Turistické informace

Maďarsko

Drtivá většina Maďarska se nachází v nížinných rovinách. Budapešť - mladá metropole (založena v roce 1873) se rozkládá po obou stranách Dunaje. Na západním břehu se nachází historická Buda a na východním rušnější Pešť. Dalším lákadlem je mělký Balaton - jedno z největších evropských jezer. Maďarsko má jistě co nabídnout i turistům, kteří nechtějí svoji dovolenou trávit jen v proslulých lázních.


Všeobecné informace

Odlišnosti, GSM, svátky...

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

Policie: 107 nebo 112
Záchranka: 104
Hasiči: 105
Velvyslanectví: ZÚ Budapešť Rózsa u. 61. 1064 Budapešť VI. Tel.: 00361 462 5011 Fax: 00361 462 5039
E-mail: budapest@embassy.mzv.cz
Internet: www.mzv.cz/budapest

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: 0

Maďarsko je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Tato země hraničí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem. 
V Maďarsku je většinou příjemné kontinentální podnebí.  Zima je zde chladná, ale mírná, teploty se pohybují od 0 do -15 °C. Léto bývá horké s teplotami okolo 30 °C.

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Magyar Koztarsasag 
Český název: Maďarská republika
Užívaný název: Maďarsko 
Rozloha: 93 030 km2 
Poloha: 16°-23° v. d. a 46°-49° s. š.  
Nejvyšší bod - Kekes (1 014 m)
Nejnižší bod - Tisza (78 m)  
Nejdelší řeka - Dunaj (2 850 km)
Hlavní město: Budapešť 
Další města: Debrecen, Miskolc 
Státní zřízení: republika 
Počet obyvatel (2013): 9 957 731
Národnostní složení:  Maďaři 98,6 %
Náboženství: katolíci 68 %, protestanti 25 %, bez vyznání 8 % 
Úřední jazyk: maďarština 
Mezinárodní zkratka: HUN 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): H 
Jízda: vpravo 
Internetová doména: .hu 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Maďarska je +36

V zemi jsou tito mobilní operátoři: T-Mobile, Telenor, Vodafone

Vodafone /Vodafone/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Maďarsko u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Maďarsko u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Maďarsko má zavedeny tyto státní a církevní svtáky:
1 leden - Nový rok
15 březen - Počátek revoluce a boje za svobodu v letech 1848–49
duben - Velikonoce
1 květen - Svátek práce
12 - 13 červen - Svatodušní svátky
20 srpen - Den sv. Štěpána, zakladatele státu
23 říjen - Počátek revoluce a boje za svobodu v roce 1956, den vyhlášení Maďarské republiky v roce 1989
1 listopad - Všech svatých
25 - 26 prosinec - Vánoční svátky

Dopravní předpisy, poplatky

Maďarské dálnice jsou zpoplatněny. Motoristé si kupují tzv. "virtuální dálniční známku". Řidič při koupi sdělí SPZ vozidla, která je ihned zanesena do počítače, což řidič potvrdí svým podpisem a obdrží doklad o zaplacení.

V Maďarsku na benzínových pumpách a v okolí hraničních přechodů máte možnost zakoupit dálniční známku a to ve třech různých délkách platnosti. Roční známky jsou platné od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku.

Povinné vybavení - je povinné používat bezpečnostní pásy. Děti menší 150 cm musí používat dětský zádržný systém odpovídající jejich hmotnosti. Děti do 3 let mohou cestovat na předním sedadle v autosedačce v protisměru jízdy, airbag musí být vypnutý. Děti od 3 let, které měří více než 1,35 m mohou cestovat na zadním sedadle na podsedáku s použitím bezpečnostního pásu. Je povinný výstražný trojúhelník a lékárnička.

Při cestě do Maďarska musíte mít tyto doklady:
Řidičský průkaz
Malý technický průkaz
Ověřenou plnou moc v případě, že jedete vypůjčeným vozidlem.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Dálnice a rychlostní silnice mají v Maďarsku cca 1200km.
Silnice M1 vede od Vídně resp. Bratislavy a M3 vede na Miskolc, Debrecen, resp. Ukrajinu, silniční spojení mezi západním a východním Maďarskem je nyní již možné bez nutnosti projíždět centrem Budapešti. 

Silniční síť v Maďarsku tvoří 31 tisíc kilometrů státních silnic a 162 tisíc kilometrů silnic spravovaných samosprávami. 

Na dálnicích se platí dálniční poplatek společně pro dálniční úseky M0, M1, M3, M5, M6 a M7. Úhrada dálničního poplatku se velmi intenzivně kontroluje.  

Poplatky, mýtné

Dálniční poplatky - dálnice jsou zpoplatněny. Motoristé si kupují tzv. "virtuální dálniční známku". Řidič při koupi sdělí SPZ vozidla, která je ihned zanesena do počítače, což řidič potvrdí svým podpisem a obdrží doklad o zaplacení. Maďarsko vybírá za užití dálnic a rychlostních komunikací poplatky. V Maďarsku a to především na benzínových pumpách a v okolí hraničních přechodů máte možnost zakoupit si Maďarskou dálniční známku a to ve třech různých délkách platnosti. Známky jsou v prodeji i pro vozy nad 3,5 a 12t v cenách dle délky platnosti a hmotnosti. Roční známky jsou platné od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku.

 

Rychlostní limity

Povolená rychlost: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 130 km/h na dálnici.

Doporučená pojištění vozidel

V Maďarsku jsou hlavní silnice v dobrém stavu, parkování je bezpečnější v hlídaných zónách. Pokud se do Maďarska chystáte cestovat autem, doporučujeme Vám sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Policie: 107 Tísňová linka 112

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Povinné vybavení - je povinné používat bezpečnostní pásy. Děti menší 150 cm musí používat dětský zádržný systém odpovídající jejich hmotnosti. Děti do 3 let mohou cestovat na předním sedadle v autosedačce v protisměru jízdy, airbag musí být vypnutý. Děti od 3 let, které měří více než 1,35 m mohou cestovat na zadním sedadle na podsedáku s použitím bezpečnostního pásu. Je povinný výstražný trojúhelník a lékárnička. Při cestě do Maďarska musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelená karta. Ověřenou plnou moc v případě, že jedete vypůjčeným vozidlem..

Půjčení auta

V Budapešti nabízejí zapůjčení vozu například společnosti Air Luck, AGO/AVIS, Americana Rent a car, Budapest Dollar, Budget Hungary,  Mercur/Hertz Rent a car a Walltrade. Konkrétní podmínky zapůjčení se liší, ale obecně potřebujete identifikační průkaz, věk minimálně 21 let, kreditní kartu a národní nebo mezinárodní řidičský průkaz. Vždy pečlivě prostudujte podmínky smlouvy a podepisujte jen to, čemu rozumíte. Ověřte si rozsah pojištění, zda je v ceně neomezený počet najetých kilometrů, kolik je v nádrži paliva (a co máte tankovat), při převzetí vyzkoušejte, zda vše funguje, zkontrolujte základní výbavu (trojúhelník, náhradní žárovky, nářadí a lékárničku) a stav pneumatik. Povinná je bezpečnostní vesta na každého cestujícího ve voze. Nezapomeňte na kontaktní telefon pro případ potíží. Při silniční kontrole je třeba předložit doklady od vozidla (technický průkaz), doklad o zaplacení povinného ručení, respektive doklady, kterými vás vybavila autopůjčovna.

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Pro cizince jedoucí po maďarském území je výhodnější zaplatit případnou pokutu na místě. Platba do 8 dní od udělení pokuty na policejní služebně vyjde dráž. Maďarské silniční předpisy se obecně shodují s těmi našimi. Nicméně je dobré silniční pravidla dodržovat. Denní svícení povinné jen při jízdě mimo obec. V zastavěných oblastech platí zákaz používat dálková světla. Dětské sedačky jsou povinné, každá osoba v autě musí být bezpečně připoutána. Je povinný výstražný trojúhelník a lékárnička. Za snížené viditelnosti musí mít chodci a cyklisté reflexní vestu. Za dopravní přestupky: překročení povolené rychlosti, nepoužívání bezpečnostních pásů, nezastavení na zákazu pokračování v jízdě a řízení pod vlivem alkoholu může být uložena pokuta. Příslušník oficiálního úřadu může při kontrole na místě vyměřit – bez vynesení úředního rozsudku – pokutu ve výši od 10.000,- do 300.000,- HUF (1000-30.000,-CZK). Do doby, než bude zaplacena vyměřená pokuta, resp. zaplacená garance finanční pohledávky, může být vozidlo – bez zvláštního úředního usnesení – zadrženo!!! V Maďarsku jsou řidiči povinni uposlechnout příkazů, vydávaných z reproduktorů policejních vozidel a vrtulníků. Mimo obec platí povinnost přibližovat se k úrovňovému železničnímu přejezdu rychlostí nejvýše 40 km/h, v obci nejvyšší dovolenou rychlostí 30 km/h. Přes železniční přejed smí jet řidič v obou případech nejvyšší dovolenou rychlostí 5 km/h, a to bez zastavení. Dávejte si pozor na falešné policisty a zloděje, kteří vás mohou zastavit s předstíráním poruchy vozidla. Orientační ceny pokut v (CZK) Překročení povolené rychlosti 2600 - 26850 Řízení pod vlivem alkoholu 1340 - 1500 Nezapnuté pásy 2500 Telefonování za jízdy 2500 - 5500

Pravidla parkování

Parkování v Maďarsku:

Zákaz parkování je označen bílou  klikatou čárou podél okraje vozovky. Některé části Budapešti jsou pro vjezd vozidel uzavřeny. Parkování probíhá platbou v parkovacích automatech a doba parkování je omezena na 3 hodiny. Pro delší dobu parkování použijte stání P+R.

Parkování pro osoby se sníženou pohyblivostí je bezplatné, časově neomezené a označené symbolem vozíčku.
Na hlídaných parkovištích jsou vyhrazena místa pro vozíčkáře.

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti...

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

V Maďarsku je na místě běžná ostražitost. Například v místech velké koncentrace osob (nádraží, letiště, trhy apod.), kde dochází ke kapesním krádežím, lidé byli velmi ostražití. Nenoste pohromadě osobní doklady a všechny peníze. Cenné předměty nevystavovat příliš na veřejnosti.
Při cestování osobním vozem v městském provozu je vhodné v autě se zamknout, zamezí se tak možnému odcizení osobních zavazadel při zastavení na křižovatce.

Hraniční přechody

Maďarská hranice má cca 2185 km.

S Rakouskem 366 km (Bucsu/Schachendorf, Fertőd/Panhagen, Rábafüzes/Heiligenkreuz)

se Slovenskem 676 km (Čunovo - Rajka, Štúrovo - Esztergom)

se Slovinskem 102 km (Bajánsenye/Hodoš, Rédics/Dolga Vas)

S Ukrajinou 103 km (Barabas-Koszino 7.00-19.00h, Beregsurány-Luzsanka, Lonya-Zvonkoje 8.00-16.00h, Tiszabecs-Vilok)

S Rumunskem 443 km (Ártánd-Bors, Battonya-Turnu, Csengersima-Petea, Gyula-Varsand, Kiszombor-Cenad, Letavertes 6.00-22.00h., Méhkerék-Salonta, Nagylak-Nadlac, Nyirábrány-Valealui Mihai, Vallaj-Urziceni)
 
Se Srbskem 166 km (Bacsalmas-Bajmok, Tiszasziget-Djala, Tercegszántó-Backi Breg, Tompa-Kelebija, Röszke-Horgos)
 
S Chorvatskem 329 km (Barcs-Terezino Polje, Beremend-Baranjsko, Petrovo Selo, Berzence-Gola, Drávaszabolcs-Donji Miholjac, Letenye-Gorican, Udvar-Knezevo)

Letiště

Do Maďarska se lze dobře dopravit i letecky. Do Budapešti z Prahy létá např. WizzAir, ČSA. 
• Balaton - Keszthely (SOB)
• Budapešť (BUD)

Podrobnosti zde:

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Bezcelní dovoz do Maďarska platí pro výrobky podléhající spotřební dani a určené pro osobní potřebu v níže uvedeném množství na osobu: 
Tabákové výrobky (výhradně v případě cestujících starších 17 let)
40 ks cigaret, 20 ks doutníčků, 10 ks doutníků, 50 gramů tabáku
Alkoholické výrobky (výhradně v případě cestujících starších 17 let)
- celkem 1 litr alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 objemových procent nebo celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nejvýše 22 objemových procent, nepočítaje v to nešumivé víno a pivo a celkem 4 litry nešumivého vína 
a 16 litrů piva 
Pohonné hmoty nacházející se v běžné nádrži motorového dopravního prostředku a v kanystru max. 10 litrů.

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí EU, tedy i Maďarska, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Občané ČR nepotřebují při cestě do Maďarska víza. Po příjezdu do MR občan České republiky nemá přihlašovací povinnost.
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Od roku 2010 platí v Maďarsku zákaz kouření na hřištích a v podchodech. Několik měst včetně Budapešti zakázalo kouření na zastávkách MHD. 

Pobytové informace

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti, Doporučená pojšitění, ubytování...
Více informací

Doporučená pojištění osob

Před vycestováním do Maďarska si pořiďte Evropský průkaz zdravotního pojištění. V případě náhlého onemocnění nebo úrazu pak máte nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči. Je však nutno počítat i s tím, že za péči se připlácí, a proto může být vyžadováno zaplacení části účtů v hotovosti.  Případný převoz pacienta zpět na území České republiky není zdravotní pojišťovnou hrazen a ten si jej musí plně uhradit. Doporučujeme tedy rozhodně sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh!  Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Záchranka 104
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Jako každá jiná kuchyně je i ta maďarská ovlivněná kuchyní sousední země – zejména tou bulharskou a slovenskou. Tato kuchyně se vyznačuje rozmanitými chutěmi i vzhledem. Klasickou a nenahraditelnou součástí maďarské kuchyně se stala paprika, která se zde v hojné míře pěstuje. Další důležitou složkou pokrmů je zakysaná smetana. Nejčastěji užívaným masem bývá maso hovězí, vepřové a skopové. Rádi zde však připravují také krocany, kuřata, kachny a husy i různou zvěřinu. Ve zdejších řekách žijí výtečné sladkovodní ryby, jako například blatenský candát - fogoš, dunajský sumec, tisský jeseter, štika nebo balatonský kapr.
Nejznámějším maďarským jídlem je bezesporu maďarský guláš, popřípadě segedínský guláš. V těsném závěsu za ním následují halušky s ovčím tvarohem, na nichž je patrný vliv slovenské kuchyně. Nejoblíbenějším kořením je samozřejmě paprika, která se podává v šesti druzích a dává maďarskému jídlu to pravé aroma. Oblíbenými polévkami jsou rybí halászle a fazolová polévka. Dalším tradičním jídlem je perkelt připravený z nejrůznějších druhů masa na ohništi v kotlíku. Dále stojí za ochutnání Borsos tokány – dušené hovězí maso na víně s rajskými jablíčky nebo Tordai lacipecsenye – mladé vepřové maso obalené v mouce s pálivou paprikou a zprudka opečené do křupava. K tradičním jídlům patří i kuře se žampiony na paprice, restovaná játra, sedmihradské vrstvené zelí či zelí s nudlemi. K jídlům se podávají nejrůznější druhy zeleninových i ovocných salátů, např. okurkový salát s kyselou smetanou. Z moučníků se těší velké oblibě štrůdl, ševcovské koláče nebo makové trubičky.
Ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit místně, sezónně i v konkrétních podnicích. Nejlevněji se nakupuje na tržištích a v supermarketech, kde jsou ceny srovnatelné s cenami v ČR, někdy i nižší. 

Kurzy měny

Maďarskou měnou je forint. Označení HUF.
Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

V Maďarsku nebudete mít problém s hledáním noclehu v hotelu. Je jich zde nepřeberné množství, jsou značeny jako jinde v Evropě hvězdičkami.
Cena záleží na typu, oblasti a čase ubytování. 
Podrobnosti zde:

Při cestách po Maďarsků můžete využít přenocování v kempech.
V Maďarsku je přes 200 kempů, označené hvězdičkami a podle vybavenosti se zde setkáte s kempy s dvěma až pěti hvězdami.
Ceny se pohybují dle vybavenosti kempu, orientačně jsou ceny okolo 20EUR za noc.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Maďarsko je zajímavou zemí, která si zaslouží vaši pozornost při výběru dovolené. V Maďarsku naleznete mnoho historických památek, přírodních zajímavostí a díky vysokému počtu termálních pramenů, jejichž počet přesahuje číslo 120, vzniklo po téměř celém území Maďarska mnoho termálních lázní. Nejznámější najdete v městech Budapešť, Hevíz, Harkány, nebo třeba ve městě Sarvár a další.

Maďarsko je země převážně rovinatá a vyšší kopce naleznete jen při hranicích se Slovenskem, kde se také v pohoří Mátra nachází nejvyšší hora Maďarska Kékes (1015 metrů). Sníh se objevuje jen zřídka, a když, tak pouze na pár dní.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky