Turistické informace

Lucembursko

Na sever Lucemburska zasahují výběžky Arden s nejvyšším vrcholem Huldange (560 m n. m.). Jižní část Lucemburska je pahorkatinná až nížinná. Turisticky zajímavá místa jsou Ardennes, nejhezčí lucemburský region, oblast Mullerthallu, známá jako skvělé místo pro pěší turistiku a cykloturistiku. Velmi navštěvované je i údolí Moselle - vinařský region. Lucembursko má zkrátka co nabídnout. 


Všeobecné informace

Do Lucemburska jsou turistické cesty možné. Pro občany zemí EU či cizince s trvalým pobytem v některém z členských států EU je vstup bez omezení.

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

112 - první pomoc, hasiči
113 – policie
Adresa ZÚ a konzulárního oddělení Ambassade de la République Tcheque 2 Rond-point R. Schuman L-2525 Luxembourg
tel.: 00352 264 778 e-mail: luxembourg@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/luxembourg

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: 0

Lucembursko je malá země v západní Evropě, hraničící s Belgií, Německem a Francií. 
Podnebí v Lucembursku je ovlivněno Atlantským oceánem ale i kontinentálním klimatem.
Počasí nemá žádné extrémní teplotní výkyvy. Zimní teplota se pohybuje kolem 0 a letní teplota kolem 20 °C. 

Podrobnosti zde:

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Grand Duche de Luxembourg 
Český název: Lucemburské velkovévodství 
Užívaný název: Lucembursko 
Rozloha: 2 586 km2 
Poloha: 5°-6° v. d. a 49°-50° s. š.  
Nejvyšší bod - Buurgplaatz (559 m)
Nejnižší bod - Moselle (133 m)   
Nejdelší řeka - Moselle (545 km) 
Hlavní město: Lucemburk 
Další města: Esch-sur-Alzette, Dudelange  
Forma vlády: konstituční monarchie
 Státní zřízení: velkovévodství 
Počet obyvatel: 502 066
Národnostní složení: Lucemburčané 67 %, Portugalci 12 %, Italové 5 %, Francouzi Náboženství: katolíci 95 %, protestanti 2 % 
Úřední jazyk: lucemburština 
Mezinárodní zkratka: LUX 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): L 
Jízda: vpravo
Internetová doména: .lu 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Lucemburska je +352

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Orange, Post, Tango

Vodafone /Post, Tango/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Lucembursko u Vodafonu patří do zóny 1. Příchozí hovor stojí 0,35 Kč, Odchozí hovor stojí 1,63Kč, SMS 0,65 Kč, MMS stojí 6,17 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Lucembursko u T-mobilu patří do zóny 1. Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.

Státní a církevní svátky - omezení

Lucemburský kalendář zaznamenává 11 významných dnů v roce. Jde vesměs o náboženské svátky či významné dny, spjaté s panovnickým domem. Patří k nim:
•    Nový rok
•    Karneval
•    Velikonoce
•    Svátek práce
•    Svátek Nanebevzetí Páně
•    Letnice
•    Státní svátek – narozeniny velkovévody (23. 6.)
•    Svátek Nanebevstoupení Panny Marie (15. 8.)
•    Svatodušní svátky (2. 11.)
•    1. svátek vánoční (25. 12.)
•    2. svátek vánoční (26. 12.)

Dopravní předpisy, poplatky

V Lucembursku jsou dálnice bezplatné pro osobní automobily.

Povinné vybavení - je povinné používat bezpečnostní pásy na všech místech, kde je jimi vozidlo vybaveno. Děti do 12-ti let nebo osoby menší než 1.50 m mohou sedět na předním sedadle pokud jsou umístěny ve speciálním bezpečnostním systému, upraveném na jejich velikost. Hasicí přístroj u osobních vozů a lékárnička nejsou povinné.

Při cestě do Lucemburska musíte mít tyto doklady:

Řidičský průkaz - Mezinárodní ŘP není vyžadován
Zelená karta
Malý technický průkaz

Dálniční síť, poplatky a mýto, Doporučená pojištění vozidel, Potřebné vybavení vozidel a doklady, Půjčení auta, Rozdílnosti pravidel silničního provozu.

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Silniční síť činí celkem 2 894 km silnic, dálniční systém je zapojen do evropského systému dálniční sítě.
Lucembursko má cca 120km dálnic, na kterých se nevybírá mýtné.

Poplatky, mýtné

Dálniční poplatky - dálnice jsou bezplatné pro osobní automobily.

 

Rychlostní limity

Povolená rychlost:  50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 130 km/h na dálnici.

Doporučená pojištění vozidel

Stav silnic je v Lucembursku velmi dobrý. Většinou mají makadamový (silikonový) povrch, který umožňuje pohodlnou jízdu po celý rok. Bezpečnostní situace je také dobrá, nicméně doporučujeme nenechávat nezajištěná auta bez dozoru. Nezapomeňte proto na pojištění zavazadel.  Doporučujeme sjednat si také k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Tísňová linka 112 Policie: 113

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Podrobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Povinné vybavení - je povinné používat bezpečnostní pásy na všech místech, kde je jimi vozidlo vybaveno. Děti do 12-ti let nebo osoby menší než 1.50 m mohou sedět na předním sedadle pokud jsou umístěny ve speciálním bezpečnostním systému, upraveném na jejich velikost. Hasicí přístroj u osobních vozů a lékárnička nejsou povinné. Při cestě do Lucemburska musíte mít tyto doklady: Řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelená karta.

Půjčení auta

Půjčení vozidla v Lucembursku je možné přes rezervační systémy světově znýmých půjčoven. Rezervační systémy jsou dostupné na internetu. Společnosti u kterých je možné provést rezervaci vozidla: Hertz, Avis, Europcar, Sixt.

Orientační cena půjčení vozu na 3 dny je od 163EUR.

Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži). 

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

Lucemburská pravidla silničního provozu se shodují s našimi. Ve městech se setkáte s pruhy pro autobusy a cyklisty - jsou značeny červenou barvou. Max. povolené množství alkoholu v krvi je 0.02%. Denní svícení není povinné. Povinnost použít potkávací světla platí při dohlednosti na max. 100 metrů (za mlhy, deště či sněžení). V noci je řidič povinen upozornit řidiče, kterého hodlá předjet, krátkým probliknutím dálkovými světly. Při parkování v noci je třeba osvětlit vozidlo obrysovými světly tam, kde není funkční veřejné osvětlení. Motocykly musí jezdit s rozsvíceným světlem jak ve dne, tak v noci, u ostatních vozidel je to doporučeno. V obytné zóně je nutno i v noci používat pouze potkávací světla. Povinné vybavení - je povinné používat bezpečnostní pásy na všech místech, kde je jimi vozidlo vybaveno. Děti do 12-ti let nebo osoby menší než 1.50 m mohou sedět na předním sedadle pokud jsou umístěny ve speciálním bezpečnostním systému, upraveném na jejich velikost. Hasicí přístroj u osobních vozů a lékárnička nejsou povinné. Policie má právo vybírat pokuty na místě. Pokuty jsou v těchto rozmezích: Špatné parkování od 24EUR Nepovolená rychlost od 45 EUR Alkohol až 10 000EUR Jízda na červenou 50 - 149EUR V případě nezaplacení pokuty za dopravní přestupek Vám může být policistou na místě zabavena cenná věc nebo i zadržen Váš automobil.

Pravidla parkování

Parkování v Lucembursku:
Při špatné viditelnosti, nebo v místech, kde chybí veřejné osvětlení musí mít vozidlo rozsvícená parkovací světla. 
Zákaz parkování je na místech, kde je bílá klikatá čára, nebo žlutá čára - nakreslena při okraji vozovky.
Ve městech se za parkování platí, využívají se parkovací hodiny, parkovací disky nebo lístky.
Za špatné parkování se vybírají pokuty.

Parkování osob se sníženou pohyblivostí: 
Na veřejné cestě a na parkovištích jsou místa reservovaná vozíčkářům označena příslušným symbolem.
Parkování na veřejné cestě:
Neparkujte tam, kde je parkování zakázáno.
Musíte platit tam, kde parkování je za úplatu a respektovat časové omezení.
Nejezděte a neparkujte v pěších zónách.
Parkování na parkovištích:
Veřejná parkoviště vám v zásadě nenabízejí zvláštní tarify a povolení k  prodlouženému parkování

Informace pro turisty

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti, Doporučená pojšitění, ubytování...

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Lucembursko patří z turistického hlediska k bezpečným zemím.

Lze jen dodat, že zde platí stejná pravidla dodržování ostražitosti v místech velké koncentrace osob - na nádražích, letišti apod., kde může dojít např. ke kapesním krádežím.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Lucemburská hranice má celkem: 359 km
sousední země: Belgie 148 km, Francie 73 km, Německo 138 km
Vzhledem k tomu, že Lucembursko přistoupilo v rámci EU k Schengenským dohodám, nemá Lucembursko žádné systematické celní kontroly na hranicích s výjimkou letiště v hlavním městě. Jsou možné namátkové kontroly.

Letiště

Mezi Českou republikou a Lucemburskem neexistuje přímá linka. Pokud přesto chcete letět, musíte využít spojů s přestupem a to například přes Frankfurt n/M., Vídeň, nebo Amsterdam. 
Vnitrostátní letecká doprava neexistuje. 

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Od celních poplatků je osvobozen neobchodní dovoz do Lucemburska:  
Dovoz a vývoz valut není omezen.
Zakázaný nebo omezený je dovoz:
- některých druhů živých zvířat, rovněž i jejich částí, či výrobky z nich, některé druhy rostlin
- různé výrobky z masa a některé uzeniny (1kg na osobu)
- střelné a bodné zbraně
- předměty kulturní či náboženské hodnoty, starožitnosti
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Občan ČR může cestovat do zemí EU, tedy i do Lucemburska, na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
Každý cizinec, který není ubytován ve veřejném ubytovacím zařízení, musí do osmi pracovních dnů po příjezdu splnit přihlašovací povinnost. Přihlášení se provádí na místních tzv. komunálních úřadech (administration communale). 
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Lucemburská pravidla silničního provozu se shodují s našimi. 
Ve městech se setkáte s pruhy pro autobusy a cyklisty - jsou značeny červenou barvou.

Max. povolené množství alkoholu v krvi je 0.02%.

Denní svícení není povinné. Povinnost použít potkávací světla platí při dohlednosti na max. 100 metrů (za mlhy, deště či sněžení). V noci je řidič povinen upozornit řidiče, kterého hodlá předjet, krátkým probliknutím dálkovými světly. Při parkování v noci je třeba osvětlit vozidlo obrysovými světly tam, kde není funkční veřejné osvětlení.
Motocykly musí jezdit s rozsvíceným světlem jak ve dne, tak v noci, u ostatních vozidel je to doporučeno. V obytné zóně je nutno i v noci používat pouze potkávací světla. 

Povinné vybavení - je povinné používat bezpečnostní pásy na všech místech, kde je jimi vozidlo vybaveno. Děti do 12-ti let nebo osoby menší než 1.50 m mohou sedět na předním sedadle pokud jsou umístěny ve speciálním bezpečnostním systému, upraveném na jejich velikost. 

Hasicí přístroj u osobních vozů a lékárnička nejsou povinné.

Policie má právo vybírat pokuty na místě. Pokuty jsou v těchto rozmezích:
Špatné parkování od 24EUR
Nepovolená rychlost od 45 EUR
Alkohol až 10 000EUR
Jízda na červenou 50 - 149EUR

V případě nezaplacení pokuty za dopravní přestupek Vám může být policistou na místě zabavena cenná věc nebo i zadržen Váš automobil.

Pobytové informace

Bezpečnostní upozornění, dokumetny, rozdílnosti, Doporučená pojšitění, ubytování...

Více informací

Doporučená pojištění osob

V případě vycestování do Lucemburska je vhodné zařídit si Evropský průkaz zdravotního pojištění, na jejímž základě vám bude poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče. Nutnou a neodkladnou zdravotní péčí se rozumí ohrožení života nebo zdraví, která nesnese odkladu na dobu návratu do ČR. Převoz zpět na území ČR není v tomto rozsahu zahrnut. Doporučujeme tedy rozhodně sjednat si cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh! Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: Lékařská a lékárenská pohotovost 112
 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

Lucemburská kuchyně je podobná belgické, najdete tu také německé vlivy - knedlíky se zelím apod. Národním lucemburským jídlem je „judd mat gaardebounen" - je to uzené vepřové maso podávané se zelím či fazolemi.
Mezi speciality patří:
Ferkelsrippchen - grilovaná žebra, Liewekniddelen mat sauerkratu - játrové kuličky se zelím
Traipen - černý pudink, Kuddelfleck - vařené dršťky (střeva), Kachkeis - vařený sýr
Nejoblíbenější kávou v Lucembursku je  káva s vařeným mlékem, dále kapučíno a klasické espresso. 

Kurzy měny

V Lucembursku se platí eury. Označení EUR.
Podrobnosti zde:

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Hotely v Lucembursku se dělí jako jinde v Evropě podle hvězdiček, počítejte s evropským standardem vybavení.
Orientačně se ceny pohybujbí v 3 hvězdičkovém hotelu za osobu a noc od 55EUR. 
Podrobnosti zde:

Při cestování Lucemburskem můžete využít přenocování v kempu.
Kempy se dělí do tří kategorií podle vybavenosti a služeb. Cena za osobu a noc se pohybuje od 4EUR.
Podrobnosti zde:

Tipy na výlety

Lucembursko je sice malé, ale za to jistě potěší i turisty, kteří sem zavítají. Za všechna lákadla jmenujme např. Lucemburský palác nebo zámek Clervaux.

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky