21.-25.4.    5.-9.4.                                      
Nanebevstoupení Páně  2.6.    17.5.
Letnice  12.-13.6.     27.-28.5.    

Dopravní předpisy, poplatky

Platba mýtného v Norsku probíhá pouze bezhotovostně a to buď prostřednictvím Visitors Payment contract který je určen především pro zahraniční turisty, nebo s pomocí systému AutoPASS s jednotkou On-Board unit.

Automatický platební systém AutoPass
Pokud v Norsku nebudete pobývat déle než 3 měsíce, pak nemusíte pořizovat jednotku OnBoard unit, stačí využít tzv. AutoPASS Visitors' Payment. Platba mýtného pak probíhá prostřednictvím registrované kreditní karty, z té je v první mýtné bráně stržen deposit 300 NOK (1000 NOK pro vozidla s hmotností nad 3,5t) a při průjezdu každou další branou odečten příslušný poplatek (vaše vozidlo bude pro dokumentaci vyfoceno). Pokud deposit v průběhu pobytu v Norsku vyčerpáte, je třeba vaše konto znovu dobít. V případě že vložený deposit nevyčerpáte, bude vám do 85 dní od dobití zůstatek vrácen na bankovní účet. Mýtné za úsek Svinesundforbindelsen a Atlanterhavstunnelen je třeba zaplatit na místě.
Druhá možnost je využití dodatečné platby (EPC). Na základě které vám bude na vaši adresu zaslána faktura za projeté úseky. Mýtné za projeté úseky lze do několika dní zaplatit také online a to na stránkách autopass.no. Pokud budete cestovat s pronajatým vozidlem, je třeba ho do systému EPC zaregistrovat. V místech Svinesundforbindelsen a Atlanterhavstunnelen je třeba mýtné zaplatit na místě. Více informací naleznete na autopass.no.
Pokud se na území Norska chystáte s automobilem pobývat delší dobu, nebo tuto zemi navštěvujete častěji, pak je vhodné pro automatické sledování projetých mýtných úseků využít systému AutoPASS s jednotkou On-Board unit. Jednotka je k zapůjčení proti záloze 200 NOK na některém z center, které by se měly vyskytovat v blízkosti mýtných bran nebo benzínových pump. Platba mýtného probíhá pomocí faktury, ta je vystavena dle vámi projetých zpoplatněných silničních úseků.

Alkohol:
V Norsku je tolerance do 0,2 promile alkoholu v krvi. Je to tak malé množství, že řidiče chrání jen před případným postihem za takzvaný zbytkový alkohol. Toho si musejí být řidiči vědomi.

    
Pokuty:
Policisté jsou oprávněni vybírat pokuty na místě přestupku, a to v rozmezí od 750 NOK za špatné parkování nebo nezapnuté bezpečnostní pásy až po 6 500 NOK za překročení rychlosti do 25 km/h. Závažné přestupky, jako je řízení pod vlivem alkoholu, policisté postupují soudu. Kromě pokuty, která se stanoví jako určitý násobek měsíčního příjmu viníka, mohou být vyneseny podmínečné i nepodmínečné tresty odnětí svobody. Minimální sazba činí 14 dnů. Takový řidič přichází i o řidičské oprávnění, a to minimálně na dobu jednoho roku.


Zejména ráno a večer se na vozovce mohou vyskytnout sobi, losi, krávy, ovce a kozy (na Špicberkách i medvědi a vlci).  Na silnicích s jedním jízdním pruhem jsou vyhýbací místa označená tabulí s písmenem „M“: přednost má auto jedoucí do kopce. Z prudkého kopce vždy brzděte motorem.


Denní svícení je povinné celoročně.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Norsko se může pochlubit rozsáhlou a velmi kvalitní silniční sítí. Silnice jsou převážně asfaltové, pouze v odlehlejších oblastech můžete narazit na štěrkové cesty. Norští motoristé jsou většinou ukáznění a dodržují silniční předpisy.

V Norsku je 93 tisíc km silnic, z toho 664 km dálnic. Některé vnitrozemské silnice protínající pohoří a náhorní plošiny (včetně hlavních tahů) bývají v zimě uzavřeny a jsou sjízdné prakticky pouze v období červen-září. Na jaře a na podzim se doporučuje ověřit si jejich otevření předem. Dočasně mohou být uzavřeny některé úseky i při špatném počasí, o čemž informuje tisk, rádio, televize, internet a tabule u silnic. Na exponovaných trasách bývá zakázán průjezd vozů s obytnými přívěsy, případně jsou tyto cesty jednosměrné. Nepodceňujte vzdálenosti; na 500 km je třeba počítat cca 8 hodin jízdy.

Poplatky, mýtné

Platba mýtné v Norsku probíhá pouze bezhotovostně a to buď prostřednictvím Visitors Payment contract, který je určen především pro zahraniční turisty, nebo s pomocí systému AutoPASS s jednotkou On-Board unit. Pokud v Norsku nebudete pobývat déle než 3 měsíce, pak nemusíte pořizovat jednotku OnBoard unit, stačí využít tzv. AutoPASS Visitors' Payment. Platba mýtného pak probíhá prostřednictvím registrované kreditní karty, z té je v první mýtné bráně stržen deposit 300 NOK (1000 NOK pro vozidla s hmotností nad 3,5t) a při průjezdu každou další branou odečten příslušný poplatek (vaše vozidlo bude pro dokumentaci vyfoceno). Pokud deposit v průběhu pobytu v Norsku vyčerpáte, je třeba vaše konto znovu dobít. V případě že vložený deposit nevyčerpáte, bude vám do 85 dní od dobití zůstatek vrácen na bankovní účet. Mýtné za úsek Svinesundforbindelsen a Atlanterhavstunnelen je třeba zaplatit na místě. Druhá možnost je využití dodatečné platby (EPC). Na základě které vám bude na vaši adresu zaslána faktura za projeté úseky. Mýtné za projeté úseky lze do několika dní zaplatit také online a to na stránkách autopass.no. Pokud budete cestovat s pronajatým vozidlem, je třeba ho do systému EPC zaregistrovat. V místech Svinesundforbindelsen a Atlanterhavstunnelen je třeba mýtné zaplatit na místě. Více informací naleznete na autopass.no.

Průměrné ceny PHM

Natural 95 - 1,95 EUR
Diesel - 1,86 EUR

Rychlostní limity

Maximální povolené rychlosti v Norsku

    Dálnice 100 Km/h
    Mimo město 80/90 Km/h
    Ve městě 50 Km/h
    S návěsem/TIR 80 Km/h

Doporučená pojištění vozidel

Silnice jsou v Norsku ve velmi dobrém stavu, v horách se však někde musí počítat s úzkými silnicemi s horším povrchem. Pokud se do Norska chystáte cestovat autem, nezapomeňte si sjednat k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami. Současně doporučujeme sjednat si úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Policie: 112

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Související odkazy:
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Pro cestování autem v Norsku musíte mít platný řidičský průkaz, technický průkaz, značku CZ (při cestách po EU již není nutná, jestliže máte EU registrační značku) a zelenou kartu. Řidiči i pasažéři na motocyklech i na mopedech musí nosit ochranné přilby. Ve voze je povinné používat bezpečnostní pásy na všech místech, kde je jimi vůz vybaven. Pasažéři, kteří jsou od používání pásů ze zdravotních důvodů osvobozeni, musí u sebe mít lékařské potvrzení o této výjimce. Pokud by se to mělo týkat řidiče vozidla, musí být toto potvrzení přeloženo do norštiny. Děti do 4 let musí být zabezpečeny ve speciálním bezpečnostním systému odpovídajícím jejich věku. Děti starší 4 let musí používat dětský zádržný systém nebo bezpečnostní pásy. Všichni řidiči musí mít při jízdě ve dne zapnuta tlumená světla (v obci i mimo obec). Minimální hloubka vzorku pneumatik je 1,6 mm; u zimních 3mm. Vozidlo táhnoucí karavan, musí být vybaveno speciálními postranními zrcátky. Řidič nesmí během jízdy telefonovat bez použití sady hands-free. Výstražný trojúhelník je povinný pro všechna vozidla kromě motocyklů. Umisťuje se jen pokud vůz není dobře viditelný. Hasící přístroj není povinný, ale je doporučený. Lékárnička není povinná, ale je doporučená. Povinná jsou postranní zrcátka. V Norsku vyšel zákaz používání přístrojů detekujících policejní radary. K povinnému vybavení patří reflexní vesta umístěná v dosahu řidiče.

Půjčení auta

Půjčovny aut jsou v Norsku na letištích i ve městech. Mezinárodní firmy (Hertz, Avis, Alamo, Europcar, Budget, Sixt), mívají výhodnější sazby při objednávce předem přes internet. Vyhledávané jsou i půjčovny Cheap Car Rental, One way Car Rental a Tiger Car Rental. Přehled půjčoven, vozů a cen je na internetu. K zapůjčení vozu je třeba kreditní karta, pas a platný národní řidičský průkaz; řidič musí být starší 19 let a vlastnit řidičský průkaz minimálně jeden rok. Ceny závisejí na typu vozu, jsou nižší mimo letní sezónu a při půjčení na delší dobu; při jednodenní výpůjčce začínají od 150 euro. Po řidičích do věku 25 let je požadován příplatek. Pojištění vypůjčených aut zahrnuje automaticky požár a odpovědnost za způsobenou škodu, Fakultativní pojištění zahrnuje obvykle pojistku proti havárii a proti krádeži. Osobní havarijní pojistku pořídíte v půjčovně za cca 11,50 USD za den. Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Alkohol: V Norsku je tolerance do 0,2 promile alkoholu v krvi. Je to tak malé množství, že řidiče chrání jen před případným postihem za takzvaný zbytkový alkohol. Toho si musejí být řidiči vědomi. Pokuty: Policisté jsou oprávněni vybírat pokuty na místě přestupku, a to v rozmezí od 750 NOK za špatné parkování nebo nezapnuté bezpečnostní pásy až po 6 500 NOK za překročení rychlosti do 25 km/h. Závažné přestupky, jako je řízení pod vlivem alkoholu, policisté postupují soudu. Kromě pokuty, která se stanoví jako určitý násobek měsíčního příjmu viníka, mohou být vyneseny podmínečné i nepodmínečné tresty odnětí svobody. Minimální sazba činí 14 dnů. Takový řidič přichází i o řidičské oprávnění, a to minimálně na dobu jednoho roku. Zejména ráno a večer se na vozovce mohou vyskytnout sobi, losi, krávy, ovce a kozy (na Špicberkách i medvědi a vlci). Na silnicích s jedním jízdním pruhem jsou vyhýbací místa označená tabulí s písmenem „M“: přednost má auto jedoucí do kopce. Z prudkého kopce vždy brzděte motorem. Denní svícení je povinné celoročně.

Pravidla parkování

V Norsku počítejte se zákazem parkování na hlavních třídách v centrech měst, zvlášť přísně to postihují v Oslo. Zóny zákazu parkování jsou označeny mezinárodními značkami zákazu parkování s doplňujícím nápisem All stans forbudt. Někdy je zákaz časově omezený. Zóny se zákazem parkování označuje bílá nepřerušovaná čára na okraji vozovky. Ve větších městech jsou zavedeny parkovací hodiny. Zdravotně postižení motoristé mají vyhrazená parkoviště. Špatně zaparkovaná vozidla policisté odtahují, botičky však na kola nenasazují.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti...

Více informací

Bezpečnostní upozornění

S platností od 12. února 2022 byla veškerá restriktivní opatření při vstupu do Norska zrušena. Není tedy potřeba vyplňovat registrační formulář, předkládat EU covid pas, negativní test ani test podstupovat.

Bezpečnostní situace v zemi je relativně dobrá, přesto je vhodné zachovávat základní pravidla obecné ostražitosti - mít pod trvalou kontrolou zavazadla, doklady a finance, nejlépe rozděleny na několika místech.

Je třeba nepodceňovat náročné klimatické podmínky a jejich proměnlivost. Nedoporučuje se vycházet do rozsáhlých lesních oblastí s minimem osídlení jednotlivě.

Hraniční přechody

Hranice mohou být překročeny na všech hlavních silnicích. Hraniční přechody bývají otevřeny 24 hodin denně.

Hranice s Finskem
-Silasstuen - Kilpisjarvi
-Kautokeino - Kivilompolo
-Karasjok - Karigasniemi
-Polmak - Nuorgam
Hraniční přechod je také v Naatamo (otevřen od 7.00 do 22.00 hod.), ale
silnice z Kaamanenu do Naatamo (blízko Kirkenes v Norsku) je úzká a štěrková a nedoporučuje se turistům.

Hranice se Švédskem
Hraniční přechody jsou na všech hlavních silnicích.

Hranice s Ruskem
Přechod Storskog na silnici E105, východně od Kirkenes je pro turisty otevřen od 7.00 do 21.00 hod. v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli.

Letiště

ČSA vypravují pravidelnou leteckou linku z Prahy do Osla několikrát týdně, letět můžete také se skandinávskou společnost Scandinavian Airlines SAS  nebo s norskou nízkonákladovou leteckou společností Norwegian Air Shuttle. Se SAS se do Osla dostanete přes Kodaň a Stockholm. Let do hlavního města Oslo trvá kolem 3 hodin. Z Prahy se jednou za týden máte možnost dostat i do Trondheimu a Bergenu. Mezinárodní letiště fungují také v Torpu a Vestfoldu a Stavangeru. Hlavní mezinárodní letiště je však Gardermoen, které má výborné silniční a železniční spojení s Oslem. Ceny letenek jsou odlišné podle zvolené letecké společnosti. Každá však nabízí nejrůznější zvýhodněné letenky pro studenty, děti, rodiny s dětmi a také za včasnou rezervaci. Cenově lákavé jsou také charterové lety nebo letenky, které nabízí cestovní agentury a kanceláře.

Vzhledem k tomu, že je Norsko poměrně rozsáhlou zemí a přeprava ze severu na jih by trvala dlouho, využívání letecké dopravy je poměrně časté. Je zde hustá síť vnitrostátních linek, které mají návazné spoje do odlehlých míst. Cesty letadlem vám většinou nezaberou ani moc času, nejdelší trasa z Osla do Kirkenes trvá kolem 2 hodin. Kromě společnosti SAS v zemi funguje řada menších leteckých společností s menším počtem pravidelných letů. Letenky můžete nakoupit u aerolinií nebo u některé z cestovních kanceláří.


•    Alta (ALF)
•    Andoya (ANX)
•    Aro (MOL)
•    Banak (LKL)
•    Bardufoss (BDU)
•    Batsfjord (BJF)
•    Bergen (BGO)
•    Berlevag (BVG)
•    Bodo (BOO)
•    Bronnoy (BNN)
•    Fagernes Leirin (VDB)
•    Floro (FRO)
•    Forde (FDE)
•    Hammerfest (HFT)
•    Harstad - Narvik - Evenes (EVE)
•    Hasvik (HAA)
•    Haugesund (HAU)
•    Honningsvag (HVG)
•    Kirkenes - Hoeybuktmoen (KKN)
•    Kjaerstad (MJF)
•    Kristiansand (KRS)
•    Kristiansund Kvernberget (KSU)
•    Leknes (LKN)
•    Longyearbyen Svalbard Longyear (LYR)
•    Mehamn (MEH)
•    Mo i Rana (MQN)
•    Namsos (OSY)
•    Narkvik (NVK)
•    Orland (OLA)
•    Orsta-Volda (HOV)
•    Oslo - Rygge (RYG)
•    Oslo Gardermoen (OSL)
•    Oslo Torp Sandefjord (TRF)
•    Roeros (RRS)
•    Rost (RET)
•    Sandane (SDN)
•    Skien Geiteryggen (SKE)
•    Soerstokken (SRP)
•    Sogndal Haukasen (SOG)
•    Sorkjosen (SOJ)
•    Stavanger - Sola (SVG)
•    Stokka (SSJ)
•    Stokmarknes (SKN)
•    Svolvaer (SVJ)
•    Tromso (TOS)
•    Trondheim (TRD)
•    Vadso (VDS)
•    Vardoe (VAW)
•    Vigra (AES)
•    Vikna Rorvik (RVK)

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží.
V hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt bankovky a mince v hodnotě max. NOK 25.000. Vyšší částku je nutné přihlásit a zapsat do předepsaného formuláře; najde-li kontrola vyšší nepřiznanou částku, zabaví ji a uloží pokutu.

Platí zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat, živých rostlin, brambor; cukru do 5 kg, čokolády a sladkostí do 1 kg.

Množství alkoholu a tabáku, které lze do Norska bezcelně dovézt:
1 litr nápoje s více než 22% alkoholu (max. je možno do Norska dovézt 60% alkoholu) a 1.5 litru s 2.5 - 22% alkoholu nebo 3 litry s 2.5 - 22% alkoholu
2 litry piva
200 ks cigaret nebo 250g tabáku nebo 200 ks tabákového papíru

Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let , alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let

Masa a mléčných výrobků lze do Norska ze zemí EHP bezcelně dovézt celkem max. 10 kg.

Předpisy pro dovoz psů a koček při krátkodobých cestách se po vstupu ČR do EU zásadně změnily. Zvíře musí mít identifikační čip, musí být vybaveno pasem EU (EU pet passport) a doklady o provedeném odboru krve (vzteklina), odčervení a dalších prohlídkách.

Potřebné dokumenty

Norsko je součástí  Schengenského prostoru, ke vstupu do země tedy potřebujete platný pas nebo stačí i platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Můžete volně překračovat hranice státu, aniž byste procházeli hraniční kontrolou.

Od 1.1.2010 nepotřebují občané zemí EHP v Norsku žádat o povolení k pobytu nebo o pracovní povolení. Nově se stačí po příchodu do země pouze zaregistrovat. Registrace se provádí u policie nebo v Servisním centru pro zahraniční pracovníky. Potvrzení je vydáváno na neomezeně dlouhou dobu.


Důležité: Pas pro dítě

Od 26.6.2012 musí mít každé dítě svůj vlastní pas!!!

Rozdílnosti

Naprostá většina obyvatel Norska se domluví anglicky, v oblasti cestovního ruchu nebývá problémem domluvit se německy.


V Norsku není dovoleno kouření v uzavřených veřejných prostorách a restauracích.
Požívání alkoholu na veřejnosti je v Norsku zakázané.

Pobytové informace

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti, Doporučená pojšitění, ubytování...

Více informací

Doporučená pojištění osob

Před cestou do Norska si zařiďte Evropský průkaz zdravotního pojištění, vydávaný mateřskou zdravotní pojišťovnou. Tento průkaz zakládá občanovi EU nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči. Každopádně doporučujeme sjednat si pojištění léčebných výloh, které vám pokryje případnou spoluúčast za nadstandardní péči, popřípadě repatriaci do České republiky, v případě úrazu nebo nehody. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Lékařská pohotovost 113
  

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Související odkazy:
» CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
» JAK ŘEŠIT ŠKODU

Gastronomie, ceny v sezóně

Norská kuchyně
Norská kuchyně je ovlivňována mnoha evropskými kuchyněmi a sami Norové si tak nejsou jisti, co je vlastně jejich tradičním jídlem. Tradičních specialit zde najdeme jen velmi málo. Důraz je v norské kuchyni kladen především na vynikající čerstvé a kvalitní potraviny, proto tato kuchyně během několika let dosáhla mezinárodního uznání. Nejčastěji používanou surovinou jsou ryby, zejména lososi, sledě a tresky, které se připravují na nejrůznější způsoby. Mezi speciality patří bohužel i velrybí maso, proto je lov velryb velmi výnosným obchodem. V oblibě je také zvěřina, jako los nebo sob a lesní ptactvo. Norové si rádi pochutnávají na lesních plodech včetně borůvek, malin a morušek, které se stávají základem pro jejich moučníky.
Většina obyvatel této země považuje za tradiční jídlo masové placky, také losos spolu s alkoholickým nápojem aquavitem a sýrem Jarlsberg tvoří trojici nejvíce vyvážených norských specialit.

Norské restaurace
Nejširší škálu restaurací najdete ve větších městech, můžete se zajít najíst do podniku s mezinárodní kuchyní, exotickými jídly nebo do typicky norské restaurace.  Stravování  v Norsku je dosti drahou záležitostí . V dobré restauraci vás dobré jídlo o třech chodech může vyjít až na 700 NOK za osobu. Jídlo v menších zařízeních bývá dobré a navíc není ani tak drahé. Pro Norsko je typický oběd formou bufetu, kde si každý strávník sám nabere jídlo z obloženého stolu. Do účtu již bývá připočítáno tzv. obslužné, je však běžné věnovat číšníkovi spropitné ještě asi 10% z ceny.
Norské nápoje
Stejně jako jídla jsou i nápoje v Norsku velmi drahé, zejména ty alkoholické. Je na ně totiž uvalena daň, která je nejvyšší v Evropě. Restaurace musí mít k rozlévání alkoholu licenci. Tradičním alkoholickým nápojem je destilát z brambor Aquavit. K němu se vesměs přidává kmín nebo jiné aromatické koření. Vyrábí se zde také pivo, které se vyváží i do zahraničí. Oblíbenou značkou je Rignes. Norská minerální voda značky Farris neobsahuje žádné přísady ani oxid uhličitý, čerpána je přímo z pramene Farris. Norové s oblibou pijí také kávu, ke které se někdy přidává sladký bylinný likér St. Hallvard.

Kurzy měny

Měna: norská koruna (NOK)

Orientační kurz: 1 NOK = 2,05 CZK

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

V Norsku jsou hotely klasifikovány od jedné do pěti hvězdiček, v závislosti na vybavení a poskytovaných službách. Cena bývá velmi vysoká. Cena za jednolůžkový pokoj dosahuje 700-800 NOK, za dvoulůžkový pokoj 850-1 000 NOK.

Hostely:  
Po celé zemi je asi 100 hostelů. Při ubytování mají přednost držitelé průkazu IYHF, kterým je také obvykle poskytována sleva, dále studenti a hosté do 26 let. Některé hostely bývají otevřené jen v letních měsících a bývají často plné, je dobré si pobyt zajistit předem.


Kempy:
V Norsku je k mání kolem 1500 kempů. Přestože bývají dobře vybavené, dělí se na pět kategorií. Za přenocování v kempu nižší kategorie se platí od 80 do 160 NOK, v lepších 120-250 NOK. K pronajmutí jsou také chatky, cena závisí na jejich vybavenosti. Najdete je ve více jak polovině kempů. Čtyřčlenná rodina za přenocování zaplatí od 180 do 1 000 NOK. Kempy ve velké většině bývají vybaveny budovou se sociálním zařízením (WC, sprchy – ty někdy na mince cca 10 NOK/3-5 minut), kuchyňkou, prádelnou, sušárnou a v poslední době i se saunou, hřištěm či ohništěm.

Více informací najdete v odkazech níže.


Volné táboření
Přespání je možné kdekoliv v přírodě při dodržení základních bezpečnostních zásad. Po domluvě s majitelem je často možné spát i na soukromém pozemku, avšak ne blíže než 150 m od obydlí. Ve volné přírodě včetně národních parků je možné přenocovat kdekoli. V období 15.4. až 15.9. není teoreticky dovoleno rozdělávání otevřeného ohně mimo vyhrazená místa, avšak v praxi se většinou toleruje.

Horské chaty
V horských oblastech je vybudována síť horských chat, v nichž je možné přespat při několikadenním výletu. Dělí se na chaty s personálem, který zajišťuje stravování a další služby, samoobslužné s menší zásobou potravin a s jednoduchým vybavením, které slouží pouze pro přenocování. Přesnější informace lze získat v turistických informacích pro příslušnou oblast.

Tipy na výlety

Oslo
Hlavní město Norska patří mezi největší metropole Evropy. V centru najdete množství muzeí, galerií, parků, moderních budov i památek. Přístav, kde kotví zámořské obchodní lodě a vyplouvají odtud trajekty do Dánska i Německa, střeží hrad ze 14. Století Akershus Slott. Dále stojí za návštěvu Národní divadlo, Univerzitní komplex nebo radnice Radhuset, kde bývá každoročně udělována Nobelova cena míru.
Dále za městem můžete navštívit zoologickou zahradu, Geologické muzeum nebo největší botanickou zahradu v Norsku. Oslo je rovněž centrem mnoha kilometrů běžeckých tratí a osmi sjezdovek alpského lyžování. V roce 1952 se zde konaly zimní Olympijské hry.

Fredrikstad
Fredrikstad je velmi důležitým přístavem, je to domovský přístav norského loďstva.. Významnými budovami jsou Staroměstská radnice, Stará věznice z roku 1731, hradební brána či padací most.

Lillehammer
Město Lillehammer je známé hlavně tím, že se zde v roce 1994 konaly zimní olympijské hry. Odedávna bylo město vyhledávaným střediskem zimních sportů. Mimo sport je velkou atrakcí města skanzen Maihaugen, který přibližuje život na venkově.

Hardangervidda
Národní park Hardangervidda najdete v jižním Norsku, je doslova posetý majestátnými štíty ledovci a jezery. Park je jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro lov pstruhů v Norsku, musíte k tomu mít však povolení. Pro pěší turisty je v parku připraveno množství značených turistických stezek a k odpočinku jim slouží horské chaty. Po parku se prohání nejpočetnější skupina volně žijících sobů v Evropě. Jejich stádo čítá kolem 17 tisíc jedinců.

Bergen
Druhým největším městem Norska je Bergen. Nejstarší částí města je Bryggen, který je dnes zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Stojí zde staré dřevěné domky z 18. století, dnes je tato část města střediskem umělců a vyhlášenou restaurační oblastí. Najdete tu spoustu muzeí. Nejoblíbenější turistickou atrakcí města je však Akvárium s početnou sbírkou mořských i sladkovodních ryb a bezobratlých.

Sognefjord
Sognefjord je s délkou 206 km nejdelším fjordem v Norsku, magnetem pro turisty je krásná nedotčená příroda a jedna z nejúchvatnějších přírodních scenérií na světě.

Tromso
Tromso je největším městem ve Skandinávii, které je situováno za polárním kruhem. Město od 19. století funguje jako námořní přístav v arktickém oceánu a právě odtud vyráželi na své polární expedice průzkumníci Amundsen a Nansen. V Tromso Museu jsou k vidění rozsáhlé sbírky z doby kamenné, z éry Vikingů a raného středověku. Zajímavá může být i návštěva planetária pro pozorování polární záře.


Špicberky
Špicberky dnes patří Norskému království a trvale obydleny jsou pouze tři ostrovy z celkových devíti. Tyto ostrovy jsou výjimečné svou zachovalou a krásnou přírodou. Do chráněných míst je vstup buď přísně zakázán, nebo je omezen na vyznačené stezky. Špicberky jsou hnízdištěm miliónů ptáků, kteří sem přilétají na jaře. Žije zde také přes 3000 ledních medvědů,. Dále tu můžete spatřittuleně, mrože, bílé polární lišky, zavalitého tura pižmového, který sem byl dovezen z Grónska a také turisty velmi oblíbené špicberské soby.

RYBOLOV
Pokud se do Norska chcete vydat za velmi oblíbeným rybolovem: na pobřeží lze rybařit prakticky všude, vyhlášené jsou ostrovy Smola a Hitra u Alesundu a souostroví Naroy a Vikna ve středním Norsku. Povolenky se kupují na poště, ve vybraných obchodech nebo na čerpacích stanicích; dále od civilizace jsou speciální boxy, kam se vhazují peníze, a povolenku si vyplníte sami. Rybaří se celoročně, ale zejména pro lov lososa platí různá omezení (informujte se v místě). Vzhledem k zamoření některých toků lososím parazitem Gyrodactylus Salaris je zakázáno použít rybářské náčiní (ale i holinky ap.) namočené v jedné řece použít jinde bez předchozí sterilizace, aby se nákaza nerozšířila. Zamořené toky jsou označeny tabulemi s vysvětlením

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky